Experiment

• USA The Experiment

V šokujícím psychologickém thrilleru si zahrál Adrien Brody a Forest Whitaker. Téma filmu se točí kolem dvaceti čtyř mužů, kteří se účastní experimentu, který má simulovat život ve státním vězení.  V šokujícím psychologickém thrilleru natočeném na základě nechvalně známého Stanfordova vězeňského experimentu si zahráli oscaroví herci Adrien Brody a Forest Whitaker. Tým vědců provádí dvoutýdenní psychologický experiment, kterého se účastní čtyřiadvacet dobrovolníků. Pravidla jsou jednoduchá: některým ze zúčastněných bude přidělena role dozorců a ostatní budou vězni. Ačkoli jsou bachaři jasně poučeni, že musejí udržet pořádek mezi vězni bez použití násilí, po vypuknutí vzpoury mezi trestanci jdou jakákoli pravidla stranou. Čím více se muži vžívají do svých rolí, tím více se o slovo hlásí moc, strach a celý experiment se dostává absolutně mimo kontrolu... (oficiální text distributora)

Royaldell

Celkem dobré zpracování jednoho z nejkontroverznějších experimentů vůbec. Spoiler - mohli si teda aspoň ušetřit tu smrt,která se ve skutečnosti nestala,ale chápu,kdo by se díval na film bez fatálních následků. Herci přesně do rolí zapadali,černocha jsem vycítila od začátku,že nebude úplně ok.. ()

Kolárek odpad!

Celá myšlenka skutečného pokusu byla shozena závěrečnou akčností a nezlomným duchem vězňů. Jestli skutečný experiment něco prokázal, tak nejen to jak lidi podlehnou pocitu moci nad někým, ale i jak lehce podlehnou strachu. To si ale lidi a i tvůrci tohoto filmu ve své humanistické víře neumí či nechtějí přiznat, jak lehce se dá člověk zlomit. Osobně bych byl pro film s paralelní rovinou, kde by se vězni a dozorci proměnily, ale výsledek by byl skoro stejný. ()

wairau odpad!

Byl by to tak zajímavý film... Kdyby se opravdu odehrával v kriminálu. Nedělám si iluze o lidech, za peníze dokážou cokoliv. Ale tohle snad ne. Jeden černoch zblbne dozorce tak, že by popřeli sami sebe. A do toho všichni vězni jsou na tom evolučním žebříčku skutečně pod opicema. A všichni tihle lidé jsou tam dobrovolně - pro pár dolarů!!!! Prostě takhle stupidní chování tolika lidí mě přivádí k šílenství. Absolutně hloupý film, bez jiskry, bez náboje. Hnus. BTW: za kolik byste se nechali pomočit??????? ()

Deacon59

Německý originál jsem ještě neviděl, ale tenhle remake mě dost chytil. Whitaker po rolých hodných strejdů opravdu velmi nepříjemný. Brody nic moc výrazného. Zbytek se mi líbil. ()

babuca

remake je temer vždy slabší ako originál.....ten nemecký film bol lepší ale musím uznať ,že Forrest Whitaker ale hlavne Adrien Brody boli výborní - 65%. ()

Marcel1975

Taková oddychovka ,která nijak nepřekvapila,ale prostě v pohodě,bez nějakého vellkého přemýšlení dokráčela do cíle. * navíc dávám za skvělého Whitakera,který si opravdu liboval v tom jak někoho ztrestat. ()

JerryPilsen

Až zbytečně rychle vyhrocený děj trochu sráží jinak dobrý nápad a výborné herecké výkony ústřední dvojice.Až moc hnáno do krajnosti,konflikt tam visel za každou cenu. ()

slimi2

Tudíž a jelikož jsem neviděl předchozí verzi tak je mi celkem buřt jakej je mezi těmahle dvěma výtvorama rozdíl... Hlavní je to že Experiment 2010 mě zaujal do značné míry. Skvělý Brody a Whitaker!!Pro mě dosud neznámý příběh,jenž je zmodernizovaný na základě skutečný události... polykal jsem zajímavé momenty od začátku až do konce... a o tom to přesně je, buď je člověk na konci nebo tak hodinu po shlédnutí vyplivne, nebo si je v sobě nechá... A u mě jsou a zůstanou:) Na druhou stranu očekával jsem že vězni a dozorci zůstanou delší dobu, či se ukáže druhá strana kamery....Nicméně i přesto pro mě 80 %tní filmový zážitek.... ()

pan Spock

Nějak jsem tenhle film nepobral. Příběh je podle skutečné události, o které toho moc nevím a ani německý originál jsem neviděl. Když ale hodnotím Experiment jako příběh, připadá mi to dost ujeté. Parta lidí má strávit 14 dní při hře na bachaře a vězně. A už po prvním dni se bachaři chovají, jako by hlídaly brutální vrahy. Vězni se zase snaží udělat cokoli, aby dozorce co nejvíc vytočili. Přitom všichni vědí, že když nedodrží podmínky, tak nedostanou zaplaceno. Což je samozřejmě důvod, proč do toho šli. Po pěti dnech už jsou všichni ochotni se navzájem pozabíjet. A když je experiment ukončen, všichni si sednou společně do autobusu a jako by se nic nestalo jedou domů. A dalších nelogičností je ve filmu víc. A to jsem nezmínil Brodyho a Whitakera, ti tu byli opravdu dost otravní. Škoda, mohl to být výborný thriller. ()

Jacguess88

tak tohle mě chytlo,po dlouhé době film,který mi vůbec stojí za komentář. U filmu sem ani chvíli nenudil a čekal,jak to všechno dopadne,konec byl podle očekávání a navíc další plus pro film je to,že končí tak,jak by končil i v normálním životě. To a dá tamto a tamto zas tohle a nikomu se nemůžeme divit. V jejich situaci bych reagoval stejně. Herci podali výkon,který sem jim sežral i s navyjákem. Prostě 5* a nikdo mi to už nikdy nevymluví ()

dopestMF

Pre mňa skvelý Brody s dosť dobre sekundujúcim Whitakerom. " Ešte stále veríš,že ľudia sú najvyšším vývojovým stupňom ??? Verím." Chladná atmosféra dokonale vystihujúca ľudskú dušu a zachytávajúca všetky ľudské defekty v plnej kráse. Od plného hodnotenia ma trošku odradil slabší záver od kt. som čakal väčšie "gule" ako len malú potýčku bachari vs. väzni. V konečnom dôsledku 80 % ()

Maxxz

Já se taky musím přidat k té spoustě ostatních, co neviděli původní Das Experiment, každopádně toto je vynikající a šílený film. Klaďák i záporák jsou moji oblíbenci, ale v závěrečném "únikovém" i "doháněcím" finále jsem seděl se zaťatými pěstmi a neskutečně se těšil, až bude mít Forest rozsekanou holou hlavu na maděru! Výborné! Dávám 95% ()

BioRaj

Nechci se tady pouštět do nějakých filozofických úvah , kde na žebříčku v živočišné říši jsme , ale pokud se zavře spolu tolik rozličných povah a dají se jim tzv. pravidla , tak je dost pravděpodobné , že to takhle dopadne . Měl jsme jen problém s rychlostí , s jakou to začalo mezi adepty vřít . To co se dělo hlavnímu hrdinovi , tak my co pamatujeme vojenskou službu a byli jsme tvrdohlaví , tak jsme to samé měli na denním pořádku a to jsme na vojnu šli nedobrovolně a neměli jsme za to 1000 dolarů denně . Jinak jednotlivé postavy a jejich individuální charaktery byly velmi dobře zahrané a to bylo asi to jediné co mě na filmu bavilo . ()

matkoslav1

Lidi, co proti tomuto filmu máte? Mně osobně se hodně líbil, ta negativní depresivní nálada z filmu srší na všechny strany a víc než důvěryhodně popisuje, jak by asi podobný experiment mohl proběhnout. Za scénářem, režií a kamerou lehce pokulhávají výkony některých herců, ale jinak nadprůměrný snímek. Srovnání s originálem neposkytnu, ten jsem neviděl. ()

Necrophobic

Experiment je solidní film.Sonda do lidské psychiky a jejího následného formování vlivem externích vlivů.Průřez charakterovým spektrem všech jedinců .Brody a Whitetaker dodávají hereckou kvalitu ,ale ani zbývající křoví neurazí.Je tu na ČSFD trochu nedoceněno jak přesně film vykresluje typy osobností jako z příručky začínajícího psychologa.Čím větší sráč ,tím větší machr v bandě. ()