Ulovit miliardáře

• angličtina Catch the Billionaire (více)
Česko, 2009, 90 min

Předloha:

Martin Nezval (kniha)

Kamera:

Marek Jícha

Tomáš Matonoha, Ester Janečková, Jiří Mádl, Kateřina Pechová, David Štěpán, Josef Carda, Milan Šteindler, Radomil Uhlíř, Miroslav Etzler, Tomáš Vorel ml. (více)

Miliardáře touží ulovit každý i každá. Policisté, novináři, politici, umělci, dámy i chlápci od náboženství. Na úspěšného podnikatele Patrika Grossmanna je navlečena vykonstruovaná reportáž. Atmosféra zhoustne natolik, že si do něho může každý kopnout, a tím demonstrovat svou morálnost. I jeho přítelkyně, televizní rosnička, cítí, že by její kariéra mohla být ohrožena. Zdálo by se, že musí přijít nezastavitelný pád, když se v marihuanovém opojení dostaví spásný nápad… Podstatnější než příběh je odhalování vztahů a mechanismů, na nichž funguje informační společnost. Diktatury nepoužívaly Public Relations, ale propagandu. O propagandě věděl každý, ale nikdo ji nevěřil. O Public Relations neví nikdo, ale věří mu každý. Zkrátka být dnes miliardářem, není nic záviděníhodného… (oficiální text distributora)

Chegí odpad!

Omlouvám se panu Vorlovi, ale prostě už to není, co to bývalo. Nemůžu si pomoci, přestože slyším samou chválu kolem mě, něco tak hloupého, odpudivého, téměř nefilmového, jsem dlouho neviděl. Tomáš Matonoha se čím dál více brodí v šedi filmového průměru, Ester Janečková by měla zůstat u Pošty pro tebe, Jiří Mádl už hraje taky všechno, ale zkrátka všechno nezahraje úplně nejlépe, mladá bloňdaté herečka byla také dost podprůměrná, Carda a zbytek ani nemluvě. Kamera šílená, tak zmatené zaběry - hrůza. Hudba snad ještě šla. Ale celkově grafika filmu, obraz... Ne, nemohu přijít tomuto filmu na chuť. ()

happy.lenulka

mě se to teda líbí. je to tak jiní, na nic si to nehraje. cynismus, sarkasmus, černý humor, ironir... typická a povedená vorlovina ;-) ()

martpolak

Jsem jediný, kdo tenhle film naprosto nepochopil? Korupce, ok, hlavní téma máme. Nicméně celek byl poskládaný z drobných střípků, které byly dohromady slepeny nepříliš pevným pojivem. Herecké obsazení nudné, herci do těchto rolí, oproti Gymplu, nesedly. Jiří Mádl hrál překvapivě dobře, on byl ostatně asi tím jediným, co je na filmu dobré. Když se zamyslím, tak mi v hlavě, bohužel, utkvěly pouze tři věci z tohohle snímku... Právě Jiří Mádl a dvě sexuální scény, kdy jedna byla na tento film zbytečně přehnaně podrobná. ()

Knotovka

Vorlův styl mám rád a většinou tam, kde jiní dávají průměr, já dávám 4 až 5 hvězd... a o to větší trápení to pro mě bylo. 1 * za to, že jsem to zvládl dokoukat, trochu ze soucitu a taky za to, že jsem už pár horších filmů viděl... ale upřímně řečeno, mnoho jich nebylo. Je to opravdu strašný film, na kterém nemůžu najít jedinou pozitivní věc. Zatímco v jiných Vorlových dílech výkony neherců zapadnou do celkové nálady snímku a jsou pro mě spíš plusem, tady jsou naprosto iritující a o moc lepší to není ani s výkony herců. A to jsem si i přes zdejší ohlasy říkal: sakra, je to Vorel, tak hrozný to přece být nemůže. Jenže, milé děti, ono to bylo ještě horší. ()

Chuckiecz

Neskutečná slátanina. ta hvězdička je jen za to, že to je divadlo Sklep. Nelze to brát ani jako parodii ani jako zrcadlo ani jako kritickou komedii... Některé věci ve filmu jsou však tak pravdivé až to bolí... ()

Pythonator

Tohle není ani tak odpadní volovina jako nepochopená Vorlovina. Na české poměry je to docela dobrý film a rozhodně lepší, než většina jiných českých výprců, kterým lidé tak nadšeně odpad nedávají. Tak trochu ostrá satira rýpající do politiky, policie a médií, což znamená do systému všeobecně. Běžný průměrný pablb chodící do kina na české filmy tohle prostě pobrat nikdy nemůže. Já bych naštěstí za český film v životě vstupné nezaplatil, takže se mi dostalo té cti vidět tuhle ptákovinu až v TV a zjistil jsem, že to zase taková ptákovina není. Minimálně dvě hvězdičky si to zaslouží, ale víc se mi taky dávat nechce i když milostná scéna s poťápanou rosničkou byla dost žhavá. Ona především ta Sedláková přehrává ze všech přehrávajících herců nejvíce a právě to je na ní tak vtipné. Přehrávání je nejspíš hlavní důvod nepochopení tohoto filmu. To, jak to Vorel uchopil, se třeba docení až časem. ()

Joachim36

Asi jsem viděl úplně jiný film, než většina zde hodnotících lidí. Pro mne osobně nejpodhodnocenější český film. Tak špatný jak jste ho tu ocejchovali doopravdy není. Naopak, film je zdařilou připomínkou fungování světa v "dnešní" PR době. ()

Mahalo

Mě se film líbí, nechápu jak může mít pouze 22% ... film krásně totiž poukazuje jaký neskutečný bordel je v České Republice, jak všichni hltají to co jim média dají, a jak rychle může někdo skončit na dně když to někdo jiný chce. ()

ssarka

tohle jsou prostě Sklepáci-pro zástupce teenagerů zde,kteří přes své super cool názory neznají nic kromě mainstreamu-divadlo Sklep,takže se tady těmhle procentům směju...to samé u Cesta z města,aboslutně pohodovej film.. ()

mcamino

Tady rozhodně nebudu souhlasit s celkovým hodnocením, mě se film prostě líbil. Pravda, pro Vorlovu tvorbu mam slabost, ale hlavně novější filmy se mi líbi pro svou kritiku společnosti v zábavném podání. Film pro oddech, ale zároveň týkající se důležitých věcí. Není to žádný top film, ale 4* dávám s čistým svědomím. ()

Sardinka5

Ačkoli se příběh snaží budit dojem sociální satiry, překypuje tolika nerealistickými prvky, že ho vůbec nelze brát vážně. Hlavní postava miliardář Grossmann vystupuje v prvních scénách jako arogantní zbohatlík, ale zbytek filmu je natočen se sympatiemi k jeho postavě bez jakéhokoli kritického zhodnocení. Není zde patrná ani snaha jít do hloubky uvedených společenských problémů a veškerý děj je podřízen zábavné funkci a zacílen na mainstreamového diváka. Příběh si propůjčuje různá aktuální témata a bulvárně je zveličuje či vybírá pouze dílčí části širších společenských problémů k potvrzení svojí premisy a společenských předsudků. ()

Sonny

No, je to sr... ale má to několik dobrých scén a celkově je to úplně o něčem jiném, než Kameňáky atd. Proč to ten Vorel musel tak zmrvit?? Vlastně je to škoda, protože by to mohl být dobrý film. Třeba ta postava zfrustrovaného nezávislého novináře Skopového je výborná. Podobně ta manipulace je vlastně dobrá. U těch židovských a cikánských scén jsem teda ale fakt trnul. ()

I.ball

Pan Vorel má svérázný rukopis a ne každý divák je na takové "divadlo" připravený. Co se námětu týče, tato sociálně-politická satira coby další z řady Vorlových pseudo-dramat je důkazem, že pan režisér má neuvěřitelný nadhled. Stížnosti na přehrávání nebo naopak "prkennost" herců jsou, stejně jako v dalších jeho filmech, naprosto irelevantní. Vždyť to je právě stěžejní pilíř jeho tvorby. Také by mě zajímalo, čím životem se při psaní scénáře tohoto "miliardáře" inspirovali. Za mě 75%. ()