Reklama

Reklama

O kapitalismu s láskou

  • USA Capitalism: A Love Story (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Prostřednictvím filmu O kapitalismu s láskou se Michale Moore vrací k tématu, které se objevuje v celé jeho kariéře: ničivý dopad dominance velkých korporací na každodenní život člověka. S humorem a bez úcty klade nepříjemnou otázku na cenu, kterou Amerika platí za svou lásku ke kapitalismu. Nachází klasické zaběhnuté symptomy lásky: klam, zneužívání a zradu. A 14 000 zrušených pracovních míst každý den. Film hledá odpověď na otázku: Kdo jsme a proč se chováme tak, jak se chováme?
Film začíná srovnáním současné americké společnosti s Římským impériem v době jeho úpadku. Různé reality show a zápasy ve wrestlingu, stejně jako kdysi římské „chléb a hry“, mají odvést pozornost a umlčet davy, jejichž jediným úkolem je pracovat a mlčet. Moore za současný stav viní všechny, Reaganem počínaje a Bushem konče, a přitom diváka provádí počínaje bahnem pojišťovacích podvodů přes Wall Street až na trh s finančními deriváty, který je „tak zlovolně nesrozumitelný, že ani experti nedokáží vysvětlit, jakým způsobem funguje“... A Moore se marně ptá: „Kde jsou naše pemníze?“ Oficiální propaganda lidem vtloukla do hlav, že kapitalismus je dobré zřízení poskytující tak velkou svobodu, že nakonec všichni mají šanci zbohatnout. Moore poukazuje na to, že největším zločinem je právě samotný kapitalismus, který umožňuje plnit kapsy několika málo vyvoleným na úkor všech ostatních... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (5)

Trailer 1

Recenze (137)

blackJag 

všechny recenze uživatele

Michael Moore vs nespravedlnost v USA. Po kolikáté už? Trefná paralela se starověkým Římem otevře toto další kolo neúnavného boje přesvědčeného dokumentárního populisty, který je tak přesvědčen o své (potažmo globální) pravdě, že jsem mu ochoten věřit a spolu s dalšími naslouchat, protože ikdyž je ta Moorova forma stále stejná, studnice "nápadů" zdá se nevyčerpatelnou. Jistě, jedna věc je smát se u přísně jednostranné (diskutabilní pojem, protože nikdo z osočených se s Moorem jednoduše bavit nechce a nabízený prostor pro komentář odmítá) dokumentaristiky a takříkajic se bavit, druhá pak vědět, že jde o smích prudce mrazivý a zábavu ve všech směrech smutnou. Ale ano, toto je způsob, jak šlapat po těch správných kuřích okách. 80% ()

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Kontroverzný M.M. sa opäť nezaprel. Pokračuje vo svojich jednostranných dokumentoch a máme tu toto dielo. Zhrňuje mnohé známe veci, ale pridáva aj mnohým ľuďom neznáme skutočnosti. Nejedná sa o nejaké extra investigatívne dielo, ktoré by spôsobilo, že ľudia výjdu do ulíc a zvrhnú tento naozaj zlý systém, ale aj tak to dáva mnoho. Prinúti vás to zamyslieť sa, čo je dôležité. Pripomenie ilúzie v ktorých žijeme a ktoré sú do nás vtĺkané z masmédií, či na školách, vlastne skoro všade, že motiváciou k všetkému je zisk, mali by sme sa snažiť najmä oň, že žijeme v spravodlivej a demokratickej spoločnosti, čo nie je pravda, že máme slobodu pohybu, slobodu voľby, čo pravda nie je, ale viete, niekedy pokiaľ niekoho nenaštvete, tak sa nezobudí. Veci vo filme mi prišli občas zdĺhavé, niektoré zbytočné, ale sú to jasné fakty, ktoré ukazujú ako vládne mamon svetu. To, že to sám režisér považuje za svoje najvydarenejšie dielo sa dá pochopiť. K dnešnému dňu to má na tejto stránke hodnotenie 67%, na imdb.com 7.4, čo svedčí o miernej zaujatosti a neznášanlivosti tunajších divákov voči M.M., mám pocit, že aj keby vám priniesol šokujúce dôkazy o problémoch a zle v ktorom žijeme, tak by bol kvôli škatulkovaniu, mudrlantstvu, pózerstvu a iným záležitostiam nedocenený. Pritom on nám chce dobre, ale my ľudia radšej oceníme povrchné a prázdne veci ako dobrý úmysel. Nebudem tvrdiť, že je to ukážkový dokument, je ironický, s čiernym humorom, sarkastický, jednostranný, ale pravdivý. Je škoda, že si mnohí ľudia neuvedomujú veci, čo tu odzneli. ()

Reklama

mcleod 

všechny recenze uživatele

Filmy Michaela Moora jsou přes jasné přizpůsobení názorům režiséra výborné. Předkládají často opomíjené aspekty podstatných společenských témat a dělají to zábavnou a poutavou formou. V tomto případě se zabývají negativními aspekty neoliberálního kapitalismu a prosazování této zhoubné ideologie, která plně slouží zájmům vyšších vrstev společnosti, mezi členy nižších a středních vrstev. Jaktože jsme s tímto systémem tak dlouho? (...) Systém je postaven na tom, čemu říkáme propaganda. Jsem udiven propagandou... schopností přesvědčit lidi, kteří jsou obětí přesně téhož systému, aby tento systém podporovali a viděli ho jako dobro. To pak má dopady i na základy demokracie, kdy jsou volení zástupci lidu manipulování tak, aby rozhodovali ve prospěch velkých bank, korporací a nejbohatších obyvatel. Budují tak základy plutokracie, vlády bohatých, která k chudším obyvatelům přistupuje jako ke zboží a zcela ignoruje aspekty jejich života, které nejdou vyčíslit v penězích. Zkrátka kapitalismus se mění do podoby, kterou již v 19. století tolik kritizoval Karl Marx... materiální základna a společensko-kulturní nadstavba. Michael Moore dané téma nepředkládá nejobjektivnější formou, ale otázkou je, jak by také mohl, když mu snad všichni zástupci opozičního názoru odmítli rozhovor. Mé hodnocení zřejmě není úplně objektivní, když se vším, co bylo řečeno souhlasím... a to na tom v Evropě ještě nejsme tak špatně jako v Americe. Jak je možné nazývat stát vyspělým a demokratickým, pokud se nedokáže postarat o své vlastní občany?! ()

campix 

všechny recenze uživatele

Jsem dokumentárním žánrem skoro netknutý a jako takového mě tento film spíše nudil. Byl strašně zdlouhavý a myslím, že kdyby se všechny nepodstatné scény vystříhali, tak nám tu zůstane pěkný, svižný hodinový dokument. I když je téma poměrně zajímavé a několik dobrých okamžiků, tak film jako celek působí velmi směšně ( například chodit po bankách a chtít zatknout jejich představitele nebo požadovat vrácení peněz lidem), občas se mi to také zdálo velmi přitažené za vlasy, ale aspoň každý vidí, že ani ten "americký sen" není dokonalý. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Moore X USA jako kolébka kapitalismu. Terčem jsou zlý chamtivý banky, cacný pojišťovny a korporáty, Wall St a finanční deriváty, lobby v politice, pokrytecká církev, ta "nová aristokracie" a top jedno procento, bailouty 2008, "dead peasant policy" a další špinavý metody - zkrátka takový to hospodský systém je špatně a nefér, kdo má to štěstí, hrabe si na úkor druhých... Což je pro mě neříkám, že mylná, ale až moc levičácká, obětní a jednostranně vzatá agitka, než abych hodnotil výše. Ale bavilo a přimělo mě zamyslet se nad tím, že sice žijeme v těch nejbohatších časech, ale jak moc je to pravda vztaženo na reálnou kupní sílu, fungování bez dluhů a život průměrnýho běžnýho smrtelníka, co je ta svoboda a demokracie. A vida, máme tu 2019, zdá se slušně nabouraný Washington a vlnu “nového socialismu” :) ♪♫ ()

Galerie (10)

Zajímavosti (7)

  • Záznam prezidenta Franklina D. Roosevelta, jak hovoří o druhé listině práv, byl považován za ztracený. Moore ho objevil v jedné knihovně v Jižní Karolíně. (Othello)
  • Michael Moore uvedl premiéru svého dokumentu v kině, které leží v budově vedení General Motors. Nebyl však vpuštěn ochrankou na svou vlastní premiéru po dobu několika hodin. (Othello)
  • Film vyšiel aj pod ďalšími alternatívnymi názvami, a to The New Movie a Untitled Michael Moore Project. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama