Dorian Gray

Lidé se odjakživa bojí stárnutí, ovšem někteří více. Představte si, že byste si navždy mohli zachovat krásnou mladou tvář a místo vás by stárnul váš portrét. Jak tento proces ovlivní lidskou duši a charakter? Příběh Doriana Graye byl již mnohokrát z filmován a stal se legendou. Dorian Gray byl mladý anglický aristokrat, kterému v životě nic nechybělo. Měl hezkou tvář, peníze a věděl, jak na ženy. Jenže se bál stárnutí. Až jednoho dne si nechává udělat portrét a vysloví tajné přání - chce aby za něj stárnul jeho obraz. A přání se splní. Dorianu Grayovi zůstává tvář nevinného mladíka, zatímco obraz nese stopy času i všech hříchů a zločinů, kterých se dopustil. Ale žádné tajemství se nedá udržet navždy a minulost ho po letech dohání v podobě Hallwarda i bratra dívky, jejíž smrt kdysi způsobil... (HBO Europe)

mahler

Románu se drží místem velmi věrně - místem velmi nevěrně - ale koho by bavilo se dívat na totéž pořád stejně ( pododně jako třeba u Psa Baskervillského). Film nenudí, z hereckých představitelů to nikdo nekazí - včetně Barnese kterému jsem sice moc nevěřil ale tak vděčná postava jako Dorian Gray snad ani zmršit nejde. Výprava a kostými O.K., pouze hudba byla taková nijaká. Kamera se pohledu na obraz docela nápaditě vyhýbala a dýchající / mokvající plátno mělo něco do sebe (až na ty červíky co z něj lezou, to bylo trochu moc) a letmé záběry krvácejících ran, vyhřezlých vnitřností, zpřelámaných končetin a rozřezaných těl táhnou film z dramatu do lehce hororových sfér. Finále sice brutálně uhodilo hřebík na hlavičku ale dnešní divák žádá aby se film ke konci hrotil :-). Stačí vidět jednou, dvakrát ... ()

Cl3ricK

Slavné dílo Oscara Wilda přenesené už po několikáté na filmové plátno. Objevuje se zde plejáda britských herců, kteří nejsou moc okoukaní, což filmu dost prospívá. Jeden z mála problémů, ale o to větší, jsem měl s Benem Barnesem v roli Doriana Graye. Tohle spojení se mi vůbec nelíbilo, protože přeci jenom sem si Doriana představoval o něco staršího. Spíš by se zde hodil Gray z Ligy Výjimečných. Barnes je takový naivní klučík, moc mě nepřesvědčil. Atmosféra Londýna je docela obstojná. Nedokážu pochopit, proč scénáristi tak pozměnili celý příběh, podstata zůstala, ale prostě nějak se mi to nezdálo. Slaboučké 3*. ()

Taninaca

Ve filmu se rozmohlo takové slovíčko, je to slovíčko p....:-) Všechny ty erotické scény sloužily jako vsuvky, které měly ukázat zhýralost Doriana Graye, ale s dívčí tvářičkou Bena Barnese působily směšně. Právě Ben Barnes mi celý film vůbec neseděl a přišlo mi, že i ten jeho obraz má větší charisma než on. Hororové prvky, hlavně týkající se portrétu, byly spíš nechtěně legrační. Ani na mě správně nedýchla anglická atmosféra. ()

applause

Chybou asi je, že jsem četla knihu, která je lepší v mnoha ohledech. Ale i kvůli pozměněné dějové lince a několika nesrovnalostem, jsem spokojená. Čekala jsem to mnohem horší. Už kdy jsem viděla plakát filmu, tak jsem si říkala, že to bude určitě nějaká americká hovadina. Ale přesně naopak. Film mě překvapil a nečekala jsem, že mě bude tak šokovat. Nutilo mě to přemýšlet nad vším, co tím chtěl Oliver Parker říci. Celý příběh toho hodně odhaluje, ale ještě víc skrývá. Jestli se jedná o autobiografii Oscara Wilda, tak nestačím jen zírat s otevřenou pusou. Už chápu, co znamená ŠOKOVAT v případě Oscara Wilda nejen na papíře, ale i na plátně. ()

M.i.k.e

místy zbytečně ukecané,rozvleklé a celkově hodně sterilní zpracování klasického románu Oscara Wilda.zklamání...40% ()

Gee.Rocks

Podle mě je tohle zpracování asi nejblíž knize. Colin Firth božskej, Ben Barnes taky. Ale ty efekty jsou tragédie, úroveň lacinýho seriálu. Za to hvězda dolů. ()

Petoss1

Slávnu predlohu som nečítal, ale základ príbehu som ako tak poznal. Mladý Dorian Gray užívajúci si všetky neresti napokon zaplatil najvysšiu daň. I keď som očakával od filmu čo si viac, nič mi to nedalo. Z príbehu nič nevytŕča a nemá čo zaujať asi okrem slušného záveru. A Barnes je nemý ako jeho obraz. 60% ()

Mefistofelle

Tohle je další film, který mě nejspíš přinutí přečíst si knihu, podle které byl natočen. Nejvíc mě zde zaujalo asi prostředí Anglie 19. století, které se povedlo vykreslit opravdu úžasně. Lesk a pompéznost šlechtických salónků ostře kontrastují s bídou a špínou anglických uliček plných žebráků a prostitutek. Dorian Gray, který je zde zpodobněn docela sympatickým Benem Barnesem, se z hodného mladíka mění na bastarda, který se neštítí jakékoliv zvrhlé zábavy - nespoutaný sex s ženami i muži a drogy se stávají jeho oblíbenou zábavou. Herecký výkon Barnese sice není špatný, ovšem z mého úhlu pohledu byl poněkud zastínem Colinem Firthem, který hraje šlechtice Henryho. Děj pak, ačkoliv se mnohým může zdát až moc zdlouhavý a některé scény protahované, poměrně dobře sleduje Dorianovu postupnou proměnu. Silným prvkem je i vizuál - kulisy, interiéry i kostýmy jsou velmi zdařilé. A ačkoliv je film popisován jako horor, moc strašidelného v něm není a až na pár krvavějších scén se na něj toto označení moc nehodí. Závěrem dodám, že to nepovažuji za průměrný snímek a rozhodně jej doporučuju. ()

Streeper

Colin Firth hrál skvělého pokušitele, z kterého se nakonec vykonal dobrák. Postava Doriana Fraye se spíš vyžívala v sexu než ve své tajnosti a kráse. To podle mě byla největší chyba filmu, ale je mi jasné, že tvůrci chtěli zaujmout i mladší diváky. ()

TomikZlesa odpad!

Otřesná atmosféra, ani drama, ani horor, prakticky se jedná o lacinej soft eroťák, ale to všechno bych ještě unes, ale koukat na olizující se bukvice...to bych blil. Konec jak z naučný encyklopedie, ale je možný že sem to nepochopil a nějaká, zřejmě vysoce inteligentní pointa mi utekla. ()

bukowski83

Sám jsem byl velmi zvědavý, jak si tvůrci poradí s těžkým námětem Oscara Wilda...musím však konstatovat, že ne úplně dobře. Co na tom, že se příběh celkem úspěšně drží předlohy, když polovina filmu je převážně o smilstvu a pochybuju, že to takto Wilde myslel. Chápu složitost natočení dobrého filmu, když máte tak složitou předlohu, ale to neomlouvá a proto slabé tři hvězdy. ()

Fallen_One

Váhal jsem mezi třemi až čtyřmi hvězdami, ale nakonec se přikláním k vyššímu hodnocení z úcty k Oscaru Wildeovi, který by ale paradoxně asi zrovna nejásal z tohoto počinu. Režisér se knihy příliš nedrží (a už vůbec striktně a pokud ano, tak jen v základních zápeltkách) a snaží se ji připodobnit současnosti, aby se na to dalo vůbec koukat. Ti, co čekají přesný přepis knihy budou zklamáni. Ale jako film je to nadprůměr. Barnes i Firth + samozřejmě Rachel Hurd-Wood ;o) ()

Wormboy

Parkerovi sa musi uznat, ze doplnit klasicke Wildove dielo o atmosferu z jeho inych, menej mainstreamovych knih, bol napad zaujimavy. Obsadenie Colina Firtha bol napad genialny, no a to ostatne? To uz zial na tom tak dobre nie je. Atmosfera postupneho upadku mladeho Doriana je sice viac nez dobra, avsak s narastajucimi minutami tempo vyrazne upada, co vrcholi stupidnym zaverom destrukcie obrazu. Takze nic extra, klasicky priemer a nic nezabudnutelne. ()

Martrix

Myslím, že je úplně jedno, jestli znáte knižní předlohu. Pokud knihu znáte, zjistíte, že tento film má jinou atmosféru a vlastně i celkově jiné vyznění, které sice neuráží, ale stejně tak ani nenadchne. Příběh který O. Wilde napsal, může být strašidelný jen tehdy, když budete chtít. I přes přítomnost skvělého Firtha a vcelku atmosferické hudby, si ke mě tento film cestu nenašel. Myslím, že na tom má podíl především dlouhá stopáž, nepříliš dobré obsazení hlavní role a nedostatečně vybudovaná atmosféra. Do hororu to má opravdu daleko a drama to mohlo být setsakra lepší. Celý film na mě působí odtažitě a za víc, než jedno shlédnutí nestojí. ()

Juto

Kdo by nechcel zostarnúť, ja teda nie preto hriechy Doriana Graya chápem.Tempo filmu na začiatku šlape ,koniec nič moc strašne sa to spomalilo. 5/10 ()

pakobylka

Obraz jako zrcadlo duše ... jako nepřímý důkaz všech vašich činů. Škoda maličko plochého, zbytečně zjednodušeného zpracování, které se zhlédlo v interesantně potemnělém vizuálu, tudíž se příliš nebabrá s charaktery hlavních protagonistů - a už vůbec ne s jejich proměnami v průběhu času. Jistě - Dorian Gray má svého našeptavače, ale jeho svodům podlehne na můj vkus až příliš lehce. Přitom se dlouho zdá, že se pouze snaží DOSTIHNOUT svůj pochybný bezskrupulózní vzor - a elegentně tak uchlácholit, případně rovnou obejít své svědomí ... než jeho srdce okorá - a ztvrdne na kámen. Teprve závěrečná hra na pravdu trochu nelogicky uvádí věci JAKOBY na pravou míru. Ale ... je to vážně jenom Dorian Gray - a nikdo jiný ... ten vtělený ďábel bez kouska cti a svědomí, jehož pozdní pokus o nápravu a o nový začátek vedou (tak jako vždycky) ryze sobecké důvody ? Je to vážně jen on, kdo se na nikoho a na nic neohlíží, kdo si bez rozpaků bere a neumí dávat ? Slabé 3*. P.S.: Kolem hororu kráčel věčně mladý Dorian obloukem výrazně nadprůměrného poloměru ... lze-li to tak říct. Možná ho ta dlouhá cesta dílem znavila a dílem znudila, takže ztratil chuť na hlubší osvětlení svého morálního profilu nedovtipnému divákovi. ()

Plangi

Wildeovým dílem jsem netknut, takže se vyhnu oblíbenému srovnávání filmu a předlohy. Začátek filmu je nevinnost sama, jako samotný Dorian Gray při příjezdu do Londýna. Pak si jej ovšem veme do parády lord Henry, který jej zasvětí do svojí filosofie života, že žít naplno spočívá pouze v dopřávání si požitků. Navíc mu vsugeruje, že mládí je to nejcennější co může mít. No a do toho Dorian utrousí pár magických slůvek o zaprodání duše ďáblu před svojí dokonalou podobiznou a vualá mladý hrdina se začne měnit v nestárnoucí bezcitnou bytost. Od této chvíle začal mít film ty správné grády a já byl skutečně napjatý až dokonce. Kouzlu snímku trochu podkopává nohy průměrnější scénář, než by si zasloužil. Naproti tomu ta skrytě temná atmosféra a Ben Barnes, majitel jednoho z nejuhrančivějších pohledů, tomu dávají správný říz. Pravda, asi to mohlo dopadnout líp, ale po dokoukání ve mně přetrvává fascinace nad myšlenkami, které z filmu vyvstaly a asi to bude nejen čerpáním z předlohy, ale hlavně zpracováním, že na film hned tak nezapomenu. 85% P.S.: Než to mému pomalému mozku seplo, tak jsem na začátku filmu iniciály D.G. na truhle považoval za značku Dolce&Gabbana :-) ()

dr.fish

Jako seznámení s klasickou literaturou je to pro mladou generaci srozumitelné a nekomplikované. To stačí k zdůvodnění existence tohoto filmu. Ztracený čas to nebyl, ale podruhé není nutno...60% ()

WolfR

Dorian Grey byl bezpochyby velkou šancí na skvělý film. Je to velmi zajímavá látka navíc se podařilo obsadit do této role solidního Bena Barnese. O úžasném Colinu Firthovi ani nemluvím. A jak se to tedy podařilo? No, atmosféra starého Londýna je zpočátku opravdu úchvatná a doplňuje ji naprosto skvělý soundtrack. Jsou zde záblesky velmi vydařených scén, ale v konečném hodnocení, je konec a vyznění filmu trochu jinde než by být podle mě mělo, 3 hvězdy. ()