Odsun

Scénář:

Rose Bosch

Kamera:

David Ungaro

Jean Reno, Mélanie Laurent, Gad Elmaleh, Raphaëlle Agogué, Hugo Leverdez, Oliver Cywie, Sylvie Testud, Anne Brochet, Denis Ménochet, Roland Copé (více)

6. června 1942 vstupuje v platnost nové nařízení francouzské vlády namířené proti židovskému obyvatelstvu. Jedenáctiletý Joseph Weismann proto odchází do školy se žlutou hvězdou na hrudi. Přesto žijí Weismannovi v přesvědčení, že mají stále důvody k radosti. Ale jen do úsvitu dne 16. července 1942, kdy do bytu vtrhnou muži v černých uniformách. Budí celou Josephovu rodinu a ženou je do autobusu… Po největší razii v dějinách lidstva, která proběhla pod taktovkou francouzské policie, se v pařížské cyklistické aréně tísní na třináct tisíc Židů. Pět dní bez vody, bez jídla a bez zdravotní péče. Dr. Sheinbaum (Jean Reno) internovaný spolu s ostatními dělá, co může. Intenzita rasismu šířeného zdejší kolaborantskou vládou hluboce zasahuje mimo jiné také sestru Červeného kříže Anette Monod (Melanie Laurent). (oficiální text distributora)

Heavyman

Zase jeden doják z holocaustu, tentokrát ze sladké Francie. Hlavním bodem jsou děti, takže se snaží filmaři brnkat na city, co to jen dá, ale nijak to neobtěžuje. Líbilo se mi, že je zobrazeno, že "odsun" provádí milice a četnictvo, takže samotní francouzáci. Ovšem co bylo totálně mimo misku, byly scény z Berghofu. ()

mi-ib

"Kytky jsou pro maminku? Ve vlaku zvadnou. Až tam přijedeš, natrháš jiné." Film se mi nezdál až tak strhující, jak bych od tohoto tématu čekal, ale o to víc se mi zdál autentičtější a věrohodnější. K tomu pomohlo i originální znění, kde Francouzi mluví francouzsky a Němci německy. Děj je velmi dobře sledovatelný, je plynulý a opravdu mi ty necelé dvě hodiny utekly tak rychle, až jsem byl překvapený. SPOILER: No a konec mě zase bezvadně dojal. I když bych mu vytkl to, že končí na můj vkus relativně velkým happy endem. To, že to nakonec ten Nono přežil, mi přišlo už moc neuvěřitelné. I když je to možné a tím více, že se tvůrci dušují, že vše popsané v tomto filmu se stalo. Ale podle mě by bylo více působivé, kdyby tam ten Nono na konci nebyl. Film mi nabídl ještě jednu z nejpůsobivějších scén, kterou jsem kdy viděl, když ta malá holka podá tomu dozorci květinu pro svou maminku. No co jsem to já za člověka? Na jednu stranu bych nechal Nona spálit v krematoriu a pak zjihnu nad takovou scénou. Film je velmi příjemně koukatelný a k tomu nabízí několik velmi povedených scén, které mě donutily zvednout hodnocení na slabší 4*. ()

Nail

Filmů na toto téma bylo natočeno již nespočet. Ale narozdíl od jiných tento byl pro mě jednoduchým, nudným s pár scénama "dojemnýma", které ve mě ale nevzbudili naprosto nic. Jean Reno je nevýrazný, ba jeho role ve filmu je nulová. Ten si tuhle roli opravdu nezasloužil :-( ()

Lucas87

Pro mě je to dost důležitý film, který mapuje temnou stránku Francie, taky ukazuje jak se slavná cyklistická aréna (Vélodrome d'Hiver) dala zneužít pro otázku holokaustu, Jean Reno je vždy u filmu magnet, docela sem si oblíbil při sledování Mélanie Laurent ta mě prostě okouzlila. Tento film teď všem připomíná jak francouzská policie a vojsko, pomáhali nacistům, než byl film natočen tak tuto událost připomínala pouze zahrada s pomníkem na místě kde stávala aréna. Ovšem Eva Braunová a Himmler mě ve filmu moc nepřesvědčily, asi je to tím že jsem viděl daleko lepší herce v těchto rolích. Po válce se za tohle francouzi opravdu styděli, než to v roce 95 přiznal prezident Chirac. ()

PEZ

V podstate to J*A*S*M cele vystihol. Vieme, co stvarali nacisti pocas 2. svetovej vojne. Tento film nam neprezradza ani zrnko naviac, akurat nam ukazuje, ako francuzska vlada dovolila odvlecenie takmer 20 000 francuzskych zidov. Akurat tou najviac sablonovitou televiznou formou, ktora nikoho neurazi a starsiu populaciu snad aj dojme. Nebyt toho, ze sa tu v mensej ulohe objavi Jean Reno a v hl. ulohe Mélanie Laurent (ano, ta Shosanna z Inglorious Basterds), tak by po La Rafle nestekol ani PEZ. ;) Nakoniec boli najlepsi detski herci. Cisty priemer. 6/10 ()

Killingjoke

Výborný film! Člověk se ptá, zda máme zapotřebí neustále sledovat další a další variace na téma nacistického „Konečného řešení Židovské otázky“. Říkám ano, už jen z toho důvodu, že se spousta lidí nepoučilo a neustále opakují stejné chyby. Zátah je filmem, který v mých očích patří k tomu lepšímu, co bylo na dané téma natočeno. Skvěle zachycuje atmosféru Paříže roku 1942, kdy hon na francouzské Židy dosáhl svého vrcholu. Nastoluje se tak otázka kdo je vlastně horší, zda kati nebo katani, zda vrazi nebo jejich pokorní přisluhovači. V každém takovém konfliktu je úloha policie a armády velmi nesnadná. Ti muži slíbili poslušnost rozkazům svým nadřízeným, což je třeba pochopit. Druhou stránkou věci je, že by neměli uposlechnout žádný rozkaz, který by byl v rozporu s lidskostí a jejich svědomím. Nejsou v tom však bohužel sami, za sebou mají tito přisluhovači dav „lhostejných“, kteří jdou vždy s těmi co zrovna mají moc a nedokážou bojovat za správnou věc. A neodpustím si připomenout třetí skupinu, která sice s filmem nemá nic společného a je spíše produktem dnešní doby. Jsou to paraziti, kteří často a rádi odkazují k hrdinským činům minulosti, mnohdy si je přivlastňují a připomínají bez jakéhokoliv opodstatněného kontextu. Rádi také mění historická fakta a vytváří mylné chápání minulosti… Zátah je filmem nepateticky a neamericky zachycujícím první dvě jmenované skupiny. Vypráví o těch, co připravili hladký průběh pro nacistickou mašinérii, o těch co se z moci úřadu a rasy povyšovali nad těmi slabšími a pronásledovanými. Jen je vždy štěstí, že mezi zbabělci žijí i hrdinové, kteří trápeným podají svou pomocnou ruku. Někteří říkají, že je to film hodně o mateřských citech. Mají pravdu, ale jak lépe vyjádřit hrůzu deportace než právě na vztahu matek a dětí. Snad každá matka by raději zemřela, než se nechala dobrovolně oddělit od svého dítěte. Tyto okamžiky ve filmu jsou a jsou velmi dobře zpracovány. Přiznám se, že jsem měl občas slzu na krajíčku. Mélanie Laurent na mne v tom naturálně zobrazeném pekle působila jako skutečný anděl, poslední naděje ve světě bez budoucnosti. Opravdu tleskám, protože roli sestřičky zahrála na výbornou… Doporučuji se zcela vyhnout českému dabingu. Jednak slyšet film originálně ve francouzštině a němčině umocňuje celý zážitek z filmu a jednak se na Mélanii Laurent s hlasem Lucie Vondráčkové nedá dívat déle než několik minut. Byla by hodně velká škoda si kazit zážitek z jinak výborného filmu… ()

mudvayner

La Rafle patří do žánru válečný/holocaust, který je mi velice blízký. Film má velkou konkurenci, ať už Schindlerův seznam, Pianista, Život je krásný, Šedá zóna, Chlapec v pruhovaném pyžamu a další a v té se prostě nechytá. Příběh je roztahaný a nezáživný, chybí explicitně vyjádřená krutost. Jean Reno nedostal absolutně žádný prostor, proto není jeho účinkování jakkoli přínosné. Holocaust je silné a hluboké téma, ale to neznamená, že každý snímek inspirován touto kapitolou našich dějin musí být nadprůměrně hodnocen. Nedokázal mne nějak chytit za srdce, dojmout, fandit těm dětem. Navíc ta eskapáda s Hitlerem je zde namontována násilně až směšně a vyznívá opravdu jako nepodařená karikatura. Jednu hvězdu dávám za to, že Němci mluví německy, Francouzi francouzsky. To je věc, kterou od válečných filmů očekávám a přidává snímku na autenticitě a prohlubuje výsledný dojem. Ta druhá hvězda je za výkony dětských herců. Film je možná působivý pro Francouze, ale nás ostatní nemá čím chytit. Proto zde nechápu vysoké hodnocení filmu, silné téma neznamená dobrý film. ()

Petulka88

Tohle je prostě příliš silné téma na to, aby na mě Odsun nezapůsobil. Jen škoda těch záběrů z Hitlerova "soukromí'". Jsou naprosto zbytečné a navíc značně nepovedené. Jen to kazí výsledný dojem z jinak výborného filmu. ()

E lan

Skvělý smutný příběh, evropské ztvárnění bez žádného patosu, výborné herecké výkony - to vše na nepříjemném pozadí skutečnosti. Toto je výborný film, stojí rozhodně za vidění... ()

radeckator

Srdceryvný popis hrůzostrašné doby. Na toto téma bylo natočeno i dost lepších filmů, ale s paralelou na současnost a s krátkodobou pamětí lidstva nevím, jestli jich není pořád málo. ()

mira.l

Já nevím, stáhnul jsem si to hlavně kvůli M. Laurent, ale nebavilo mě to od samotného začátku. Pro příště si tenhle žánr radši odpustím. Ty dvě hvězdičky jsou za Melánii. ()

coinneach

Na filmu Roselyne Bosch lze hodně pochválit, někdy ale nezbývá než kroutit hlavou nad místy připitomělým scénářem. Tématicky nepřináší La Rafle nic nového, krutosti 2. světové války, antisemitismus, ti zlí versus ti dobří. Přesto zaujme barvitým dětským světem obohacený úvod, ony vůbec smutné dětské oči hrají v tomhle snímku prim a výraz "citové vydírání" je občas skutečně na místě, vydírá se ale šikovně, umně, prostě zdařile. Nepochopitelnými intermezzy v příběhu o zátahu na francouzské Židy v roce 1942 jsou, karikatury připomínající, scény s Hitlerem, které ubližují celému filmu. Odsun skutečně nedosahuje filmařských výšin Schindlerova seznamu, ba ani dokonce našeho Habermannova mlýnu, ale opomine - li divák scénáristické úlety či místy až nesnesitelnou šablonovitost postav, může si odnést skutečně silný zážitek, protože předešlé nešvary jsou vyváženy výbornými hereckými výkony, dokonce i těmi dětskými, zajímavou atmosférou a v neposlední řadě potěší, že ani dvouhodinová stopáž není tomuhle francouzskému snímku na obtíž. 70 % ()

mazzarek

Filmu chyběla jakákoliv akce a tím pádem to bylo moc zdlouhavé . Silné momenty, tam sice byly, ale zapůsobily především na matky. Jean Reno mi do těchto filmů moc nesedí, ale už je to postarší pán, tak chce mít už asi klid. Hitler a Himmler nebyli Hitler a Himmler. Nevím jestli to byl záměr, ale být tam nemuseli. 55% ()

DjMetal

Smutne spracovany pribeh. Je tu opisane skor deportovanie ako zivot v tabore. Cakal som brutalnejsi film,ale nevadi...Je to aj tak hnusne co s nimi robili... ()

Megynka

Silný snímek. Nemyslím si, že je potřeba dodávat víc - buď máte na sledování takových filmů ... a nebo ne ... ()

LudkovaLevaRuka

Kromě výpovědní hodnoty (Francouzi údajně po 2. světové zničili všechny připomínky toho, že se podíleli na holokaustu) oceňuji na filmu hlavně dynamický střih a cynický kontrast mezi vypjatými událostmi v židovské komunitě a nihilistickou ležérností nacistické vrchnosti. ()

Depardieu jako ruský černokněžník?

Depardieu jako ruský černokněžník?

24.05.2010

Grigorij Jefimovič Rasputin, šílený mnich, léčitel, mystik, či podle některých hříšník a čaroděj, který zaprodal duši Ďáblu. Fascinující postava ruské historie se dočkala už mnoha filmových ztvárnění… (více)