Templář

• Česko Ironclad (více)

sheen

Poctivá historická řezba, useknuté ruce, nohy, otevřené zlomeniny jsou tady na denním pořádku. Krásné prostředí, souboje na ostří meče a sekyry, drsní žoldáci, co víc si můžu přát. ()

salahadin

Ironclad (2011) aneb pradědové Sedmi statečných. Takhle by to šlo. Jonatán by se mohl ještě naučit točit bojové scény, které jsou tady zatím totálně nepřehledné a chaotické, vlastně vůbec nevíte, kdo do koho sekl, komu uťali nohu, komu rozpůlili lebajznu, prostě musíte čekat, až se dobojuje a pak spočítat končetiny našich odbojářů. Nevím, proč se kamera vyžívá v detailních pohledech na uťaté části těl, na sečné a bodné rány, ze kterých pěkně stříká Svatovavřinecké. Ironclad je historická žánrovka, která splňuje do puntíku mé představy o solidní podívané z dob oněch. Jen ten konec by nemusel být jak vystřižený z učebnice pro začínající filmaře. Rádoby romantická linka byla taky oko-lžící-vyklubávající, dala by se shrnout slovy "Jak si lady Isabel vydupala pozornost depresivního emo templáře". Ale za Charlese Dance a Aneurina Barnarda (ten by mohl hrát Froda zfleku) palec nahorů. Za měchuřinu Dereka Jacobiho lano pěkně až od stropu. A nemůžu samozřejmě nezmínit našeho českého rodáka Vláďu Kulicha, ten si vystřihl zase jednou pořádný part s árijskou hřívou a za ty prachy si solidně zahulákal. PS: Radek99 - jestli je Ironclad podobný filmu 13th warrior, tak já se podobám housence tydlošpidlovoké............ ()

Pilda17

Tak takhle si nějak představuji dobrý středověký film, který má vše, co by měl mít. Ironclad je jeden z nejbrutálnějších středověkých filmů, co jsem snad viděl. Musím pochválit děj, poněvadž je zvládnut dobře a člověk se nezačne nudit. Pořád se něco děje a nejlepší na tom je, že se objevuje spoustu brutálních soubojů, které vždy rád vidím. Krutost Jana (Paul Giamatti) je tak brutální, že jsem si živě představil, jak musí být protestantovi, který se mu postavil. Nechtěl bych takové věci rozhodně zažít, ale on tu roli zvládl vážně dobře. Samozřejmě nesmím opomenout hlavního hrdinu a templáře Williama Marshalla (James Purefoy). Ten se do takového filmu hodil, ač jsem to ze začátku moc nečekal. Sečteno a podtrženo, Ironclad doporučuji na plné čáře... 8/10 = 85% ()

S.Quentin QUALE

Gorefest je to brutální, to ano, bohužel mu za asistence překvapivě známých herců sekunduje značně prvoplánový a samoúčelný scénář, který by se dal akceptovat na 90 minutách, no na dvou hodinách nikolivěk. Ale jako kdo máte rádi středověký dobývání hradů utopený v hektolitrech krve, směle do toho. Já bohužel nějaký příběh, nejlépe historicky věrný, vyžaduju. 65% ()

HAL

Parádní středověká ultragore řezanice, která ze všeho nejvíc připomíná nepřiznaný remake Sedmi samurajů - s takřka stejným dějem i charaktery postav (skvěle obsazených, mimochodem), jen ve velmi povedených kulisách středověkého hradu v Anglii. Mírnou prostoduchost zápletky je zapomenuta ve chvíli kdy na hradbách heroicky stojí pár správných chlapů a proti nimi se ženou barbarské hordy s tradičně skvěle přehrávajícím Giamattim v pozadí. A že Purefoy je řezník co se s obouručákem v ruce snad narodil, to dokázal už předloni v Solomonu Kaneovi. Na akci samotnou taky není možné si stěžovat, i s malým rozpočtem čaruje režisér dost velké divadlo a unášet se do střihových orgií se nechává jen vcelku snesitelně, takže ať už se sekají hlavy, drtí kosti, či bortí opevnění, všechno je natočené docela přehledně. Každopádně, Ironclad je mnohem vyšší liga než Marshallův Centurion. 8/10 ()

Omnibus

"Dobývání hradu... v potu, krvi, smradu. Po žebřících hore, středověké gore." Blahoslavené lidské maso, Spielbergem vyvržené na jatkách při vyloďování v Normandii, které jste přijímali s pokorou, vkleče a s jazykem vyplazeným pro zázračnou filmařskou hostii? Tak to určitě jste, spolu se mnou, správní a bohabojní katolíci a náš král vám, coby léno, věnuje hrad Rochester. Ostatně, při jeho dobývání se s tím filmaři taky moc nepárali a s gustem rozpárali spoustu břich, herce ani kompars nešanovali. Viz těžký obouruční meč v rukách urostlého templáře, jehož jediným máchnutím prakticky vertikálně rozpůlil chlapa od ramene až po pás. Brrr... Tučné masité pokračování viz Gilmour93, ve veselém rozverném duchu s pár přesnými zásahy šípem. Ať to nemusíte pracně dobývat z 550 komentáři opevněného ČSFD hradu, tak je to tenhle. ()

IQ Tiqe

Celé se to točí o dobývání rochesterského hradu králem Janem Bezzemkem. Hrad obsadili povstalci, aby král nemohl jednat v rozporu s Velkou listinou svobod a potrestat ty, kteří ho přiměli, aby ji podepsal. Obdivoval jsem katapulty a vše co se týkalo techniky samotného dobývání a trochu i naturalistické ztvárnění; i když v bitvách jsem často viděl jen záda a přemýšlel jsem, čeho tím chtěl kamaraman docílit. Poněkud mě pak vytáčel uřvanej král. Bohužel nevím, z jaké části se zakládá příběh na pravdě, budu si to muset časem nastudovat. Romantická zápletka s Kate Mara je trochu na pozadí děje a mám pocit že jen proto, aby se měl divák na co dívat (i když není na co) před natahovaným koncem. Po hodině jsem si říkal, co přijde dál a klidně to mohlo být o půl hodiny kratší. 70% ()

Frajer42

Ale ono to nebylo až tak zlé. Chladný pohled James Purefoye tomu celému dodal šmrnc. Zajímavé postavy, kde si určitě každý najde tu svou, od neomylného lučištníka až po drsného barda se sekerou. Herecky na úrovni. Dialogy až překvapivě uspokojivé. Docela zajímavý děj, kterému bych vytkl snad a pouze ten úsek, kde obránci trošku zaspali a pozvali si za hradby dobyvatele. Ale na druhou stranu to chápu. Scénaristi si ušili takřka nedobytnou pevnost, a tak to nějak museli vymyslet, i když to byl nápad velmi zcestný, ale potom přišlo alespoň sekání údů, takže se to mírně vykompenzovalo. Trošku tu cítím velmi silnou inspiraci Robinem Hoodem. Musím tu s některými souhlasit, stopáž bych krátil co by to šlo. 2 hodiny odehrávající se v jedné budově to za poslední roky zvládl pouze Willis(v nějaké te smrtonostné pasti) a jedná se o roky celkem vzdálené. Tady tedy je pár slabších pasáží, naštěstí nejsou příliš dlouhé a bez ujmy na zdraví se dají přečkat. Možná bych ještě kameramanům doporučil stativ, neboť nedokáží držet kameru dostatečně pevně a značně jim cuká. Je zajímavé, že se to děje pouze v bojových scénkách, takže si často prohlížíte třeba hradby, nebe, ba dokonce podlahu, která vás v dané chvíli asi moc nezajímá. Myslím, že když dám * * *, tak nikoho příliš neurazím. To je u mě celkem dobrý. ()

AppleCore

Je to historická jednohubka. Je plná krve, brutality a násilí. Malej rozpočet kouká z každýho záběru, herci tam jenom tak jakoby jsou, Paul Giamatti nesnesitelně řve a efekty jsou bídný. I tak je to ale nejlepší historická řež od dob Kingdom of Heaven. Snad je to kvůli tomu, že v dnešní době zase tolik historických filmů nevzniká a když už, má obří rozpočet a nedá se to s tímhle srovnávat. Proto je Ironclad ve své kategorii (Black Death, Eagle, Centurion atd.) to nejlepší, co lze vidět. Kamera je sice mnohdy dost roztřesená, někdy dělá z filmu změť kdy nevíte na co koukáte (v bitvách především), ovšem ono to vypadá skvěle! Bitvy samotný, byť tam často postavičky jenom tak zlehka mávaj sekerkama, působí prostě parádně a řádná dávka brutality a krve to umocňuje do absolutna. Do toho všeho nám hraje povedenej hudební doprovod. Režijně to už asi lepší bejt nemohlo a na to, že se dění neshoduje s fakty seru. A Brian Cox je největší filmovej hrdina všech dob! jeho nebejt jdu o hvězdu níž. ()

Kothy

Docela drsný středověký film. Hlavně obléhání pevnosti je dost kruté. Například sekání končetin. ()

teutates

Středověk, mlátek na maso, divadlo jak cip kuva... chtěl jsem tím říct, že jakýkoli tupý objekt a pár oddaných křesťanů, co bojujou za svobodu slova a je to tady. Je to fakt kvalitní řezničká zabíjačka, vypadá to tu přesně tak, jak když jsme ještě doma na východě SR kosili svině. Paul Giamatti jako obvykle úžasný záporak. Neskutečná surovost a je tu docela hodně středověkých vychytávek co se boje týče, potěšil i Zlatovlas a Templář. 7/10 ()

Okara

Na tento smímeček jsem se těšil, neboť pro válečné filmy z období středověku mám slabost. Ale byl jsem dost zklamanej, děj váznul a místy jsem se nudil. Ale líbilo se mi zfilmování dle skutečné události (bitva o Rochester skutečně proběhla) a velmi realistické souboje. Lepší průměr, ale znova film zhlédnout ne-e. 60% ()

Ant

Pro mě zatím největší překvapení roku. Ironclad je přesně takový, jaký by měl středověký film být - plný krve a šlechetných ideálů. Nějaké historické nepřesnosti tady vůbec neřeším. Příběh o hrstce, která vzdorovala až do posledního dechu proti zlotřílému anglickému králi a dánským žoldákům je silný už sám o sobě. Film ale není bez chyb. Jako největší prohřešek vidím kameru, která se místy snaží působit až moc autenticky, hlavně při bojových scénách mi ten třesot lezl strašně na nervy. Z herců se mi kromě opět skvělého Purefoye a Giamattiho nejvíc do paměti zaryl nováček Aunerin Bernard jako válkou nezkušený panoš. A i když je začátek trochu rozvleklý, zbytek filmu už pak běží na plné obrátky a poslední půlhodinu jsem sledovala se zatajeným dechem. Díky výborné hudbě, dokonale vybraným hercům a velmi dobré výpravě za málo peněz se z Ironclad stal zázrakem jeden z nejlepších středověkých filmů, co jsem za poslední dobu viděla. 87% ()

mil@n.fanatik

Fanoušci historických filmů si určitě přijdou na své, tak jako já.. Ironclad je solidní historicko-středověký snímek, který stojí za zhlédnutí... Ukázkový pevný hrad, krvelačné souboje mečy a pohodová atmosféra, tak bych tento film charakterizoval, jak na mě procitnul. Jak jsem psal, fandové historických filmů si musí přijít na své... 70% ()

predators

Je to trochu na hraně, protože The Eagle, který se nese v duchu podobného ražení, je o nějaký ten stupínek lepší. I tak ale Ironclad zaslouží pochvalu. Především v naturálnosti si vede nadmíru reálně a pokud jste majiteli slabších žaludků, raději někdy zavřete oči. Zmínit se musím i o hudbě, která doprovází každičký krůček oné malé skupinky rytířů, kteří se zuby nehty drží na hradě Rochester. Poměrně zajímavé jsou i tváře již zmíněných "holderů", ale stačilo by je vidět o půlhodinky méně. I tak je ale pro mě Ironclad milým překvapením. 70% ()