Příběh o sportování, o přátelství, o vlastenectví zasazený do Krkonoš před 1. světovou válkou. Zfilmovaná předloha Františka Kožíka vychází ze skutečné události. O Velikonocích 1913 - 24.3.- při mezinárodním závodě zahynuli sedmadvacetiletý Bohumil Hanč (Josef Bek), nejúspěšnější běžec zemí Koruny české na přelomu 19. a 20 století, a jeho kamarád Václav Vrbata (Jiří Vala), který se mu snažil pomoci při nečekané změně počasí. Od roku 1923 se končí lyžařská sezona Hančovým memoriálem, závodem v běhu na lyžích na trati 50 km. Hudba: Jiří Šust.(28.12.2008)

Výborně natočený skutečný příběh 2 kamarádů,které postihla obrovská sportovní tragédie. Konec je hodně smutný a za ukápnutou slzu se vůbec nestydím. Holt i takové jsou hory, krásné i zrádné zároveň.(3.2.2009)

Zatraceně dobře natočený film o síle přátelství.(23.12.2012)

Životopisný snímek dvou kamarádů lyžařů, kteří každým rokem pořádali závody v Krkonoších se sousedními státy ( v tomto případě Němci). Je to tragický snímek se vším všudy, ale je dobře natočen a musím říci, že na tu dobu byl i dobře herecky obsazen. Lze se na něj i po 50.letech bez obav podívat.(8.10.2007)

Co k tomuto filmu napsat? Vynikající Josef Bek a vůbec všichni herci! Smutný příběh podle skutečné události, samozřejmě když jsem byl v Krkonoších, tak jsem nemohl minout jejich mohylu....Krutá daň hor....vynikající film! Zasloužil by si remake a minimálně nominaci na Oscara.(21.12.2008)