Cizinec (Daniel Craig), který se probral z bezvědomí poblíž města Absolution, si naprosto vůbec nic nepamatuje. Jediným vodítkem k jeho minulosti je podivný náramek na zápěstí. Celková amnézie je mrzutá věc, obzvlášť když se ocitnete ve městě, které nenávidí lidi odjinud a kde vládne tvrdou rukou nesmlouvavý plukovník Dolarhyde (Harrison Ford), jenž ho řídí metodou pěsti a biče. Absolution žije ve strachu a brzy bude ještě hůř. Shůry přicházejí podivné zvuky a oslepující světla, obyvatelé města beze stopy mizí a nikdo neví, jak se bránit a kdy přijde řada na něj – tomu se říká permanentní teror. Paradoxně právě cizinec, kterého pronásledovali od chvíle, kdy se v jejich městě objevil, se stane jejich jedinou nadějí. Postupně se mu vrací paměť, a jak si vzpomíná, kde byl a co tam prožil, uvědomuje si, že drží v rukou klíč k tajemství, které zdejším kovbojům dává aspoň nějakou naději v boji s  technologicky mnohem vyspělejším protivníkem. Otázkou je, jestli mu chronicky nedůvěřiví obyvatelé uvěří a jestli mu Dolarhyde dobrovolně přenechá otěže vlády nad městem. (oficiální text distributora)

Amroth666

Kovbojové a vetřelci vyhrávají minisouboj s Jonahem Hexem, ale to je pro ně asi ta největší útěcha, respektivě nejmenší útěcha. ____ Jen ty sám víš, kdo jsi. ____ ()

starbrejkr

Předně - nepokládám příběh za takovou hovadinu, jak by se mohlo zdát. On je to v podstatě standardní námět návštěvy zlých alienů na matičce Zemi. A kde je psáno, že by nás emzáci měli navštěvovat jen v současnosti?? Pojetí už je samozřejmě věc druhá a že tvůrci promrhali možnost vzít to s nadhledem a z rozdílů mezi technickými vyspělostmi si pěkně dělat srandu, to zas věc třetí. Přesto jsem se poměrně velkou část filmu bavil a hlavně na začátku jsem si říkal, že Craig je opravdu frajer nad frajery a filmu jednoznačně kraluje. Jak se ale chrabří kovbojové vedení poměrně hloupou postavou Harrisona Forda vydávají ve stopách slizkých mužíků, začíná být hůř a nelogičností začíná až moc narůstat (vrcholící děním okolo hlavní ženské postavy). Závěr už je ryze sterilní a dovádí film definitivně do průměrnosti. Hodnocení okolo 60% je tak zcela na místě, byť námět to byl jistě zajímavý a připomněl mi nikdy nerealizovaný díl Predátora, jehož děj byl nastíněn v závěru druhého dílu. ()

laik_60

škoda .. vestern v kombinacii s dobrými a zlymi mimozemstanmi ... tak som duufal ze craig je tiez nejakee vtelenee ítí až mi to pokazila olivia vyliezajuca z indianskeho taboraku ... ale zobral som si nadhlad od ketri a dokukal som to :) ()

C0r0ner

Čekal jsem odlehčenou šaškárnu, kde se navzájem pomlátí Divoký Západ a emzáci, kde se střetnou civilizace. Čekal jsem vtipné narážky na technologie a možná přesah do současnosti. Šest pisálků však stvořilo brak, který se vidí několikrát do roka a Favreau bohužel nepřidal cokoli, co by bylo nějak zajímavé. Jedním slovem sračka. 35% ()

sulimo

Člověk si říká, že už viděl kdejakou kravinu, ale na tohle, co do debility, má málo co, opravdu se mi těžko hledá důvod, proč film doporučit, možná asi jen pro jeho onu nezamýšlenou směšnost, která opravdu upřímně pobaví. ()

campix

Pozor možný výskyt SPOILERŮ. James Bond se prohání po divokém západě a střílí přitom emzáky jejich vlastní ukradenou technologií a Olivia Wilde z jiné planety mu přitom přihlíží a je oblečená v pyžamu. Opravdu to zní jako veliká sranda, jenže v tom je ta chyba. Oni to všichni myslí smrtelně vážně. Přijde mi, že Kovbojové a Vetřelci ani jinak dopadnout nemohli a to se sešlo opravdu velkolepé herecké obsazení a režisérské stolice se chopil člověk povolaný. Přesto je to strašná slátanina, která ani nevypadá na rozpočet 160 milionů. Nevím jestli se dají KaV pojmenovat jako zklamání roku, když se tohle tak trochu čekalo. ()

Dannysek4U

Napad na zanrovou konverzi samozrejme skvelej, obsazeni ok, vizual chvilema slusnej, ale ten vnitrek, to je fakt peklo made by pejsek a kocicka. Za takovy scenare se upaluje. Jedny z nejslabsich tri, co jsem kdy dal. A Wildeova mi ve scene navratu pameti u ohne nejvic pripominala Svaba Malostranskyho:o)) ()

Flynn

Všechno špatně, všechno špatně. Začátek vypadá slibně, ale to je asi tak vše. Poté jde celý film z kopce. Dialogy mi přišly zcestné jako diskuse nějakých politiků, každý si mlel to svoje a vypadalo to, že ani neposlouchá oponenta. No co více dodat, snad se setkáme s mnohem lepším kouskem, který by měl jakékoli spojení se slovem Aliens. ()

asinus

Mám z toho podobný pocit jako z Prince z Persie. Celou dobu jsem si říkal, že takového potenciálu už zahodit nelze. S Indym, Bondem, Zafodem či Lundym to být špatné nemůže, a když to občas Gregson-Williams podpoří nějakým tím přitažlivým motivem, je to fajn a čekáte, že to tak zůstane, ale přesto nakonec bude velký problém během střední pasáže neusnout. Popravdě ani nepoznám, jestli za to může více Favreau (i když režijního Nápadu by se v něm zatím, co si tak vybavuji, jeden nedořezal), nebo scénář, každopádně je to ještě větší nuda, než čekáte, navíc s postavami, které v jednotlivostech baví, ale vcelku jsou až do konce nečitelné a jednají tak, že se vás to vůbec netkne. Ale žádný velký průšvih to není, v závěru pak, pokud vydržíte, dorazí i slušná zábava. ()

Pajky3

No jo no, žánr co nemám rád (western) společně se skupinou co nemusim (mimozemšťany), navíc ani obsazení mě přiliš nelákalo. Harrison mi nevadí, ale že by mě k filmu přitáhnul to taky ne, Craiga moc nemusim, ostatně jako všechny Bondy. Na druhou stranu musim říct, že se na to dá koukat, takže to rozhodně nebudu hanit. I když jako už je zvykem, mimozemšťani se mi nelíbí a hlavně se mi nelíbí jak se nechaj vystrnadit. Prostě je to takovej normální, průměrnej a hlavně oddychovej film. ()

pakobylka

----- "Nesejde na to, kdo jsi byl, ale kdo seš teď." ----- Nebetyčná ptákovina ... ovšem podaná s odzbrojující samozřejmostí a s ležérní a trochu vyzývavou drzostí ... s nadhledem, který by jí mohl kdekdo závidět. Neznámý cizinec má tvář i způsoby nesmrtelného agenta 007 a plukovník Dolarhyde zase s ubíhajícími minutami začíná připomínat Indiana Jonese ... byť jen velice vzdáleně. Jejich vzájemná spolupráce je po všech stránkách zajímavá, kreativní a přínosná - a vy tak dostáváte jedinečnou a neopakovatelnou šanci seznámit se: 1) s důležitou kapitolou dějin Divokého západu - s kapitolou, o které se z nepochopitelných důvodů v učebnicích dějepisu nic nepíše; 2) i s prapůvodním impulsem, který každého chlapa přiměje přestat myslet ----- 3,5* - a jelikož jsem se přímo královsky bavila, rozhodla jsem se jít proti proudu - a po krátkém přemýšlení zaokrouhluju na 4* ... možná i proto, že právě procházím jakýmsi neodůvodněným, periodicky se opakujícím obdobím vzdoru proti vlastním pravidlům ... ;-) ()

necisty

Musím uznat, že myšlenka je dost zajímavá. Vždy se mydlíme s emzákama, až když už máme vyvinuté laserové nebo pulzní zbraně, ale s koltem a oštěpy jsme to ještě nezkoušeli. Je to zvládnuté i po ostatních stránkách, ale na plný počet mi to prostě nepřijde. Možná jen kdyby byl tento film starší, tak by si to pětku zasloužilo. Jo a Ford snad za celou svou kariéru neměl dementnějšího syna. ()

Martrix

Jednoho dne večeřel Spielberg se svými přáteli v restauraci. Po pár minutách se rozproudila diskuze o tom, kdo vlastně chodí do kina a co stojí za úspěchem filmu. Spielberg tvrdil, že i s naprosto hloupým a bezduchým scénářem natočí s týmem dobrých filmařů film, který si na sebe vydělá. A tak po několika putnách piva uzavřel sázku. "Vsadím se s vámi o jeden milion dolarů, že i když použiji námět z blbého komixu, nechám ho přepsat deseti scénáristy a udělám z něj směs špatného westernu, tuctového sci-fi a celé to nechám natočit bez špetky invence, přesto to nebude propadák!" Ostatní se zasmáli a s přípitkem na všechny tupé diváky světa, sázku přijali. Hned druhý den ráno vzal Steve telefon a zavolal do DreamWorks. " Nemáte tam něco opravdu mizerného, co by nestálo moc peněz, ale má to aspoň jeden dobrý a originální nápad?" A tak ještě večer zazvonil u Spielbergů zvonek a chlapík z UPC předal Stevovi balíček. Steve zajásal a aniž by si obsah prohlédl, poslal jej hned přepsat na scénář. Když mu scénárista o tři dny později zaslal seznam postav, aby se mohl udělat casting, Steve ho letmo prolétnul a pak se jen pousmál. Povolal starého dobrého Forda, jako parťáka mu vybral R. Downey jr.(když odmítnul, sáhnul po Craigovi) a aby bylo na co se dívat, tak obsadil Olivii Wilde. Když však dorazil hotový scénář, trochu zpanikařil, protože až tak pitomé to nečekal. A tak oslovil Jona Favreau. Ten si nejdřív myslel, že je to vtip a scénář ani nedočetl. Když ale zjistil, že Spielberg navýšil budget filmu na 163 mil. USD, mávl rukou a pustil se do díla. Tuto sázku nakonec Spielberg vyhrál. I když si zatím na sebe film nevydělal, něco jistě kápne z prodaných DVD a když se bude film distribuovat v zemích, kde má ještě jméno Steven Spielberg nějakou váhu...už teď to není propadák. Tedy pokud mluvíme o tržbách. A o ty jde především. Na nás filmové tupce není třeba brát ohled. My si to vlastně zasloužíme. Pokud totiž budeme chodit do kina i na zjevné kraviny, bude mít Steve a jemu podobní, dost peněz dokonce i na na jejich prequely, sequly... . ()

papaJA21

Především velká nuda. Film má asi největší problém v tom, že zůstanete lhostejní. Nedaří se vtáhnout diváka do děje a přimět jej, aby držel hlavní postavě palce. Craig se tváří celou dobu jako James Bond, když mu teče do bot, protože si zrovna nemůže vzpomenout, co měl včera k obědu. Ford hraje chvilku nasraného velitele armády, nasraného dobytkářského bosse, nasraného otce a nakonec je nasraný sám na sebe. Pak je tu jedna krasavice, která se k tomu nějak přichomejtne, že taky něco zachraňuje, ale to není podstatné, protože to v ději stejně nějak vyšumí. Pak jsou tady další méně či více vedlejší postavy, které ale děj nijak zvlášť neobohacují a jsou vcelku zbytečné. ()

c.tucker

Podle ohlasů a dalších věcí řečených kolem tohoto výtvoru jsem čekal naprostou zhoubu, ale nestalo se tomu. Podle námětu a komiksové předlohy (kterou jsem sice nečetl, ale údajně není o co stát) se dala natočit naprostá bomba nebo něco naprosto špatného, ale podle mě je to na půl cesty k obojímu a to je právě to jak to nemělo dopadnout. První půle až k indiánům se mi líbila, ale pak se to zvrhlo k sebeparodii (která není absolutně úmyslná, jelikož se vše bere smrtelně vážně). Efekty ucházející, ale pře jen jsem raději viděl Craiga řezat se s jinými pistolníky. Další věc, která se vyplatí vidět s titulky v Praze a nechodit na ten debilní dabing. ()

RickDeckard

No dobrá, tak pro jednou budu názorově v menšině, jelikož se mi Kovbojové a vetřelci docela líbili. Obávám se, že za velké množství negativních hodnocení může (prý) zmršený dabing. Já naštěstí viděl titulkovanou kopii a mohl si tak vychutnat ultradrsňácké hláškování Daniela Craiga i Harrisona Forda pronášené s neskrývanou chutí a nadsázkou . Ta se při dabingu nejspíš nepřekvapivě vytratila a snímek tím byl připraven o jeden ze svých velkých kladů. První třetina filmu funguje solidně jako víceméně čistý western, jenž si užije i fanoušek tohoto žánru. Druhá se nese v duchu pátrání po nepříteli, což je občas protkáno příjemně hororovými lekačkami, a zakopávání válečných sekyr mezi dosavadními nepřáteli, kteří se musí sjednotit proti daleko nebezpečnějšímu nepříteli. A v závěru se film přehoupne do čistokrevné akční sci-fi. Pokud si někdo stěžuje na nekonzistenci filmu jako celku, má svým způsobem nepochybně pravdu, jenže to už neodmyslitelně k podobnému míchání žánrů patří. Důležité je, že jsem se ani v jedné z poloh filmu nenudil. Výjimkou je snad jen vcelku nadbytečná linie týkající se postavy Olivie Wild, kde dojde i na jeden hloupý zvrat v příběhu. Trikově je vše v pořádku a mimozemšťané jsou správně slizcí a odporní. Film však zbytečně sráží některé nelogičnosti v ději a těžko uvěřitelné reagování obyvatel Divokého západu na setkání s vetřelci. V závěru se pak dostaví i pocit, že z takhle ulítlého námětu šlo přeci jen vytřískat o něco více nápadů, těžících ze střetu dvou civilizací nacházejících se na zcela jiné technologické úrovni. A že by Kovbojům a vetřelcům přeci jen slušelo trochu více té nadsázky. Objektivně je to za 60%, ale přidávám 10 procent za to, že si Favreau dokázal prosadit, aby film nebyl konvertován do 3D, jelikož by to údajně westernovému bijáku neslušelo (s čímž souhlasím) a při testech konverze nevypadala bůhvíjak dobře. Na to už totiž potřebujete v dnešním Hollywoodu pořádný kus odvahy. 70% ()

WolfR

Kovbojové a vetřelci, spojení dvou rozdílných žánrů, Westernu a Sci-Fi, a jak to dopadlo? Má to slušný předpoklad na dobrou zábavu a v hlavních rolích můžeme vidět Daniela Craiga, Harrisona Forda či Olivii Wilde. Slušný arsenál, ne? A výsledek tedy, po slušném westernovém úvodu, kdy se nám všichni předvedli, se to ale bohužel nějak zvrtlo příchodem vetřelců, neboli spíše mimozemšťanů. Od té doby to bylo strašně hloupé, klišovité, průhledné, nekonzistentní a příběhově absolutně nefunkční. A ani pořádná zábava z toho nebyla. Taky se našlo hodně logických chyb a kiksů ve scénáři. Ocenit ovšem můžu solidní soundtrack, efekty a celkově, i když to tak nezní, určitě to nepatří až k těm nejhorším filmům co jsem kdy viděl, silnější 2 hvězdy. ()

Jermann

Po nekonečné minutě zírání na hlavní stránku ČSFD s úmyslem hodnotit kulturní zážitek předešlého večera, jsem se musel trapně zeptat, na co že jsme to vlastně koukali. To tak nějak mluví za vše, ale aspoň v oříšku .. neobstálo to ani jako western, ani jako sci-fi, ani jako .. sci-fern. Kdyby aspoň Craig sundal tu košili. ()

Jason Bateman natočí netradiční western

Jason Bateman natočí netradiční western

31.01.2023

Westerny jsou zpět

Westerny jsou zpět

22.02.2015

Expendables 3 – Cage, Eastwood, Ford?

Expendables 3 – Cage, Eastwood, Ford?

14.08.2012

Jde samozřejmě především o zbožné přání producentů a tak trochu laciný způsob, jak před premiérou dvojky ještě jednou vydatně zčeřit mediální hladinu. Zkusme si z toho ale vytáhnout i relevantní… (více)

Oldman vs. Ford: high-tech špionáž

Oldman vs. Ford: high-tech špionáž

24.07.2012

V sobotu 21. 7. oficiálně odstartovalo natáčení thrilleru o korporátní špionáži Paranoia. Chrisův mladší brácha Liam Hemsworth (v pořádné akci se předvede díky roli v The Expendables 2) si ve filmu… (více)