Odsun

Scénář:

Rose Bosch

Kamera:

David Ungaro

Jean Reno, Mélanie Laurent, Gad Elmaleh, Raphaëlle Agogué, Hugo Leverdez, Oliver Cywie, Sylvie Testud, Anne Brochet, Denis Ménochet, Roland Copé (více)

6. června 1942 vstupuje v platnost nové nařízení francouzské vlády namířené proti židovskému obyvatelstvu. Jedenáctiletý Joseph Weismann proto odchází do školy se žlutou hvězdou na hrudi. Přesto žijí Weismannovi v přesvědčení, že mají stále důvody k radosti. Ale jen do úsvitu dne 16. července 1942, kdy do bytu vtrhnou muži v černých uniformách. Budí celou Josephovu rodinu a ženou je do autobusu… Po největší razii v dějinách lidstva, která proběhla pod taktovkou francouzské policie, se v pařížské cyklistické aréně tísní na třináct tisíc Židů. Pět dní bez vody, bez jídla a bez zdravotní péče. Dr. Sheinbaum (Jean Reno) internovaný spolu s ostatními dělá, co může. Intenzita rasismu šířeného zdejší kolaborantskou vládou hluboce zasahuje mimo jiné také sestru Červeného kříže Anette Monod (Melanie Laurent). (oficiální text distributora)

lu1

Způsob zpracování tématu se mi líbil, velmi autentičtí dětští herci, ale nedokoukala jsem. Já ty hrůzy páchané zejm na dětech prostě nedávám :( ()

surprise

Už jsem těch filmů na toto téma viděl moc a zde se celkem nic nového nedozvím ani filmařské postupy nejsou nijak originální, nicméně být to jen televizní film, pak by byl nadprůměrný. ()

draxxi

Film je spis prumerny, i kdyz detsti herci hraji z vetsiny vyborne... Dalsi desive hruzna kapitola dejin... 24/5/2022 67% ()

Rommeo

Ač naprosto neprávem, někteří popisují tento film buď jako zdlouhavý a nic neříkající, či plný francouzské hrdosti, kdy se snaží natočit snímek, který ukazuje, jak Francouzi hrdě pomáhali, nebo dokonce názory, že je ukázána nevýraznost táborů pro pařížské židy. Nic naplat, zde se samozřejmě popisují subjektivní názory, ale také sem patří mimo subjektivitu i objektivita. Celý film je skutečnou replikou historických událostí (až na pár maličkostí). Ve Francii bylo málo německých vojáků a francouzská vláda jakož i celé území bylo samostatné (ovšem ne doslova, co němci chtěli, to dostali) ale němci museli kooperovat s francouzskou vládou o odsunu židů. Francouzi souhlasili jen s odsunem nefrancouzských židů. Ti byli také 1. Židé ze západní Evropy co byli přivezeni do Osvětimi. Hrdost francouzů a jejich jednání je dokonalé. Existovali jak sympatizanti s němci tak i ( a těch bylo v Paříži dost) odpůrci, co se snažili pomoci. A dokonce i první přestupní stanice, tábor co byl ve filmu zobrazen, je reálným odrazem tábora pro pařížské Židy. Jedinou historickou nepřesností je odsun směrem na východ. Jelikož němci chtěli jen práce schopné, děti byly separovány a převezeny do Dránsy(předměstí Paříže). Teprve odsud byly později převezeny do Osvětimi -Březinky a to v srpnu 1942 v počtu 4000 dětí, kde byly v zadní části komplexu zplynovány v tzv. Bílém a Červeném domečku. Celý film ukazuje tuto historickou událost očima dětí, které vše berou nevinně, jakoby nechápaly okolnosti ale také jejich srovnání s realitou. Úžasné pasáže jsou, jak se režie snaží ukázat, co vše Židé dělali, aby si užívali každou radost (tanec v táboře, zpěv při pochodu), či kontrast jídla Židů s oslavou v Orlím Hnízdě. Doslova emotivně nabytý snímek, v němž vyniká Jean Reno ale více Mélanie Laurent, které bych dokonce i věřil, že tím vším prošla. Ovšem postava Adolfa je opravdu až nechutně prkenná a umělá. Konečná pasáž, kdy Anette potkává Josepha, diváku vhrne nejednu slzu do oka (v této části kdy Anette je překvapená, ukazuje herečka svou hereckou brilantnost). Ovšem následující scéna, kdy potká Nona, ta mě roztrhala a málem jsem brečel jako malá holka. Za mě výborný snímek. ()

lineker

Ačkoliv i díky mistním komentářům jsem to nečekal, byl jsem emočně rozsekán. Čím to, že děti a zvířata mně vždycky dostanou? Že by počet hvězd určovala moje síla empatie? ()

4Sima

Film o hrůzných událostech druhé světové války natočený Francouzi mě dost zajímal, zvlášť pak, kdy jsem zjistil, že v jedné z hlavních rolí se objeví Jean Reno. Bohužel ale mě film dost zklamal. Nechci v žádném případě hodnotit hrůzy druhé světové války, ale příběh je dost slabý a i vcelku dobré výkony dětských představitelů film neutáhnou. Škoda. Myslím, že se to dalo zpracovat lépe. Takto zůstane pro mě dílo, jen dalším svědectvím o době nedávné. ()

ronin zabak

Slabší snímeček židovských chůdáčků (ti už mě taky serou) do koncentráků. Určitě zde není tolik krve a dramatu jako v Schindlerově seznamu,ale na jedno podívání dobrý. ()

mirika39

Veľmi krásny a dojemný film. Hitler sa síce na Hitlera nepodobá, ale napriek tomu to na kvalite neubralo. Jean Reno ako obvykle skvelý a hlavná hrdinka mi bola veľmi sympatická. ()

Zabiak

Ten Hitler se fakt hoodně nepovedl a film je hodně zdlouhavý a nevyvážený. 4hvězdy dávám za odlišný pohled na válku a námět, který ukazuje jak někteří Francouzi pomáhali Němcům v deportaci a někteří deportovaným. Přiznání viny... ()

danny79

Drama z obobi 2 svet. valky o deportaci Parizskych zidu. Nevim cim presne to bylo, ale film me nedostal tak, jak tyto smutne filmy umeji. Pusobil na me trochu chladne a trochu me nudil. Videl jsem radu mnohem lepsich filmu s valecnou tematikou. ()

frannyberry

Chtělo by to trochu víc Jeana Rena a v poslední čtvrtině trochu ztrácí švih, ale je to hezky natočené a zahrané. Zpočátku trochu zmatek, kdy nevíte, čí je které dítě či manžel/ka. Nezajímám se cíleně o holocaust či filmy z válečného období, tenhle mě určitě zaujal tím, že je o obyčejných lidech. Nechápu a asi nikdy nepochopím tu neuvěřitelnou fanatickou víru, která vedla k tak šílenému potlačení lidskosti. ()

k.rakonos

Velmi dobré, komornější válečné drama, a tak trochu zase jiný pohled na židovské odsuny z francouzské strany. Další důkaz o fašistickém hnusu, jehož zárodky potomci obdivovatele Banderovců jsou opět vzkříšeny po ukrajinském Majdanu...Nezapomenout....85% ()

Ajbell

Ťažko je uveriť, že niečo takéto, a nie je tomu tak dávno, sa v skutočnosti udialo. Je dobré si tieto veci pripomínať, vediac, že nič takéto už nemôžeme dovoliť. Zabíjame samých seba. Všetci máme spoločných predkov, z ktorých je každý jeden z nás a až neskôr sme sa začali deliť náboženstvom, rasou, pôvodom, jazykom,... Film na vysokej úrovni o osude tých najnevinnejších. Menej akcie, viac dojmov. ()

pido73

Tento aj ine podobne filmy stouto temou o deportacii zidov a ich vyvrazdovaní pretkane zivotnými osudmi hrdinov ktore koncie väcsinou tragicky pri ktorych ostane nejedno oko mokre su krasne len zial skoro vzdy pravdive. ()

Lajan odpad!

Neskutečně přeslazený barvotisk už od počátku. Nedalo se na to koukat. Všechno předvídatelné. Zcela zbytečný film. Jestli to někdo pozitivně hodnotí z hlediska závažnosti tématu, pak nechápe smysl hodnocení filmu. Filmů s touto tématikou existuje nespočet a podstatně kvalitnějších. ()

Depardieu jako ruský černokněžník?

Depardieu jako ruský černokněžník?

24.05.2010

Grigorij Jefimovič Rasputin, šílený mnich, léčitel, mystik, či podle některých hříšník a čaroděj, který zaprodal duši Ďáblu. Fascinující postava ruské historie se dočkala už mnoha filmových ztvárnění… (více)