Životopisný snímek zachycující příběh velmistra Yip Mana (Tony Leung Chiu Wai) především v období kolem 2. světové války. Nezaměřuje se však pouze na hlavního hrdinu, ale věnuje se i dalším velmistrům kung-fu té doby, vztahům a konfliktům mezi nimi. Ačkoliv se nejedná o akční film, je v něm poměrně velké množství soubojů prezentujících jak styl jung-čchun, tak i jiné styly kung-fu. (Tamten)

wallax

Nakoľko je tri sú málo tak k trom sa pridáva štvrtý film o Ip Manovi, osobnosti bojových umení ktorá asi najviac preslávila bojový systém Wing Chun. Snímok je prierezom určitého obdobia rôznych bojových systémov v Číne a zároveň prierezom života majstra Ip. Mal veľké ambície stať sa možno najlepším snímkom o majstrovi no utopil ich v hektolitroch vody. Je až neskutočné ako dokáže niekto točením vizuálne podmanivých scén potlačiť do úzadia bojovú choreografiu pomocou súbojov v daždi (toľko vody nepoužili snáď ani vo filme Vodný Svet) a nekonečným použitím systému oceľových lán. Skutočne sú diváci stále zvedaví na lietanie počas súbojov? No...možno áno, ale nie v reálnom príbehu o človeku ktorý žil ešte pred pár rokmi (do filmu Tiger a Drak sa to plne hodilo, bola to legenda). No možno to malo len zakryť chyby v choreografii a neschopnosť hlavných aktérov...kto vie. V každom prípade hudobne skvelé, vizuálne podmanivé, umelecky (asi) hodnotné a neskutočne dlhé a nudné. o 40 minút menej a bol by to zaujímavý film. Je tu jedno veľké ALE: ale pre fajnšmekrov Martial Arts sa oplatí čakať po premakaný súboj na vlakovej stanici. Tam konečne neprší, len sneží, za ten súboj dávam 2 hviezdy. ()

esmoke

Pokud se bojuje je to super, pokud se mluví tak je to dobré, ale ty dlouhé záběry zátiší, kouře, obličejů apod. jsou vááááážně moc dlouhé. Úplně se tím ničí tempo filmu, přestává se sledovat a nastupuje nuda. ()

Dr.Abe

V tomto filmu je kung - fu na tak vysoké úrovni, že mi při různých chvatech ani nestíhalo zařízení na přehrávání. I když se mi film líbil, zvlášt hlavní herečka, bojové scény kdy se běhá po stole s jídlem a nikdo nerozbije ani skleničku a celkový příběh, který měl spád, přesto u mě tomu něco chybělo. ()

Brodequin

Ani jsem film nedokoukal. Po hodině jsem s neuvěřením zjistil, kolik mi ještě zbývá do konce a vzdal jsem to. Totální mišmaš, kde i pětiminutová debata o právě vařené polévce má vážnou hudbu a je točena stylem, jako by se dělo něco strašně důležitého. Nevím, zda to někdy dokoukám, ale zatím asi takto no. ()

notozjano

Velkolepé! Kouzlo tohoto filmu netkví ani tak v postavě Yip Mana nebo soubojů, ani bych neřekl, že je zdrojem informací co se historie týče, ale v jeho barvitosti a schopnosti režiséra vyprávět ne jeden, ale hned několik příběhů navzájem se proplétajících a zároveň podaných tak jednoduchým způsobem, že vůbec nebyl problém vnímat a chápat děj, na což si někteří zde stěžují. Souboje jsou sice krátké, ale je jich tu dostatek a jsou tak perfektně natočené, že je radost pohledět. A taky jsem velice vděčný za nádhernou Ziyi Zhang, která si mě získala už v Klanu létajících dýk. Zde je k vidění každou chvíli a společně s charismem hlavní postavy se stává pilířem celého příběhu. Bohužel né každý toto ocení, jak je vidět i na hodnocení a taky je trochu škoda, že některé souboje se neobešly bez pomocných drátů. Nicméně nemůžu jinak a musím dát plný počet, protože podle mě je tohle mistrovské dílo. ()

Mangano

Velmi ambiciózní styl vyprávění příběhu, ale ve finále bez odezvy. Moc rychlé tempo, žádná možnost divákova vcítění do postav a zasekaná kamera při nepřehledných bojových scénách, to vše vede k tomu, že film začne po dvaceti minutách trochu nudit. Jediné, co bych vyzdvihnul, je samotná choreografie bojových scén a herecký koncert překrásné Ziyi Zhang. Ačkoli k tomu film vůbec netíhne, nabízí se přeci jenom srovnání se sérií s Donnie Yenem. I ten nejslabší díl ze série s přehledem převyšuje úroveň tohoto filmu. Škoda, takový námět si zaslouží mnohem víc. ()

Raziel811

Grandsmaster / Ip Man. Stejný příběh se dá odvyprávět zcela jinak. Je pravda, že Donnie Yen je spíše bijec a Tony Leung zase charekterní herec. Díky tomuto rozložení jsou oba filmy zcela odlišné a přitom stejné. Co se týče Grandmastera. Řekl bych, že je to Top 5 filmové čistoty ve smyslu chiruricky ostrých záběrů, decentně vyprávěného příběhu a bravurních bojových scén (i když jich bylo dost málo). Film sice nemá vizuál jako Wa Pei 2 nebo Goemon, ale drží si svou úroveň vysoko a bez rušivých elementů. Avšak boj u projíždějícíhi vlaku je pro mě jedna z nej scén posledních let. Dokáže být estetická, úderná a přitom vyzařuje odhodlání a emoce bojovníků. Díky umu filmařů boj nevyznívá do ztracena a má i svou hloubku, kde je cítit každá rána. ()

Mukade

skvelé !! pri opakovanom pozretí stále viac vidno aký je ten film prepracovaný............... a ďalší update: proste jeden z najlepších kungfu filmov......... a ďalší dodatok: SAMOZREJME pre materialistov neuznávajúcich čchi energiu apod (a tým aj vnútorné štýli kungfu) tento film spadá do kategórie wuxia rozprávok pričom ani v tej kategórii nie je pre nich dosť zaujímavý ,keďže v ňom nie sú prezentované ktovieaké supersily, čiže hrozná nuda, ako píše napr J*A*S*M v komentári. Scénka s lámaním koláča z materialistického pohľadu vyznieva blbosť ako traky, alebo krehká subtílna žienka najlepším majstrom kungfu? Bullshit, right! ((: Lenže! Ak sa díva na tento film niekto kto vie o pravdivosti princípov vnutorných štýlov kungfu, tak preňho film vyzerá naprosto inak a zaujímavo. Napr aj tá scénka s koláčom je preňho skvelá, lebo vie čo sa deje a že to je realita a nie nejaké wuxia bludy. Čiže svetonázor tu ovplyvňuje vnímanie filmu. PS: dobrá recenzia (eng): www.onderhond.com/blog/grandmaster-review-wong-kar-wai .....................Ďalší neskorší dodatok: najprecíznejší a najhlbší kungfu film doteraz? :) z tých čo som ja doteraz videl zdá sa že áno. ...............UPDATE ku US alternate cut: sú tam aj nejaké doplňujúce scénky, takže dobre vidieť aj túto verziu ()

VilemRousi

Omlouvám se, fanouškům Wong Kar-waie, úplně mi ten film nesedl :-( Souboje super, vizuálně taky super, ale to spojení a provázání jednotlivých scén podle mě trochu drhlo (anebo jsem to úplně nepochopil, kam ten film úplně směřoval). Asi kdybych neviděl film IP Man, tak bych byl mimo mísu ještě trochu víc, ale stejně popis jednotlivých částí života byl, co se týče podrobnosti popisu hodně nevyvážený, takže jsem se místy ztrácel, což mi zkazilo výsledný dojem 3.5* ()

snupko13

Hm, po dopozeraní hodnotím vcelku vysoko, napriek určitej rozťahanosti som neodolal a dopozeral s miernym pokyvkávaním hlavy. Určitým spôsobom šlo celý čas o určitú vizuálnu poéziu, keď je dôležité hľadať medzi "riadkami" , pozorne sledovať, podvedome vycítiť priebeh, proste mnohokrát je obraz takmer doslova ako písmo a jediný pohyb može vypovedať veľa. Osobne si myslím, že čínska kultúra hlavne v minulosti bola vždy o tom. Keď menej slov znamená viac skutkov a hlboké myšlienky vo forme ľudových porekadliel určovali smer. Toto som pobral ja z Grandmastera, ako sa povie: "čo slovo to perla". Nemal som pocit, že dôležitý je samotný príbeh Ip mana, ale skôr o vykreslenie doby, vtedajších ľudských charakterov a veľkej nenaplnenej lásky. ()

karnát

Nechce se mi věřit, že jsem usínal na kung-fu filmu. Ale je to tak. Děj je velmi komplikovaný a plný narážek na historické postavy a události z dávných dějin Číny. A vše, co se odehrává mezi souboji, je čiré utrpení. Postavy se trumfují v prázdných kýčovitých podobenstvích bez obsahu ("kung-fu je jako vajíčko", "život je jako špenát" - velmi volná citace :) ()

Pickardino

Vizualne nadherna zalezitost o vecech, ktere mne nic nerikaji, a nerozumim jim podane v poetickem ramci, ktery je mi cizi. Presto, diva se na to krasne. Vlastne jsem zhruba v pulce vypnul zvuk a titulky, a jenom jsem se dival. ()

Dann99

Komentáre rozobrali tento film do špiku,takže čo k tomu dodať.Takéto filmy niesu mojou šálkou čaju ako sa hovorí,ale tento sa mi fakt páčil aj vďaka Ziyi Zhang,spôsobe vyrozprávania príbehu a predovšetkým prekrásnej hudbe.PS: Zdalo sa mi,že tie melodie som už niekde počul a Adrian mi to objasnil. ()

Simbo

Výborná atmosféra temných deštivých nocích a zasněženého nádraží, přímo dělaná pro výjimečné bojové scény. Trochu mě při nich překvapila hudba z Purpurových řek, ta sice byla vygradována ještě na vyšší úroveň, přesto lehce odváděla pocity jiným směrem a scénu na nádraží si mé vědomí prokládalo vzpomínkami na symboly usekaných dlaní a vydloubnutých očí, takže si z ní vlastně pamatuji jen půlku. Velmi zajímavé bylo prostředí první půlky dvacátého století... snad jen vyprávění bylo vedeno podivným stylem, zpočátku jde o rozebírání každého detailu, později se jde hopem, léta ubíhají, až vše skončí u samostatných scén s měsíčními odstupy. A vůbec nechápu, čím do příběhu významně zasáhl "Břitva". ()

alex.0

Pro fanoušky filmů bojových umění je tento film povinnost. Herecké hvězdy zazářily - kromě jiného i má oblíbená Ziyi Zhang. Film nabízí vyvážený příběh i bojové scény. V kombinaci s výbornou výpravou tohoto filmu není nic co vytknout. Závěrem tedy: 5 hvězd zaslouženo, film doporučen. ;-) ()

Monikasson

Uff ... Oproti Ip Manovi je toto sakra bieda.Celé nejak moc výrečné a filozofické.Debaty o veciach,ktoré ak nie som číňan zrejme nepoberiem do hlavy len tak.Zdalo sa mi to nejaké chaotické a uskákané .. furt som nevedel jaký rok sledujem a koho vlastne sledujem a čo s tým má spoločné.Boje v daždi efektné,ale zbytočne detailné.3/4 film som sa tápal v nejakých súvislostiach niečoho čomu som moc nechápal.Niektoré boje zbytočne operné.Áno,ja chápem,že išlo o vyjadrenie určitých pocitov cez kung-fu,ale ako vravel vo filme sám Yip .. "Kung.fu nie je cirkus" a tu žiaľ z toho cirkus urobili.Posledok na vlakovke bol slušný to musím uznať,ale inak,čakal som sakra viac.60% len ako úctu k Yip Manovi a jeho Wing Chun-u inak by to bolo o 15% menej. ()

flegmos odpad!

spomalene nudne zabery a la art. preskokavanie v case - nezroumitelny dej. tazko pochopitelny film. jedine co je jasne vysvetlene su titulky ktore sa objavia v pocas deja vo filme. Prer milovnika artovnych festivalovych filmov to moze byt pritazlive. Pre milovnikoch akcnych filmov s bojovymi umeniami je to strata casu. ()

Oscarové nominace 2014

29.12.2013

Wong Kar-wai vyučuje kung-fu

Wong Kar-wai vyučuje kung-fu

31.12.2009

Stejně jako jiní asijští režiséři, kteří se prosadili spíš dramaty (Zhang Yimou či Ang Lee), i Wong Kar-wai (foto) si chce vyzkoušet film s větší porcí akce. Pro něj to ale nebude první setkání s… (více)