Chaloupka na vršku (TV seriál)

Chalúpka na vŕšku

Loutkový / Pohádka

Česko, 2006, 20x8 min

Petr Skoumal

Lucie Haladová

To je skvělý večerníček. Loutkové vyprávění o tradičních celoročních zvycích, i když už některých zapomenutých, prostřednictvím jedné vesničky se opravdu povedlo. Myslím, že tohle děti potřebují..(22.12.2013)

Mezi novými večerníčky je tenhle fakt o něco lepší. Ale znám přesto mnoho lepších večerníčků.(10.8.2009)

Pro předškolní děti naprosto perfektní večerníček. Jednoduché příběhy ze života na vesnici někdy v (a teď hodně tipuju) z poloviny 19. století, které kromě povedené animace mají i spoustu lidových písniček. Každý díl je jeden měsíc, ve kterém se děje něco pro dané období typického - v lednu tři králové, na podzim pečení kaštanů.... Z toho, co jsem měl možnost vidět to patří mezi vůbec nejlepší věci, které se tu po revoluci pro děti natočily.(22.11.2011)

Poslední marná snaha o záchranu něčeho, co mělo smysl.(12.8.2012)

Milé zachycení života na vesnici v 19. stol. Písničky, pranostiky okořeněné mravním poučením, lidové zvyky svázané s církevním rokem. Přes občasné úlety nelze tvůrcům upřít dobrou vůli. Věřte nevěřte, ale naši předci na Dušičky dýně nedlabali. Chtít po tvůrcích věrné zobrazení náboženského života a církevních obřadů by asi bylo trochu moc, ovšem označit sv. Josefa za tatínka Pána Ježíše, to vyžaduje notnou dávku nevzdělanosti. Kvůli pohanům, kteří tu skřehotají o jakési křesťanské propagandě, jsem zvažoval pět hvězdiček – ale seriál není bez chyb.(5.1.2014)