Sidney Prescott, nyní autorka nové self-help knihy, se vrací domů do Woodsboro, které je poslední zastávkou jejího turné k vydané knize. Tady se opět spojí se šerifem Deweym a Gale, kteří jsou nyní manželé a její sestřenicí Jill a tetou Kate. Naneštěstí její návrat přiláká zpátky i Ghostface a tím se Dewey, společně s Jill, jejími kamarády a celým městečkem Woodsboro dostávají do nebezpečí. (oficiální text distributora)

slovan1

Čtyřka si s klidem zaslouží 4* hodnocení. Dobré, že se opět setkávám se starými známými i s novými, vesměs šukezními, tvářičkami. Příběh je klasický. Telefon, otázka na oblíbený horor a nůž už se zabodává do obětí. O vrahovi nemáte tucha opět až do samotného konce filmu, kdy to ale docela logicky vypluje na povrch... (není kdo jiný by zbyl) Na slečny v podání Hayden Panettiere a Emmu Roberts byla radost se dívat :-) ()

sedm.1

Co do kvality, musím čtvrtý Vřískot lupnout mezi geniální první a ještě s odřenými ušima ucházející druhý díl, s třetím, již spíše parodizujícím pokračováním, nemá naštěstí nic společného. Největší problém celé série Vřískotu je, že se neskutečně opakuje. U ostatních hororových sérií se to děje sice také pravidelně, ale maximálně se vrací buď hlavní postava zabijáka, nebo prostředí kde řádí. Ovšem u Vřískotu se prakticky opakuje téměř vše. Maskovaný zabiják, styl vraždění, vytváření napětí a lekacích scén, postavy a v neposlední řadě i očekávané šokující odhalení, kdo se tentokrát skrýva pod maskou. To vše bylo hodně funkční a sakra zábavný v jedničce, jenže autoři v dalších pokračováních nic nového nepřidávali a tak úroveň Vřískotu samozřejmě klesala. Dá se ovšem říci, že čtyřka se nakonec ale přeci jen nejvíce přiblížila k výborné jedničce, a to díky mnoha ohledům. Jednak určitě pomohl návrat přímo do Woodsboro, jednak i daleko solidnější zápletka, ale především vystavěné napětí, které opravdu fungovalo po celou dobu filmu. Samostatná kapitola je pak obsazení. U starých známých to dopadlo tak půl na půl. Neve Campbell mi přišla o dost sympatičtější a i výraznější než v minulých dvou dílech, ovšem David Arquette a hlavně Courteney Cox jsou vyloženě příšerní. Co se naštěstí povedlo oproti minulým dílům, bylo obsazení nových tváří, které nebylo otravné a postavy měli šmrnc. Další velké plus čtyřky je daleko větší počet vražd, které jsou navíc i více krvavější a propacovanější. A nakonec i finále se svým spádem a grádami přiblížilo k docela slušnému nářezu a vrah/vrazi je/jsou fajnový a mile překvapivý. Prostě toto pokračování se nakonec docela povedlo, bylo napínavé, krvavé a stylové, ale přesto si myslím, že další díl by už vzniknout nemusel. ()

Firebug

U žádného slasheru jsem se tak nebavil od dob prvního Screamu! Dokonalé spojení vtipných hlášek, sebeparodie, napětí a nějakého toho násilí dává dohromady opravdu zábavné dílko, kde se znalci tohoto hororového subžánru budou cítit jako doma a lidi vyrustájící na původní trilogii ho musí milovat. Tvůrci totiž pochopili, že uběhlo nějakých 15 let od doby, kdy nás nějaký teenager v plastikové masce mohl vyděsit k smrti (teď už dobře víme, že nejstrašidelnější jsou stejně duchové, děti a klauni) a svůj nový příspěvěk do rodiny nepojali ani zdaleka tak vážně, jak jsem čekal. Ve výsledku jsem se tedy většinu stopáže spíše usmíval, než abych napětím skřípal zuby. Což ovšem neznamená, že by film jako horor na nikoho nefungoval. Naopak věřím, že film má potenciál oslovit nováčky, kteří znají pecky jako Hory mají oči, Halloween, či Noční můru z Elm Street pouze z nepříliš povedených remakeů, stejně jako ostřílené matadory, ke kterým se v tomto případě skromně řadím i já, i když veřím, že mi spousta odkazů uniklo... Navíc tam hraje má platonická láska Alison Brie a kdyby se Scream 4 jako reboot nebál, trochu víc se "srát do originálu", dal bych mu možná i těch 5* ()

Babous

Lepší než dvojka a trojka, ale pořád to na jedničku nemá, i když se vražedně snaží. Chválím sympatické postavy - staré i nové - a narážky na klasiku. A skvělé cameo Anny Paquin! ()

Metal Lord

Bohužel ač to mohlo dopadnout dobře, dopadlo to blbě. Jen dokola omývaný patos, který až hrozně připomíná zvratem první díl, díky čemuž to není nijak originální. Jen to je posunuté do moderní doby využitím online streamování atd... ()

Dr. Wolfenstein

Po třetím dílu jsem si říkal, ne přál jsem si, aby už nikdo nenatočil další pokračování. Ne však proto že by se mi (před)poslední Vřískot nelíbil. Naopak. Mám moc rád celou původní trilogii, ale z prostého důvodu: příběh se uzavřel a pro mě byly všechny záhady vyřešny. Konec. Tečka. A kdyby se měl Vřískot 4. natáčet další dva roky po trojce, nadával bych stejně jako u série Saw, kde mi servírování dalšího dílu každý rok lezlo na nervy. No ale když se po dlouhých jedenácti letach měl vrátit legendární Ghostface na scénu, nemohl jsem si pomoct a těšil jsem se. Obavy se však nevytratily, ale s příbývající vcelku pochvalnými recenzemi se vytrácely. Potom už zbývalo, než se sám převědčit. No nejdříve jsem byl trochu nesvůj. Nejprve to vypadalo skutečně trochu jako parodie, komedie či jakkoli směšné vykrádání sebe sama, ale nakonec všechno se závěrečným vysvětlením "proč bylo potřeba vzít do ruky nůž a oddělat pár lidí" dalo zajímavou mozaiku, která neměla chybu a byl jsem naprosto spokojený, že jsem na Vřískot 4. vyrazil. ()

Malakal

‎1* za snad nejoriginálnější hororovej začátek hororu, jakej jsem viděl. 2.* za překvapivě dobrý herce a sympatický postavy (některých mi bylo i líto!). 3.* za boření snad všech klišé s těmahle vyvražďovačkama spjatých. 4.* za dost nepředvídatelnej vývoj. A 5.* prostě za to, že jsem se skvěle bavil! :) Ovšem -1 * za ty pseudo-poselství nynější společnosti o nebezpečí internetu a sociálních sítí. Takže celkem 4*! :) ()

keoma26

Celá práce čtyřky s metajazykem připomíná známý "paradox lháře" (Kréťan říká: ˇVšichni kréťané jsou lháři". Pokud říká pravdu, současně se popírá, a naopak), jenom s tím rozdílem, že Vřískot hned od začátku tvrdí "jsem parodie sama na sebe", ale tvrdí to tak ironicky, že mu to nakonec přestáváme věřit a nepomůže ani Tarského řešení pomocí jazykových rovin, protože se stírá jakákoli hierarchie a rozdíly mezi referenčním jazykovým kódem a referenty. Všechno se odehrává v jednom znivelizovaném prostoru virtuální reality (mobilních i internetových sítí, FB...). Tady by se spíše hodila Fichteho teorie sebekladení subjektu prostřednictvím nekonečných reflexí (co jiného děláme na webu, než se neustále zpytujeme, a tím vytváříme svoje identity). Jinak, jaké že je hlavní pravidlo čtyřky? No přeci, že přežívá jen ten nejhloupější - policajt Arquette, který vždy přichází několik kroků po ději a je tak doslova "zpožděný", naprosto ve vleku událostí (u nás známý kánon "hloupého Honzy"). Pokud se někdo vymykyká aspoň částečně tomuhle pravidlu, pak jsou to podle autorů bílé emancipované ženy, které si o sobě nemyslí, že dokážou nahodilý systém virtuálních synopsí života překonat, zneužít a ovládnout (reportérka, vrah), naopak je respektují a nepodléhají šovinistické iluzi "Všemocného" (že by antiteze jinému aktuálnímu hitu?;-). Tyto ženy vrah maximálně zraní = 21. století patří ženám a zženštilým heterosexuálům, jako by říkali autoři, samozřejmě opět ironicky (viz kolegyně Arquetta, která respekt k řádu zaměňuje s naivní poslušností úřednímu postupu):-) ()

!Borec!

Zklamání! I přestože vědomě paroduje čtyřka předešlou ságu, neznamená to, že by to tak mělo být. Opakovaný vtip už není vtipem a obdobné téma, hlášky, stejné charaktery atd. přestávají bavit. I když se snaží házet souvislosti k předchozím dílům, působí to spíše povrchně a jen aby se neřeklo. Pokud bude pětka, čekám zásadní obrat a nápravu! ()

DavidS.

Jako geekovská komedie se žánrovými narážkami a sebeironií - ano...Jako nostalgický návrat známých postav - taktéž...Ale jako plnohodnotný horor nebo smysluplné či originální pokračování - nikoliv...První hodina doslova zoufalá a trapná, pozitivně se dá vyjádřit jen ke konci... ()

Spike23

Cravenovi to s My Soul to Take ani trochu nevyšlo, naštěstí nový Scream je úplně jiná liga a nakonec dopadnul dokonce o mnoho lépe, než jsem si kdy dokázal představit. Nestačil jsem se sice divit, kolik tu bylo dementních nereálností, ale když se jedná o Vřískot, nějaká nereálnost je vedle veškeré té zábavy naprosto nepodstatná. Opravdu už dlouho jsem se takhle nebavil a zatím je nový Scream pro mě hororem ( a dost možná i komedií ) roku. A abych řek pravdu, ta 5. hvězda je za perfektní Hayden Panettiere :-). ()

darwin

Velké zklamání od originálních tvůrců Vřískotů. Režisér Wes Craven, scénárista Kevin Williamson, ani klasická herecká trojice nedokázali natočit kvalitní pokračování originální trilogie a tím i částečně resuscitovat dávno padlý žánr slasher filmů. Scream 4 je nudný, tuctový a není děsivý, což je u hororu docela zásadní problém. Neustálé narážky na originální trilogii a filmový svět sice potěší, avšak dělají z filmu prakticky parodii sebe sama. Žánr slaher filmů je bohužel již mrtev a je evidentní, že ani mix klíšovitého slasheru s post-moderními prvky tento žánr nedokáže oživit. ()

bruceman7

Dobré 3*, moderní hávek mi nějak zvlášť neseděl, přijde mi to jako ždímání již vymačkanýho citrońu (ne že by to nebyla i trojka, ale tam to bylo prostě cítit devadesátýma). U týhle série se prostě vždycky vyplatí čekat až do konce, protože vrahouny uhádnout nelze. Finále mě docela pobavilo, jen jsem čekal otevřený konec. Kvalitní soundtrack! 6/10 ()

BlackTom

Neuveriteľné sa stalo skutočným. Neveril som, že po slabom treťom diele sa ešte Wes pustí do tej istej rieky, ale on to urobil a vypálilo to geniálne. Znova sa vracia legendárna trojica (akurát na Neve Campbellovej sa vrásky času ešte tak neprejavili) obohatená o novú krv (hlavne skvelí Rory Culkin a Erik Knudsen), Dew je znova najhorším policajtom pod slnkom a hlavne Craven ZNOVA nedáva divákovi žiadnu šancu na odhalenie vraha (tápal som od začiatku do konca). Nikdy by som neveril, že sériu Vreskotov ešte niekto vytiahne zo starého železa a ešte v takomto veľkolepom štýle. Všetka česť, dokonalosť sa opäť vracia na scénu. Chcem Vreskot 5! ()

korndaddy odpad!

nooo.. Zajímavé. Kde začít?? Dalo by se to shrnout pouze jedním slovem začínajícím na es a končícím písmeny er á čé ká a znova á. Ale to by bylo moc jednoduchý. Začneme pěkně popořadě. Co to mělo být? Začátek a hned trojitá dávka lidí koukající v televizy na další lidi koukající na další televizy?WTF??? To bylo vážně divný a člověk by čekal od Cravena přece jen větší sousto. Ten pán by měl jít do důchodu a filmy nechat na jiných. Vrah je pořád stejně neschopnej, příběh filmu předvídatelnej, gale pořád stejná kráva a šerif, pořád stejnej trouba, kterej sotva se připlete do jeho první akce, tak už hned leží omráčenej na zemi. Nehledě na to, že překombinované rádoby lekání mě už trochu sralo. Za každým druhým zvukem se někdo pekelně vylekal. Asi aby ném navodil strašidelnou atmosféru. ŮŮŮŮŮŮ celej se třesu. A to nepíšu o příšerném řízení filmovými pravidla, klišé a podobných ptákovinách, které doprovázejí celých 111 minut filmu a o naprosto odpadním konci. Jedinej plus byla Hayden Panettiere. ()

jondoe

Vreskot 4 hrdo a bez nejakych vaznych chyb kraca vedla svojich predosych casti a vobec za nimi nezaostava. Aj tak ma vsak troska mrzi, ze sa nesnazi o nieco viac. Film bezi podla planu az do sameho finale, ktore sa sice snazi byt trosku sokujuce, ale divaka ktory videl tri predosle Vreskoty nemoze nicim prekvapit. Bolo pekne zaspominat si na Sidney, Gale a Deweyho a vidiet ich znovu spolu bojovat proti maskovanym vrahom. Ale mam pocit, ze toto pokracovanie vysumi ovela rychlejsie ako jeho prve dve casti. Hlave prvy diel bol vyborny, vdaka svojmu nametu a prekvapivemu zaveru. Dufam ze tymto filmom sa seria Vreskotu ukonci. ()

Vřískot popáté a naposled, pak televize

Vřískot popáté a naposled, pak televize

07.10.2013

Vřískot 4 měl být úvodní částí nové trilogie, ale s rozpočtem 40 milionů dolarů utržil celosvětově necelých 100 milionů a zůstal tak daleko za očekáváním produkční společnosti Dimension Films. Tu… (více)

Vřískot pěkně postaru

Vřískot pěkně postaru

26.11.2009

To znamená se všemi, kteří přežili původní trilogii. Včetně Wese Cravena. Žerty stranou, v srpnu mu bylo rovných sedmdesát a pokud se naplní „hrozby“ scénáristy Kevina Williamsona, že Scream 4 bude… (více)

Hororové pohromy ve 3D

Hororové pohromy ve 3D

27.09.2009

Spy Kids 4. Že to není horor? Neříkejte, že neječíte děsem. Robert Rodriguez už píše scénář, v březnu začne natáčet. Jak jinak, i tohle pokračování bude ve 3D. Stejně tak se třetí rozměr plánuje pro… (více)

Hvězdné nábory i útěky

Hvězdné nábory i útěky