Trhliny

• Velká Británie Cracks (více)

Drama, ve kterém zazářila Eva Green, se odehrává na internátní škole kdesi v Británii. Stejně jako britské klima, i tato škola je chladná, ponurá a přísně vyhlížející. Povyražením pro místní schovanky, které trpí ztrátou svých domovů, je jejich skokanský tým, který vede slečna G. (Eva Green). Volnost a povzbuzení se děvčatům dostává pokaždé, když jsou vytrženy ze všedních dnů a mohou spolu se slečnou G. hovořit o čem je napadne či poslouchat historky z dalekých dobrodružných cest své ochránkyně. Bohužel, tuto zdánlivě klidnou atmosféru naruší příjezd španělského děvčete, které vidí dál než za hranice pozemku školy.
Drama na motivy stejnojmenné knihy od spisovatelky Sheily Kohler vás donutí vidět samotu a obavy z jiných perspektiv. (berusche)

Majkak

Klasické komorní drama, oč méně se děje navenek o to více pod povrchem. Eva Green bezchybně v roli psychopatky a výborná Juno Temple vyžadující dodržování řádu. Moc dobře pochopila o co je, ale neodhadla následky. Spletla si oběť s viníkem. To není příjemné zjištění pro někoho, kdo to v zásadě myslí dobře. ()

Freeky06

Priznám sa, že do tohto filmu som šla hlavne kvôli Eve Green a spravila som dobre. Úlohu psychicky labilnej a lesbickej Miss G. zahrala až neuveriteľne presvedčivo. Celkovo boli herecké výkony fantastické. Ďalšou pre mňa silnou stránku filmu je nádherné britské prostredie, atmosféra, skvelá hudba a dosť podarený koniec. Za celú dobu som sa ani raz nepozrela na čas a to už u mňa niečo znamená... ()

lemonova

... o váze, ktorá má dokonalý povrch, avšak na mieste, ktoré obecenstvo nevidí, ukrýva malú trhlinu. Stačí nepatrné narušenie a trhlina sa zväčšuje a zväčšuje, až napokon dôjde ku katastrofe a celý jej obsah sa rozleje... Nepamätám si, kedy by názov filmu tak dokonale vystihoval pointu. Výborné! ()

TMaR

Byl v tom nějaký náznak okouzlení krásnem, ale jinak jen žabomyší války podněcované poněkud schizofrenickou učitelkou... Příběh bohužel nebyl dost silný, i když naplňoval některá předpokládná schémata. ()

Kaju.le

Velmi zajímavé drama v čele se skvělým výkonem Evy Green. Co víc si přát. Proměnu její postavy, kterou jste mohli po celých 100 minut sledovat, zvládla Eva na výbornou. A ten závěrečný pohled! Z ostatních hereček mě pak nejvíc zaujala María Valverde, jejíž postavu Fiammy jsem si nesmírně oblíbila. Podmanivé byly scény při skocích do vody, ke kterým hrála nádherná hudba, a pak taky závěrečná část filmu byla obzvlášť silná. K tomu přidejte zajímavý námět, Evu Green a skupinu naivních holek, a máte o psychodrama postaráno. ()

bubblebobble

Tento film bol ako natočený pre mňa. Depresívna atmosféra, chladná Británia, ponurý internát, krásna a skvelá Eva Green. Ale nejak to nezafungovalo. Myslím, že filmu by pomohlo keby bol trošku kratší. Viem, že pomalé tempo bol zámer ale miestami toho už bolo trochu veľa. Rovnaký problém som mal pri filme Stoker, kedy atmosféra bola za 5 ale ten príbeh sa nejak vliekol a nebol ani nejak extra originálny. ()

BDMarty007

Velmi (!) pomalu se odehrávající drama z dívčího prostředí opravdu není můj šálek čaje. Není to nekvalitní film, ale na můj vkus se tam opravdu odehrává velmi málo a velmi pomalu. Přitom se to určitě dalo daleko více vygradovat a zdramatizovat, více si hrát s psychologií postav. Ty nejzajímavější věci nakonec zůstaly jen tak lehce nahozené či na vedlejším plánu. Možná je to právě takový ženský přístup. Pro mě je to spíše taková pocitová záležitost. Asi nejhezčí jsou právě skokanské scény, které jsou velmi vizuální a mají v sobě určitou krásu i emoci. Váhal jsem mezi 2-3. Dávám nakonec tři hvězdičky, neboť v tom necítím ani žádnou podbízivost, trapnost ani odfláknutost, ale do první ligy to určitě nepatří. ()

Adiemus

Ačkoliv je mi Eva Greenová hodně nesympatická, uznávám, že je dobrá herečka a Trhliny jsou zajímavý film, i když děj jako byl částečně inspirovaný Dětskou hodinkou. ()

Blondpipi

K některým lidem ...je člověk přitahován neznámou magickou silou. Někdy potkáme někoho, komu naprosto iracionálně hledíme fascinovaně do očí a čekáme na každý pohyb jeho rtů a vše co z nich vzejde nám zní jako rajská hudba, někdy ani nevnímáme obsah. Stejně jako studentky jsem fascinovaně hleděla na Evu Green, nádhernou, živočisšnou, sebevědomou a jiskrnou ženu, která šedivý život chovanek internátní školy dělala zajímavějším, pestřejším a dávala jim poznat pocitu vlastní důležitosti. Mít ve svém životě někoho takového, je pro člověka, který o sobě nějak pochybuje, nebo prostě sám ten jeho entuziasmus postrádá a nechává se nabíjet energií toho druhého, prostě úžasnej pocit a chápu oddanost, kterou pak můžeme k podobným lidem cítit. Jen je o to těžší prohlédnout skrz to všechno až do hloubky, ne vždy koresponduje to jak člověk působí na druhé s tím, jaký skutečně je. Někdy tam, kde čekáme cit a člověk působí jako jemná a citlivá duše, se dočkáme spíš rány v srdci a odtažitého, vypočitavého jednání, něžnému pohledu navzdory. Úžasně zahrané, Evou Green počínaje, dívkami konče, film, co se vás nejen dotkne... ()

ZnalecH

Opravdu se jedná o velice silný zážitek a mně dovedl k velice silnému zamyšlení. Každý z nás žije v jiném světě a pro každého z nás je nejen jinak velký, ale není nic, co bychom nedovedli udělat pro to, aby se nerozpadl. ()

mira.l

Tak tenhle film jsem asi úplně nepochopil. Ne, není to špatný, po vizuální stránce pěkný, kouká se na to docela dobře, ale nějak nevím, o čem to vlastně bylo, co mi to mělo říct. Poněkud exoticky vyhlížející Španělka Fiamma přicestuje do britské internátní školy, a ... a co vlastně? Od začátku není patrné, co je zač (prý princezna, ale dá se tomu věřit?), proč tam je... Vychovatelka, slečna G. (Eva Green) která vede skokanský tým, který skáče do vody, ale nikde nesoutěží, a asi nebude taková, jak se ze začátku zdá, na mě působila chvíli dojmem, že se do ní zamilovala, chvíli zase, že se jí nutně potřebuje zbavit, vyskytly se tam asi dvě pasáže, ve kterých se zdálo, že se zřejmě nevidí poprvé a že to asi není úplně dobře, že se znovu setkaly. Ovšem to vyšumí zcela do ztracena a nakonec slečna G. nechává Fiammu vlastně cíleně zemřít ve svém náručí, aniž se ví proč a jediné vysvětlení, které se divákovi dostane, je věta "Fiammo, tenhle svět stejně nebyl pro tebe." Hmm, fakt dobrý. Herecké výkony byly dobré, na to se asi stěžovat nedá, posledních pár záběrů Evy Green mi spíš připomínalo člověka propuštěného nebo uprchlého z psychiatrie, ten její pohled byl dost nepříčetný, nejsem si ovšem jistý, že by mi případná repríza něco vyjasnila, tak si tento film podruhé radši nechám ujít už jenom proto, že to uširvoucí sípání astmatičky Fiammy (nebo co jí vlastně bylo) znova fakt slyšet nemusím. Za mně dvě *, bylo to docela zklamání, čekal jsem od toho o dost víc, nějakou lesbickou romanci zasazenou do 30. let 20. století, tedy do období, které takovým vztahům poněkud nepřálo. ()

PavelU

Co začalo zcela nevině, to se postupně zvrhává, až je překročena veškerá hranice. Přestože celkové vyznění snímku lze brát jako nesmírně poučné, neotřelé, zajímavé a obohacující, v kontextu všech událostí i faktu, za jakých okolností jsem film viděl a kdy, musím konstatovat pravý opak. Děje se tu toho příliš na to, aby to ty mladé dívčiny byly schopné pochopit, stejně jako společnost a doba, v níž je to vyprávěno. O to více morálně pokřivené, to jinak ani brát nelze. V zásadě ale podívaná velmi pěkná, byť se s jejím koncem neztotožňuji. Zavání to absolutní nepatřičností. Zařazování do určité šablony se nevyhnete při ničem, dá se vlastně použít na jakoukoli sféru lidského počínání. Juno Temple hraje fakt neuvěřitelně, vypadá jako holčička. Shodou náhod s ní viděny dva projekty za sebou, aniž bych tušil, že v nich hraje. V každém přitom vypadala docela jinak, ale povědomá mi byla. Ona spíše připomíná svým zjevem někoho jiného.. ()

markotter

Eva Green dokáže snad skoro každý film dostat do nadprůměru. Jednak je to kost a jednak fakt dobře hraje. Tady si vysekla vychovatelku patologicky zamilovanou do svobodomyslné chovanky školy, do které se dávají dívky, se kterými si rodiče neví rady. Někdo tady psal, že se tam jen skáká do vody - to ale vůbec nevadí, naopak to krásně doplňuje atmosféru filmu. Ubíhá to sice pomalu, člověk tak nějak tuší, jak to asi dopadne, ale moc dobře se na to kouká a kromě Evy Green tam hrají dobře i ostatní herečky. Chlap tam myslím vůbec není, možná jeden. ()

Baru.89

Tak tady jsem se šeredně mýlila. Podle traileru jsem čekala naprosto nudný, utahaný příběh a pár holkách a jejich učitelce. To jsem se fakt sekla. Naprosto poutavý příběh o internátní škole s tak trochu nesympatickými děvčaty a v čele s trochu zakomplexovanou učitekou, která právě tento film učinila tak dobrým. Eva Green byla opravdu skvělá. ()

chicab8

Krásné soudobé reálie, atmosféra na mě zrovna dýchá, podmanivé hlavní herečky, ovšem příběh za nimi pokulhává... ()

Fresh Film Fest 2010 v Praze

Fresh Film Fest 2010 v Praze