smatana.sk

"Mentáli" sa stali hollywoodskym subžánrom, ale na rozdiel od Rainmana alebo Forresta Gumpa táto autistka je reálny živý človek a jej príbeh nebolo treba veľmi nafukovať. Tu je jej 10-minútový TED-talk, dajú sa zapnúť aj české titulky: http://www.ted.com/talks/temple_grandin_the_world_needs_all_kinds_of_minds/transcript#t-714239 Človek by čakal, že "autistka ktorá bojovala za práva zvierat" bude protestovať proti zabíjaniu zvierat na bitúnkoch: Temple Grandin však využila svoj zmysel pre detail a schopnosť vcítiť sa do zvierat na to, aby zdokonalila bitúnky (jatka). Napríklad aj pomocou bodovacieho systému, ktorý zachytával počet zakopnutí, rán od pohoničov alebo zúfalých zabučaní. "- Nemůžu chránit dobytek, pokud nebudou respektovat celý můj projekt! A to od prvního řádku až do toho úplně posledního! - Máte teď na mysli jatka? - Samozřejmě, že mám na mysli jatka! K čemu bychom dobytek chovali, kdyby ho lidé denně nejedli? Aby se snad na něho chodili dívat do zoo? Vždyť ho chováme kvůli sobě! Znamená to, že si ho musíme vážit! Příroda, ta je krutá, ale my nemusíme být! Nepřála bych si, aby mi břicho rozpáral nějaký lev! Mnohem raději bych umřela ve správně vyprojektovaných jatkách!" Film je (podobne ako Temple Grandin) zbavený sladkého sentimentu a má svoju cenu aj pre etológiu, a základné pochopenie autizmu. ()

freedom3112

Máš nějaké problémy? Trápíš se a nevíš jak na to? Tak se podívej na film Temple Grandinová !! Tolik odhodlání, tolik síly, tolik neuvěřitelného štěstí. Štěstí na lidi.Mnoho z nás nemá tu čest.Klobouk dolů před její matkou. Dala jí vše co bylo v jejich silách a přesto pořád pochybovala,je to opravdu vše co mohu udělat? A nakonec se jí dostalo ocenění tam,kde ji ani nenapadlo ho očekávat. Výjimečný snímek. ()

Mr_Fear

Krásná ukázka pro ty, kteří nevědí, co autismus obnáší a jak to lidé, ním postížení, mají těžke. V dnešní době je už na to brán více zřetel, ale film ukazuje, jak to bylo v minulém století v okolo 70. let... ()

iz67

Film, po kterym se clovek citi lepsim. Kde citite tihu, ale jste se ji schopni zasmat. A kde Danes hraje opravdu fajn. ()

Binne

Temple má velké štěstí, že svou odlišnost nevnímá jako cosi, co by jí selektovalo od společnosti - naopak lidské společnosti nevěnuje přílišnou pozornost, má ráda tu zvířecí. Myslím, že její asociální povaha jí dodávala odvahu činit nepopulární a pro ostatní nepochopitelné kroky, které byly zdrojem jejího úspěchu. Je těžké hodnotit takového člověka, jelikož si nejsem úplně schopna představit složitost jejího vnímání. Bezpochyby se ale jednalo o fascinující lidskou bytost, která byla schopná vidět to, co jiní nevidí. Největší inspiraci čerpala sama ze sebe - a to je obdivuhodné. Claire Danes mi byla v prvních minutách velmi nesympatická později - když se začala v plném rozsahu odkrývat podstata jejího pochopení Temple byla schopná zahrát téměř ryzí charakter a čistotu povahy, která byla v kombinaci s protivným stylem Temple, jsem si jí oblíbila. Měla jsem ale stále pocit, že takových filmů jsem viděla hrozně moc. ()

Sticks

,,Tento pohľad znamená, že ťa ľúbim Temple...´´ - ,,Myslím, že ho nikdy nebudem schopná...´´ Pred mesiacom som začal pozerať tento film, no zradil ma satelit po 40 minútach. Od tej doby netrpezlivo sledujem svoj budíček, kedy sa dočkám výborného spracovania príbehu o tejto inšpiratívnej autistke. Dnes som sa dočkal, celý pohltený do jej sveta, vďaka výbornému spracovaniu a priblíženiu jej pocitov a obrazov. Výborná atmosféra celým filmom, úprimné emócie a vykreslenie postáv, no a, samozrejme, zaujímavý životný príbeh. Dustin Hoffman je slabý odvar Claire Danes, ktorá hrá Temple neuveriteľne! ()

Muff

Na tenhle film jsem narazil vlastně náhodou při procházení filmografie mé oblíbené Claire Danes. Je to přesně ten typ filmů, o kterém nevíte do poslední chvíle - není na něj nikde pořádná bombastická reklama, nekouká z každého plakátu, nikdo si o něm nepovídá na chatu a fejsbúku, ale s lehkostí a přehledem přebije všechny kasovní trháky sezóny. Režijní vedení je výborné, dostatek humoru i vážných okamžiků, velmi pěkné vykreslení autistického člověka. Jednoho s lehkým autismem znám velmi blízce a je neuvěřitelné, jak dokonale dokázala Claire (kterou prostě vůbec nejde poznat, kde je ta hvězdička ze Stardustu nebo agentka z Homelandu) postavu ztvárnit. Pohyby, drobná gesta, výrazy obličeje, celé chování, neuvěřitelně autentické. Sorry, Dustine, ale jestli tvoje introverní mumlání byla špička, tak na výkon Claire nejsou měřítka. Za tuhle roli, na které stál celý film, měla dostat deset cen. Věděl jsem, že je to naprosto univerzální skvělá herečka. Málo rolí, ale když už nějaká, tak stojí za to. ()

pafka

Uzasne zahrany film o autistce, ktere se podarilo se svoji nemoci bojovat tak solidne, ze ukoncila univerzitu a zacala navrhovat humanni systemy pro zpracovani dobytka. Velmi zajimave- Skouknul jsem jednim dechem. Parada. ()

xzajox

Prvých 5 minút si vravím "Čo to je za ženskú?". Claire svoju rolu teda zahrala perfektne a hneď po tom som si na ňu zvykol. Medzi hlavné klady filmu patrí verný pohľad do mysle funkčného autistu. Bežnému človeku pomôže pochopiť množstvo vecí, prípadne sa niečo naučiť aj sám o sebe. Kvalitne si jej matku zahrala aj Julia Ormond. Jej citové momenty sa nedali neprecítiť až do kosti. V tej dobe okolie autizmu nerozumelo. Posmech, ponižovanie, šikana. Dnes to je možno o niečo málo lepšie a veľmi by ma zaujímal príbeh v modernej dobe, prípadne inom prostredí / krajine. Trošku mi vadilo prostredie kráv a rančov, ale keďže to je Biografia, scénaristi nemali inú možnosť. Film zanechal silný pocitový zážitok. Ak niekedy v živote stretnem autistu, snáď teraz budem vedieť, ako sa zachovať. 5* ()

Víteček

Dobře natočené a zahrané, ale pořád je to jen normální televizní životopisný film. Takové musí mít opravdu něco navíc, aby ve mně vyvolali větší emoce a tenhle to neměl. Osobně mám zároveň svůj vlastní etický problém s celým tím úspěchem v zemědělství a i když ho uznávám, tak se mi nemůže líbit. Bylo to sice podáno jako humánnější zacházení se zvířaty, ale šlo jen o zefektivnění zabíjení krav, které bylo učiněno více strojovým a mechaničtějším. Mám trochu pocit, že podle zobrazení ve filmu, kdyby žila v jiné době, tak by se se stejně chladným přístupem ochotně zapojila i do zefektivnění likvidace lidí. ()

djcremo

Temple Gardin, známa autistka ktorá prekonala nástrahy života, je profesorkou na Colorado State University, spisovateľkou a známou osobnosťou upozorňujúcou na problémy autistov. Skvelý životopis autistickej ženy, ktorá vďaka matke, ktorá sa nechcela zmieriť s diagnózou lekárov a s odporúčaním umiestniť dieťa do ústavu, bojovala, aby svojej dcére čo najviac pomohla v živote, vďaka čomu sa z nej stála výnimočná žena, ktorá videla svet v obrazoch a mala skvelý cit pre zvieratá, ktorá videla určité súvislosti tam, kde si ich mi ani neuvedomujeme a ktorá bojovala za to, aby sa na bitúnkoch zaobchádzalo so zvieratami humánne. Film o žene, ktorá sa nedala len tak ľahko odradiť ostatnými a a šla si za svojím názorom tvrdo. Veľmi silný príbeh od začiatku až do konca, pri pozeraní ktorého si to ani neuvedomíte a zistíte, že už je koniec filmu. ()

beruskaska

Výborný smímeček o Temple Grandinové, autistické ženě, která dokázala za pomoci matky a přátel prolomit dveře mezi autismem a světem běžných lidí. Film nahlíží do vidění světa geniální vědkyně, která dokázala ze svého hendicapu udělat přednost. Claire Danes je zde prostě fenomenální. Pro člověka, pro kterého je svět autismu něco z jiné planety, je výbornou ukázkou a možností aspoň okrajově tyto lidi pochopit. Silný příběh o hledání "dveří" a nalézání plodů svědomité práce. Touha po objetí a chladu.Výborná hudba, příběh plný emocí , přemýšlení o vnímání světa. "Kam jdou? neustále se opakující motiv dveří dělá proto film výjimečným... ()

bmolko

Asi prvni film, ktery tak dokonale vykreslil svet pohledem autisty. O standardne vyborne Claire Danes se ani nema cenu se vice rozepisovat. Proste skvely zazitek! ()

Sitar1

Pohled na svět jinýma očima, které jasně vidí, že ve vztahu člověk zvíře je něco hodně špatně. Navíc k tomu Temple přistupuje odvážně a aktivně s hmatatelným výsledkem ve formě zlepšení humánnosti chovu dobytka. ()

kolodej1

pěkný, ve výsledku dost dojemný snímek s pozoruhodným výkonem herečky v hlavní roli. Zpočátku se mi film moc nezdál, ale postupně mě to začalo bavit a to čím dál víc. Nevím, ale zdálo se, že byla snaha co nejvěrněji ztvárnit chování skutečné Temple Grandinové ()

bonovox

Krásny ľudský film o nezlomnej vôli mladej ženy ktorá aj napriek autizmu si našla svoje poslanie a očarila tým všetkých okolo seba. C.Daines v hlavnej úlohe exceluje. ()