Operace Dunaj

Operation Dunaj

Komedie / Drama

Česko / Polsko, 2009, 104 min

• Gemini

Velmi svérázný způsob - svědčící o kritériích výběru programové náplně - zvolila TV Nova k "uctění památky" srpnové invaze (čtvrthodinový blok reklam a upoutávek před začátkem included;)). ČT nasadila Ucho a poněkud rozporuplné Rebely, ale i tak tento její "výkon" ční do nebeské výše nad tímto snímkem, který byl bezpochyby vedení Novy nabízen jako česko-polská komedie o srpnu 68 s plejádou známých českých tváří. Co na tom, že Jacek Glomb je téměř výhradně divadelní režisér, navíc podle profilu divadla experimentálního, a že si chtěl splnit svou "lidskou povinnost" dát našim národům k pochopení to, jak to tehdy prožívali řadoví vojáci. Takovéto snahy nemusí končit katastrofou - pokud jste Spielberg nebo někdo takový. Ale ani Spielberg toto neprovedl formou zfilmování vlastní divadelní inscenace. Výsledek? Operace Dunaj nabízí v úvodní kasárenské čtvrthodině pouze sled jebání, hoven, prdelí a kurev, což je pro polské osazenstvo příznačné až do konce. Poté, co hlavní hrdinové dorazí do české dědiny, se můžeme "začít kochat" stereotypním humorem a archetypální sestavou vesnických postaviček (byť třeba výkon hysterické revolucionářky Marthy Issové mě v její nesnesitelnosti bavil). S blížícím se koncem se množí návraty manželské dvojice polských důstojníků (fuck genderová jazyková korektnost;)) a Lynchovské momenty s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli. Některé hlášky jsou zapamatovatelné, ale bez výjimky sledujeme něco, co už tu bylo, a leckdy to hráli i ti samí herci (viz Jaroslav Dušek a Pupendo). Čtvrt hodiny před koncem pak dojde ke zlomu - nikoliv ovšem dějovému, ale žánrovému, kdy máte pocit, že si režisér našlehal kromě zmíněného Lynche i Hlavu XXII, a navrátil se na divadelní scénu, ze které vzešel. Tato Operace zkrátka skončila fatálním neúspěchem a z diváckého hlediska jde o naprostou ztrátu času. Aspoň že dívat se na to dá, polský státní fond pro podporu kinematografie si ale z výsledku musí zoufat. Chvíli jsem uvažoval o 40% za některé izolované herecké momenty, ale vzpomínka na zlověstnou hudbu z invazního úvodu mě přesvědčila o tom, že tohle prostě nemá nárok na nějaké pozitivní ohlasy. Kdybych na to nějakou haluzí vyrazil do kina, litoval bych každičké koruny - takhle lituju jen každé minuty svého času, kterou tento "film" usmrtil. 20%(24.8.2011)

• Tetsuo

Nejnudnější film za poslední roky v kinech. Kombinace národních stereotypů a stereotypního prostředí, hluchého "humoru" a mrtvolného tempa. K tomu hloupý patos, prázdný symbolismusa trocha historických lží.(21.7.2009)

• Marigold

Zítra se bude tančit všude 21. století. Budoucí generace to pro nadměrnou debilitu ocení, mně se chtělo sežrat vzteky sedačku.(21.7.2009)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $587,633(11.9.2010)

• igi B.

Formou i obsahem čuročirý H N U S ! ! ! . . . A dle sdělení v úvodních i závěrečných (více je více, že...) titulcích - "umělecká supervize" (sic!) - Jiří Menzel. Tož super, pane Oscar'67! . . . Tak tím se to zase jednou všechno vysvětluje. Král je nahý, křičí kritičtí a soudní diváci, zatímco stádo kdesi pobekává, pomalu vedeno na kulturní jatka... Za připomínku pak stojí i celá ta zbylá naše >elitní< zasloužileúdmělecká čudlárna - polské mistry přicmrndávače nevyjímaje, co se v téhle sračce >za korunu złoty šekel< zjevně tak ráda namočila. Ani se netřeba divit, proč ty naše pisskultůry kinomatopatické bratrské jsou dnes tam kde jsou... Dziękuję kurwa, nigdy nie zapomnę! - - - - - (Poprvé a naposledy viděno na novácké chcankovizi v předvečer "výročí", hodnocení 777., pakomentář zde zhnusený symboligicky jako osmašedesátý - 20.8.2011)(20.8.2011)

• Djoker

Umění vyprávět v sobě opravdu nemá každý. Vlastně ani pořádně nevím, o čem to bylo. Představte si, že někdo sedí na hajzlu a vy se na to díváte. Prostě zbytečnost, ubohost, znechucení a ztráta času v jednom. Úplně vidím ty lidi, jak vycházejí ze sálu a nejraději by si jednu vrazili za to, že vyhodili prachy za takovou blbost.(20.8.2011)

• bestlama

Tak jestli mě ještě škola někdy donutí jít na podobný film, tak si vážně něco udělám .. Ten film mě doháněl k nudě, šílenosti apod. sračkám ... Na chvíli jsem usnul a myslím, že jsem neprohloupil. Chtěl jsem dát 1* za to, že mě to na začátku aspoň trošku rozesmálo, ale rozmyslel jsem si to, a odepisuji ten film do pekel ... sečtenou, podtrženo ... škola mě opět nasrala!!!(8.4.2010)

• MMR

Jedna za snahu. To českopolské mluvení by možná tak mohla ocenit Ewa Farná, ale já určitě ne. Jsem "vzteky" bez sebe, že se tohle ke mně dostalo. Nedivím se, že je to první a zároveň poslední film tohoto režiséra. Další podobný "zblitiny" bych asi neunesl.(10.1.2013)

• Smok

Síce to neni nijak extra oslnivá komédia a dovolím si povedať, že keby som bol na nej v kine, tak odchádzam pekne nas*atý a unudený, ovšem pobyt v sivej kategórii s percentami pod 30 je silný trest. Preto jednu hviezdu prihodím.(14.12.2009)

• 666teen

Švanda k popukání o invazi polských vořežprutů do Československa roku 68. Zaparkujou starý téčko v knajpě plný českých švejků a..........nic se neděje. Ani komedie, ani drama, je to jenom Trošku dost trapný.(21.8.2011)

• lola3121

Není nic smutnějšího, než nevtipná komedie. A je to bohužel právě tento česko-polský opus z doby okupace spřátelenými vojsky v r. 1968, jehož gejzír trapnosti nezachrání ani tak zvučná jména, jako Menzel, Polívka, Budař, Dušek nebo Hrušínský. Na polské komedie mám ty nejlepší vzpomínky (Sexmise), ale tohle se opravdu nepovedlo. Jít na toto veledílo do kina, asi bych dala odpad. Jelikož jsem při něm zvládla spoustu domácích prací, z piety dávám jednu hvězdu a vřele nedoporučuji.(20.8.2011)

• bassator

Absolutní "antiHIT" nebo totální "sHIT"... - 2010 - 1/2 filmu + 9. 4. 2010 - 0%(9.4.2010)

• iamek

Sice to není příliš povedená komedie, ale zase není tak špatná jako zdejší hodnocení. Operace Dunaj sice nemá bůh vi jakou zápletku nebo dokonalý příběh, ale klasickým českým humorem.(30.7.2009)

• Spinosaurus

Z principu!(28.10.2009)

• kingik

Katastrofální film. A to po všech stránkách. Nejde jen o nevalnou technickou kvalitu snímku, ale hlavně jde o to s jakou drzostí dokázali tvůrci filmu natáhnout do úctyhodné délky zápletku s polským tankem havarovaným v hostinci onoho osudného srpnového rána v roce 1968. Ve filmu se více hovoří polsky než česky a vzhledem k tomu, že film nebyl opatřen titulky, tak byl naprosto zralý na ručník a distributor asi usoudil, že polština se podobá hodně češtině a tak nebude titulek třeba, ale já neměl zájem o lekce z polštiny pánové. Porozuměl jsem asi pěti větám. Kdyby alespon šlo filmu o nějaký seriozní pohled na citlivé téma, ale je smutné, že počáteční nevraživost k polským okupantům postupně přeroste v sympatie, ale aby to nebylo málo, ve filmu je k vidění i scéna, kterak do vesnice dorazí i ruský tank a v rámci absolutní antipatie k ruským vojskům se staneme svědky vražedného tankového polsko-ruského souboje a v tu chvíli bylo dílo zkázy dokonáno. Herecký ansámbl čítající jména jako jsou Holubová, Polívka, Hrušínský, Issová, Dušek nebo i Menzel byl hozen opravdu do ledové vody a režisér nemá cit pro vedení herců, navíc je i mizerný vypravěč a evidentně se spoléhal na to, že herce jen tak mimoděk vrhne na plac a děj se vůle boží. Jenže Menzel s Hrušínským jsou herecky skoro až zoufalí a zbytku obsazení mně bylo skoro až líto, že vůbec v tomhle mohli hrát. A tak se sám sebe ptám proč tenhle film vlastně vznikl? Jeho výpovědní hodnota je nulová a celkově je to jeden z nejhorších filmů, které jsem viděl za poslední dva roky. Jít na to do kina tak chci vrátit vstupné. Ahaaaaaaaa! To měla být komedie!. Hahaha. Naprosto čisty odpad.(22.3.2010)

• Snorlax

Viděla jsem i horší filmy, nebylo jich moc, ale nějaké se najdou. Děsí mě, kam spěje česká kultura, humor je nahrazen primitivním vulgarismem, místo herců se před kamerou pitvoří sbor těch, kteří by herci rádi byli. A všemu vévodí pitomý scénář, jenž se do závěru filmu obul s takovou vervou, až z toho šokem omdlévali i mravenci. Závěr filmu musel urazit i inteligenci plastové lahve.(20.8.2011)

• dopitak

Jacek Glomb se novátorsky pouští to neznámého subžánru - historické frašky. A jako takovou jedině lze Operaci Dunaj hodnotit, v jiném měřítku naproto propadá. Mně neoblíbená skvadra s Holubovou a Duškem včele to jistí, protivné roli mají též Marta Issová a Monika Zoubková. Ztráta času.(1.1.2010)

• Terva

"Zběsilé Teutonské hordy natahují drápy po bratrském Československu....aby zabodly rezavý bajonet do jeho zad. A co na to nebohý Československý lid ? Štká bolestí a volá o pomoc. Nedovolíme Československu, aby se zkurvilo. Soudruzi? vojáci !!! Do tanků a na Hradec Králové !!! Vykonejte rozkaz !!!" A Beruška vyráží....do České prdele, kde při čůrání ani prach neodletuje. Škoda nebo ne, ale Beruška nabourá do národní hrdosti, tedy do hospody a začnou se dít divné věci..... Polívka, Menzel, Holubová nebo Hrušínský, samá Česká esa v průměrné až podprůměrné Česko - Polské komedii o okupaci. Humor i smutek to reprezentuje tento film, a nakonec nás stejně pobijou.(3.1.2010)

• blackrain

Štěstí, že jsem tento nejnovější počin nemusela vidět v kině, nudou bych okousala sedačku před sebou a nevěděla kam s nohama. Takhle jsem stihla napsat dvě faktury a příjmout zboží na sklad. Pan Menzl, Hrušínský, Polívka a paní Holubová opět nezklamali, jen bych je radši viděla v nečem lepším.(15.1.2010)

• baribal

dvě hvězdy díky hercům, které mám moc rád...(22.8.2009)

<< předchozí 1 2 3 4 6 7