Thomick

Mikuláš je absolutní kult mého dětství. Všechny knížky jsem přečetl nejmíň třikrát, tam a zase zpátky; Miroslavem Vladykou (skvěle) odvyprávěnou kazetu jsem uměl nazpaměť, bez přehánění. V Mikulášovi jsem se zkrátka dokonale zhlédl. A není pro mě teda žádným překvapením, že Goscinnyho a Sempého předloha dala vzniknout něčemu, co vlastně perfektně definuje problematický žánr rodinné komedie. Se vším všudy, s plusy řádně vytučněnými. Svěží a laskavý humor se z knížky na plátno povedlo přenést v relativně neporušené formě, mimo jiné díky vydařenému castingu (Celestýn s Kryšpínem neměli chybu především), a ostuda se nakonec v žádném případě neudělala ani jedinečnému, dle mě zcela nenapodobitelnému vypravěčskému stylu Mikulášových patálií. Takže fakt velká spokojenost. Jediná malá výtka: Vendelín by jistě zasloužil víc prostoru. O:-) --- "Bylo to tak těžké?" ()

claudel

Mikulášovy patálie a Mikulášovy prázdniny jsem četl hodně dávno, ale myslím si, že tenhle film se knížky nedrží úplně přesně, scénař má vytvořenu určitou kostru a do ní zapadá několik příhod zachycených i v knize. Dle mého názoru se tvůrcům podařilo vytvořit působivý a fungující celek. Maxime Godart je pro roli Mikuláše ideální a Kad Merad s Valérie Lemercier jsou vynikající komici, kteří se bezvadně doplňují. Sandrine Kiberlain považuji za velmi zvláštní herečku, která každou roli zvládá na výbornou. ()

SLOTH

naprosto uzasne... dojemne vtipne a neuveritelne mile. scena s ministrem skolstvi alias s "cetnikem ze santrope" byla dokonala ()

Ištván87

Ano, podle mě to rozhodně plní svůj účel. Pobaví to jak děti, tak dospělé, není to hloupé. Výborná, hodně odpočinková komedie.... V podstatě taková Knoflíková válka pro 21. století. Navíc tam dali i krásnou kresbu z knihy do úvodních titulků.... ()

duklak2

Pro mě veliké překvapení. Je to film pro malé i velké. Pošmáknete si na typickém francouzském humoru a dobrých hereckých výkonech. Přeji si více takovýchto milých filmů. ()

mm13

Chcelo to buď ešte viac láskavosti alebo naopak grotesknosti. Takto sa inak celkom milé príbehy vynikajúco obsadenej chlapčenskej partie pohybujú niekde v strede, ktorý v tomto prípade nie je zlatý. Snažiť sa vyjsť v ústrety úplne všetkým, byť podvratným na chvíľu, no nedotiahnuť to dokonca, to málokedy urobí dobrotu. Ale inak pohodová voľba pre školopovinné ratolesti, na tento typ filmov pre mládež sa dnes v záplave prvoplánových fantasy akosi nedostáva. Čo je chyba! ()

evapetra

Mikuláš a parta jeho kamarádů mě dobře pobavili. Kluci to zahráli bezvadně a byli strašně roztomilí. O dobrou zábavu se postarali i Mikulášovi ztřeštění rodiče, kteří za synkovými vylomeninami nezůstávali moc pozadu. Knížku jsem četla hodně dávno, už si z ní pamatuji jenom ten milý a laskavý humor ve stylu Karla Poláčka. Možná mají Češi a Francouzi podobný smysl pro srandu. Viděno v rámci Challenge Tour 2015:30 dní se světovou kinematografií ()

Handle

Mikuláš - ohromná nostalgie. Četl jsem opravdu všechny knihy, které byly vydány, miloval jsem ten humor, miloval jsem jakým způsobem to bylo napsané a vždycky jsem si ty postavy představoval. A pak to přišlo. Mikuláš je zfilmovaný! Strašně jsem se na to těšil a potěšila mě i "červená kostička" tady na čsfd. Nepochyboval jsem o tom, že nedám pět hvězdiček, prostě jsem tomuhle snímku hodně věřil a co nastalo? Zklamání. Dávám jen 3* a stejně mám pocit, že tomu snímku ještě nadržuju. Co mě potěšilo bylo, že film se opravdu držel podle knižní předlohy. Ale stejně jsem si to takhle nepředstavoval. Možná je pravda, že když čtete první knihu, film se Vám potom tolik nelíbí a naopak. Ale většina herců mi prostě sympatická nebyla, vtipům jsem se smál jen zřídka (možná kvůli tomu, že to na mě bylo ještě víc dětské než kniha) a ta retro doba byla tak vyumělkovaná... Taky se musím přiklonit k tomu, co už tady padlo: Mikulášovy patálie by byly lepší jako animované, nebo jako seriál. Nevím, nevím, je nádherný vidět všechny ty postavy ve filmu, ale čekal jsem MNOHEM VÍC... ()

N.Strauber

Tak to se opravdu povedlo! A že to říkám skutečně nesouvisí s tím, že jsem měl tyto knížky kdysi hodně rád. Už je to strašně dlouho, co jsem to četl, ale to se nedá zapomenout. A asi právě proto nedávám plné hodnocení, jelikož úvod filmu byl sice skvělý, ale poté se příběh (a právě ty části, které domysleli filmaři) párkrát nepatrně zadrhl. Herečtí představitelé sice ne vždy odpovídají ilustracím, ale typově se každý na svou roli hodil - a navíc je stejně lepší mít kvalitního herce, který se předobrazu tolik nepodobá, než dvojníka-dřevo. :-) Proti dětským hercům nemůžu říct ani slovo, což je pozitivní. Škoda však nevyužitého Polívky, ale zase třeba Mikulášovi rodiče tu byli snad zajímavější než v knížkách a obzvlášť Kad Merad snad ani nemůže nepobavit. A rolička stařičkého Michela Galabru zase nemůže nepotěšit. Režisér Tirard si zaslouží pochvalu, protože dokázal, že i tyto knížky se dají úspěšně převést na filmové plátno a má to smysl. Duch knížky zůstal minimálně z 80% zachován. ()

Katullka

Bohužel éra dětských knížek s Mikulášem mne minula. Ovšem film jsem si nechala pěkně skouknout až do konce. Mělo to úžasný rozjezd. Krásná režie a výborná práce s dětskými herci, ale od půlky filmu jsem se začala nudit. Z druhé strany velice kvalitní film pro celou rodinu. ()

rawen

Kouzlo těch knížek se podařilo přenést jen částečně. Na původního Mikuláše - toho knižního ilustrovaného - nikdy žádný film mít nebude... 6/10 ()

Martinibaby

Naprosto geniální filmové zpracování jedné z mých nejoblíbenějších knížek! Byla jsem zvědavá jak se podaří propojit jednotlivé Mikulášovy 'epizody' do nějakého celku a výsledek mě víc než příjemně překvapil. Od perfektního hereckého obsazení přes jejich skvělé výkony až po hudbu a barevnost francouzkých filmů - všechno sedělo a předčilo moje očekávání. Mikuláš byl úplně bezkonkurenčí, stejně jako Kryšpín, paní učitelka a Polívka nebo Celestýn. Ostatním nechci křivdit, rodiče byli perfektní a dětští herci krásně rozpoznatelní. Ani dabing mi tolik nevadil, ale na originál se chci podívat určitě. Naivní, nádherné, nezapomenutelné :) ()

Lyli

Knížku jsem naprosto nesnášela, ale tenhle film je skvělý. Smála jsem se v podstatě celou dobu, a o to vlastně jde. Hlavní hrdinové jsou kouzelní. Všechno je to příjemné a nenásilné. Francie prostě umí. ()

jahol

Nene, tohle není rodinný film, tohle je opravdu film hlavně a především pro děti, jenže ne pro ty dnešní, ale pro ty před čtyřiceti lety, které mají nakoukáno stokrát méně a na počítači napařeno nula, nula nic. To, o co se autorský tým strašně a ze všeho nejvíc snažil - přenést ducha originálního, neskutečně laskavého a vědoucího nadhledu předlohy - prohrává s duchem dynamické současnosti, která je již v naší mysli a mysli našich dětí příliš zakotvena, aby mohla pro slibovaný zážitek nahrazena časem minulým. Mikulášovy patálie jsou úžasným a jedinečným literárním dílem, jehož zfilmování na takové úrovni, aby vám zprostředkovalo a třeba ještě zesílilo pocity z četby, by pro mne bylo stejným zázrakem jako zfilmování Duny nebo Pána prstenu. A zázrak se nekoná - přes velké sliby a očekávání dostáváte jen mírně nadprůměrnou komedii s pár velmi dobrými scénami, kterou vám, milé děti, ve vašem dalším filmovém životě přebijí desítky jiných. ()

Ajinka126

Nevěřila jsem, že by to mohl jeden z nejdokonalejších filmů po všech stránkách. Nejsem žádný mateřský tip, aby mě pár dětí před kamerou dokázalo namotat na prst jenom tupým pohledem nebo dětským žvatláním. Ale tohle vááážně všem vřele doporučuji! ()

frashmaker

Nádherné a důstojné zpracování knih, které jsem jako malý četl. Líbila se mi vzpomínka na knižní ilustrace v úvodních titulcích. Jinak nostalgie zapůsobila ze 100% :). Jedno z nejpříjemnějších překvapení letošního roku. Inteligentní sranda vhodná pro malé i velké, překrásná pasující hudba a skvělí herci. Z tohoto tématu podle mě nešlo vytěžit víc a ani bych víc nechtěl. ()

zlabus

5* bez nejmenšího zaváhání. Na Mikulášovi jsem vyrůstal a nevěřil bych tomu, že takhle osobitá věc se dá takhle úžasně natočit. Víc říkat nemá cenu. Snad jen, že potěšil Michel Galabru a velice vtipné pomrknutí na diváky znalé Slavíků v kleci. :) ()