Templář

• Česko Ironclad (více)

TeeAge

|| Scenár: Jonathan English, Erick Kastel, Stephen McDool | Hudba: | Produkcia: Lorne Balfe | Distribúcia: ? | Štúdio: Mystic, ContentFilm | Rozpočet: 25 miliónov $ | Tržby: 5,141,000 $ || Skromný film, ktorý svojou komornosťou približuje udalosti okolo Magna charty vernejšie, než kadejaký historický megaepos. Atmosféra stredoveku sála z každého záberu, a vyobrazenie priebehu bitky je reálne podrobný. James Purefoy je vyšitý križiak, a hrať muža s morálnou zásadou celibátu nie je veru ľahké v prípade, keď ho zvádza šlachtičná, ako Kate Mara :) K plnému počtu mi chýbal ten nesmrteľný patos z gladiátora, predsalen k dokonalosti väčšinou chýba oná divákova slza, a tá veru nekvapla. Ani nevadí. Purefoy ešte na svoj epos len čaká. Ps: Niečo tak Britské nemalo šancu byť komerčne úspešným dielom, a to veru zamrzí. Ale už neprekvapí. ()

sniper18

Je to vydarený historický film z britskej produkcie. Má dosť dobrý príbeh z časov stredoveku, kedy krutý anglický kráľ chce získať späť svoju krajinu, k čomu mu majú pomôcť aj dánski bojovníci, ale mnohí angličania sú proti nemu a tak schopný templár spolu so skupinou bojovníkov obsadia významný hrad, ktorý chce ale získať aj kráľ. A tak ho musia udržať čo najdlhšie. Spracovanie sa mi páči, dej je síce dosť jednoduchý a úplne priamočiary, ale tu to neprekáža ani trochu, film zaujme už od začiatku, následne zoznámi s templárom, ktorý si vie hneď získať sympatie, netrvá až tak dlho, kým sa dej začne venovať samotnému hradu a na to sa už pozerá veľmi dobre, malá skupinka udatných bojovníkov, ktorí sa snažia zo všetkých síl udržať hrad pred mnohonásobnou presilou je jedna z najlepších tém, akú môže historický film mať. Takže za celý čas som nenašiel žiadne slabé miesto. Samotných bojových scén je tu pomerne dosť a je aj dosť vydarená. Až tak moc mi nesadla kamera, niektoré zábery sú príliš zblízka, alebo nie sú až tak moc prehľadné, ale to je asi to jediné, čo sa jej dá vytknúť, inak sú všetky akcie obsahovo dobre zvládnuté, aj keď ničím originálne, či už menšie akcie medzi pár vojakmi alebo tie veľkolepejšie, no hlavne až mimoriadne drsné. Ani neviem, či som vôbec niekedy videl takto krvavý historický film, kde akcia pôsobí nanajvýš surovo a je tu plno useknutých rôznych častí tiel a drsných deštrukcií vojakov na rôzne spôsoby. Ani neviem vybrať to najlepšie, všetka akcia je na tom dobre. Herecké obsadenie je výborné, charizmatický James Purefoy v hlavnej úlohe, dobrý výber jeho spolubojovníkov, obzvlášť Brian Cox alebo Jason Flemyng a ani záporáci nie sú zlí, ale viac než Paul Giamatti v úlohe kráľa ma bavil veliteľ dánskych bojovníkov. Réžia a technická stránka sú až na tie spomínané zápory v bojových scénach v rámci žánru úplne ideálne. Ironclad určite nie je žiadny vrchol žánru, ale dostal som presne to, čo som aj chcel, správne surový historický film s dobrých príbehom a obsadením. 77% ()

LihO

Nie zlé, no trochu suché. Keby obliehanie Rochester-u nebola jediná dejová línia, tak by to bolo určite zaujímavejšie. A neviem či to bol zámer, no pri bojových scénach sa chaoticky triasol obraz ako keby zmyslov zbavený kameraman držal pobehoval okolo s kamerou v ruke... ()

3DD!3

Megasráč Paul Giamatti (jako král Jan) si najme partu dánských žoldéřů a s požehnáním papeže jede ztrestat všechny co... všechny. Na odpor se mu postaví parta borců, kteří za prachy, nebo z osobních důvodů nemají pro královy úmysly pochopení. Solidní scénář, dost dobří herci a pořádná řezničina plná rozsekaných hlav, uťatných končetin a probodnutých břichů. Škoda těch záběrových haprů při bitkách, ale jak říkám, krvavé chlístance a hořící prasata tomu zvedají úroveň. Historické skutečnosti se v těchle pasážích IRONCLAD blíží hodně. Když jsem byl malý, jednou jsem tajně jedl otcovy milované nektarinky. Další den ke mně přivedl služku, kterou obvinil z krádeže. Položil jí ruku na stůl, vytáhl nůž... a udělil trest. Tentýž večer, jsem neunesl stud a přiznal se mu, že to já, jeho syn jsem spáchal ten čin. A víte, co mi odpověděl? "Já vím. Proto jsem jí uříznul jen prst. Jakýkoli čin proti koruně musí být krutě potrestán. Je to jediný způsob, jak si udržet absolutní moc." ()

Kaka

Nehorázná řezničina. Mám ten pocit, že James Purefoy se po Solomonu Kaneovi upsal historickému "off road" žánru na do smrti. Ve finále proč ne. Jeho hrdina má hloubku, není to šašek typu Barbar Conan (2011) apod. Minimum slovní zásoby není vůbec na škodu, právě naopak. Výtečná chemie hlavních představitelů rozhodně stojí za zmínku. Inu jde to i bez milionu slov. Akce ok (v rámci rozpočtu). Několik skutečně výživných detailů (přepůlení člověka apod.). Na lehce komorní spektákl s britským feelingem nezvykle rozmáchlá a monumentální hudba (palec nahoru). Krutě přehrávající Giamatti a okouzlující Kate Mara (rovněž palec nahoru). Možná trochu více efektní, nežli efektivní, ale v rámci žánru se dle mého názoru vyšťavilo maximum co šlo. ()

D.Moore

Prvotřídní středověká nakládačka, kterou mi trochu pokazily jen občasné záblesky jakési televiznosti. James Purefoy po ztvárnění Solomona Kane opět potěšil, excelentní Brian Cox nebo Paul Giamatti rovněž. Z prostinké báchorky na téma „Král je zmetek, ale když ubráníme tenhle hrad, možná půjde do kopru“ se díky příjemnému scénáři dávajícímu každé postavě prostor pro to, aby se stala zapamatovatelnou, vyklubal hodně, hodně podařený příběh, jenž ani přes dvouhodinovou stopáž nenudí. Bitvy jsou neskutečně drsné (přepůlení barbarského otrapy obouručákem, například) a krví se nešetří, ovšem nic není jen pro efekt, všechno tu má svoje místo. Stejně jako ta, no, dá se říct romantická linka. Kromě režiséra patří pochvala také povedené hudbě Lorne Balfeho. Silné čtyři hvězdy.__P.S. Při scéně, kdy barbarská armáda obléhající hrad začala "něco stavět", přičemž to "něco" bylo ze dřeva, bylo to vysoké a mělo to pomoci dobývání hradu, jsem se začal smát. Ale za to mohla vzpomínka na Monty Pythony a jejich Svatý grál. ()

Spooner

Co se týče historických řežeb z poslední doby patří Ironclad spíše k tém průměrnějším kouskům. Herci jsou sice všichni výborní (jenom ta Kate Mara mi trochu lezla na nervy) a bitvy jsou vzhledem k rozpočtu výborné. Scénáristicky je to ale dost odfláknuté, hlavně co se týče postav, které mě vlastně vůbec nezajímaly a neměl jsem nějak důvod jim fandit. Celé to navíc je až příliš dlouhé a navíc i dost roztříštěné. Škoda, šlo z toho udělat mnohem lepší a výživnější řežbu. ()

tahit

Krvavé střetnutí, v němž pár desítek statečných brání hrad i svá práva proti svévoli krále Jana mi přišla jen jako pouhá záminka k velké exhibici bojových scén, kdy vzduchem sviští šípy a lidé se válejí v krvi, žel v nelítostné seči válečné vřavy jsou kaskadérské boje poněkud zmatené. Historizující naivní pohádka sice nenudí, ale dlužno dodat, že taky nenadchne. Nicméně brilantní kulise středověkého hradu nelze nic vytknout. ()

petero

Jonathan English je ako režisér babrák a za jeho výkon by som mu najradšej nadelil ešte slabšie hodnotenie. Na druhej strane obsadenie je slušné a za 25mil rozpočet natočil slušnú rúbanicu s až prehnaným gore, ktoré by slušilo viac hororu ako historickému akčňáku. Našťastie sa stále niečo deje, akcia je dobrá, miestami zmätená, romantické vložky sú trápne no nie je ich našťastie veľa a sklamal ma Tiberius Vladimíra Kulicha, čakal som nejaký podobný nástup ako predviedol v The 13th Warrior ale k tomu bohužiaľ nedostal priestor. ()

Davies182

Totálně nepochopitelný mix televizního béčka a tvůrčí neschopnosti ruku v ruce s báječnými akčními scénami a výbornou atmosférou. Bravurní příklad toho, jak lze zručně potopit silný historický námět opírající se o zvučná herecká jména. Fakt nechápu, jak se to mohlo takhle vybarvit... ()

gogo76

Daždivé a zablatené Anglicko je v poslednej dobe v kurze (Centurion, Orol 9. légie) a tento podobne krvavý príbeh sa im kvalitou takmer vyrovnal. Až na hlavného hrdinu, ktorému som vďaka jeho kamennému výrazu, akosi nemohol prísť na chuť, má film veľmi kvalitné obsadenie. Hneď prvá bitva je až príliš rýchlo a neprehľadne zostrihaná, ale časom sa to zlepší a bitvy budú prehľadnejšie. Bránenie hradu proti mnohonásobnej presile zaberá takmer celý film a krvavých bitiek a súbojov si naozaj užijeme. Scéna v ktorej B. Cox po slovnej výmene s P. Giamattim príde o ruky aj nohy je asi najsilnejším momentom. Výsledný dojem dosť pokazil záver, kde udatný "Boží bojovník" odcvála na koni so svojím "kocúrikom" a to mi s predošlým krvavým a neľútostným masakrom akosi nešlo dokopy. "Já bych to nechal všechno pochcípat " a tak by som to fakt bral a možno by som hviezdu pridal. Inak tak skorá tv premiéra na tv joj ma dosť zaskočila. Film ešte nestihol prísť do obchodov a požičovní a už je v tv. A kšefty sú v prdeli... Niekedy tej distribútorskej politike nerozumiem. 70%. ()

Xmilden

Docela poctivá středověká řežba. James Purefoy pravděpodobně našel svou hereckou škatulku a myslím že podobných filmů se hodí. Mě se líbil slizácký Paul Giamatti, který herecky samozřejmě přečuhoval. V jeho podání byl anglický král vskutku reprezentativní. Kate Mara je luxusní kočka. Na filmu je místy vidět jistě našponovaný nepříliš vysoký rozpočet. 55% ()

Phobia

Král John (Bezzemek) byl hrozná bezpáteřní svině - nejenže si s důležitým dokumentem, listinou práv a svobod Magna Chartou, vytřel prdel, on si ještě najmul početnou bandu Vikingů, aby mu pomohli zpátky na anglický trůn. Bohužel (pro něj) zvolil nejneschopnější severské lemply, které před dobytím strategicky položené pevnosti zastaví jeden a půl ošklivého žoldáka, jeden rozháraný mnich, jedna šlechtična volnějších mravů a jedno páže, co přes noc zmorfovalo v zabijáckého ninju (jestli to správně chápu, pak jako výcvik stačí dvakrát tnout mečem do špalku). Scénář je komplikovaný zhruba tak, že i pohádka O perníkové chaloupce vedle toho vypadá jako mnohovrstevnaté, pekelně složité dílo. To všechno bych odpustila - plochost charakterů mi vynahradili dobří herci, jednoduchost příběhu s invalidní logikou vyvažují pěkné dobové kulisy a kostýmy (prostě celá ta špinavě středověká atmosféra), ale přes co se nedokážu přenést, to jsou bojové scény. Aby se zakryla nijaká choreografie, kameraman zběsile mával a třásl kamerou, vyřádil se také střihač (ani jednoho z nich neomlouvají zjevné epileptické záchvaty přímo při práci). Místo bitevních orgií ala "Braveheart" se konal převážně nekoukatelný chaos, u kterého jsem syčela oplzlé nadávky na adresy tvůrců a jejich rodin až kamsi do pátého kolene. Škoda, nebýt tak zštětkovaná tato důležitá součást "Ironcladu", bez váhání bych filmu dupla 4 krvavé hvězdičky. 67% EDIT 12.4.2012: Dnes se film vysílá v TV pod stěží uvěřitelným názvem "Železná kláda", překladatele asi někdo silně kopnul do prdele a způsobil mu těžký otřes a edém mozku! ()

-bad-mad-wolf-

Hrady, meče, brnění, krev, usekané končetiny, drsňák, kočka a slizký padouch. Středověká řežba jak má být. Více jsem nečekal, více jsem nedostal. ()

darkrobyk

Středověká řezničina, která v zobrazování násilí mnohonásobně přeskočila laťku nastavenou Statečným srdcem. Pravda, umělecký rozměr, jaký do svých filmů dali např. A.Wajda, A.Tarkovskij, F.Vláčil nebo i J.Boorman, zde nenajdeme. Přesto jsem byl nadmíru spokojen. Emotivně vypjaté scény jsou střídány poklidnými, které možná někoho nudí, ale mně přišly vhod jako nádech před další explozí. Čarokrásné obrazy anglické krajiny evokují plátna starých mistrů. Některé záběry lze zastavit a zarámovat. Král Jan je patřičně nesympatický, obránci drsní až do roztrhání těla a útočníci, slepě se ženoucí ke hradbám v domnění, že k dobytí přesila jednoznačně stačí, působí možná primitivně, ale nebyli tak Vikingové chápáni? Více anglický, než americký film, což potěší. ()

Fiftis

Tento historický film je čiastočne dobrodružný a nesie sa na vlne filmov plných veľkých bitiek, hodiaci sa na veľké filmové plátna. Je plný brutality - odborne by sme napísali, je plný naturalistických scén. Nie je vhodný pre slabšie povahy. Dnes nás televízia vycepovala tak, že slabšie povahy tak ako tak vymizli. Náreky nad zbytočnou brutalitou nie sú moc na mieste. Ona tá história je väčšinou písaná krvou. Akčné krvavé kúpele, ktoré vás dokážu zasunúť do sedačiek a v napätí čakať ako to všetko dopadne. Veľmi dobre natočený historický film o dobývanie hradu. Oceňujem, že sme tu ušetrení takému tomu tupému americkému hollywoodskemu klišé. Námetom filmu sa stali udalosti, ktoré sú základom k vzniku európskeho práva. ()

Shakers

Musím povedať, že som celkom prekvapený. Jonathan English to síce celkom pekne zrežíroval (výprava, kostýmy, akcie) a dokázal namiešať aj celkom fajn hereckú zostavu, taktiež zamaskovať nižší rozpočet, ale je to v podstate stále dookola o tom istom. Skupinka žoldnierov a jeden teplársky rytier (Purefoy) chráni hrad pred tyranským kráľom (Giamatti). Síce s celkom peknými krvavými akciami, no nezaškodilo by, keby strih nebol tak rýchli a kamera tak roztrasená. A tiež barbari, ktorý hulákajú prekvapivo po maďarsky na to, že su to Dáni. Keď si to tak zhrniem, tak celkom fajn herci, postavy, príbeh, hudba, výprava atď. a celkovo sa to aj trafilo do môjho štýlu. Rozhodne jeden s tých lepších historických filmov, na ktoré nie sú prachy. Obľúbený soundtrack: Final Resolution. 80% - 4* ()

Big Bear

Mám rozporuplné dojmy. Už ten scénář o partičce povstalců, kteří se posbírají kdo ví kde a jdou bránit hrad (nakonec v celkovém počtu 20 lidí) je dost těžko stravitelný. Také mi vadila rodící se láska mezi nadrženou rusovláskou z Rochestru a templářem... Rytíř řádu nakonec podlehne kouzlu prsatice a zahodí vše za co ve Svaté zemi bojoval včetně celibátu... Jednoduchost jeho vystoupení z řádu mne na konci velmi pobavila, copak na to asi velmistr řádu :-) !!! Ale jinak měl hlavní hrdina charizma jak hrom a gambeson s rudým křížem mu slušel. Takhle si představuji křižáka. Obrana hradu sama o sobě ve dvaceti lidech proti hordám hulákajících Dánů ale no comment. Sice je divákovi vysvětleno, že jde hrad bránit s minimem mužů, neb jest dobře vystavěn ale přeci jen... Pokud někdo z obránců padne, je tomu vždy věnována velká scéna a případně další z obránců se zastaví u umírajícího na kus řeči... Útočníci s big blonďákem Vladimírem Kulichem ( kapitánem žoldáckého vojska Dánů) asi někde zatím milostivě čekají na žebřících u hradeb... Ale abych jen nepeskoval. Co se týče dobových reálií, obleků, zbraní atd.. nemám co vytknout. Tady se neprohání princové ve fialových elasťákách opancéřováni papundeklovým brněním (pokud možno turnajovým) tak jak jsme zvyklí ze zámořských snímků. Vše odpovídá třináctému století a nejlepší a nejechtovnější části středověku. Zdá se, že Británie zde v koprodukci pozitivně zapracovala. Nevadí mi ani krutost snímku či věrná a detailní zobrazování zranění či v poji zasažených těl. Dobývání středověkého hradu bylo zkrátka takové a jistě si nikdo nemyslí, že se to obešlo bez krve. Jen bych vytkl roztřesenou kameru v bojových scénách. Mlaty sekerama, jedno i obouručáky jsou zpracovány výborně, útok katapulty také. Jen ten třas kamery...Já vím, že od dob Zachraňte vojína Ryana musí být jakýkoliv boj ve filmech co nejkrvavější a kamera co nejroztřesenější aby působila co nejautentyčtěji, ale tady to bylo místy rozřesené až dost. Jakoby se kameraman bál, že taky jednu schytá. Mohlo to mít klidně na víc, takhle je to slabých sedm statečných ze středověku... Mimochodem jedním z obránců hradu byl i Guy Siner - poručík Gruber z Haló haló :-) Škoda že neměl u sebe svůj tančík s kytičkovanými potahy. ()

Paldini

Nepřiznaný remake Sedmi samurajů se vším všudy, co k tomu patří. Takže rekrutace sedmi středověkých skorosupermanů, kteří hájí strategický hrad proti tisícíhlavé přesile. Trochu lásky, návštěva nepřátelského tábora atd. Explicitní násilí mě tentokrát vadilo, protože u tohoto typu filmu je naprosto zbytečné. ()