Osamělý jezdec

• USA The Lone Ranger (více)

Starý indiánský válečník Tonto vypravuje malému Willovi příběh o tom, jak se z muže zákona Johna Reida stala legenda spravedlnosti. John se vrací po letech na právnické škole vlakem do svého rodného města Colby v Texasu. Netuší, že ve vlaku jsou převáženi dva vězni - indián Tonto a násilný vrah a lupič Butch Cavendish, kterého chytil Reidův bratr Dan, místní šerif. Jenže vlak je napaden desperáty, ti Butche vysvobodí a vlak pak vykolejí. Tonto i John se z trosek zachrání a John trvá na tom, že indián musí být postaven před řádný soud. John se proto rozhodne pomoci svému bratrovi. Se šesti pomocníky šerifa vyrážejí po Butchově stopě. Parta pronásledovatelů je vlákána v průsmyku do pasti a všichni až na Johna jsou zabiti. Zachrání ho indián Tonto, který za pomoci magie muže na pokraji smrti promění v Osamělého jezdce. (TV Nova)

rikitiki

Verbinski umí výprávět obrazem. Jeho vizuální metafory jsou sice jednoduché, ale zato jsou čitelné a mají údernou sílu. Se záviděníhodnou lehkostí umí točit také napínavé a přitom zábavné scény. Jde mu i snímání majestátní přírody. V čem je ale zcela mimo mísu, je udržení tempa, žánru a dramatické (nebo melodramatické) momenty. V tu chvíli si jde jeho obrazová fantazie dát rauchpauzu za nejbližší skálu a místo ní nastupuje upocená popisnost a klišé tak ohraná, že vzbuzují leda smích. _____ Přežít dvou a půl hodinový snímek se dá bez jediného zaváhání pouze, když je opravdu hodně, ale hodně dobrý. Tenhle je jen dobrý. Kdyby režisér udržel tempo a vervu úvodní a závěrečné vlakové scény, vytvořil by fantastický letní biják. Děj je sice roztříštěný, nedovysvětlený a velice neuvěřitelný, ale bylo by to něco na způsob Wild Wild West, tentokrát ale v neskutečně zábavné formě. Kdo by se pak staral, že je to celé přehnané a nesmyslné, když by to byla právě vtipná hra na brakový western, kde je možné úplně všechno? ____ Hlavně ze začátku pár scén vyvolává dojem, že tomu tak bude. Například ve chvíli, kdy sáček od buráků ze současnosti se najednou objeví ve vyprávění z minulosti. Zároveň to připomíná jiné vnímání světa, nelineární děj, kdy všechno ovlivňuje vše a minulost, současnost a budoucnost nemají pevně stanovené hranice, protože ve vypravěči se přece taky spojují do jediné osobnosti.____ Takových vtípků je ale pomálu. Ještě scéna srdceryvného bratrského loučení se dala brát jako záměrná hra na klišé. Jenomže pak takových scén nastoupilo více a více. ____ Roztříštěný děj by tolik nevadil, ale tříštění žánrů už vysloveně překáží. Máme tu humorné scény, dramatické, dojímavé, kýčovité, nudné. Není jasné, jestli je to vážně míněná pomsta, nebo jen hra na ni. Je stále víc zřetelné, že se vyprávění skládá z nesourodých epizodek, u kterých není vždy jasné, jestli chtěl režisér v divákovi vyvolat smích nebo pláč. Připočteme-li ještě přehnanou stopáž, tak to začne příšerně nudit. Chytrým tahem bylo ukončení filmu další vlakovou naháněčkou, protože ta dokáže probrat z letargie. Ale ne natolik, aby divák zapomněl, že mezi úvodem a koncem snímku převažovala nezáživnost a prapodivnost.____ Cítila jsem doteky mnohých filmů. Samozřejmě - Piráty z Karbiku. Verbinski cituje sám sebe i využitím animovaného snímku Rango, který se odehrává ve stejném prostředí Divokého západu a připomíná ho i stylem, kdy se střídají fantastické scény se scénami, které jsou otravné a režisér by se za ně měl stydět. Skoro svatokrádežně využil Verbinski i Tenkrát na Západě. Převzal děj, atmosféru prašné krajiny a dokonce i hudbu. Scéna výbuchu mostu odkazuje na klasický snímek Frigo na mašině. _____ Nasledováno Verbinsky má, chybí mu ale uměřenost a sebereflexe. Příliš se opájí sám sebou. /4. 7. 13./ ()

Flego

Nabúchaná akčná jazda s niektorými dobrými nápadmi, odľahčujúcim humorom a veľkým priehrštím digitálnych trikov. Verbinski vie točiť filmy, ale tentokrát sa nechal uniesť. Menej je niekedy viacej. ()

BMW12

Je mi záhadou jak mohl tento skvělý western totálně propadnout? Mě se to hodně líbilo, v současnosti se už moc westernů netočí a tak jsem byl rád, že se toho někdo chopil a Gore Verbinski natočil skvělý film. Děj mi ze začátku nedával moc smysl, ale pak už to bylo ok. Johnny Depp skvěle zahrál indiána a ten pták, kterého měl na hlavě to bylo supr. Armie Hammer také velice dobře zahrál Osamělého/Přízračného jezdce. A stejně výborný výkon předvedl i padouch William Fichtner. Stopáž filmu 143 minut mi vůbec nevadila, celý film jsem se bavil a napjatě sledoval. Navíc k tomu výborná hudba od Hanse Zimmera. A nejlepší částí filmu určitě ta závěrečná přestřelka na vlacích a ten bláznivý bílý kůň :-D ()

honajz

Neuvěřitelná chujovina, kde dávám hvězdu jen za triky, protože na nich to celé stojí. Scénář neexistuje, to je prostě sled volně poskládaných epizod s dvojí nebo trojí pomstou, kdy je od začátku jasné, jak vše dopadne, tedy jde o veskrze předvídatelný film. Tam, kde bych čekal, že mne tedy film zabaví, najde nějaké neotřelé a doposud neviděné způsoby prezentace takto vyčpělého tématu, nastupuje jen nejhorší buddie dvojka, co jsem kdy viděl, s hláškami na úrovni obecné školy pro mentálně postižené, a scény bez jakéhokoliv nápadu (ha ha, tunel a strašidla, důlní vozík a dynamit, fakt úžasné, bitky na střeše vlaku, a kolem všude animovaná stáda buvolů, paráda). A to ústřední rámování chytrým americkým chlapečkem na pouti, to je snad největší klišé podobných filmů, na něž jsem alergický poměrně dlouho. Suma sumárum - neoriginální, nevtipný příběh, kde se vyřádili moc hezky trikaři, ale jinak stojí za starou belu a nic nového a originálního nepořináší. ()

anais

Začátek skvělý, a pak se to tak nějak zbrzdí a upadne do vyprávěcí rutiny, která tvrdohlavě brzdí každý pokus posunout děj někam dál a bavit diváka. V čem jsem se nezklamal je Johnny Depp, který možná upadá do herecké manýry, na druhou stranu tvoří seznam postaviček, které byť podobné, tak se liší v detailech. A je to právě jeho herecké mistrovství, které dokáže ty úlety odlišit... A co mě překvapilo? Armie Hammer - na rozdíl od dnes již zapomenutého představitele Johna Cartera (filmu s podobným komerčním osudem jako Lone Ranger), je Hammer skutečně flexibilní, sympatický, a nebýt něho, ten film by byl ještě nudnější...Takže rozhodně tu letos byly horší filmy. Lone Ranger kvalitami možná zaostává za svým obřím rozpočtem, ale je to přinejmenším solidní zábava, na které si dalo záležet velké množství lidí. A je to na filmu celkem vidět... ()

jonyyy

Nejspíš nejsem k The Lone Ranger zcela spravedlivý a mé hodnocení není objektivní, ale spíše výsledkem zklamání a naštvanosti. Ale vidět už asi desátý film po sobě, kde je Johnny Depp zmalovaný jak šlapka, to musí přestat bavit každého!!? (Vážně, o co tu jde? Má snad posledních 10 let problém s akné?) A když zrovna není, má na sobě tu příšerně trapnou gumovou masku. Pak si nejsem ani jistý, jaký měl tenhle film smysl. Na pohádku je tam moc mrtvol. Pro dospělé to taky není, vzhledem k směšným, nereálným, akčním scénám a létajícímu koni. A jako komedie to nefunguje absolutně. Mělo to pár potěšujíchích okamžiků, ale pár je na 150 minut málo. 50% ()

Janek

Ale tedy výprava jak hrom! Rango přesto o dvě třídy výš. Ranger je dlouhý a v tempu velmi kolisavy. Stojí a padá to na Deppovi. Překvapivě trochu nuda. Ale nic to nemění na tom, že Verbinski je dobrej... Příště to zase vyjde. 60% ()

SOLOM.

Místy opravdu dobrý, vtipný a až zábavný filmeček, místy neskutečně přehnaná píčovina s několika nudnými pasážemi. Každopádně Osamělý jezdec nezklamal. Hlavním lákadlem byl Johnny Depp – tenhle chlapík snad ani nedokáže zklamat. Bavil jsem se hlavně v prvních 2/3 filmu, kdy to mělo slušné akční i humorné pasáže, několik těžko zapomenutelných scén (hlavně ty souboje s bandity, až nechutný William Fichtner), no a pak to mělo totálně dementní závěr a honičku lokomotiv – na tyhle ty píčoviny a nelogické kokotiny jsem už asi moc starý…60% ()

Havenohome

Tak je to omnoho koherentnejšie než hociktorí piráti, a nenachádzajú sa tu vyslovene úplne vytrhnuté pasáže, ktoré nemajú aspoň niečo spoločné s hlavnou líniou filmu (takých je v pirátoch habadej). Je však pravda, že je to značne prekombinované. Problém nie je ani tak v tom, že by chýbali motivácie na akýchkoľvek úrovniach. Naopak film ma nakoniec presnú pointu, divák si spája distribuované informácie a dochádza k postupnému dávkovaniu odhalení. Nedochádza k nejakým extrémnym dramaturgickým lapsusom. Problém je v tej prekombinovanosti. Je napríklad úplne zbytočné, aby chcel hlavného záporáka dostať aj Lone Ranger aj Tonto. Mohli to byť vlastne dva filmy: jeden o pomste Lone Rangera a druhý o Tontovej pomste. Túžbou po pomste je rovnako motivovaná aj postava bordelmamy v podaní Carterovej, ktorej funkcia pre naratív je vlastne nulová, vo filme sa zjaví iba dva-krát, ale tvorcovia ju nechceli vyškrtnúť, pretože inak by dej nenakukol do salónu (čo by bola predsa škoda, keď už sa oplieskalo toľko peňazí na jeho postavenie) a nemohli by použiť ani gag s nohou zo slonoviny (ako vystrihnutý z nejakého Rodriguesa, ale tiež troška samoúčelný). Ale aby scenáristi opodstatnili jej potrebnosť v rámci rozprávania, tak akože navedie hrdinov na stopu hlavného záporáka. Aj na tejto línii vidno prečo ten film zbytočne nabubráva. Verbinski a jeho scenáristi majú vymyslených kopec gagov a potom ich lepia dokopy, hľadajú im motivácie, čo sa im s prižmúrením oboch očí darí, pôsobí to však preplácane a ľahko to vytrháva z imerzívneho vnímania (V negatívnom slova zmysle. To znamená, že nie je zámerom tvorcov aby bol divák z imerzie vytrhnutý, práve naopak ich snaha je diváka čo najviac vtiahnuť do deja, kvôli kostrbatosti spracovania sa im to však nedarí). O scenári, kde funguje a kde nie, by sa dala písať celá štúdia, v kocke však stačí povedať, že tentokrát to Verbinský nepísal s maníkom Loganom (ako predošlého Ranga) ale iba s erárnymi hollywoodskymi nádenníkmi, ktorí síce dokážu napísať geniálne jednotlivé obrazy, ale celok im uteká......................Ďalším problémom, prečo majú hlavne prvé dve tretiny kolísavú kvalitu, sú poslabšie herecké výkony. Ich príčina je mi však nejasná, kedže v istých pasážach hrajú herci výborne a nedá sa povedať, že by neboli talentovo disponovaní. V niektorých záberoch hrá Hammer ako na prvej skúške, Depp približne polovicu svojich výstupov rutinérsky odflákne. Bezchybné sú skôr vedľajšie role na čele so zanieteným Barrym Pepperom ako šéfom kavalérie...................Prečo si však Lone Ranger zaslúži aspoň jedno pozretie, sú dychberúce vyšpikované akčné scény, sebareflexivita, a kopec citácií na klasiky žánru či už v úrovni námetu alebo štýlu (aj keď sa opäť naskytá otázka, či už to nezachytiteľné množstvo cinefilných žmurknutí nie je na škodu a či sa na ňom nebudú baviť už len psychopati, čo majú na vankúši vyšitého Sergia Leoneho :D)...............EDIT, re-watch po rokoch, cca po ôsmych, bol veľmi bolestivý. Je to ešte výrazne horšie ako po premiére. Je to neskutočná patlanina. Nechápem ako po Rangovi, čo je adept na film desaťročia, mohol Verbinski spraviť takúto odfláknutú motanicu. Z toho filmu sa skutočne oplatí pozrieť prvých 25 minúť a posledných 15. Ostatné je fakt guláš bez hlavy a bez päty. Písanie scenára vyzeralo asi tak, že strčme tam ešte toto z Vtedy na západe, a toto z inej klasiky a tento motív tam ešte chceme a nejako to zlepme. No hrôza. Úplné peklo je hlavný hrdina, tak gumený hrdina bez jedinej črty na stotožnenie. Nič tam nedáva logiku. Záporáci mohli byť desaťkrát mŕtvi, ale hrdinovia ich nechávajú žiť len tak, ani sa na to nehľadá motivácia. Odfláknuté všetko, strih, hudba, no des. Nechápem z akých altruistických pohnutiek som tomu dal po premiére 4 hviezdy. () (méně) (více)

ARI50

Výborný film v prostředí které vás v táhne do děje, herecký, super, příběh výborný vůbec jsem se nenudil skvělý prostě. ()

Bauer

Jak jsem již několikrát napsal, tak western není zrovna žánr, který bych vyhledával. Nicméně western od Gora Verbinskiho, v hlavní roli Johnny Depp a hudba od Hanse ZImmera, tak to se prostě musí vidět. Pravděpodobně si Gore Verbinski myslel, že bude mít náhradu za Piráty z Karibiku, ale bohužel tohle nejde srovnávat s Pirátama ani náhodou. Snad jen, že Depp hraje opět výborně a opět skvělého pošuka. Na druhou stranu nechápu, jak je možné, že se z toho stal takový propadák. Potenciál to mělo každopádně. A rozhodně si nemyslím, že by to byl špatný film, který by si zašloužil být propadákem. Líbil se mi příběh. Škoda jen, že nebyly zodpovězeny nějaké otázky. Výprava byla fantastická. Občas to bylo drsné. V recenzích byla hodně často vyčítána délka filmu, a že ve filmu bylo hodně hluchých míst. Já se s tímto názorem neztotožňuji. Jako důkaz mohu použít, že film mi celkem dobře utekl. Herecké obsazení v čele s Deppem je dobré. Vynikající William Fichtner. James Badge Dále se konečně ukazuje v pořádných filmech. Sleduji ho od seriálu 24 hodin (season 3) a myslím, že je to dobrý herec. Jediný, kdo by zde nesednul je Armie Hammer – neslaný, nemastný. Po všech negativních ohlasech jsem byl příjemně překvapen. Velmi dobrá zábava. ()

mm13

V prvom rade veľmi nedisciplinovaný počin! Verbinski si to režíroval aj sa podieľal na produkcii a asi mal pocit, že môže všetko a že všetkého tým lepšie, čím viac. V tomto megalomanskom záchvate potom každý záber trvá o pár sekúnd dlhšie, každý dialóg obsahuje pár slov naviac, každá akcia je prepálená a niekoľko vedľajších línii zbytočných. Zaujímavé, že podobný pocit som mal aj pri Rangovi, i keď tam to až tak nevyčnievalo. No nič, najvyšší čas, že dostal po prstoch. ...Ešte šťastie, že Depp nepredvádza vyprázdnenú variáciu Jacka Sparrowa a Armie Hammer tiež zafungoval nad očakávania. Bez nich a ostatných trefne obsadených hercov (len v prípade Toma Wilkinsona asi až príliš trefne) by tento pokus o vrstevnaté rozprávanie, ktoré žiaľ skončilo ako len tak-tak stráviteľný guláš, nešlo dopozerať. ()

ancientone

Strašne neukočírovaná báchorka, ktorá sa rozletí na súčiastky spolu s prvým vlakom a divák je odsúdený na sledovanie náhodného poletovania jej súčiastok. V tejto spleti sa mihnú aj zaujímavé motívy, podarené gagy a cirkusový vizuál tiež zažije pár svojich silných chvíľ, ale celkový výsledok Verbinského rozpohybovania divokosti Západu je skôr jazda po rozpadnutej železnici než po virtuózne šialenej húsenkovej dráhe. ()

Coleator

Tak takhle vážně ne. Tvůrci si asi řekli, že když nechají ztroskotat Jacka Sparrowa (přesněji toho ze začátku druhého filmu) na divokém západě, tak že všichni budou spokojení a peníze se jen pohrnou... První část předpokladu neplatí určitě, druhá asi bohužel ano. Takhle hloupý film jsem uz hodně dlouho neviděl - jediné, co Lone Rangera zachránilo před odpadem, bylo obsazení - Depp (ačkoliv pouze kopíruje svého piráta, tak na plátně to stále funguje), Bonham Carter a Fichtner (neboli agent Mahone :D) drží tenhle film nad vodou - i když v tomto případě spíš nad žumpou... S přibývajícím časem se frekvence momentů, kdy si říkáte: "Verbinski, tohle už nemůžeš myslet vážně", začíná rapidně zvyšovat a tak jste nakonec rádi, když se objeví závěrečné titulky... Snad poprvé doufám, že se z nějakého filmu stane propadák a ani zdaleka si na sebe nevydělá - protože tohle prostě není dobře odvedená práce... V kině běží přes léto rozhodně lepší filmy než je tento, takže jestli váháte na co jít, na Lone Rangera radši ne... 20% ()

Sawy

Když se na to koukám kolem a kolem, nemůžu pořád přijít na důvod, proč Osamělý jezdec vlastně propadl. Ze všech letošních velkofilmů pro mě má totiž asi nejblíže k představě o tom, jak má vypadat letní zábava pro masy. Máme tu superhvězdného Deppa v další ulítlé kreaci, režiséra Pirátů z Karibiku oživující další polomrtvý žánr popcornovou estetikou, velmi dobře střižené trailery ukazující spoustu blockbusterových atrakcí a čtvrtmiliardový rozpočet poukazující na fakt, že se rozhodně na ničem nešetřilo. A kupodivu, ani výsledný celek není špatný a jako jednoduchá zábava bez nejmenších potíží obstojí. Přesto jde o jeden z největších propadáků roku, takže někde se něco nehorázně pokazilo. Nejvíc asi ve faktu, že se do westernové látky vecpalo tolik peněz. První Piráti taky nebyla levná záležitost, ale tohle muselo vydělat alespoň 700 milionů, aby se to dostalo do plusu. A jako látka, jejíž předlohu zná asi deset lidí po celém světě, prostě neměla diváckou skupinu. Depp se okoukal, westerny netáhnou a jakmile se v traileru na chvíli objeví poušť, je daný film předem odsouzen k neúspěchu. Nemůžu ale tvrdit, že mě to vyloženě mrzí. Film jsem si sice v rámci možností docela užil, ale zároveň mě na něm toik věcí iritovalo, až jsem rád, že tvůrci dostali přes prsty. Osamělý jezdec je neskutečně zbytečně přetažený, to zaprvé. Úpně zbytečné je rámování rozhovorem starého Tonta s chlapcem na pouti. Střední část je celá hluchá svou snahou vecpat do stopáže co nejvíc klasických westernových propriet. Zbytečně se scénář snaží i dát jakous takous hloubku hlavním postavám, které jsou ovšem snad tou vůbec největší slabinou filmu. Hammer je nudař, kterému bych hlavní roli v blockbusteru už v životě nesvěřil (zlatý Taylor Kitsch), no a Depp... Depp sice nehraje dalšího Sparrowa, kéž by ale hrál. Protože jako Tonto nebaví. Výrazový rejstřík jen kopíruje různé jeho předchozí postavy, většina gagů sotva vyloudí úsměv na tváři, chemie s hlavním protagonistou nula. Je to trápení sledovat takhle talentovaného herce utápět se v postavě, která jeho kariéře nemůže absolutně nic přinést a jen jej v očích diváků shodit. Celou stopáž taky brutálně natahují úplné WTF zbytečnosti typu celé postavy H. B. Carter či masožravých králíků (ty jsem doteď nepochopil a bojím se, že ani nepochopím). Verbinski umí skvěle prodat rozpočet, takže film i ve vyloženě slabých momentech vždycky alespoň krásně vypadá, triky absolutně bezproblémové, organicky zapadající do prostředí Divokého Západu, o to větší škoda je, že film není o hodinu kratší, byl by levnější, úspěšnější a rozhodně i kvalitnější. Jako celek jej nemůžu naplno odstřelit, protože má solidní záporáky, parádní Zimmerovu hudbu a především ultimátní, skoro půlhodinové vlakové finále, které jako jediná část filmu naplno zúročí potenciál látky, Deppa i rozpočtu. Takhle svižný, nápaditý a zábavný měl být celý film a šlo by o stejně svěží podívanou, jakou byla před deseti lety jednička Pirátů. Tedy o třídu větší pecka, než Osamělý jezdec ve své konečné podobě. 65 % () (méně) (více)

Morholt

Piráti z Karibiku tentokráte na Divokém západě. To by mi upřímně řečeno ani nevadilo, protože pirátskou sérii mám rád a od Verbinského jsem čekal právě něco podobného, co předvedl v prvních dvou dílech karibské quatrologie. Jenže bohužel. Byl tu sice Depp, který nevypadl ze své role Sparrowa, byla tu i solidní akce v podobě dvou vynikajících vlakových honiček a konečně tu byla i notná dávka vtipu. Jenže to samo o sobě stačilo tak na hodinu a půl. Pasáží, při kterých jsem zíval bylo na můj vkus moc a nic na tom nemohlo změnit ani výborné obsazení a Fichtnerův ultrapadouch. Mírné rozpaky. 50% ()

Lucasion

"Something very wrong with that horse." Další spolupráce tvůrci Pirátu z Karibiku. Tentokrát na Divokém západě. Moře se vyměnilo za písek a jde se vyhazovat mosty do vzduchu, jezdit na koni, přeskakovat z vlaku na vlak a samozřejmě mít kolty proklatě nízko. John Reid (Armie Hammer) je prostý advokát co věří ve spravedlnost a právo. Ovšem jakmile se stane svědkem masakru Rangerů (včetně jeho vlastního bratra) a sám unikne o fous smrti. Stává se z něj Lone Ranger. Jeho parťákem po boku bude neohrožený indián Tonto (Johnny Depp). Že se vám to zdá předvídatelné? Nikoliv. Je pravda, že film má větší stopáž a věnuje se ve filmu příliš mnoha detailům. Na druhou stranu jsem si na tohle zvykl už v Hobbitovi. Stopáž uteče poměrně rychle a já nemohu říct, že bych se nudil. Právě naopak. Arnie a Johnny jsou výtečná dvojka, která se nebojí hláškovat za každé situace. Film díky tomu příjemně odsýpá a za skvělé doprovodné hudby je to parádní zážitek. Je pravda, že humor není kdovíjak dobrý, ale já se stále usmíval a místy i zasmál. Depp trochu vykrádá postavou Tonta svého Sparrowa, ale ničemu to nevadí. Naopak jeho gesta a šílené pohyby sem dobře zapadnou. I přes delší stopáž jsem si tedy film užil. Osamělý jezdec je místy trochu natahovaný, na druhou stranu parádně zpracovaný a řádně akční. Finální scéna s vlakem je už taková třešnička na dortu. V pěkné kvalitě je to navíc pastva pro oči. Co na to říct víc, když spojíte Piráty z Karibiku a můj oblíbený žánr? (88 %) ()

Grran

Ať si říká kdo chce co chce, tendle film má vše co jsem od filmu čekal. Příběh, vynikající humor, nějaké to drama a i důstojné zakončení. Bavil jsem se celý film a z kina odcházel s idiotským úsměvem. Není pravda že Depp vykrádá svého Sparrowa, jen rozvinul svou osobnost zas o krůček dál a indiánská role mu opravdu sedla. Další plus filmu byly narážky třeba na Dvě Věže, nebo Posledního samuraje.. Za mne 5 hvězdiček a vřele doporučuji ()

Režisér Pirátů z Karibiku našel nový projekt

Režisér Pirátů z Karibiku našel nový projekt