Spravedlivý Bohumil (TV film)

Pohádka

Česko, 1998, 42 min

• darkrobyk

Těžce televizní pohádka pro malé děti. Předloha podle B.Němcové byla sice původně určena dospělým, autoři ji však přizpůsobili dětskému publiku. Chtěl bych v tom hledat Vij i Bibli, ale Němcová tuhle pohádku (stejně jako ostatní) vzala z lidové slovesnosti. A to má na kontě daleko větší horrory, jako je třeba Zlá matka, Vlkodlak nebo Lilie. Snad kdyby se režie chopil J.Herz, vznikla by působivá atmosférická pohádka. V režii Z.Zemánkové (ženy zkrátka strašidelné horrory točit neumí, promiň, Mary, točit, ne psát, tvůj Frankenstein je skvostný) vznikla jen další vyprávěnka na víkendové odpoledne.(26.2.2015)

Poněkud morbidní pohádka, řekněme, takový dětský hororový snímek. Plno mrtvol a děsivých scén. Navzdory tomu, děti mají děsivé příběhy rády, ačkoli si rodiče myslí, že pro děti jsou nejlepší pohádky s bílými králíčky a koťátky a tak.. Já jsem tuhle pohádku jako malá milovala právě pro tu děsivost, která v pohádkách moc nebývá - snad kromě "Aničky s lískovými oříšky", kde má dotyčná příšernou masku ovčí hlavy a to je teda o dost děsivější než mrtvá princezna v rakvi.. Každopádně všechno dobře dopadne a to je hlavní.. :)(11.2.2012)

Tak tohle je pohádka, které jsem se jako malá bála a nemohla z ní v noci usnout. Malým dětem bych ji nepouštěla. Mohlo by se přihodit, že ráno nebudou po nějakou dobu pyžámka suchá. Nemám z té pohádky dobré pocity ani teď a to má dobrý konec. Ten to prostě nezachrání. Jitka Schneiderová vypadala skutečně příšerně. Nechtěla bych ji potkat po setmění na ulici.(15.11.2016)

Jako malá jsem měla z této pohádky dlouho noční děsy. Po shlédnutí o mnoho let později stále zůstává takový ten divný pocit..(22.7.2015)

• Detektiv-2

Když jsem se podíval na pohádku po letech, tak už mi tak strašidelná nepřipadá. Nicméně jako dítě - byla to pro mě nejděsivější pohádka, kterou jsem viděl. Opravdu nic moc pro děti. I po těch letech si říkám, že to s pohádkou nemá nic společného, až na ten dobrý konec.(30.10.2014)