Na cestě

Česko, (2006–2022), 255 h 19 min (Minutáž: 25–30 min)

Režie:

Jaromír Marek, Jiří Diarmaid Novák, Otto Kallus, Jana Počtová, Mojmír Kučera, Jana Boršková (více)

Série(24) / Epizody(587)

Na cestě s Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem. (Česká televize)

Recenze uživatele subic k tomuto seriálu (89)

Na cestě po saském Harzu (2016) (S18E02)

Ani v tom Německu není všechno jen přesné, čisté až sterilní. ()

Na cestě po Abú Dhabí (2017) (S18E24)

Zrovna hlavní město Abú Dhabí je jedno z měst, které roste doslova před očima a na mě zapůsobilo víc než Dubaj. Abú Dhabí je také ale jeden ze spojených emirátů a zároveň ten nejbohatší. A ano, vzhlédli se hodně v západu, ale jak to bude dál? No každopádně takhle čisto a zameteno jsem viděl snad akorát ve Švýcarsku nebo v Dánsku. Na horu Jabel Hafeet vede krásná klikatá silnice, už ji zkusil i původní Top Gear, ale ta končí právě na vrcholu hory velkým parkovištěm. ()

Na cestě po New Orleans (2017) (S18E25)

V bondovce Žít a nechat zemřít (1973) hned z kraje zabijou celkem elegantně jednoho z agentů MI6 právě v New Orleans. A tak jak v tom filmu, tak i tady to vlastně vypadá pořád stejně, jakoby se tu zastavil čas. ()

Na cestě po Kodani (2017) (S19E03)

Malá mořská víla, cyklisti, mraky turistů, ale což, mají to tam hezké. A hlavně v tzv. papírně se vaří to pouliční jídlo, kam na něj chodí všichni místní. ()

Na cestě po západním Grónsku (2017) (S19E04)

Pěkné pěkné, ale trochu mě děsí, jak už moc se tam rozmáhá civilizace. Tam kde býval sníh, už dávno není. ()

Na cestě po severozápadním Lomboku (2017) (S19E06)

Lombok je skoro stejně velký ostrov východně hned vedle Bali a 3 mil obyvatel a zdánlivě menší frekvencí turistů. No ale není tu ani zmínka o tom, že ostrov je sopečného původu, má torzo sopky uprostřed a je v něm jezero. A pozor ten ráj na zemi a klid by se dal najít na vedlejších ostrůvku Gili Meno, kde je zakázaná i doprava, krom kol a koňských povozů, pro velké lodě tu ani není molo. Jeeenže celá oblast už je doslova zaplavena odpadky hlavně z plastů, protože tu neexistuje nic jako svoz odpadů a další připlaval bordel po moři. ()

Na cestě po ostrově Unguja (2017) (S19E12)

Jeden z mála dílů, kde jsou Donutil i Bartoška přímo na místě samém. A spousta koření. ()

Na cestě po severní Patagonii (2018) (S19E14)

Zvláštní, jak některá místa v San Carlos de Bariloche vypadají dost evropsky, některá jak příbřežní město u nějakého švýcarského jezera, některá jak někdo ve Francii či v Itálii anebo Německu. A ještě tu má historii výroba čokolády. Tam bych se i nechal nalákat na dovču. ()

Na cestě po ostrově Fuerteventura (2018) (S19E15)

Nejhezčí a nejfotogeničtější evropská pláž Playa de Cofete dlouhá přes 6 km, je na jihozápadním cípu ostrova. Zajímavá je i botanická zahrada Oasis park. Byl jsem tam o rok dřív, než vznikl tento dokument. ()

Na cestě po novozélandském Canterbury (2018) (S19E20)

Tohle je východní část Jižního ostrova a hlavně město Christchurch. Působivé. Ale v jiném díle je jihovýchod Jižního ostrova a tam je to mnohem působivější. ()

Na cestě po jihu Estonska (2018) (S19E24)

Po mořské ledové pláni se nedoporučuje jet rychlostí 25-40 km/h, takže to musíš přefrčet. ()

Na cestě po ostrově Curacao (2018) (S19E26)

Ostrov Curaçao, čti Kurasao, v Karibiku, kam bys chtěl jet na dovču. A v čem je jiný? Prostě ten vliv Holanďanů tu je a a je tu taky vliv "španělské" Venezuely vzdálené 60 km. Není tu jen nejstarší židovská synagoga na kontinentu, je tu taky velmi známý likér Curaçao z pomerančových slupek a je navíc košer. Bez něj prostě neuděláš koktejly Blue Hawaii nebo Blue Lagoon. Navíc tropické hurikány se této oblasti vyhýbají. To všechno má i stinnou stránku a tou je obří ropná rafinerie na venezuelskou ropu. ()

Na cestě po Trinidadu a Tobagu (2018) (S19E30)

Další z míst mého zájmu. Podobně jako Curaçao, o kterém je taky jeden z dílů, jsou tyto ostrovy velmi blízko Venezuelskému pobřeží a jak jinak těží se tu ve velkém ropa a plyn. Avšak tyto ostrovy stále nejsou postižené masivní turistikou a to tu běží. ()

Na cestě po italské Emilia-Romagna (2018) (S19E32)

Parma a její gastroporno, vedlejší městečko Busseto jako bydliště Verdiho. A pak trochu vášně pro rychlost v Modeně. Konec výletu je v Bologni, kde zrovna probíhají velmi netradiční velikonoční oslavy. ()