Úkryt

• USA Panic Room (více)

Rozvedená Meg Altmanová a její dvanáctiletá dcera Sarah se nastěhují do luxusního newyorského domu, jehož zvláštností je tajná místnost, kterou si nechal vybudovat jako nedobytný úkryt předchozí majitel. Hned první noc vnikne střechou do domu černoch Burnham a vpustí do domu komplice Juniora, jenž si neplánovaně přivedl posilu, ozbrojeného Raoula. Meg se náhodou probudí a zjistí, že v domě jsou lupiči. Podaří se jí vzbudit dceru a zavřít se s ní v úkrytu dřív, než je lupiči chytí. Netuší, že to, co chtějí, je ukryto právě v nedobytné místnosti. Lupiči začnou hledat způsob, jak se dostat dovnitř. Zatímco se Burnham dohaduje s komplici, Meg se odváží opustit úkryt, vydá se do ložnice pro mobil. V úkrytu však není signál. Meg se podaří napojit na pevnou linku, policie má však obsazeno, a tak jediný, komu se jí podaří zavolat, je bývalý manžel. Sarah se udělá špatně. Je diabetička a léky zůstaly venku. Meg marně hledá v zásobách cukr. Situace se vyhrocuje i venku. Junior se pohádá s Raoulem, který ho chladnokrevně zastřelí. Když se náhle ve dveřích objeví Megin manžel Stephen, Raoul ho zmlátí, a pak vyhrožuje Meg, že ho zabije, pokud neotevře. Sarah dostane záchvat a Meg se vydá ven pro inzulínovou injekci. Burnham s Raoulem se konečně dostanou do úkrytu. Meg zůstane venku a souhlasí, že nezavolá policii, pokud lupiči dají její dceři okamžitě injekci. Zatímco Burnham se věnuje otevírání sejfu, oba sledují na monitoru Meg, jak se snaží přesvědčit policii, že vše je v pořádku. Potom se začne připravovat k boji. (TV Nova)

lennyd

Meg Altmanová (Jodie Fosterová) se svojí dcerou hledá nový byt poté, co zjistila manželovu nevěru a rozešla se s ním. Hned první nabídka je nádherný obytný dům uprostřed New Yorku, několik pater, hromada místností, výtah a ... úkryt. Tajná místnůstka se základními potřebami pro případ, že v domě budou zloději a nájemníci se potřebují schovat. A jako na potvoru, hned první noc Meg s dcerou tuto místnost potřebují. Ale to netuší, že to co zloději hledají je právě v této místnosti.... Již úvodní titulky dávají tušit, že nepůjde o tuctový film. Temný thriller Davida Finchera, který si opět vystačil s několika málo herci (asi 8, z nichž 2 se na obrazovce jen mihnou), kde zcela excelují Jodie Fosterová a i Forest Whittaker (sice hraje záporáka, ale záporáka s dobrým srdcem). Skvělá kamora napomáhá temné atmosféře filmu (průlety kamery domem, skrze zdi a patra, lahůdka pro oči). Fincher opět nezklamal! ()

Redswif

Zajímavej nápad, ale nějak to nedokázalo překvapit. 4lověk prostě už od začátku mohl hádat co se jak semele. ()

Teebo

Solidní thriller, ale Fincher mě svou předchozí tvorbou tak namlsal, že tohle je na film režírovaný takovou extratřídou málo. Na vině ale není samotný Fincher, který se snaží seč může, ale spíše slaboučký scénář s až příliš vykonstruovaným dějem a nelogickým chováním postav. O absenci nějakého překvapivého zvratu nebo nějaké situace, která by oživila děj spějící k očekávanému konci, nemluvě. No herci v čele s Judie Foster jsou výborní, ale i vzhledem k očekáváním je to pouze 3/5. ()

BS

Pan Fincher se předvedl v plné formě a natočil kvalitní komorní thriller, který ani chvilku nenudí... O kameře se ani nemá cenu rozepisovat, protože ta je opravdu vynikající. Herecké výkony jsou na úrovni (zvláště můj oblíbenec Whiteker a Jodie jsou skvělí!) Není to to nejlepší od Finchera (přece jenom ten scénář není nejpropracovanější), ale i tak je to HODNĚ kvalitní! ()

tomxxx

Moc pěkně natočený film, s né moc chytrými postavami (např.: nechápu, že by zloděje nenapadlo kamery rozflákat hned). Napjatý jsem byl celkem slušně. Jen by mělo být v charakteristice ještě mysteriózní. Minimálně kvůli propanu, který se držel u stropu a zaplál krásným modrým světlem. ()

Sabiana

Na efekt skvělý strhující thriller se zcela jasným Fincherovým rukopisem, ale kdyby měl být příběh přepsán tak, aby byl logicky realistický, pak by celý film trval 45 minut. Film je zajímavý, ale "hloupě" komplikovaný a vyumělkovaný. ()

DonHUS

Je pravda, že akčnější finále Úkrytu ubližuje a napětí se společně atmosférou ztrácí. Zvratů a náhod vznikne trochu víc, než by se hodilo, ale předchozí dění to hravě vykompenzuje. V rámci Fincherovy tvorby asi nejslabší film, v rámci žánru ale pořád nadprůměrný thriller. 7/10 ()

neoBlast

[Třetí zhlédnutí] Úkryt má jistě své mouchy, hlavně v postavách tří zločinců a jejich logice, zároveň má ale v sobě ten zvláštní feeling, kdy dokáže diváka chytit a nepustit. David Fincher ukazuje jaký je rozdíl mezi dobrým a špatným režisérem, protože svými výsledky dokáže strhnout pozornost na sebe, odtrhnout od nelogičností, které (v něčích očích) těsně kráčejí nad propasti zabíjející atmosféru. Mně osobně nepovolil hledat chyby a co si budeme povídat - vizuálně již nikdy nikdo takto blízko Klubu rváčů nebude. 85 % ()

OHI

Čekala jsem víc. Možná, kdyby se David Fincher držel pevné kostry příběhu a nesnažil se do něj zamotávat zbytečné "epizody" ( nemocná dcera, vztahy mezi zločinci), dopadl by tento film podstatně lépe. ()

dANo

Od Finchera som čakal trochu viac, ale aj napriek tomu je to nadpriemerný thriller, ktorý má svoju atmosféru a zaujímavý námet. ()

swe

Napínavý a silně atmosférický triller s perfektně propracovaným a nápaditým vizuálem - Fincherův božský standard. Je neuvěřitelné, co dokáže David vykouzlil z průměrného námětu, chvílemi jsem dokonce uvažoval o pětihvězdě. A taky vám Úkryt připomíná hodně drsný Home alone? :) 80% ()

Tomesh

Pro mě osobně je tohle zklamání. Fincher byl zřejmě po svém životním díle - Klubu rváčů natolik vyčerpán, že si vydechnul tímto způsobem. O totální propadák se zase ale nejedná a napětí to také nepostrádalo. Vizuální stránka na jedničku, ale se scénářem to na mě nezkoušejte. Nechápu, proč matka s dcerou/synem (těžká identifikace pohlaví) chce žít v třípodlažním baráku s výtahem a bunkrem, který nemá ani Obama v Bílém domě. Navíc tento domeček je asi stejně útulný jako neudržovaná kasárna z 50. let minulého století. SPOILER ALERT V Americe je asi běžné, když zavoláte na 911, tak se na vás vyserou a když je po všem, tak se objeví elitní jednotka a u baráku vám houká padesát policejních lincolnů. Zkrátka scénář hodně přitaženej za vlasy, produkující jedno klišé za druhým, mě jako radost nedělá! ()

Tereza666

Až na hroznou Kristen Stewart je film zajímavý a do poslední chvíle napínavý. Rozhodně dobrý výběr filmu na nudné nedělní odpoledne. ()

Brain-D

Velice působivý Thriller s výbornou režií, když se poohlédnu zpět připomíná mi to Night of living dead, ale v reálném životě. Chvílemi to byl vážně adrenalinový zážitek :) ()

darek kartac

Zlodějové se dobívají a dobívají do jedné místnosti. Vcelku to vypadá podle tohohle jako blbost. Film je ale výborný a já se u něho vůbec nenudil. Zlodějové vymýšlí různé způsoby jak se do místnosti kde je dcerka s maminkou dostat a oni zasejc vymýšlejí jak se zbavit lupičů. Pokud chcete kreslenou podobu pusťte si TOM A JERRY. Pokud luxusní podívanou plnou emocí pusťte si úkryt! ()

Narya89

Nadprůměrně napínavé a s extrémně vybaveným domem - mít takovou místnost, tak v ní spim...just in case:) Jinak naštěstí Fincher stále udržuje vysokou laťku, hlavně ta atmosféra v tak obřím starém ponurém domě by se dala krájet a přikusovat k večeři...very nice. ()

hroubek

Popravdě řečeno námět filmu není zrovna nejoriginálnější a možná právě proto se Fincher rozhodl, že to zkusí po svém. Už při úvodních titulkách mám z filmu radost. A to z jednoho prostého důvodu, vypadají dobře. Dostáváme chvilku času na seznámení s hlavními hrdinkami a pak už se s námi režisér vůbec nemazlí. Díky to mu vznikají úžasné scény jako průlet celým barákem od vchodu až po střechu či několik průletů inženýrskými sítěmi. Všechny tyto průlety krásně slouží ději a pomáhají navodit klaustrofobický dojem. Jodie Foster předvádí svůj herecký standart, Stewart mile překvapí, protože ukazuje svůj pravý potenciál, ke kterému má dnes trochu daleko, Whitaker dokáže na sebe strhnout pozornost a Leto je dostatečně talentovaný. Hodně dobrý thilller s hodně dobrými herci a skvělým loutkářem. ()