Odsun

Scénář:

Rose Bosch

Kamera:

David Ungaro

Jean Reno, Mélanie Laurent, Gad Elmaleh, Raphaëlle Agogué, Hugo Leverdez, Oliver Cywie, Sylvie Testud, Anne Brochet, Denis Ménochet, Roland Copé (více)

6. června 1942 vstupuje v platnost nové nařízení francouzské vlády namířené proti židovskému obyvatelstvu. Jedenáctiletý Joseph Weismann proto odchází do školy se žlutou hvězdou na hrudi. Přesto žijí Weismannovi v přesvědčení, že mají stále důvody k radosti. Ale jen do úsvitu dne 16. července 1942, kdy do bytu vtrhnou muži v černých uniformách. Budí celou Josephovu rodinu a ženou je do autobusu… Po největší razii v dějinách lidstva, která proběhla pod taktovkou francouzské policie, se v pařížské cyklistické aréně tísní na třináct tisíc Židů. Pět dní bez vody, bez jídla a bez zdravotní péče. Dr. Sheinbaum (Jean Reno) internovaný spolu s ostatními dělá, co může. Intenzita rasismu šířeného zdejší kolaborantskou vládou hluboce zasahuje mimo jiné také sestru Červeného kříže Anette Monod (Melanie Laurent). (oficiální text distributora)

Soweek

Mnoho jiných válečných dramat dokáže popsaat tyto příběhy daleko silněji, než La Rafle. I přes skvělé herecké obsazení Rena a Laurent to nedotáhne víc jak na průměr. ()

LuciusWlk

Každý snímek s tímto tématem vzbudí nějaké emoce. Hodně zla, žádná naděje a děti. A děti jsou vždy téma, které je mrazivé. Historii hold nezměníme, a tak je dobře, že si alespoň připomínáme, a snad poučně. Snímek je pěkný, dobře natočený a udržel mě napnutého až dokonce. Já jsem rád, že jsem jej viděl a jen doufám, že se nacisti nemilosrdně a bolestivě smaží v pekle! ()

Forsberg11

Mňa to svojim spôsobom za srdce chytilo. La Rafle sa dá považovať za francúzsky veľkofilm a snáď spolu so Schindlerovým zoznamom a Pianistom jeden z mála, ktoré zobrazujú situáciu ešte pred samotným aktom genocídy. Tentokrát však nie na východe v Poľsku ale na opačnej strane Európy, vo Francúzsku. Po dobití 22. júna 1940 bolo Francúzsko rozdelené na Nemcami okupovanú zónu, tá predstavovala sever a západ krajiny ako aj celé pobrežie Atlantického oceánu a Francúzsky štát (známy aj ako Vichystické Francúzsko), ktorý zaberal asi 2/5 územia krajiny. No to neznamenalo, že by židia boli v tomto novom a Hitlerovi naklonenom štáte vo väčšom bezpečí, ako v okupovanej časti. Práve naopak, maršál Pétain, hlava vichystického režimu sa na holocauste značnou mierou podieľal, aj keď zrejme nevedel o tom, ako židia, ktorých najprv internovali v táboroch a potom v dobytčích vagónoch odvážali niekam do východnej Európy, napokon skončia. Toľko v skratke historické pozadie udalostí odohrávajúcich sa v tomto filme. Čo sa týka samotného snímku, nie je veľa vecí ktoré by sa mu dali vytknúť. Sem tam to síce trochu zaškrípe dejovo, za čo môžu hlavne niektoré na môj vkus až príliš nasilu citovo vyumelkované scény a dialógy, ale celkovo si Záťah drží latku po celú stopáž pomerne vysoko. Brutalitu, či vraždy ako vo vyššie menovaných snímkoch tu však nečakajte. Francúzi sa rozhodli hrať viac na historický odkaz ako na samotné vyobrazenie zverstiev tej doby. Pre mňa osobne je to trošku škoda. Mám veľmi rád filmy s touto tematikou a obzvlášť keď sú takto dobre nakrútené. Pre to veľka škoda, že Francúzi nepridali tomuto filmu trochu viac surovosti a autenticity v podobe nejakej tej drastickej a napínavej scény (aspoň z toho tábora). Takisto mi na rozdiel od väčšiny prekážala hlavná postava v podaní Shoshany (Mélanie Laurent) z Quentinových Bastardov, kde si pre zmenu ona zahrala prenasledovanú židovku vo Francúzsku. S tým utrápeným výrazom a nutkaním zachrániť za každú cenu každého žida v okolí mi maximálne liezla na nervy. A neveril som jej to ani tak, ako nemeckému podnikateľovi Oscarovi v oscarovom snímku. Napriek tomu všetkému však považujem Záťah za kvallitný a hodnotný snímok pekne mapujúci udalosti oných dramatických dní vo Francúszkych mestách. A to čo sa filmového aj historického hľadiska týka. Toto by malo byť povinne premietané na školách ako výučná aj výstražná pomôcka... 75 %! ()

Reckon

Filmy, které popisují Holocaust mají většinou dohnat diváka k slzám. Tady se to ovšem nestalo a neznamená, že když to je o Židech a i s Renem, tak musím dát 5 hvězd. Spíš jen suše odvykládaná fakta bez nějakých emociálně vypjatých scén. (6/10) ()

willy1

Je strašné, že se vůbec někdy něco podobného v dějinách stalo, ale s tím už nic neuděláme. Je dobře, že se lidé aspoň nějakým způsobem dozvídají něco o tom co se tehdy vůbec stalo. Jediné co mě asi v tomto filmu nejvíce překvapilo bylo herecké obsazení, skoro vůbec jsem v tomto filmu neočekával herce Jeana Renoa, ve filmech mi tedy vůbec nevadí, ale v tomto filmu mě prostě překvapil. Jinak podle mě je film hodně detailní, ale přesto zajímaví, určitě doporučuji. / režie 70% / scénář 70% / hudba 50% / herecké výkony 50% / napětí 65% / akce 15% / // celkové hodnocení 80% // (viděno: internet) ()

prezdivaka

Příběh, ve kterém se Francie vypořádává se svou temnou minulostí kolaborantské vlády a špinavou dohodou s Německem o deportaci svých židů. Podobně jako Československo ve svém filmu Obchod na korze. 13 000 židů převážně kompletních rodin je nacpáno do pařížského velodromu, kde několik dní čekají bez vody a jídla, co s nimi bude dál. Ze záběru, začínajícím na hlavní hrdince, která vysvětluje francouzskému četníkovi, že přichází jako dobrovolná sestra a kamera přitom stále odjíždí, až na ohromný celek starého velodromu, běhá mráz po zádech. Film je velmi působivý a realisticky zpracovaný. Nenabízí mnoho důvodů k optimismu a i proto jsem s vděkem přijal závěrečnou katarzi. ()

janesX

Filmy o tejto temnej histórii pozerám rád, ale tento sa mi (ako jeden z mála) takmer vôbec nepáčil. Ak režisér, či režisérka, ktorá žije v akejsi zlatej bubline si myslí, že keď na castingu si vyberie modelky a modelov (a to ešte aj medzi deťmi), povymýšľa si rôzne tragické, či dramatické situácie a už len do nich vloží plačivú hudbu, že to je všetko čo potrebuje k tomu, aby na mne zanechal (zanechala) dojem, alebo nejaký iný vhodný pocit,  tak sa hlboko mýli a dovolím si tvrdiť, že je to na hovno režisér a takú tému by mal (mala) prenechať inému. Niekomu čo viac cíti, viac sa rozumie a niečo viac zažil. A niekomu, čo dokáže natočiť tvrdú, špinavú a čo najviac realite podobajúcu sa historickú drámu. Slabulinké tri za tento nóbl vypudrovaný umelý film, kde zlý je škaredý a dobrý je pekný a kde tentokrát neprehrávajú len herci, ale kde prehráva už aj scenár a samotná réžia. ()

mira007

Francouzský způsob čištění Francie od Židů - ne tak provoplánovitě násilné jako na východě, s o to větší tolerancí běžných Francouzů, ale přesto se tu jednotlivci ukazují jako hrdinové. Naprosto klíčové je shromaždiště na cyklistickém stadionu, kde ta depka a beznaděj začíná naplno a končí až v osvětim. Na stejné téma vznikl ve stejném roce i film Klíč k minulosti, tak nevím zda tvůrci neušetřili na exteriérech toho stadionu, když byl asi použit ve dvou filmech naráz. ()

ursinko

Menej silný film ako Kľúč k minulosti, ktorý sa zaoberá rovnakou udalosťou, len z osobnejšieho pohľadu a je lepšie vyrozprávaný. ()

bolan

Některé momenty byly samozřejmě silný, jiný poměrně směšný (viz. vyobrazení Ády bylo dost komický). Hlavně, kdo viděl Schinlder´s List, pro toho je jakýkoli jiný film o židovské otázce během II.války jenom vývar. ()

Hepy13

Ve škole mě dějepis nikdy moc nebral, ale když jsme probírali druhou světovou, vzdycky me to hodně zajímalo. V té době 2.sv. války (která musela být příšerná) jsem samozřejmě nežil. A tak si rád (díky bohu že jen přes obrazovku) užívám všechny válečný dramata, který mě přesunou zpátky v čase těchto odporných zvěrstvech páchaných na lidech. Nemusí tam být zrovna střelecký masakr tanků, letadel a stejně vás to baví. Tentokrát ve francouzském kabátku, který není špatný, ale pokud bych měl doporučit ješte lepší filmy (Život je krásný, Colette a především Chlapec v pruhovaném pyžamu). ()

J R C Pecuchet

Skvělé zpracování velmi silného tématu doprovázeno velmi emotivní a skvělou hudbou, která v určitých místech filmu velmi intenzivně prostupuje osudy hrdinů snímku. Na závěr bych vypíchl velmi dobré výkony dětských herců. ()

Richie24

Přečetl jsem si spoustu komentářů o tom, jak Odsun nevyužil svůj potenciál atd. atd. A nemohu s nimi souhlasit. Takovému "Chlapci v pruhovaném pyžamu" se přinejmenším vyrovnal, působí naopak podstatně realističtěji. Francouzské prostředí roku 1942 není navíc divákovi příliš známé, a ten se tak může seznámit s hrdinstvím a vlastenectvím Pařížanů, stejně tak jako se zvěrstvy francouzských vojáků (byť ve vleku nacistických rozkazů) v průběhu židovských deportací. Nebýt až groteskního ztvárnění Hitlerova ve vložených scénách z Obersalzbergu, byl by výsledný dojem ještě lepší. Odsun si však beze všeho zaslouží 4 ****. ()

drankeryth

Ponury pribeh zidovskych ludi, ktori boli exkomunikovani z rodneho Pariza. Jean Reno si tu zahral Zida, ktory pomahal vystrasenym ludom, aj ked casom to nemalo vobec vyznam, pretoze vieme ake casy to boli a nikto z nich skoro neprezil:( ()

Heavyman

Zase jeden doják z holocaustu, tentokrát ze sladké Francie. Hlavním bodem jsou děti, takže se snaží filmaři brnkat na city, co to jen dá, ale nijak to neobtěžuje. Líbilo se mi, že je zobrazeno, že "odsun" provádí milice a četnictvo, takže samotní francouzáci. Ovšem co bylo totálně mimo misku, byly scény z Berghofu. ()

Depardieu jako ruský černokněžník?

Depardieu jako ruský černokněžník?

24.05.2010

Grigorij Jefimovič Rasputin, šílený mnich, léčitel, mystik, či podle některých hříšník a čaroděj, který zaprodal duši Ďáblu. Fascinující postava ruské historie se dočkala už mnoha filmových ztvárnění… (více)