Ztracené město Z

• Austrálie

• Irsko

Akční / Dobrodružný / Drama / Životopisný / Historický

USA, 2016, 140 min

The Lost City of Z mi dal niekoľko nádejí do budúcna; rovnako ako priniesol trochu pochmúrne myšlienky. Tie myšlienky patria asi k súčasti filmového biznisu - a to, že nie každý film bude zapĺňať kinosály, aj keď si to v rámci kvalít plne zaslúži. The Lost City of Z zjavne bude ďalším takýmto filmom, keďže počas dnešného premiérového dňa ho v tunajšom kine videli len traja ľudia. Čo je škoda, pretože sa jedná a kvalitný film. James Gray podľa mňa odviedol kus dobrej roboty. Film napriek tomu že sa javí ako grandiózne dobrodružstvo (čo v rámci príbehu aj je), je natočené vcelku komorne, a dáva vynikať postavám, ktoré tento príbeh a film nesú na svojich ramenách. Každý technický detail presahoval úrovne priemernosti, a tak sa na toto pátranie v srdci džungle, pekne pozeralo. Film však postráda nejaký výraznejší komponent, ktorý by ho urobil viacej zapamätania hodným. Plus, dĺžka a tempo filmu boli v mnohých chvíľach poznateľné na mojej neposednosti v sedačke; aj napriek tomu že niekedy napätie bolo naozaj vysoké. Herecky ansámbel ukazuje svoje schopnosti a prednosti v tomto remesle; a vôbec by som nebol prekvapený keby si Sienna Miller odniesla nomináciu na Oscara. A keďže som na začiatku hovoril aj o nádeji, tak tou bol predovšetkým Tom Holland. Chalanisko vie hrať a ešte väčšmi sa teším na jeho stvárnenie pavúčieho muža. The Lost City of Z je filmom ktorý si zaslúži šancu vidieť ho v kine, lebo je to niečo iné a v rámcu možností osviežujúce na tomto preplnenom filmovom poli.(24.3.2017)

Žánr dobrodružných objevitelských filmů je stále živý a stále má co dát! Nemůžu posoudit historickou přesnost, ale ta tady stejně nejspíš není v centru zájmu - tím je hlavně oslava touhy po objevování, potřeby poznávat, tj. toho, co člověku dává chuť do života a pohání ho v rozvoji. Tuhle zvědavost a "okouzlení" z doposud nepoznaného, něčeho nového a jiného, na diváka přenáší hlavně úchvatná kamera a vůbec vizuál, silně stylizovaný, ale přitom daleko od kýče. Pár protivných hollywoodských klišé (hrdina-superman, hrdinský patos celkově...) tady odpouštím.(17.3.2017)