Životopisný snímek zachycující příběh velmistra Yip Mana (Tony Leung Chiu Wai) především v období kolem 2. světové války. Nezaměřuje se však pouze na hlavního hrdinu, ale věnuje se i dalším velmistrům kung-fu té doby, vztahům a konfliktům mezi nimi. Ačkoliv se nejedná o akční film, je v něm poměrně velké množství soubojů prezentujících jak styl jung-čchun, tak i jiné styly kung-fu. (Tamten)

Tydlidáš

Tento film je lepší než všechny prášky na spaní dohromady. Udržet u filmu pozornost je nadlidskej úkon. Při soubojích se hrdinové klasicky houpaj na lanech, což mě upřímně vždycky vadilo. Jediný co se mi na filmu líbilo, bylo pár krásnejch detailních záběrů, ale to dá do kupy tak minutu, oproti dvoum hodinám nudy... ()

ondrula

Další nastavovaná kaše o mistru Yipovi, těžící z úspěchu skvělýho původního filmu, stvrzuje stereotypy, který jsem si o současným čínským filmu usmyslel, tedy 1) čínští herci se konečně naučili hrát 2) i v Číně konečně pochopili, jak důležitá je práce s kamerou 3) bojová umění mají v současných snímcích velmi propracovanou choreografii 4) občas přestávají fungovat gravitační a dynamický fyzikální zákony 5) každý druhý záběr je zpomalený a 6) jako obvykle vůbec nechápu, o čem ten film vůbec byl. ()

Mauric

Takhle si filmovou poezii nepředstavuji. Roztahování záběrů do epických šíří a frekvencí čínských přísloví na minutový dialog by se mělo užívat s mírou, ne jak to činí Wong Karwai. Neodbytný pocit samoúčelnosti pronásleduje každý druhý záběr a ona "vizuální opulentnost" má zjemňovat a umocňovat silná místa příběhu, nikoli přebírat hlavní roli a tím je tak trýznivě udusávat. Nemluvě o skocích v prostoru a čase, které míchají postavami a dialogy s pouze zkratkovitým vysvětlením, tudíž divák, jenž není obeznámen s historickým pozadím filmu, se kolikrát ocitá ve filmu jak hluchý pes na lovu. ()

lucijelucije

Cokoliv okolo Yip Mana žeru, takže možná nejsem úplně objektivní při hodnocení, ale tyhle snímky bojového umění mají v sobě neuvěřitelnou touhu sebeovládání a to mě děsně baví. Velmistr je film, který ukazuje život Yip Mana zase z jiného úhlu, přesto, že jsem viděla téměř všechny filmy o tomhle bojovníkovi, je Velmistr ač silným příběhem, tak zároveň i tím slabším, než jsem doposud viděla. To ale neznamená, že se nedočkáte toho, co máte rádi. 7/10 ()

woodsman

skvely film o Yip Manovi pekne bojove sceny vau dost masaker nezlomny clovek kazdy kdo ma rad kung fu filmy toto je povinost vidiet a ta baba jak sa mlatila to bola parada ()

Nethar

Tohle mělo na to být velmi povedeným filmem, byl jsem zvědav. Další Yip Manův (dost přikrášlený) životopis, vlastně nejen Yip Manův. Některé scény jsou skutečně dobré, však Tony Leung a Ziyi jsou zárukou kvality. Ale celek do sebe nezapadá. Možná na tom jde znát přílišné sestříhání, jak jsem se dočetl, některé scény musely pryč. Takhle dost dobře nechápu, co ve filmu některé postavy (Břitva) vlastně dělaly. Občas jsou zde velké skoky, kdy se některé významné události prostě jenom oznámí. Postavy ale nestárnou, dvacet let sem, dvacet let tam. Dobře se na to koukalo, ale spíš jako na pár zajímavých epizod než na kvalitní ucelený film. ()

Domec

Vizualne nadherne dilo. Zabery bojujicich mistru jsou genialni a strasne me bavily. Kamera je asi nejvetsi prednost filmu a musim uznat, ze malo kde se videj, tak suprovy detaily. KVIFF 48th ()

theSaint

Wong mě nadchnul, opět. Miluju jeho milostné rozprávky. Jeho vypravěčský styl se nezapře. V tomto veledíle, které by se mohlo zdát na první pohled zcela jiné - pompéznější, je jasně znatelný jeho poetický rukopis (např. procházející se Yip a Kung Er), který mi připomínal můj oblíbený Wongovo počin 'Stvořeni pro lásku' či '2046'. Nečekejte bojový film. Čekejte poetiku, životní filozofii a především Wong Kar-waie. ()

Tred2

Zbytečně složité vykládání, plno umělých pravd a spousta melodramatu to v mých očích pohřbily. Bojové scény jsou klasicky lahoda, ale vše co se děje mimo to mě prakticky nezajímalo a nudilo. Natahované scény působily zbytečně a prvky převzaté z "naší" kinematografie tomu taky moc nepřidaly. Vzhledem k svému artistickému založení pochopím, že to někoho osloví víc, někoho zase vůbec. Mně to prostě nesedlo. ()

kostej_

Životopisný film s klasickými negativy, které z tohoto žánru vycházejí, navíc bez dostatečného historického pozadí, reálií, či zobrazení důvodů, proč se z Ip Mana (který se navíc ve filmu zobrazuje jen poskrovnu) stala tak velká legenda. Vše zachraňuje jen hezká kamera a hudba. ()

agassi68

Spojenie kung-fu a romantiky sa vydarilo a napriek pár hluchým chvíľam sa jedná o nadpriemer. Najmä vďaka charizmatickému Tony Leungovi. Skvelé obrazové divadlo bojových štýlov čínskych škôl si vychutnajú najmä priaznivci tohto žánru. ()

Brousitch

"Filmařinu přirovnávám k objevování světa. Existují lidé, kteří navštíví nějaké místo poprvé jako Kryštof Kolumbus, a těm říkáme 'dobrodruzi'. Ti, kteří to místo navštíví po nich, jsou už jen obyčejní 'turisté'. A já turistou být rozhodně nechci. - Kar-wai Wong ()

Hapretor

Jedna předlouhá, totálně nudná kung-fu záležitost, kde ty souboje, ač vždy esteticky pojaté, nestojí za nic, protože styl "Tygr a Drak" mi je od srdce i od očí protivný. ()

MatesMS21

Nechal jsem se unášet každým detailem většiny scén. Nechal jsem se unášet hudbou, nechal jsem se unášet tím velikým odmítaným neuskutečněným vztahem. A proč? Protože to byly nosné prvky filmu. Na nich to stálo a nutno podotknout, že leckdy i padalo. První polovina naprosto odlišná od druhé. V první polovině fanoušci kungfu chrochtali. V druhé polovině zase já. Scéna v roce 52 dvou mistrů u šálku čaje ve mne zanechala hlubokou stopu. Dramatické události v podání jednoho černého knoflíku a 2 kamených tváří. Něco naprosto omračujícího. Ziyi vyrostla... od dob, kdy čekala u cesty na svýho učitele setsakra dospěla. Tony se s Ip manem popasoval velmi pěkně! Sedlo mi to... Jen ten rozchod s manželkou... to je ta hvěždička -... ()

Ziggy Zagg

Škoda že se nedá film hodnotit ve více kategoriích. Umělecký dojem a vizuální ztvárnění opravdu výborné. Bohužel dějově je mi toto téma tak vzdálené, asi jako číňanovi "Na samotě u lesa". Oba dva filmy mají alespoň něco společné ... "chčije a chčije". ()

bararich8

Yip Man je tutovka a tak nějak záruka nějaké kvality, zatím ho nikdy moc nezprasil a to se naštěstí nestalo ani teď, avšak film je natočen v ne tak pro evropské diváky pochopitelném stylu a neustále se měnící postavy a doba tak mnoho lidí včetně mě místy nechala na holičkách a chvílemi jsem tápal a ztrácel niť a tak i plynulost, tudíž jsem si to jako celek nebyl schopný moc užít i když snaha byla. Nicméně souboje jsou natočené moc pěkně a dialogy mají opravdu větší hloubku než je běžné. 3* ()

liberator

Nostalgy in slow-motion!!! Najväčší zážitok a prekvapenie zároveň: bojová scéna na železničnom nástupišti s hudobnými motívmi z Purpurových riek (Bruno Coulais) ()

Oscarové nominace 2014

29.12.2013

Wong Kar-wai vyučuje kung-fu

Wong Kar-wai vyučuje kung-fu

31.12.2009

Stejně jako jiní asijští režiséři, kteří se prosadili spíš dramaty (Zhang Yimou či Ang Lee), i Wong Kar-wai (foto) si chce vyzkoušet film s větší porcí akce. Pro něj to ale nebude první setkání s… (více)