V létě roku 1968 se matka se dvěma dospívajícími dcerami a přítelem vrací z letní dovolené v Itálii. Je noc na jedenadvacátý srpen. A rozvedený tatínek se právě oženil ve Vídni se svou mladou přítelkyní. Takový je začátek filmu, jenž zachycuje jejich intimní osudy v nastávající éře normalizace, a který vrcholí Chartou 77. Vypráví příběh Marty, dvou dcer - Gábiny a Majdy - a jejich postupně přicházejících a odcházejících "tatínků". Zatímco někteří "tatínkové" se postupně snaží zvrátit kolo českých dějin, Marta a její dcery vzdorují následkům, které tyto jejich pokusy u komunistického režimu zákonitě vyvolávají. Matku a dcery poznamenává jak disidentské působení jejich blízkých, tak situace, do nichž se samy svými činy dostávají. Intimní pohled na soukromé životy v nelehké době napsala Tereza Boučková a inspirací jí byly vlastní zážitky a vzpomínky. Režisérka Irena Pavlásková natočila film plný bizarních i tragikomických scén, v němž dostaly velký prostor především herečky Vilma Cibulková, Dana Marková a Tereza Voříšková v hlavních rolích. (Česká televize)

J.e.r.e.c

Tenhle film je tu trochu podceňovanej. Jasně, může si za to do značné míry sám; nejde o žádnou hlubokomyslnou sondu do života disidentů z dob komunistické totality, daleko víc to připomíná sbírku historek, ve kterých se Pavlačová, teda Pavlásková vyžívá. V porovnání se současnou českou mainstreamovou tvorbou je to ale pořád alespoň film „o něčem“. Jde totiž o do dnešních dnů (podle mě) jediný regulérní celovečerák, který zachycuje osudy slavných disidentů, z nichž někteří to pak dotáhli hodně vysoko. Což je vzhledem k u nás tolik rozšířené oblibě retrofilmů docela nečekané zjištění. Nejdůležitější na tom všem je, že scenář k filmu napsala Tereza Boučková, tedy dcera Pavla Kohouta (kterého zde hraje Jiří Dvořák), takto disidentská insiderka, jejíž pohled na dění okolo není nikterak zatížen povinností klanět se porevolučním ikonám. Tedy spíš ikoně, protože ta opravdu důležitá je tu vlastně jen jedna. Ale zase je to ta úplně nejdůležitější. Obsadit Vetchého do role Havla byla poněkud zvláštní volba, ale nedá se říct, že by to nefungovalo. Jeho hrdina tu působí jako dobrák od kosti, kterému nedělá problém dělit se o ženu s jiným mužem a hned se s ním díky tomu spřátelit, prostě true hippie love. Zároveň je i celkem jasné, proč se zrovna tento ve všech slova smyslech svobodomyslný a srdečný chlapík stal takovým dívčím/ženským idolem, kdy ve světě více či méně sobeckých individualit působí jako zjevení galantního rytíře, který nemyslí jen na sebe a se kterým lze prožít mnohá dobrodružství. Možná jen škoda, že ten film nepřišel třeba o 10 let dřív, ideálně když byl Havel ještě prezidentem a Olga naživu. Jistě by vzbudil větší polemiku, hněv a možná i nějaké ty žaloby. Takhle to v podstatě bez většího zájmu prošumělo a všem zůstala v hlavě pouze ulítlá scéna rodinného striptýzu... ()

ANTYCHRYST

Nechápu..že o tomhle filmu není skoro slyšet..v tv téměř nehrany.. Přitom hodně povedený pohled do české minulosti.. Není těžké si přiřadit k hercům..reálné osoby z té doby.. skvělé herecké obsazení..výhra nad Rusem ..paráda..Vilma jako rajda si to rozdá s kde kym :) Vetchy jako Havel nejlepší..měl bych takové nemravné přání..:) no a už tam je Vilma i s bobulkou a druhou dcerkou nahé:) k tomu všemu hraje legendární Gotak .. 85% opomíjeny a dosti podhodnoceny film. ()

epoh

Spíš než komentovat film, který v současném českém kinematografickém úhoru představuje výrazný nadprůměr, by stálo za to komentovat některé komentáře, z nichž je občas cítit averze vůči českému filmu všeobecně. Pokud jde o film samotný, jistě lze souhlasit s tím, že obrazová stránka je více televizní než filmová. Také je pravda, že snímek nenabízí očekávaný dramatický příběh, ale "korálkový náhrdelník" - jenže takový byl už ve scénáři! Ale vadí to? Rozhodně ne! Jde o náhled do 70. let, nikoliv o jejich analýzu (a už vůbec ne o vysvětlování, jak to tehdy bylo - copak někdo ale vůbec může chtít, aby polopaticky popisovala, co se dělo? Vždyť by pak Ráj dopadl jako Obsluhoval jsem anglického krále, kterého kromě jiného zabilo právě podobné vysvětlování dějinných souvislostí). Jde o sympaticky neuctivý pohled na disidenty, nikoliv o jejich "mramorizaci". Jde o výrazně herecký film, nikoliv o v poslední době tak obvyklou přehlídku amatérských výkonů druhdy vynikajících herců. Zkrátka a dobře - Irena Pavlásková se ukázala jako herecká režisérka, která umí se "živým materiálem" pracovat, vymačkat z něj, co to jde, a navrch objevit výrazný talent Dany Markové. A dokázala, že má cit pro rytmus, protože film plyne kupředu s jistotou a bez zádrhelů. ()

blacktomas

Příběh bez kladných hrdinů? Svým způsobem. Ti zlý jsou komouši, to je jasný, ale dobří? Všichni Ti synáčkové z lepších rodin a umělci coby národní patrioti? Možná, ale k věrohodným hrdinům mají teda na míle daleko. Ve srovnání s hrdiny např. Sňatků z Rozumu postrádají především kvality morální. Tito novodobí vlastenci totiž hledají kde by si tak vrzli a kde by pořádně zapařily, nehledě na to, že mnohdy se do křížku s režimem dostali vlastně jen proto, že byli ve špatný čas na špatném místě. Nic víc, nic míň. Nechci a nebudu však křivdit opravdovým bojovníkům za svobodu, ale to se těchto hrdinů netýká i když se dají vypozorovat jisté paralely k jistým protagonistům doby minulé i nynější. Film je dobrý pro pobavení a možná je zamýšlen jako reálný pohled na mnohdy mýtické osobnosti. V tom případě s ním nemám problém, naopak. Pokud má však vyjadřovat nějakou plnohodnotnou myšlenku, minul se svým účinkem opravdu o hodně. ()

unrocker

Film, který se snaží být komedií, ale zároveň poučuje v čem žili naši předkové a čeho se máme bát. Po dlouhé době docela dobrý český film! ()

DJ Kritik

Nekládol som dôraz na opis doby v ktorej je film situovaný a postavám som dal "normálny výzor". Zmenil som krásavice na skutočné postavy s dlhými vlasmi priemerného vzhľadu a film bol pozerateľný. Ide tu hlavne o charakterové vlastnosti ľudí, ktorí sa za určitých podmienok prejavujú rôzne. Ale skutočne si takto predstavujem, že určití disidenti trávili takto čas a záverečné želanie je vskutku samo o sebe výstižné. Vtiahnutie do deja: *** Realita: ** Humor: ** Erotika: * ()

jt13

Filmy s tematikou z minulého režimu to u mně v hodnocení budou mít vždy lepší :-) Nemusí to být zrovna 'dokument' věrně zachycující reálie reálného socialismu, ale vždy je v nich něco, co mi tu dobu (naštěstí) minulou připomene. A že to připomínka příjemná není ... ()

miki68cz

Trochu bezzubé mlácení suché slámy. Režisérka Pavlásková si chtěla ukousnout z koláče retro nálady a jak se zdá si vzala příliš velké sousto. Koukatelné ale nic neříkající. Kromě paní Herečky s velkým H Vilmy Cibulkové, té věk evidentně hraje do karet a pro ni se tento snímek stal její dobrou image vizitkou. ()

nmarca

Po nesnesitelně zdlouhavé a vcelku zbytečné první polovině se film dovleče k celkem zajímavému (nikoli však překvapivému) konci. Kdyby byl významněji prostříhaný, nebyly v něm křečovité herecké výkony (např. Etzler), měl nápaditější provedení (živější exteriéry, zajímavější hudba), mohl by být neotřelým, demýtizujícím pohledem na některé představitele protikomunistického disentu . Bohužel se tak nestalo. 50% ()

vitac.

Přiznám se, že tolik "odpad!" hodnocení mě celkem překvapuje. ZRTN trpí mnoha nedostatky, ale odpad si dle mého názoru nezaslouží ani omylem. Já měl problém především s tím, že film je dlouhý, avšak navzdory tomu je hodně povrchní. Když ještě přihlédneme k faktu, že popisuje pouze části let 1968 a 1977, tak prostoru pro detailnější náhled do historie bylo dostatek... zkrátka si myslím, že na diváka, který nemá o poměrech v dané době nějaké znalosti, musí ZRTN působit hodně zmatečně. Pozitivně jsem naopak vnímal herecké výkony (zaujala Dana Marková) i drobné fórky. Dobové kulisy se také jakž takž podařilo ukočírovat. Je to taková ani ryba, ani rak, přikláním se k slabším třem hvězdičkám. ()

curfew77

Tenhle polotelevzní film hodnotím příznačně tak nějak "napůl". Líbí se mi, že si scénáristka Tereza Boučková na nic nehraje a demýtizuje, protože jsem přesvědčen, že takhle nějak (apanáže a "stipendia" z Rakouska, promiskuita často za hranicí dobrého vkusu, bujaré snobské večírky) , to mezi chartisty a disidenty skutečně chodilo, byť se to dneska mnohým nehodí připomínat. I herci dělají co mohou a dobová výprava zaslouží uznání, jakkoli tady mnozí brečí nad tím, že sedmdesátá léta tak barevná nebyla. Nějak ale nevím, co že to vlastně chce ZEMSKÝ RÁJ divákovi sdělit, a některé vysloveně pitomé momenty (třeba karikatura esenbáka štourající se tužkou v uchu a vzápětí v ústech) táhnou film zase zpátky dolů. Herecky silné, příběhově silně nevyrovnané. A striptýz tria Cibulková, Marková, Voříšková je sice záležitost divácky velmi rajcovní, z hlediska kontextu děje a doby ale bohužel taky dost těžko uvěřitelná. Takže 55 %. ()

transbeskyd

Asi chápu o co mělo ve filmu jít. Jak normalizační režim drsně zamíchal s osudy lidí, kteří se mu postavili na odpor, byli nepohodlní a vyčnívali z davu. Tady mi to ale vyznívá, že to byla vlastně selanka,která se s chlastem a sexem dala docela příjemně přežít..I když jsem v tom prostředí nevyrůstal a nemohu to posoudit ani jako pamětník, každopádně mám na disent odlišný pohled než ho podává tenhle film.Ten sráží do podprůměru kolísavý spád vyprávění, množství a smysl některých postav a s tím spojená rozvláčnost a roztříštěnost, příliš teatrální emoce a další "nadbytečnosti" které mu ubírají na síle. Méně by bylo spíš více. ()

Numerobis

Jsou chvíle, kdy člověk od filmu čeká, že to bude úplná sr...(novoroční předsevzetí držet se slušnosti), to je pak mile překvapen, když se na to dá koukat. Hodnocení odpovídá tomuto překvapení a možná se časem o stupínek ochladí... ()

nula87

Povrchní, sterilní, a od většiny herců nedůvěryhodné herecké výkony. Takhle jsem si teda pokus o sondu do disentu nepředstavoval. 45% ()

offlineman odpad!

Trapná disidentská slátanina!!!!! Ale ten pohled sem teda Vetchýmu i tomu spícímu ožralýmu záviděl, i když aby matka udělala z vlastních dcer šlapky pro pobavení chycenýho disidenta??? HNUS!!!!!!! ()

subic

Byť na vážnější téma, tak i přesto bez ambicí, nenadchne, ale taky neurazí. Herecky slušně obsazené, přesto nikdo nevyčnívá, z herců mě asi nejvíc oslovili Mira Etzler a Ondra Vetchý. ()

kaktusacek13 odpad!

Na tenhle film jsme museli jít povinně se školou. Čekala jsem všechno možné, ale tato naprosto pitomá slátanina předčila veškerá má očekávání. Věc, která mi ani trochu nevylepšila zážitek, bylo vstupné (asi 70 Kč), ačkoli tenhle film běžel v televizi na Nový rok. Celý film prostupují naprosto podobné scény, buď někoho zatýkají, nebo jsou tam milostné scény, o kterých si myslím, že opravdu nebyly vhodné pro žáky primy. Samozřejmě jsem nežila v té době, ale podle toho, co jsem slyšela si myslí, že celé téma je naprosto spatlané a nemá s tou dobou moc společného. ()

Pitryx

Tak vida, jak se měli chartisti dobře hihihi. Samý sex a chlast. No, je to asi celé trošku přikrášlené, ale mně se film jako takový líbil. Herci byli velmi dobří, neflákali to a i ten scénář nebyl zase nejhorší. Nemá smysl se prokousávat historickými nesmysly, v každém filmu se dá něco najít. Prostě, já se bavil a klidně to mohlo být delší. Hezká hudba, dobré dialogy. Prostě zábava na neděli jako stvořená. ()

ostravak30

Můj názor je, že snímek balancuje mezi třemi a více hvězdami. Začnu příběhem. Ten je vcelku zajímavý, neboť kromě střídání chlapů v posteli Vilmy Cibulkové musí hrdinové bojovat i s komunismem. Neřekl bych, že je film až tak mrazivý. Možná ke konci, kdy Ondřej Vetchý dostává 4 léta a všemu předchází razie v bytě V. C. Tak jako tak jsem se nenudil, ač přiznávám, že se ve filmu toho neděle tolik. Možná to bylo hereckými výkony. Přes již zmiňovanou Vilmu, nebo Terezu Voříškovou, která je stejně krásná jako talentovaná či Ondřeje Vetchého, který je jedním z nejlepší herců naší historie a každé role, včetně této, se zhostil nadmíru poctivě. Herecké výkony zkrátka potěší. Já osobně oceňuji i Danu Markovou, která se mi ale líbí nejen svým herectvím a tak mám pro ni slabost. Zkrátka herci rozehrávají zajímavou partii, kterou s chutí shlédnete do konce. Jako plus přidávám hudbu. Tři hvězdy tak nechávám na svém místě a víc nedám jen proto, že bych čekal film ještě o kapánek mrazivější a dramatičtější. Kromě zatýkání a odvolávání z postů se komunisté k ničemu neodváží dřív než právě, jak už jsem zmiňoval, v závěru, kdy vtrhnou do bytu, což je vcelku hodně dramatické a film tím dostává tu pravou mrazivou atmosféru. To je ale jen jeden případ a na celý snímek je to málo. ()

Jehan

Solidní remíza, kdy domácí měli měli lehce navrch, ale převahu nedokázali zúročit. Jako pamětník jsem se nejednou zasmál a nejednou mi zamrazilo. V tom filmu je mnoho z tehdejší reality a přesto to není ono. Ale v tomto případě možná lépe takto nežli nic. ()