V roce 1965 trojice agentů z Mossadu, Rachel, David a Stephan, má ve východním Berlíně splnit obtížný úkol. Je třeba postavit před soud nacistického zločince přezdívaného Chirurg z Birkenau. Nebezpečná akce zdánlivě končí ve chvíli, kdy je válečný zločinec při svém pokusu o útěk zastřelen. Rachel, David a Stephan jsou poté oslavováni jako hrdinové. Veřejnost však nezná celou pravdu. Ta se začíná ozývat o třicet let později, kdy vysloužilí agenti stále trpí pod tíhou dávného tajemství. Zavázali se nikdy neprozradit, co se tehdy v Berlíně odehrálo. Stále mají status národních ikon, Rachelina dcera dokonce o jejich misi napsala knihu. Jednoho dne přichází muž, který o sobě tvrdí, že on je tím, po kom kdysi pátrali. (TV Nova)

Chrustyn

"Dluh" je přesně tím typem filmu, na který se díváte, bavíte se u něj ale po celou dobu si říkáte o kolik mohl být lepší. Thriller o jednom velkém tajemství, které skrývají bývalí agenti Mossadu, ze své nepovedené akce při honu na nacistického zločince. Výborní herci, slušná režie a především výborná první půlka, která kdyby byla roztažena na celou filmovou stopáž a tvůrci by přidali nějakou "akci" mohl z toho být skvělý thriller. Takhle se jedná "jen" o nadprůměrný thriller, který trochu ubíjí spousta zbytečně rozvleklých míst. ()

mat.ilda

Přesto, že jsem filmu příliš nevěřila, ženské postavy jsem si opravdu užívala - sledovat Helen Mirren kombinovanou Jessicou Chastain byla radost, i když ani muži v mladším vydání nijak nezaostávali. Snímek sám tak trochu zaváněl televizní produkcí a myslím, že bylo chybou ukázat téměř na začátku vyústění tehdejší mise, jako bych se dozvěděla konec knihy a neměla důvod v četbě pokračovat, i když jsem se překvapení dočkala, nebylo už zdaleka tak působivé. Nejvíce zpackaný a nejméně uvěřitelný se mi jevil konečný překombinovaný slepenec zoufalých pokusů o zadostiučinění, vyzdvihnout bych naopak chtěla snahu zprostředkovat, jak hluboce byly zakořeněny myšlenky zla ve vymytých germánských mozcích, dobře fungovaly i vztahy Rachel & David = vzájemná přitažlivost, oproti Rachel & Stephan = viditelný nesoulad. Celek však vidím jako mix slabších i výborných momentů, které se nebyly schopné sloučit v jeden velmi dobrý film, který jsem ovšem ochotná vidět opakovaně, už pro dvě ženské hvězdy, zmiňované na začátku. ()

jojinecko

Dobrých a inteligentných trilerov nie je veľa, hoci v posledných minútach sa dá o slovíčku inteligentný polemizovať. Debt si zachováva svoj old-school štýl, dejové línie sú logické a prirodzene sa prelínajúce, skladačka zapadá. Je len plusom, že Madden nestavil len na akciu, ale rovnou mierou sa zaoberá aj postavami a ich motiváciou. Ako som už naznačil, trochu zamrzí ten záver, ktorý mierne utlmil moje nadšenie a celkový vynikajúci dojem. To však nič nemení na všeobecnom závere, že Debt je výborným filmom. ()

honajz

Zvláštní film, který není ani akční, ani psychologický, ani historický, dokonce není jasné, zdá má být prožidovský, nebo si naopak dělá ze židovské tajné organizace Mossad legraci... Dcera slavné židovské bojovnice proti nacistům infiltrovaným v soudobé společnosti vydala knihu o hrdinských činech své matky a jejích dvou kolegů. Ale už od začátku tušíme, že ne vše je tak, jak má být. Nakonec se vypravíme do 60. let a podíváme se, že ne vše bylo, jak se tvrdilo, že stateční bojovníci nebyli tak stateční, a že dokonce s řezníkem z Birkenau, nyní gynekologem, sympatizovali. Že se akce nějak zvrtla, je jasné od začátku - agentka Rachel se na oslavě knihy její dcery chová podivně a nervózně, její bývalý komplic provede nečekané rozhodnutí. Takže brzy se film jen stává čekáním na onu konečnou situaci, abychom zjistili, jak skutečně proběhla na rozdíl od propagandy, resp. utajované lži. Mezitím jsme svědky pár logických kopanců (kdy se třeba špičkově vycvičení agenti Mossadu opijí a ve východním Berlíně roku 1965 prozpěvují anglicky s hebrejským přízvukem). Největším kopancem je pak samotný závěr filmu, kdy každý soudný člověk musí jen vrtět nechápavě hlavou a přemýšlet, zda to tvůrci skutečně mysleli vážně, nebo si z nás jen dělají legraci. Nejen díky tomu, že šlo o zpackanou akci a agenti se chovají poněkud ne-mossadsky vyznívá film nelichotivě k židovskému odboji. Zazní zde totiž i takové věty, jako že jen čtyři nacističtí vojáci odváděli do plynových komor tisíce židů, a ani jeden neměl sílu se vzepřít. čímž vyvstává další otázka, kterou film klade - totiž, co je pravda, a co lež. Co jsou oficiální prohlášení a tvrzení, a jaká je skutečnost? Ve světle toho, jak film vyznívá, se docela divím, že proti němu nejsou vedeny demonstrace a že není zakázáno jeho promítání v Izraeli. Což je ale - pokud se filmu z filmového pohledu týče - jedno. Filmařsky jde totiž o slušně nakousnutý příběh, který se však brzy začne potápět do stereotypu, nudy a nelogického chování postav, a který je navíc zcela postaven na hlavu gerontologickým akčním koncem, jenž by se hodil možná do Žhavých výstřelů, ale ne do vážně myšleného dramatu. ()

rikitiki

Nemám ráda filmy, které na pozadí skutečných historických událostí popisují zcela smyšlený příběh. Takže to bylo mínus už do začátku. A ani historka o pozdě splaceném dluhu mě nijak nepřesvědčila, spíš otrávila nevěrohodností. Přece už v roce 65 nebyl v Berlíně takový chaos, aby KOUSEK DĚJE o nalezení zastřeleného muže nepsaly žádné noviny - tudíž Mossad by asi těžko uvěřil vyprávění trojice vyjukaných agentů, že ho teda, fakt jako, doopravdy, zastřelili, když o tom v německých novinách nevyšla ani řádka. Pseudomoralizující řeči o tom, že ti, kteří se mstí, jsou vlastně stejní jako jejich původní vrazi a mučitelé, už to jenom dorazily. ()

Necrotongue

S přibývajícím věkem se mi evidentně mění názor na filmy a seriály, které jsem před lety viděl, a tento snímek není výjimkou. Lovení nácků mělo zřejmě svého času smysl, ale když jsem viděl poslední úspěchy těchto akcí, působí na mě jako kopání do bezvědomého. Nechci se těch zmetků zastávat, ale nevidím smysl v tom tahat před soud vozítka se zhroucenými starci v téměř vegetativním stavu, kteří v sobě mají víc hadiček a drátů než Robocop (aniž by zároveň měli jeho vitalitu a pohyblivost). Jaký dostanou trest? Doživotí? No jo, no. Ta paní s páskou a váhami se musí lámat smíchy. Tento film každopádně pojednával o době, kdy to smysl ještě mělo, a ta jeho část, jež se odehrávala v Berlíně mě bavila. Současnost u mě naopak celé záležitosti srážela body a finále bylo provedeno tak hloupě, že jsem nad tou třetí hvězdičkou dlouho váhal. / Poučení: Zatímco my jsme si jako malí hráli na četníky a zloděje, děti v Izraeli hrály zřejmě hry jako Simon a náckové. 3*- ()

BoPo

Traja ľudia čo presne vedia, ktorý okamžik im zmenil život. Sú spolu spojený neviditeľným putom a nevedia čo s tým. Už je len na Vás, ktorý osud zvolíte ako najmenej nevhodný spôsob vyrovnania sa s minulosťou. ()

MoiJe

Ta... ako, ne zlee, ale ta dokopy nic sa tam nerobilo, len sa seci furt deptali. (To mam asi z tych ich prizvukov. :)) Vobec mi k sebe nepasovali mladi a stari muzski predstavitelia, az ma to rusilo. Asponze na Worthingtona i Csokasa sa dobre pozera (a na obe damy samozrejme tiez). ()

Terva

Na mě je tento snímek hodně těžkej, pomalej a nezáživnej. Vůbec jsem se nemohl dostat do děje. Navíc flasbacky jsou nepřehledné a mnohdy zavádějící. ()

moviesfan

Vydařený a též i zajímavý počin, který mě velmi zaujal pro jakousi "normálnost" bez kdovíjakých triků, monstrózní akce apod. Obsazení se mi velmi líbilo. ()

m.krudenc

Výborný film - mohu doporučit. Tematika 2.svetove valky, Nacisti, Mossad, hledání spravodlivosti... O ano, to je moje... Dá sa vubec tato tema pokazit? Mozná ano, ale v tomto pripade se to nekona. Zpočátku se film jeví jako tuctový, aby se později vyvinul v zajímavé drama s výborným pojetím. Závěr se však opravdu povedl. ()

TheSame

Nebýt konce, který jsem čekal trošku více překvapivý a zamotaný a pár nedokonalostí během příběhu (např. hraní si na MissionImpossible effect, tj. musíme divákům ukázat, jak to mají hlavní hrdinové všechno propracované a bezchybně na vteřinku, nebo snad setinku, naplánované) dal bych tomu možná i 5*... Už proto, že se film zabývá moji velice oblíbenou tematikou, tj. Mossadem, jeho fungováním a jednou, z opravdu mála pokažených akcí,... o téhle zpravodajské službě Izraele jsem načetl desítky knih a jsem rád, že se režie ujal právě John Madden, který myslím svůj úkol zvládl opravdu slušně... A Thomas Newman(American Beauty, Shawshank, The Green Mile, ale třeba i Finding Nemo) je pro mě velký skladatel(i když zrovna hudba tu zase tak výrazná není), který si prostě zaslouží tu čtvrtou hvězdu... (25.10.2011) A nakonec teda sem se teď rozhodl, že to dostane pět, za tu krátkou akční scénku a topením :D (26.10.2011) ()

PauloZ

Dluh mě dost zklamal. Vše co se odehrálo se dalo stihnout během 90 minut a přitom by to vyznělo mnohme akčněji a dynamičtěji. Je to zbytečně natahlé na dvě hodiny, místy je to nezajímavé a vleče se to. Konec je zase moc vyhrocený, jen aby se ještě něco stalo. Škoda, že se to přehouplo víc do dramatu, než svižného akčního thrilleru, který by dle mého byl pro tohle téma lepší volbou. Co víc, herci absolutně nevyužiti. 2,5*. ()

ConanVJ

Flmek o agentech Mossadu a jejich honu za nacistyckým válečným zločincem. Filmek má pěkné herecké obsazení a celkem zajímavý příběh, který je vyprávěn pomalejším tempem. Za mě 60% :) ()

NinonL

Remake stejnojmenného izraelského filmu (Ha-Hov) z roku 2007. Akčnější, trochu propracovanější love story a řekla bych, že i stejně kvalitní. Líbil se mi stejně jako jeho předchůdce. ()

Volodimir2

Konečne som sa dostal k pôvodnému izraelskému filmu Nesplatený dlh (Ha –Hov), 2007 a ako prvé som pred dvoma rokmi videl americké remaké pod názvom Dlh z roku 2010, ktoré ma vôbec nenadchlo a tak som ho aj ohodnotil. Samozrejme, že v americkom je vsunutý milostný románik medzi agentmi a patrične film sa aj natiahol až na 114 minút. Izraelský je skôr bližší k realite. Samotná zápletka je síce triviálna, ale agenti Mossadu sa radili medzi najlepších na svete. Ale ten záver v americkom ale aj v izraelskom filme je zbytočne nereálny a idealistický. Film nám predkladá že aj v takejto spravodajskej službe sa prejavovali etické problémy, klamstvá ale tie sú vo filme iba naznačené. Aj napriek tomu vo svete sa Mossad prejavoval ako neporaziteľný a ako najspravodlivejší, veď sa prejavoval chytaním vojnových zločincov a tak ten izraelský je postavený hlavne na psychológii postáv. Ale v konečnom dôsledku doporučujem vidieť obidva filmy. ()

MartinezZ

Ne, ne a ne. Mirren, Wilkinson, Worthington a přesto se to moc nepovedlo. ~~~ První věcí je skutečnost, že pokud chcete diváka NASRAT ještě před samotným filmem, nezapomeňte mu pouštět výběr těch nejtrapnějších, nejnevkusnějších a nejamatérštějších reklam v čele se slečnou, co si užívá svůj první bankovní orgasmus nebo ředitelem, co se v práci nudí a pak si pod imbecilního malíře udělá z prehistorických novin čepici, ale pod čepicí nemá, protože plešku bude mít sice čistou, ale zasviní si oblek. A ne, nebudu studovat na nějaké pofidérní škole od držitelů pofidérních zahraničních titulů, (PS: Reflex už mi leze krkem). Když už tenhle amatérismus přetrpíte, dojde na ukázky filmů. Ty se nemusí vždycky povést (filmy ani ukázky), když ale dojde na ukázky českých skvostů, chtěl by jeden brečet nebo rovnou odcházet z kina. Další vlna trapnosti a blivajzního amatérismu, čišící z Oscarových kandidátů typu Hranaři či Perfect Days (z ukázek jde o "něco", co se nemůže uchytiti ani večer na Nově - jde snad o tvorbu prvních ročníků FAMU?). A když s prstem v krku vydržíte i TOHLE, ještě na vás vyblekne svoje MILUJU Marta Issová, už asi po miliardkrát třicáté, a vy chvíli doufáte, že tentokrát se už konečně tou barvou udusí. Neudusí, miluje barvy a slevy. Naposled, protože jí ta barva vyžeře voko, CHA! Nu a v takovémhle psychickém rozpoložení aka rozkladu následně přistupujete k hlavnímu filmu. Ale buďme hodní, ten film za tenhle úvod nemůže. ~~~ Už ve školce vás učí, že lhát se nemá a když něco pokazíš, máš to hned říct a netutlat to. V Izraeli ale zřejmě školky nemají, či co, a naši hlavní hrdinové tak takovýmito životními moudry krmeni nebyli. Následují spoilery a jsou naprosto všude! Naše trojice se schází ve východním Berlíně, kde jako gynekolog pracuje jejich cíl, tzv. "Řezník z Birkenau", který se v koncentračních táborech za druhé světové s vězni nepáral. Tedy resp. páral, do slova a se sadistickým úsměvem. Naše trojice jsou mladí agenti Mosadu a mají za úkol dostat zrůdného dědka zpět do Izraele, kde si ho podá spravedlivý soud a vždy vítězící pravda a láska. Jenže v naší trojce to zajiskří (ve všech významech tohoto slova) a pečlivý plán nakonec hrubě nevyjde a to tak, že naprosto fatálně. Jenže uznat chybu prostě nejde, pro lidi, pro vlast, a tak se následujících třicet let o trojici píše a mluví jako o hrdinech. Jenže jak už ze školky všichni víme, lež má krátké nohy (ano, vím, že jen ve filmech a pohádkách) a nyní již třem, dvěma starouškům hrozí, že pravda vyjde najevo a semele nejen je, ale i nic netušící příbuzné. Je nutné na stará kolena jednat a dokončit zpackanou práci. ~~~ To se ale zjevně nepodařilo autorům filmu, protože ti zpackaný snímek už, dle jejich mínění, dokončili. A tak tu máme režiséra či kameramana, fascinovaného drobnostmi a detaily, které sice dobře vyznívají u Svěráka ml., ale tady zbytečně ruší. Dlouhé úseky filmu, kdy se zas nic tak extra důležitého neděje, naprosto očekávané psychologické zpracovávání mladých agentů protřelým ďáblem, na můj vkus i poněkud zbytečně dlouho a přímo vyobrazené kopání do hlavy mladé ženy (byť při zápasu), obecně vůbec unylost, kdy to doslova křičelo po zásahu dramaturga nebo někoho, kdo by dokázal přimět autory vytvořit jeden kompaktní snímek. Mě tak film přišel jako nedodělaná akce z přelomu šedesátých a sedmdesátých let a nedodělaný příběh z roku 1997. Postupné vyprávění s prolínáním "teď a předtím" byl sice hezký nápad, ale závěr se už utrhl ze řetězu a lítal kdesi na pastvě. Hudba k filmu sedla a snažila se dotvářet to, co na papíru chybělo, ale samotnou ji slyšet nemusím. Herci byli tak tím jediným, co lze na filmu opravdu pochválit - Mirren, Wilkinson, Worthington, Csokas, Christensen, Chastain. ~~~ Na titulky jsem nezůstával, což vypovídá o mnohém, jelikož se snažím razit heslo, že "Film končí až po titulcích". 114 minut mi přišlo jako věčnost a nekoukat na film v kině ale doma na TV či PC, stoprocentně a nejednou využiji služeb tlačítka FFWD. Díky malému 20 millionovému rozpočtu si na sebe film něco vydělá, nebo se alespoň zaplatí, jako omluvu za skoro dvě hodiny vpíjení se do sedadla to ale neberu. Prachy padly na vizuální stránku filmu, v pořádku, jen už nezbylo na autory příběhu a jeho tvůrce. Čekal jsem tedy něco víc. () (méně) (více)

agentmiky

Jo, tak tady jsme si pošmákl. Skvělý film z prostředí Mosadu, při kterém jsem si ihned vzpomněl na Spielbergův Mnichov. Za Mnichovem to trochu zaostávalo, ale i tak perfektní film. Madden to má již po mnohaleté práci v ruce, dokáže to ukočírovat a výsledek pak stojí za to. Herecké obsazení nemělo chybu, Helen Mirren jako vždy skvělá, nejvíce mě ale asi překvapil výkon Christensena v roli "chirurga z Birkenau", neboť ho zahrál velmi věrohodně a uvěřitelně. V takových rolích se naplno projeví, zda má herec kvalitu. Atmosféra byla výborná, především přechod z Východního Německa k jeho západnímu kolegovi byl mrazivý, gradace se zde povedla na podtrženou jedničku. Malinko mě zamrzilo, že jsme se nedočkali více akčních scén, ale je pravda, že o tom film hlavně nebyl. Scény odehrávající se v přítomnosti mi přišly převážně nudnější než ty z 60. let, ale konec na Ukrajině to docela dobře zakončil. Filmů ohledně lovení německých válečných zločinců moc není, i proto Dluh patří mezi to nejlepší, co v této kategorii můžete dostat. Za mě dávám 79 % ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Muž s obrovskou budoucností...

Muž s obrovskou budoucností...

18.11.2008