Spravedlivý Bohumil (TV film)

Pohádka

Česko, 1998, 42 min

• Detektiv-2

Když jsem se podíval na pohádku po letech, tak už mi tak strašidelná nepřipadá. Nicméně jako dítě - byla to pro mě nejděsivější pohádka, kterou jsem viděl. Opravdu nic moc pro děti. I po těch letech si říkám, že to s pohádkou nemá nic společného, až na ten dobrý konec.(30.10.2014)

• darkrobyk

Těžce televizní pohádka pro malé děti. Předloha podle B.Němcové byla sice původně určena dospělým, autoři ji však přizpůsobili dětskému publiku. Chtěl bych v tom hledat Vij i Bibli, ale Němcová tuhle pohádku (stejně jako ostatní) vzala z lidové slovesnosti. A to má na kontě daleko větší horrory, jako je třeba Zlá matka, Vlkodlak nebo Lilie. Snad kdyby se režie chopil J.Herz, vznikla by působivá atmosférická pohádka. V režii Z.Zemánkové (ženy zkrátka strašidelné horrory točit neumí, promiň, Mary, točit, ne psát, tvůj Frankenstein je skvostný) vznikla jen další vyprávěnka na víkendové odpoledne.(26.2.2015)

Jako malá jsem měla z této pohádky dlouho noční děsy. Po shlédnutí o mnoho let později stále zůstává takový ten divný pocit..(22.7.2015)

Poněkud morbidní pohádka, řekněme, takový dětský hororový snímek. Plno mrtvol a děsivých scén. Navzdory tomu, děti mají děsivé příběhy rády, ačkoli si rodiče myslí, že pro děti jsou nejlepší pohádky s bílými králíčky a koťátky a tak.. Já jsem tuhle pohádku jako malá milovala právě pro tu děsivost, která v pohádkách moc nebývá - snad kromě "Aničky s lískovými oříšky", kde má dotyčná příšernou masku ovčí hlavy a to je teda o dost děsivější než mrtvá princezna v rakvi.. Každopádně všechno dobře dopadne a to je hlavní.. :)(11.2.2012)

Když modlení nestačí, vždycky se dá proklínat. Po dobrém to nešlo, po zlém ano, královskému páru bylo požehnáno opelichanou bledolící princeznou, to ale bylo štěstí. Nic proti infantilitě ale princezna zcela vážně chodící si hrát s dvorními dámami do zahrady s míčem těsně před osmnáctými narozeninami, to je kombinovaná porucha. Zároveň, přiměřeně věku, se zamiluje do nejbližšího vhodného subjektu. Kdyby nebyl poblíž sameček, věnovala by city deklu od kanálu. Naštěstí tohle rychle pomine, a když bledule princezna zčerná, získá to pořádný grády. U noci s princeznou v kapli si nejde nevzpomenout na Vije. Celé to dobře dopadne, ale ten přeslazený pánbíčkářský konec tu hororovou zápletku kazí. Edit: 18.8.2015 Přiznejme, že delší doba bez netu a televize a tím pádem bez pohádek, se na mém rozumu a soudnosti podepsala klasickými abstinenčními příznaky. Snižuji hodnocení, ale trvám na tom, že ta princezna byla zčernalá opravdu strašidelná.(25.2.2015)