Píše se rok 1911. Profesor Marie Joseph Esperandieu, odborník na starý Egypt, koná experimenty na základě své knihy o posmrtném životě. Nešťastnou náhodou se mu podaří oživit pterodaktyla, který se po 135 milionech let vyklube z vejce v Přírodovědném muzeu a uletí. Pterodaktylus napadne taxi s bývalým prefektem Raymondem Poitrenaudem, který si veze tanečnici ze šantánu. Taxi skončí v Seině. Nazítří je tisk plný zpráv o prefektovi a tanečnici i o obřím ptákovi. Vyšetřováním případu je pověřen potřeštěný inspektor Léonce Caponi, velký milovník jídla. V té době se prostořeká a svérázná cestovatelka a spisovatelka Adéla Blanc-Sec vydává do Egypta k vykopávkám. Chce uzdravit svou sestru dvojče Agátu, která je už několik let v kómatu. Při tenisu jí jehlice z kloboučku probodla lebku. Adéla hledá mumii Patmosise, největšího lékaře starého Egypta a osobního ošetřovatele faraona Ramsese II. Chce ho oživit podle Esperandieuovy knihy. Je zadržena jako vykrádačka hrobů a odsouzena k smrti. Před zastřelením se jí podaří uniknout a po dobrodružných peripetiích se s mumií vrátí domů do Paříže. Profesor Esperandieu naláká ve svém bytě pravěkého ptáka na maso. Přichází k němu Caponi a k svačině si dá vajíčko. Pterodaktylus zvyklý chránit svá vejce, je napadne, zdemoluje celý byt a uletí. Caponi nechá Esperandieua zavřít do vězení. Adéla si v novinách přečte, že je Esperandieu odsouzen k trestu smrti a rozhodne se ho v přestrojení z vězení opakovaně dostat. Nepodaří se jí to. Do Paříže je povolán z Afriky slavný lovec šelem Justin de Saint-Hubert, aby pterodaktyla zneškodnil. Šílený lovec však nadělá víc problémů než užitku. Mezitím profesor Ménard a vědec z botanické zahrady Andrej Zborowski, který je do Adély zamilovaný, objeví v muzeu zbytky vejce pterodaktyla. Zborowski v botanické zahradě naláká pterodaktyla na sezení na zbytcích skořápky jeho vejce. Adéla si ptáka ochočí a osedlá ho. Odletí na něm k popravišti, kde vyrvou Esperandieua ze spárů smrti. Lovec šelem však pterodaktyla zastřelí. Umírá i profesor Esperandieu, který s ním byl spojen. Adéla dopraví profesora rychle do svého bytu. Esperandieu z posledních sil probudí mumii Patmosise a umírá... (TV Prima)

Crawler-D

S Luccem Besson to Y2K muselo udělat dost zlý věci, když po roce 2000 jeho filmy trpí značnou lobotomií. Tajemství mumie je tak strašlivý scenáristický spletenec bez jediné snahy o režijní pozvednutí utápějící se v jakési přehnané francouzské žoviálnosti, z čehož všeho si musí i letošní prvňáčci klepat na čelo. Účelový pterodaktyl, díky kterému se Besson může poměřovat s tvorbou studia Asylum (viz. jejich Sherlock s tyranosaurem), který jenom zdržuje děj stejně jako i linie s osvobozováním starého člověka - média. Krom neuvěřitelně realistických masek, které si slavná Adéla, hrdinka příběhu, zcela jistě vyrobila sama a dokázala je aplikovat stejně účinně jako maskéři Norbita, se neuvěřitelná nudnost osvobozování spočívající v natažení děje projeví tím, že při jednom neúspěšném pokusu nám ani neřeknou, proč se nepovedl, nebo když je všechno dobré, plán se zruší, protože pán odsouzený na smrt má hodně možností, a tak kvůli únavě protentokrát odmítne. Bessonova režie je tedy příšerná a "příběh" nezachraňuje ani hlavní postava reportérky Adel, která nemá žádnou zajímavou vlastnost, není výjimečná, ani vtipná, ani drsná - jenom se umí převlékat kvůli jedné scéně a létat na pterodaktylovi. Blbost, jejíž nelogičnost nemůže bavit děti, kterým se nezdá být určena, ani dospělé. ()

C0r0ner

Podle popisku jsem čekal celkem veselou podívanou narážející na souboj století, podobně jako v Návštěvnících. Besson ale bohužel divákům naservíroval bezkrevnou slátaninu, která měla aspoň jednu velkou výhodu. Rychle utekla. Výsledný dojem je ale prázdná vata bez jakéhokoli momentu hodného zapamatování. 50% ()

campix

Bylo ode mě trošku hloupé čekat od Tajemství mumie něco podobného jako legendární Mumie. Tady to není ani trošku podobné, v Egyptě se odehrává zhruba jen prvních 15 min a poté je Tajemství mumie pouze přehlídka francouzských vtípků, kdy zhruba tak polovina se povedla. Nějak sem bohužel tomuto humoru nepřišel na kloub a nezalíbil si ho. Občas jsem se v té změti podivných postav v podivných maskách a kostýmech našlo něco kouzelného, kdy jsem se nenuceně pousmál, ale jinak nic moc. Závěr taky nenadchl a tak je Tajemství mumie, takové vcelku stravitelné a spíše podprůměrné komediální Béčko. ()

pakobylka

Poněkud trapný pokus o parodii, který nevyšel. Snad že tlačí na pilu v nevhodných chvílích ... snad že neumí navodit odpovídající atmosféru ... snad že nesvede vzbudit sympatie k hlavním protagonistům ... snad že se mu opakovaně nedaří správně načasovat humorné momentky - o jejich vhodné a efekt(iv)ní prezentaci nemluvě. Prostě a jednoduše nedokáže zaujmout ... víceméně pubertální dílko, nevyrovnané, excentrické a klackovité, s obratností pověstného slona v pověstném porcelánu. Vydřené 2* ()

mortak

Blueberry, Lucky Luke, Largo Winch, Adele Blanc-Sec... Když si tak Francouzi chrání zákony své umění, měli by zakázat svým filmařům prznit slavné komiksy. Bessonovy pokusy o humory mě iritovaly už v Pátém elementu, ale tam to alespoň Bruceovi a Mile spolu dobře šlapalo. Tardiho komiks mám rád, je to takový něžný krvák s naprosto šíleným dějem a twisty, ovšem jakou frašku z něho Besson udělal, to se jen tak nevidí. Scény nesmyslně vytržené z komiksu, ze zlodějky Adele je archeoložka, a tak na začátku Amalric jako padouch z Indiana Jonese slibuje alespoň chessy parodii, jenže to jen takové cameo, protože jak se děj přesune do Paříže, už se jenom mele co nejrychleji pantem a figurkaří, jako v Troškových komediích, a když v poslední třetině film trochu nabere tempo, nejsou v tom vůbec žádné emoce a napětí. Ňadra Louise Bourgoin jsou malým, ale příjemným vytržením z nudné taškařice, ovšem jako ctitel temné infantilni poetiky Tardiho komiksu od jeho adaptace čekám víc než jasavou infantilní erotiku (já vím, že Adele ve vaně je jeden z ikonickych znaků komiksu, v La Secret de la Salamandre je i na přebalu ležící v roztoku, ale Tardiho Adele je prostě někdo úplně jiný, u něho to sedí). ()

bartias

Návrat Luca Bessona k podobně fantasticky barevnému světu, jaký načrtl už v povedeném Pátém elementu, je svým způsobem kombinací půvabů Amélie z Montmartru s dobrodružstvím Indiany Jonese. Hrdinka adaptace populárního francouzského komiksu Adèle Blanc-Sec (dvě E a jako to víno, jistě...) je přitažlivá, ale už ne tak nezapomenutelná jako Leeloo. Příběh plný divokých zvratů je vyloženě pohádkový. Přestože Besson režíruje zkušeně, Tajemství mumie nakonec působí dětinsky. Není extra povedené ani nijak objevné. Prostě pro děti. ()

dr.fish

Asi zhruba chápu, co tím vším "básník" chtěl říci, ale ani nová IndyJana Jonesová ani Amélie z Montmartru nevznikly. Řada slušných nápadů je ředěna nekonečnou nudou a navíc ta dáma, jež hraje Adéle, je úplně hrozná. Zajímavý byl vlastně jen úsek s mumiemi. 50% ()

Sabrewulf

Já si říkám, že to je nějaký francouzský blábol, který mi nestojí ani za komentář a ono to bylo od Bessona? Bože, to je fakt zoufalec už. Film je totální slátanina, která neví, jestli bude Indianou Jonesem, Mumií, Nocí v Muzeu, nebo TinTinem. Film o mumii, do kterého se připlete i pterodaktyl, hovoří za vše. Casting je něco odporného, když tam nejsou škaredí arabové s ultrakřivými zuby, či ultrakřivýma švidravýma očima, tak tam jsou nechutné mastné, zakroucené knírky, podmalované oči atd. prostě nechutnost. Ještě že jsem byl po jídle, úplně by mě přešla chuť jíst. Hlavní hrdinka je protivná kráva, která je svou suverénností na přesdržku. Cílovka mi vůbec není jasná, protože vtípky a celá stylizace je jak pro desetileté děti, ale zároveň tam jsou scény, které pro děti fakt nejsou. Třeba taková nehoda při tenise, která krom toho, že je abnormálně WTF, mi připomenula jednu vtipnou scénu z turecké telenovely, kdy nějaká ženská schytá facku a při pádu se zamotá do závěsu, na kterém se málem oběsí :-D  Besson je hulibrk, kterému se na začátku povedlo pár kousků, což byla samozřejmě náhoda. Šašek. ()

ecceHOMMO

Tentokrát ma Luc Besson neohúril, humorom nepohladil ( práve naopak minul ma riadnym oblúkom) a ja som nebol schopný ani tento snímok dopozerať do konca. Vlastne jediné čo ma zaujalo bola múmia....tá bola podarená...najmä keď už ožila. ()

arbitr

Neskutečně hloupé nedobrodružné rádoby fantasy. Kříženec Indiana Jonese s Mumií po francouzsky. Jedinou hvězdu dávám krásné Louise Bourgoin. Adieu et au revoir monsieur Besson. ()

oveckaoa odpad!

To sem zase měl co vidět. Je smutné co v dnešní době lze vidět v kinách za sračky (díkybohu jsem to stahoval dat za to peníze na kino asi bych vraždil). Luc Besson je asi na tom hodně špatně když točí takové píčoviny a to sem přitom od toho nečekal moc. Stačilo by kdyby ten ptakoještěr zabíjel a oni ho lovily ale kdeže on zabije 3 lidi (ani to neukážou a pak chcípne úžasné)Celý film je podaný v humorném duchu, který je asi tak vtipný jako když Vám řekne 80 letá důchodkyně že má malý důchod a má velké výdaje a nevyžije s tím tudiž trapný. Pro představu jak vypadá humor zde několik ukázek Viděl jsem prefekta s polonahou ženou ale náš prefekt by nic takového neudělal Pane došel nám soupis obětí jsou zde 2 muži a 1 žena Vidíte já to říkal Zatkněte ztoho muže (to je jakože vtipné ?). Vrcholem stupidity je konec s mumiema, které tam chodí po vylidněné? Paříži a ptají se na cestu (tato scéna se opakuje rovnou dvakrát aby režisér ukázal jak je vtipný). A konec s Titanicem je úplný WTF? herci jsou strašní (výjimku tvoří ten pes ten jen tím že se tam objeví vyvine milionkrát větší herecký výkon než všichni) a celé scény jsou na sebe uměle připojené to nemluvím o stupiditě (od kdy v starověkém Egyptě byly jaderní vědci?) Pokud bude druhý díl tak potěš panbůh. P.s. nevěřte českému popisu loví pravěkého ptakoještěra nikdo ho zde neloví naopak ta ženská si na něj sedá a letí na něm a loví ho jeden lovec který všechno zaspí prý profesionál další z vtipných vtipů :-( Nejhorší film v roce 2010 co jsem shlédl proti tomuhle jsou všechny filmy Asylumu krátké když se nad tím zamyslím tak mám chuť dát filmu Vetřelec Vs Lovec 5 hvězd ()

terunka003

Milé, francouzské, napínavé, mělo to děj, spád, úsměvné × jednodušší. Teda jako lítat na ptakoještěrovi, to je slušná blbost, ale tak k vtipnosti děje to rozhodně patřilo. Děj byl jednodušší, ale byloučký, nenáročný. Mělo to eleganci, vtip, hlavně oživlé vstřícné mumie. Byla i dramatická stránka se sestrou a profesorem. Nesmíte v tom moc hledat chyby a nesrovnalosti, to si ten film radši ani nepouštějte. ..a to jako nastoupila na tu loď a to byl jako konec?! ()

ivan bohatyr

Trapas! Moc sem to nechápal, o co že se vlastně ten režisér snaží, jak to vlastně má ten film vypadat. Byl to mix nepovedeného a nevtipného inspektora Clouseau [kluzó] s ženským provedením Indiana Jonese nebo lépe to asi vystihne přirovnání laciná ženská kopie Brendana Frasera (hl. hrdina z Mumie, Mumie se vrací atd.). No prostě to nebylo nic, ani pořádny dobrodružstvi a ani vtipná komedie. No a že by myšlenka probodit kupu mumií (samozřejmě se do toho musí logicky připlést i pterodaktyl, to dá rozum, ten tam přece jasně zapadá), aby ty mumie zase oživili jakousi mrtvou sestru byla bůh ví co. Začátek sice byl přesně jako ze zmiňovaných filmů o mumiích, ale celkem se zdál dobrý, pak se to ovšem s prof. glůmem zamotalo do blbosti a byl konec s nadějí solidního hodnocení. ()

lennyd

Po nehodě a následném ochrnutí své sestry vymýšlí Adéle Blanc-Sec zoufalý plán. Za pomoci šíleného vědce chce oživit mumii faraónova lékaře, aby jí - se svými lékařskými znalostmi - pomohla sestru vyléčit. Jenže při tréninku vědce v oblasti oživování neživých se mu podaří oživit dávného pterodaktyla, který okamžitě začne terorizovat celou Paříž... K filmu jsem přišel jak slepý k houslím, a už vůbec jsem netušil, že tato taškařice vyšla z pera Luca Bessona. A možná to bylo i lepší, protože jsem tento film nesrovnával s ostatními Bessonovými počiny a naopak se jen docela dobře bavil. A možná jsem se docela dobře bavil, jen proto, že se mi zrovna film skvěle trefil do nálady - kdy jsem neměl chuť na nic emočně složitějšího, a chtěl si jen dobře odpočinout. Každopádně - tomuto filmu (snad jen kromě trochu naivnějšího přístupu) není takřka co vytknout - spoustu zábavných scén (např. pokusy Adéle vysvobodit vědce z vězení, nebo celá egyptská epizodka) doplňují výborné dobové kostýmy, vizuální efekty také nejsou vůbec špatné (mumie!) a tak vůbec... ()

honz

Podle uspořádání jednotlivých částí děje jsem si celou dobu myslel, že se na konci filmu někdo (třeba ta slečna s jehlicí v mozku) probudí a zjistíme, že to celé byl sen. Jinak jde o celkem nápaditý, místy vtipný film, ale v tvorbě Luca Bessona nebude patřit mezi to nejlepší... ()

Danny F.

Docela pěkný dobrodružný a hlavně humorný film. Celou dobu jsem čekal na mumie, které se však bohužel oběvili až na samém konci filmu, což je veliká škoda jelikož právě nástupem mumií to začínalo být rozjetější a vtipnější. Podle mě se měli objevit v samotném středu děje aby byl film humornější. Celkově je povedený a dost vtipný, něco na způsob Indiany Jonese jen v ženském podání (jeho kvalit nedosahuje). Nepochopil jsem jaksi význam a existenci toho pterodaktila. 60% ()

Brandon

Ženská (na spoustě místech se dá ale o její ženskosti pochybovat), co léta na pterodaktylovi, plynně francouzsky hovoříci egyptské mumie.....kokotina ()

VanTom

I když si tuto komiksovou adaptaci Besson očividně střihnul jen tak pro radost z dlouhé chvíle, něco se pokazilo a zábava zůstala pouze za kamerou. Možná by ani nevadil nelogický a přeplácaný děj, kdyby všechny postavy nebyly jednorozměrné a idiotsky se chovající kakarikatury, ztvárněné odporně namaskovanými a nechutně přehrávajícími herci. Nesnášel jsem každého po pár minutách, jenom na Adélu byl hezký pohled (ale k nakopání byla po většinu času také). Napětí veškeré žádné, humor extrémně expresivní a dětinský (a francouzský); na druhou stranu kamera, hudba, výprava, kostýmy nebo triky (až na let na pterodaktylovi) velmi dobré. A závěrečné rozuzlení s mumiemi svou nečekanou suchostí docela pobavilo. ()

drackula

Namiesto tajomstva múmie, dostaneme hodinovú naháňačku pterodaktyla. Záver, kedy sa múmie naozaj ukážu sú fajn, keďže múmie sú neskutočne vtipné, ale ak sa človek hodinu nudí na nejaké výrazné hodnotenie to určite nestačí. Nebolo to ale vyslovene zlé, skôr taký pozerateľný priemer.50 % ()