Svatyně

• Kanada Sanctuary
Z natáčení
Krimi / Mysteriózní / Sci-Fi
Kanada / USA, (2008–2011), 44 h 8 min (Minutáž: 43–48 min)

Tvůrci:

Damian Kindler

Amanda Tapping, Robin Dunne, Christopher Heyerdahl, Ryan Robbins, Emilie Ullerup, Agam Darshi, Jonathon Young, Pascale Hutton, Ian Tracey, Panou (více)

Série(4) / Epizody(59)

Dr. Helen Magnus (A. Tapping) je vědkyní, která se zabývá sbíráním tvorů, kteří jsou nějakým způsobem zvláštní, ať už proto, že se snaží je zachránit před člověkem, který by je svým jednáním mohl zahubit, nebo proto, aby naopak lidstvo ochránila před těmito tvory. Za tímto účelem, provozuje tzv. Útočiště, místo, kde tito tvorové mohou žít, bez obav z toho, že budou pronásledováni a zabíjeni. V její práci jí pomáhá Dr. Will Zimmerman (R. Dunne), vynikající psycholog a její dcera Ashley (Emilie Ullerup), která je velmi zdatnou bojovnicí. Společně pak objevují tvory, o kterých se vypráví pouze v pověstech a bájích. (Jenda.SG-1)

thor00i

Vzhledem k tomu, že jsem fanouškem Amandy Tapping, tak se mi "Svatyně" ani nemůže nelíbit ;-). Nápad je opravdu skvělý (občas takový mix mezi Buffy, Angel, Čarodějky, Underworld,.... ). S vizuálním zpracováním souhlasím asi s názory většiny. Vzhledem k tomu, co všechno je v seriálu vytvořené počítačově, by mohlo prostředí vypadat lépe. Ale zase nadruhou stranu je to oproti většině seriálů určitá změna (pro mě vítaná) :-D ()

Riivy

Po zhliadnutí prvých dvoch sérii mi nedá sa konečne nevyjadriť konečne k tomuto seriálu. Tento seriál mi prišiel zvláštny, niekedy trośku nudný a predsa svojimi časťami fascinujúci. Osobne si však myslím, že koniec prvej série a celá druhá séria posúvajú tento seriál o dosť vyššie ako je tu hodnotený a preto ak budú pokračovať a len sa zlepšovať, tak to stojí za pozretie... ()

slider1971

Určitě to není tak špatné, jak by mohlo vyplývat z některých komentářů. Samozřejmě je nutný kladný vztah k danému žánru. Spíše než sci-fi je to mystery. Napad s webizodami je určitě zajímavý, myslím, že to má určitě budoucnost, tímto způsobem se mohou dostat do povědomí i dosud neznámí tvůrci a různé okrajové žánry. Webizody byly zajímavé, ale přeci jen po technické stránce trochu amatérské. Není nutné je vidět, pilotní díl seriálu je v podstatě opakuje. První sezóna byla ze začátku trochu slabší, ale v závěru se to slušně rozjede. V druhé řadě už je vidět vyšší rozpočet, potěší camea herců z SG (např. Shanks, McGillion), zlepšilo se to i po scenáristické stránce. Úroveň jednotlivých dílů je rozdílná, některé jsou podle mého soudu zdařilejší, jiné slabší, ale to je asi u podobných seriálů normální. Celková úroveň je podle mého soudu (v daném žánru) určitě nadprůměrná. Už se těším na třetí řadu. ()

Hladolet

Jediné, co mě zabránilo dát tomuto seriálu hodnocení odpadu byla Amanda Tapping, o které jediné se dá říct, že hraje. Ostatní herci působí spíše dojmem křečovitých ochotníků. Od tvůrců hvězdné brány jsem čekal něco trochu víc. Úvodní myšlenka seriálu není zase tak špatná, ale v kombinaci s chabým scénářem a slabým technickým zpracováním zcela postrádá atmosféru, kterou se snaží navodit. Škoda času. ()

jabbo123

Kdyby mi bylo asi tak o deset let míň, asi by mě tenhle serál zaujal. Nechci tím říct, že jsem už dospělý a není ve mě kouska dítěte. Jenom už nad věcmi trochu přemýšlím a celý koncept Sanctuary je prostě jen tisíckrát omílané klišé. Jen tu místo upírů (Buffy) nebo démonů (Čarodějky) máme příšery. A musím říct, že skutečná kryptozoologie (věda která se zabývá hledáním důkazů o existenci vyhynulých, mýtických nebo abnormálních tvorů) je něco co mě baví hodně - ale Sanctuary s ní nemá absolutně nic společného. Pilotní díl mě docela dokázal udržet. Shlédl jsem ještě další dva a kvalita šla prodce dolů. Musím se také přiznat, že nejsem moc velký fanoušek Amandy Tapping - už ve hvězdné bráně SG1 mě dost iritovala. Má takový strašně přehnaný výraz v celkovém projevu mi nepřipadá jako dobrá herečka. Spíš jakoby pořád křečovitě přehrávala. No a tady z ní ještě udělali nadpřirozenou superbytost, takže se mi prostě oškliví. Dost podprůměrné efekty, často až amatérská kamera, rádoby zamotaný příběh (je mi jasné že v dalších dílech se setkáme se spoustou různých frakcí a individuí) a dost mizerné herecké výkony. To je Sanctuary a ačkoli mám Sci-Fi rád, asi už potřebuju mnohem inteligentnější zpracování (například StarGate: Universe). Nevím jestli se kvalita scénáře časem změní, ale já už u tohoto seriálu svůj čas trávit nebudu. ()

Deall

Sci-fi s dobrým nápadem, dobré herecké obsazení (a to nemyslím jen Amandu Tapping), ale to provedení je trošku odbyté...i když druhá série se zlepšila, takže uvidíme...Jen jsem nepochopil ten český překlad "Svatyně". V celém seriálu se mluví o "útočišti pro abnormály". Z nostalgie k SG dávám 4*. ()

D3NJI

Seriál s velkým S. Původně jsem si myslel, že jde o průměrný seriál. Ale po dvou řadách, které jsem viděl, bych si dal i třetí řadu. Pozadí je moc hezky digitálně zpracované a herci jsou více než výborní. proto dávám ***** ()

Fixa

Hodnotit by se měl asi celý seriál a nejen pilot. Musím, ale konstatovat, že ten stál za hovno. Dal jsem si tedy ještě jeden díl a byla to stejná hovadina. Dál už to opravdu nezvládnu a to jsem se tak snažil... ()

cachanell

Trochu jsem v rozpoložení z tohoto seriálu. Tak trochu Toorchwood s ostatními sci-fi seriály dohromady. Záchrana zvláštních bytostí a genetických modifikací. Zvláštní myšlenka, jen mi trochu vadí umělé kulisy - umělý hrad Svatyně. Mám pocit, že by bylo potřeba vše přeci jen více dotáhnout. I když stále přemýšlím, zda to byl záměr - taková ta trochu vyumělkovanost. ()

Cabotin

1.SÉRIE - guilty pleasure jak má být:) Je to celé jaksi provinční včetně herců, kteří kromě toho, že zcela vážně odříkávají naprosté pitomosti, ještě navíc hrají tak "oblastně" jak to jen jde. Přesněji řečeno, nemají co hrát a i to hrají mizerně. Pekelné pseudovědecké a pseudopsychiatrické dialogy v některých pasážích téměř dosahují úrovně dialogů z opusů Eda Wooda. Takže dvě ** za tu nechtěnou srandu. 2. SÉRIE - Zjevný pokus o nápravu nejhorších bot. Na věčnost se promptně odebrala jedna z nejhorších hereček všech dob Emilie Ullerup v roli Ashley, která je asi tak emotivní jako mísa bramborové kaše. Nahrazena byla postavou Indky Kate s kriminální minulostí. Gott Sei Dank! Velmi příjemné obohacení nemastné neslané herecké squadry. A Dr. Zimmerman patrně prošel rychlokurzem herectví, ve kterém mu vysvětlili rozdíl mezi manekýnem a hercem. Bohužel, nadále zůstává herecky nepřesvědčivý a v pasážích dramatických mě z něj tekou nudle smíchy. Jeho původní profese psychiatra a psychologa se vytratila, neb o ní scénáristé evidentně vědí prd. Použití multiplied screen by bylo fajn, kdyby bylo použito k rytmizování a posunu děje. Zatím je uplatňováno systémem:“ Franto, nějak dlouho to tam nebylo, tak to tam vrzni“. Ale asi tři díly jevily náznak docela zajímavé mystery-detektivky. Vrchol v podobě třídílné Kálí by nebyl tak zlý, kdyby představitelé zla nebyli tak strašlivě směšní. Callum Blue pojal svou postavu jako klukovsky diblíkovského intrikána a dosáhl efektu afektované, druhořadé buzny. A ten druhý, šéf newyorkského Útočiště Dr. Terrance Wexford svou blbě navrženou a realizovanou masku ještěrky s mocným krčním límcem nepřehraje, ani kdyby se snažil sebevíc. Pravda, příliš se nesnaží. A chlupáč Chewbaca se nám prudce odpíchl z dobrosrdečného sluhy nosícího kafe do role chirurga, admina sítě a elektrikáře. Nutno dodat, že krása Sahar Biniaz, hrající bohyni Kálí, poněkud vyrovnává balanc. Amanda Tapping vytrvale imituje Zlatu Adamovskou a se svým obecným, přibližným herectvím by mohla být ozdobou Vinohradské scény. Což vysvětluje oblibu jejího hereckého výkonu u ostaních uživatelů:) Na dvou hvězdách nic neměním, ale bavím se královsky:) 3. SÉRIE - Zpočátku to vypadá, že se seriál trochu nadechl a některé díly lze prohlásit za celkem zdařilé. Samozřejmě, že herecké výkony hlavních představitelů neutrpěly žádný vývoj mimo obecnou rutinu. Amanda Tapping i nadále opisuje od Zlaty Adamovské a Robina Dunna v jedné epizodě zdařile přehraje jakýsi wrestler. Je tajemstvím, zda produkčnímu něco zbylo ve fondu kulturních a sociálních potřeb a bylo nutno to utratit, aby to nepropadlo, ale natažení na 20 dílů se ukazuje jako kontraproduktivní. Zbytečné a úmorné natahování stopáže: sentiment lepkavý jako melasa, klišé a režisérská i scénaristická impotence, náznaky soap opery, posílají tento seriálový průměr o level níže. Nicméně, několik okamžiků navždy zůstane v mé paměti. Za všechny jmenuji výkon herečky v roli královny upírů, její kostým i makeup a herecký talent předčily i samotnou Vampirelu z Plan 9 from Outer Space. Něco tak předimenzovného jsem dlouhá léta neviděl:) Několik podobných detailů utvrdilo mé podezření, že režiséři nejsou příliš zatíženi vkusem. Což mi ovšem nezabrání juknout i na 4. Sérii:) 4. SÉRIE (2011): Začátek je opět béčkově slibný a navazuje na celkovou insitní pouťovost celého opusu. Atmosféra houstne, Praxia je zničena a a Kate se zakouká do Herusana s ustupující bradou. Načež jakožto jediná slušnější herečka mizí kdes v Hollow Land. I zde je již v prvních dílech nachystáno kvantum guilty pleasure. Poloproměna Ryana Robbinse (Henry) ve vlkodlaka je setrvale božsky komická a mnozí uprchlí abnormálové z Duté země je dokonalou ukázkou pokleslého vkusu režisérů. Ovšem díl nazvaný Fugue překonal limity mé téměř nelimitované imaginace. V podstatě muzikál, kde se Abby, napadená jakýmsi parazitem, může vyjadřovat pouze zpěvěm a rozumí jen tomu co je jí od jiných zazpíváno. Moment absolutního hovadna dotaženého do nejmenších detailů. Dlouhá léta jsem neby tak šťasten. V okamžiku kdy Dr. Zimmerman začal procítěně zpívat svůj chanson jsem úchylnou slastí omdlel. Po procitnutí jsem konstatoval, že Dr. Zimmermanovi roste druhá brada, kterou kryje strništěm. V devátém dílu dostal ovšem hereckou výzvu, neb se do něj na chvíli vtělil zlotřilý Worth. Zahrál to. Bohužel na svůj úkor. Myslel jsem, že tento stárnoucí Budulínek už hůř hrát a vypadat nemůže a hle….jde to:) Amanda Tapping je aspoň rutinérka (což neomlouvá její obecné herectví), Ryan Robbins je velmi slušný herecký standard se smyslem pro humor, ale Robin Dunne je netalentovaný mamlas postrádající byť jen rutinu. A to mě čeká v roce 2012 ještě několik dílů:) () (méně) (více)

plsek45

I když první série nebyla žádný zázrak jaký jsem čekal nenechal jsem se odradit a vydržel a můžu říct že jsem za to rád od druhé série se úroveň celého seriálu postupně zvedá a u třetí série jde už o perfektně zpracovaný seriál se vším co jsem od něho čekal ... Herecké výkony které ze začátku pokulhávali se nakonec vytříbili tak že nám poskytli skvělou podívanou. Seriál postupně získával neuvěřitelný potenciál a sílu a jak už nám SyFi ukázala několikrát tak právě v momentech největšího vzestupu seriály ruší . To je věc kterou nikdy nepochopím . Takže nezbývá než se jen s celým týmem Svatyně rozloučit a k seriálu se zase po nějakém čase vrátit a doufat že do té doby si to producenti rozmyslí a ještě něco natočí ;) ()

Isfio

Nezaujalo ma to, tv seriál z prostredia X-man, plytký scenár a hlavná dejová línia nestoja za nič. Človek sleduje jednu časť za druhou a nič sa tam v podstate nedeje. ()

Tomrou

Ubohé, mizerné a tupé. Amandy Tapping je mi líto, od konce Stargate to s ní jde z kopce. Na tohle se nedá dívat. [20%] ()

majka147

Podľa mňa celkom slušný seriál Amanda a Robin spolu s Emilie boli super a Ryan ale postava na ktorú som sa najviac tešila bol Nikola :D Ja proste ho milujem :D Páčilo sa mi to spojenie toho fantasy a reality ale zas to spracovanie na PC neviem či bolo to najlepšie občas som si to dosť všímala ako nesedí napríklad smer svetla a tak ale keď na to človek prestane myslieť je to fajn. Čím ďalej spracovanie bolo oveľa lepšie ale trošku sa mi nepáči že to nebolo až tak úplne dotiahnuté do konca ale v celku myslím že tých 59 častí stáli za to :D PS: Som veľmi rada že tam dali Amandu mám ju veľmi rada zo Stargate a tú zmenu z blond sa mi páčila :D ()

trollfjord

Zajímavý počin. Jsem teprve u první série takže celkově hodnotit nemůžu. Rozčiluje mně postava Jacka Rozparovače. Trochu to brzdí děj. Naopak mně zaujala jistá návaznost na seriál Poltergeist - Legacy. Pobavilo mně srovnávání v diskusi se Stargate. Kromě herců a faktu že podobně jako Stargate se jedná o Kanadskou produkci, totiž Sanctuary nemá s klasikou sci fi nic společného. A podobně jako u některých dalších seriálů mně i tady zajímá, jestli jej někdy vysílala nějaká česká televize. ()

Majo.evans

Miestami vidno slabší rozpočet.modré plátno,troška lacnejšie a pod.Ale Carterová nikdy nesklame.Nenudilo,dalo sa na to pozerať. ()

Sheelle

Tak do poloviny první série to bylo natolik béčko, že jsem měla sto chutí to zabalit a pokračovala jsem ve sledování jen kvůli Sam Carter a ostatním hereckým výkonům, které vůbec nebyly špatné a celkově námět byl ne nezajímavý. Nicméně po rozpacích z prvních dílů se stal asi zázrak, zelené plátno alespoň částečně vyměněno za ateliér nebo ho možná začal někdo dokreslovat v něčem jiném než v Malování, scénář začal psát asi člověk namísto mizerné AI a náměty jednotlivých dílů i herecké výkony neztratily nic na původním dobrém provedení. Soudím, že seriál po prvních dílech dosáhl asi na více peněz a jsem za to ráda. Nikdy nebude patřit asi ke špičce, ale koukatelné to je. Celé to ovšem stojí a padá s Amandou Tapping. Seriál je za mě spíše na dvě hvězdy, ale vlastně mě docela bavil, tak dávám tři :) ()

Harry89

Na tohle jsem narazil úplnou náhodou a musím říct, že vůbec nejsem zklamán. Efekty sice vypadají jako z konce devadesátek, místy je to opravdu blboučké ale jinak mě to celkem baví. ()