Dobové drama o mladém lékaři, který se neumí vyrovnat se svojí krvavou minulostí. Počas války musel vynést krutý rozsudek. Po letech se brání příjmout nabízenou kariéru a propadá vášni v mimomanželském vztahu. Jeho kroky vedou k nečekaným následkům. Je bývalý partizánský velitel Martin Dubovský hrdina nebo vrah? Jeho manželka Eva je obětí nebo přisluhovaškou totalitní moci? A jeho milenka Soňa je jen kariéristka nebo osudem zkoušená svobodná matka? Pohnuté osudy našich nehrdinů z doby nástupu komunismu jsou příběhy o násilí a vzdoru, slabosti a odvaze. Takové, jaké se odehrávají i dnes. (Mirius FD)

blondboss

Ďalší podpriemerný slovenský "paškvil" scén z obdobia od druhej svetovej vojny po nástup komunizmu. Postavy vykreslené len veľmi povrchným spôsobom a celý dej chaoticky zmotaný do jedného nesúrodého kĺbka. Herecké výkony celkom fajn, ale zase nikto nejako nevyčnieval z davu, čo len potvrdzuje, že ide len o veľmi priemerný snímok. Slabé. 45 % ()

hufnagel

Film sa mi osobne páčil na to aké hovadiny vytvára slovenská tvorba za posledné desaťročie.Bolo cítiť skúseného režiséra filmového klasika i ked scenár bol miestami skôr na domýšľanie si deja ako to čo sa vo filme dialo.Je možné , že to bol aj zámer,ale miestami sa človek strácal či sa nachádza v 50-tych,alebo vojnových rokoch.Herci pôsobili civilne čo som bol až príjemne prekvapený.Taká malá slovensko antická dráma v náznakoch. ()

Saxos

Nezáživné, rozvleklé a dlouhé. Předělat na 2-dílnou televizní inscenaci. Do prvního dílu nacpat příběh z válečného období a víc ho propracovat a v druhém díle pokračovat poválečnou dobou. ()

heger

Možno si americkí akademici nevšimnú, že film je zaplnený čudnými figúrkami, ktorých vzťahy a motivácie sú len ťažko zrozumiteľné, alebo naopak čisto plagátové. Možno im nebude prekážať, že hlavný hrdina je úplne pasívny, ak nerátame súloženie s dvoma ženami - žiaľ s každou zvlášť :), a jeho jediným problémom je ako utajiť toto svoje "hobby". Možno sa uspokoja aj s tým, že úplne všetko nám postavy vyrozprávajú v dialógoch a obraz neprináša žiadnu informáciu, žiadny zaujímavý herecký prejav a už vôbec žiadnu atmosféru. Možno ... ()

Viktor77

Viva Slovakia! Od dob Tisicročnej včely nejlepší slovenský film. Doba je vždy krutá, vždycky záleží na lidech. Herecké výkony velmi solidní. dramaturgie a režie výborné, scénář naprosto skvělý. Velmi mne zaujala Monika Haasová, její ztvárnění manželky Evy bylo fantastické, jako mladá žena tu dobu nemohla zažít a přesto naprosto přesně pochopila. Děkuji všem! ()

tatka

Tento film trpí chorobou všetkých slovenských filmov - 200 dejových liniek, ktoré treba chytro-chytro nejako vyriešiť, lebo už máme len 30 minút. Načo kamarát, chorý na rakovinu a morfium, načo Donutil s Rakúskom..... polovičku vecí by som stade povyhadzovala a kvalite filmu by to podľa mňa len prospelo. Chápem ale, že film je určený nielen pre nás, staré baby, ktoré si ešte pamätáme z dejepisu, o čom bolo povstanie a 50 roky. Že my pomrieme, ale treba mladej generácii vysvetliť, čo a ako. Bohužiaľ som ten film pozerala po Polnočnej omši zo SND, a to je veľmi silný súper. Ale aj tak je to slušný film, Marko Igonda je fešák a všetci záporáci sú pekní slizôni. Keby sa každý rok natočilo 5 takýchto filmov, tak by sa nakoniec medzi nimi našiel aj jeden na čistých 5 hviezd. ()

cinemafil

Zase film podle knihy.   Drama o  posuzování chování za války  úhlem poválečného pohledu.  Charaktery se vyvíjejí a  z hrdiny  je slaboch a z podváděné manželky   sebeobětující a odpouštějící  postava.  Po změně režimu  jí budou odsuzovat.   Líbila se mi postava dr. Maleny  M. Donutil.    Nakonec pochopil  na čem nejvíc  záleží.   Dobře natočený film.  3* ()

J.J.1972

Uzivatel "Havenohome" sice toho napisal vela ale asi tak som to videl aj ja vcera na "jednotke", okrem toho som sa dost stracal v casopriestore a cele to bolo neuveritelne tmave. Jednu hviezdicku dam za snahu hercov v hlavnych ulohach aspon nieco z toho vytlacit, cumel som ale zaroven ako neherecky recitovala "Bambulka"... s Dedom Jozefom jej mlela papulka jedna baaasen.... co uz... Krok do tmy som videl raz, druhykrat veru takyto krok do tmy neurobim. neodporucam. niet co. ()

nicco_teen

Na tomto filme mi nesedí jedna zásadná vec. Odohráva sa v časoch krátko po vojne (c.ca 8 rokov). Stalin i Klement sú už síce mŕtvi, ale "veci sa ešte zrejme nepohli", Husák zrejme práve dostal doživotie, ešte pred chvíľou na smrť odsúdení politickí väzni využívali právo na posledné slová, aby priali Gottwaldovi veľa zdravíčka a lúčili sa pozdravom "práci česť!" .Propaganda bola nástroj mučenia a ničenia, neexistovala v "odľahčenej" podobe, ako u poznáme z Hřebejkových filmov . Najobludnejšia v tom čase bola práve tá slepá viera v ňu A to v tomto filme chýba.. Ľudia, ktorí tú dobu žili nemali predsa odstup a tým pádom nemohli z úst vypúšťať takéto životné pravdy a tézy ako všetky postavy v tomto filme. Ak aj podaktorí áno, tak nie všetci! Tu sa postavy delia len na akýchsi "disidentov" a tých, ktorí tomu síce tiež neveria, ale sú špiny a dokážu ohnúť chrbát. Chýbajú práve tí, čo tú dobu naozaj tvorili a charakterizovali. Ďaľšia vec je (anti)hrdina a jeho vnútorný konflikt na úrovni antickej drámy, ktorý by vystačil na celý film. Ten sa ale stráca v záberoch na Igondovu chlpatú hruď, upotené a utrápené čelo. Ten tlak jeho výčitiek (ktorý by sa ale dal zobraziť aj elegantnejšie) ktoré by ho boli aspoň trochu poľudštili a tlak zvonka (doslova ohrozenie života) necítiť a rozplýva sa v komplikovanej spleti postáv, ich mikrozápletiek a Pupendovsko- pelíškoidných hlášok. Dúfam, že autori pri Kroku do tmy len podcenili zber materiálu a že p. Luther ešte natočí nejaký dobrý film na úrovni svojich starších kúskov. Dve hviezdy za kameru, výpravu a Adyho Hajdu v scéne s výťahovou šachtou ()