Chaloupka na vršku (TV seriál)

Chalúpka na vŕšku

Loutkový / Pohádka

Česko, 2006, 20x8 min

Přes velmi zdařilou animaci, která se příjemně pokorně vrací k tuzemským žánrovým kořenům a zejména předrevoluční tvorbě s Břetislavem Pojarem na čele, platí Chaloupka na vršku za poměrně hluchou, zejména dramaturgicky, edukaci, jejíž motivace však v důsledku rozhodně nelze neocenit.. Ten zdejší hype ovšem nastavuje zrcadlo dnešnímu divákovi, dospělému podotýkám, který zkrátka po těchhle chvályhodných starosvětských projektech hladoví..(3.10.2016)

Ano, souhlasím, po všech těch slátaninách z poslední doby, konečně jedna hezká, milá a příjemně natočená předvánoční loutková pohádka, takové malé pohlazení na dobrou noc samozřejmě pro ty nejmenší...(14.12.2008)

Úvodní kýčovité sluníčko vem čert - tohle je po všech těch ohavnostech, které u nás v posledních letech hojně vznikaly, konečně milý, vkusný a po výtvarné stránce překrásný večerníček. Opravdu jedna z mála pohádek, kterou můžu dítěti pustit s klidným svědomím, aniž bych se musela obávat o její duševní zdraví. Tvůrcům tleskám a děkuji za tak milou podívanou.(2.1.2011)

To je skvělý večerníček. Loutkové vyprávění o tradičních celoročních zvycích, i když už některých zapomenutých, prostřednictvím jedné vesničky se opravdu povedlo. Myslím, že tohle děti potřebují..(22.12.2013)

Milé zachycení života na vesnici v 19. stol. Písničky, pranostiky okořeněné mravním poučením, lidové zvyky svázané s církevním rokem. Přes občasné úlety nelze tvůrcům upřít dobrou vůli. Věřte nevěřte, ale naši předci na Dušičky dýně nedlabali. Chtít po tvůrcích věrné zobrazení náboženského života a církevních obřadů by asi bylo trochu moc, ovšem označit sv. Josefa za tatínka Pána Ježíše, to vyžaduje notnou dávku nevzdělanosti. Kvůli pohanům, kteří tu skřehotají o jakési křesťanské propagandě, jsem zvažoval pět hvězdiček – ale seriál není bez chyb.(5.1.2014)