Píše se rok 1911. Profesor Marie Joseph Esperandieu, odborník na starý Egypt, koná experimenty na základě své knihy o posmrtném životě. Nešťastnou náhodou se mu podaří oživit pterodaktyla, který se po 135 milionech let vyklube z vejce v Přírodovědném muzeu a uletí. Pterodaktylus napadne taxi s bývalým prefektem Raymondem Poitrenaudem, který si veze tanečnici ze šantánu. Taxi skončí v Seině. Nazítří je tisk plný zpráv o prefektovi a tanečnici i o obřím ptákovi. Vyšetřováním případu je pověřen potřeštěný inspektor Léonce Caponi, velký milovník jídla. V té době se prostořeká a svérázná cestovatelka a spisovatelka Adéla Blanc-Sec vydává do Egypta k vykopávkám. Chce uzdravit svou sestru dvojče Agátu, která je už několik let v kómatu. Při tenisu jí jehlice z kloboučku probodla lebku. Adéla hledá mumii Patmosise, největšího lékaře starého Egypta a osobního ošetřovatele faraona Ramsese II. Chce ho oživit podle Esperandieuovy knihy. Je zadržena jako vykrádačka hrobů a odsouzena k smrti. Před zastřelením se jí podaří uniknout a po dobrodružných peripetiích se s mumií vrátí domů do Paříže. Profesor Esperandieu naláká ve svém bytě pravěkého ptáka na maso. Přichází k němu Caponi a k svačině si dá vajíčko. Pterodaktylus zvyklý chránit svá vejce, je napadne, zdemoluje celý byt a uletí. Caponi nechá Esperandieua zavřít do vězení. Adéla si v novinách přečte, že je Esperandieu odsouzen k trestu smrti a rozhodne se ho v přestrojení z vězení opakovaně dostat. Nepodaří se jí to. Do Paříže je povolán z Afriky slavný lovec šelem Justin de Saint-Hubert, aby pterodaktyla zneškodnil. Šílený lovec však nadělá víc problémů než užitku. Mezitím profesor Ménard a vědec z botanické zahrady Andrej Zborowski, který je do Adély zamilovaný, objeví v muzeu zbytky vejce pterodaktyla. Zborowski v botanické zahradě naláká pterodaktyla na sezení na zbytcích skořápky jeho vejce. Adéla si ptáka ochočí a osedlá ho. Odletí na něm k popravišti, kde vyrvou Esperandieua ze spárů smrti. Lovec šelem však pterodaktyla zastřelí. Umírá i profesor Esperandieu, který s ním byl spojen. Adéla dopraví profesora rychle do svého bytu. Esperandieu z posledních sil probudí mumii Patmosise a umírá... (TV Prima)

Terva

Z počátku mě to nebavilo, ale nakonec se z toho vyklubalo docela vtipné dobrodružství. Sice se někteří aktéři chovali jak blbci, ale divák to musí překlenout a dostat se k jádru příběhu. A kdo vydrží až do titulků, najde v nich i příběh, který se odehrával v době, kdy Adéla zachraňovala sestru. CITÁT - Ty Ramses na druhou, už pět tisíc let tu chrápeš.................. Natočeno podle stejnojmenného komiksu Jacquese TARDIho. ()

corpsy

Z dobrodružných filmových postáv uznávam len dva, ktoré majú nárok postaviť sa bok po boku jedinečnému profesorovi archeológie. Sú to Chamberlainov Allan Quatermain a Fraserov Rick O´Connell. Po úvode tohoto filmu, som k ním chcel pridať aj Bourgoininu Adèle Blanc-Sec. Lenže vynikajúce prvotné minúty vo vykopávkach sú jediným, ako takým klasickým dobrodružstvom v tomto filme. Ďalej je to len komediálny guláš, čosi ako kombinácia Sommersových Mumií a Tintinových dobrodružstiev, či lepšie povedané skôr ich paródia. Remeselne, ale na výbornej úrovni. ()

PauloZ

Náhodně jsem na Tajemství mumie narazil na filmbox extra, když jsem si při snídani zapl telku. Nestihl jsem prvních 15 minut, ale velmi rychle jsem se v nenáročném ději zorientoval :). Mě tahle pohádka ve stylu mumie celkem bavila. Naprosto pohodové fantasy, u kterého si člověk odpočine, užije si pěkné efekty, zasměje se a nemusí řešit žádné složitosti v ději. 3* je naprosto přesná známka. Luc Besson by ale potřeboval natočit nějakou pecku, kde jsou časi Leona a Páteho elementu?! ()

ConanVJ

Skvělá dobrodružná komedie, která mě vždy pobaví. Adéla je svérázná, užvaněná a je s ní i sranda. Ostatní postavy sjou také vtipné, každá svým způsobem. Mumie jsou pěkně udělené a i celková výprava má své kouzlo. Pro mě skvělý film. 100% :) ()

FFilipCZ

To se zas páni překladači předvedli. Kdyby se to jmenovalo v češtině třeba "Mumie v Paříži" nebylo by to daleko od pravdy. Celkově je to docela nuda, Adèle ejkejej Indiana Jones s kozama se snaží oživit faraonova lékaře, aby zachránila svou sestru, která je díky jejím profi tenisovým zkušenostem tuhá. Místo "akční" bych možná dal spíš "komedie", protože pasáže s mumiemi mne opravdu ze srdce rozesmály a neměly chybu. ()

zlabus

Indiana Jones v sukních se opravdu rozhodně nekoná a Besson se pravděpodobně zbláznil.. Po dlouhé době jsem u filmu nějakého slavnějšího režiséra přemýšlel o čistokrevném odpadu. Nakonec jsem se rozhodl, že by to nebylo úplně fér a za odhalenou Louise Bourgoin a asi tři vtipné repliky, které shodou okolností pronese digitální mumie, uděluji slabší 1*. Příště budu více rozmýšlet, zda koukat no nové filmy od Bessona. 25% ()

MartinezZ

21.11.2010 ~ Luc Besson si vzal na paškál francouzský komiks a jal se ho pohollywoodštit. Nijak zvlášť se to ovšem nepovedlo. Výsledkem je splácanina bezhlavého a bezpatního příběhu. ~ Film natočený na motivy komiksu o neobvyklých dobrodružstvích Adèle Blanc-Sec je tvořen snad vším možným z devíti dílů tohoto komiksu. Scénárista tak ale zapomněl, že kdo komiks nečetl, nebude tušit, kde se vzaly některé postavy a jakou mají v příběhu úlohu, přičemž záhy zjistí, že úlohu nemají žádnou a že by tudíž ve filmu ani nemusely být. Zabíjí se tak parodické znázornění postav a vtip. Film dostává místy příchuť dětského příběhu, místy si zase díky sexy představitelce Adèle užijí spíš pánové, ale přílišná přitaženost za vlasy nedává vyniknout napjaté tváři filmu, rovnou ho skalpuje. Až tak moc se jde na dřeň. ~ Adèle je mladá francouzská dobrodružka, kterou její nakladatel vysílá do různých končin světa, aby na slávě jejích příběhů a dovezených artefaktů vzkvétala Francie. Adèle má ale trochu vlastní plány, snaží se totiž uzdravit svoji sestru, která po jedné nehodě zůstala ležící na posteli a nereagující na svět. Jen znalci komiksu asi tuší důvod, proč se Adèle rozhodla záchranu své sestry vložit do rukou osobního lékaře Tutanchámona. Jme se tedy nalézt jeho hrobku a odnést si mumii lékaře. Z nějakého důvodu se jí v tom snaží zabránit nějaká zrůdička "profesor" či co, která se zde ale objeví jen na začátku a na konci filmu a ve výsledku nemá na děj žádný vliv. Mumie samotná ale nedokáže zachránit nic a nikoho, je to mrtvola a ty si už z principu moc z kopýtka vyhazovat nemohou. ~ Pomoci jí v tom má starý geniální bláznivý vědec fyzik, který přišel na způsob, jak oživovat mrtvé. Svoji schopnost testuje a vylepšuje pokusem o znovuoživení ptakoještěra, který se jedné noci vylíhne v muzeu a od té doby si lítá a dlabe vše živé po celé Paříži. Jedním z antropologů (?) v muzeu je i mladík, beznadějně zaláskovaný do Adèle, kvůli jejíž kráse a oraženosti jí všichni leží u nohou. Ta na to ale kašle, primární je záchrana sestry. Pak se tu ještě objevuje vážený inspektor se svojí družinou (zparodovaný blb), který je pověřen případem terorizujícího ptakoještěra. Na pomoc mu přichází nějaký známý lovec z Afriky, který je ještě větší blb než inspektor. ~ Až do této doby jde o přeplácaný příběh plný až moc rádoby vtipných částí, spolu navzájem nijak zvlášť nesouvisejících a až moc fantaskních, jako když Adèle zachraňuje před popravou páně fyzika na křídlech ptakoještěra. Situace se začíná zlepšovat ve chvíli, kdy dojde na oživení mumie. Starý geniální fyzik tím ovšem obětuje život, čímž se uvolní taková energie, že obživnou i mumie v nedalekém muzeu, včetně Tutanchamona a jeho družiny. Adèlina mumie, probudivší se po tisiciletích a plynně hovořící francouzsky a s anglickou vytříbeností, ovšem není faraonův lékař, nýbrž faraonův jaderný fyzik!!! Od téhle chvíle se mi začínal film líbit, protože mumie je poměrně dobře udělaná, dobře rozpohybovaná, má dobrý humor, dobré štěky, jednoduše od obživnutí mumie je film něčím jiným a něčím více zhlédnutíhodným. Bohužel se tak stane asi až ve třičtvrtině filmu, tudíž už nezbude moc času kochat se mumií kráčející Paříží a obdivující architekturu, ani celou skupinkou mumií v čele s faraonem obdivující Paříž na cestě domů. A bohužel takto to i končí. ~ Nedomyšlená splácanina, která sice zabaví, ale zase jde jen o výplň mezi jinými filmy. Čekal jsem víc, ale autoři mě zahltili něčím, z čeho mohlo být možná víc skvělých zábavných dílů v čele s Adèle. Adèle mohla klidně být "novou evropskou Larou" z počátku století, takhle z ní zůstane jen "ta kočka z té francouzské jaderné mumie". A to je dle mého hodně, HODNĚ velká škoda. Fňuk. () (méně) (více)

UncleG

Lucu, ty kluku... Od tebe bych rozhodně nečekal až tak infantilně naivní humor a scénář na inteligenční úrovni Noci v Muzeu. Totiž, ne že by film nebyl narvaný všemožnými vtípky až k prasknutí a ne že by gagy nefungovaly nebo selhávaly, jen jsem se při sledování divokých eskapád milostivé slečny Adély nemohl zbavit neodbytného pocitu, že "tomuhle vtipu se nejspíš královsky zasmálo dvanáctiletý dítě". Besson se navíc evidentně snažil zapojit komiksovou nadsázku a karikované postavičky, které jakoby vypadly z francouzského kresleného alba. Jenže to s tím stylizovaným karikováním, chlapec, trochu přepísk. Kromě samotné protagonistky totiž v příběhu figurují samí deformovaní idioti, kteří se křečovitě pitvoří ve snaze trumfnout své okolí co do debilnosti. Vítězem v přepáleném křepčení se pak stala postava ultradementního lovce Saint-Huberta, při jehož četných výstupech definitivně skončila všechna sranda. To všechno by se ale dalo odpustit, pokud by člověk nalezl zalíbení alespoň v hlavní hrdince. U mě však Adélka selhala na plné čáře. Jak charakterově, tak fyzicky vrcholně nepřitažlivá divno-ženka, která (kupodivu) nezabodovala ani scénou s "polomáčenými". Zhruba od poloviny filmu mě svými popínavými stonky ovinula plíživá nuda a zbytek jsem už jen tiše protrpěl. Francouzská Mumie nemá švih, říz a ani odpich. 40% a to do hodnocení počítám i geniální narážku na "nenáviděnou" Louvreovskou pyramidu. ()

blackrain

Neubránila jsem se pocitu, že to vypadá jako příběh Indiana Jonese, ovšem v mnohem lacinějším ražení. Alespoň, že hlavní hrdinka byla sympatická. Její filmové jméno mi připomínalo značku francouzského červeného vína. ()

kaylin

Luc Besson... Ne, já vlastně nevím, co se s tím chlapem stalo. Natáčel výborné filmy. "Leon", "Pátý element", "Magická hlubina", ale poslední dobou se v něm něco zlomilo a on se dal na filmy fantaskní, které nemají příliš velký potenciál, i když to na první pohled vypadá jinak. "Arthur a Minimojové" ještě docela ušli, ale další dva díly byli jeden horší než druhý. Hodnocení zhruba někde okolo 20 %, možná ještě o něco méně. "Tajemství mumie" není zase tak velký průšvih, ale rozhodně neříkám, že je to nějak skvělý film. První, co je skutečně příšerné, to jsou vizuální efekty. Prostě ta slabší kategorie, kterou je mnohdy lepší nahradit loutkami a jinou klasickou technologií. V tomhle případě by to nebylo tak jednoduché, protože tenhle film prostě efekty potřebuje. Jenže on i příběh je tak evropsky šílený. Možná vypadá dobře na stránkách komiksu, ale v případě filmu už to takový zázrak není. Trochu snaha o "Amélii", trochu "Mumie", ale ve výsledku jen absurdní fantasy, které se nebojí zajít za meze dětského filmu. Ne, tohle opravdu není pro děti. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/04/bruce-clint-simon-david-zbouchnuta-v.html ()

stration

Já nevím. Po perfektním začátku film začíná zpomalovat, víc blbnouot a mě nudit. Efekty průměrné, vtipu střídmě. Plus za šikovnou hlavní představitelku a přecejenom vtipné probuzené mumie. ()

Thomassi

Tak teda nevím, ale čekal jsem něco ve stylu Mumie, ale ve skutečnosti jsem dostal podivnou kombinaci francouzské kuchyně s odpornými výkaly létajícího monstra. Spojení oživlé mumie a k tomu ještě oživlého pravěkého ještě mi v tomto případě přišlo naprosto nezábavné. Už ze začátku jsem si říkal: "Bože, co to má být." A tak jsem to přetrpěl až do konce. Navíc role Louise Bourgoin byla taky prazvláštní. V jednu chvíle vás dokáže okouzlit svojí krásou, ale vzápětí vám leze neskutečně na nervy, protože křičí po všem možném. A mě s toho začal bolet zub. Ovšem od doby, kdy se na scéně objevila oživlá mumie, se mi to začalo líbit. Byl tam vidět humor a já se dokázal i smát. Ale to už bohužel zbývalo asi tak dvacet minut do konce a celkový dojem to zachránit nedokázalo. Luc Besson to teď přestřelil, a já se na to tak těšil. ()

PogoJoe

Stačilo mi 30 minut nudy, abych poznal, že s tímhle filmem nemá cenu dále ztrácet čas. Není to vůbec zábavné, ale trapné. ()

Skip

Mělo to být dobrodružné a vtipné, ale většinou to spíš bylo nudné a nudnější. A přitom je Besson schopný režisér - já to prostě nechápu. ()

kinderman

Bylo utrpení sledovat, jak se tolik talentovaných lidí spojilo, aby natočilo něco tak málo zajímavého (a zábavného). ()

dyfur odpad!

možno som kúpil vadné DVD-čko,ale začalo to..skok iná téma...a tak dokola - zmes mumie + jurský park v tej najhoršej kombinácii.Viac vám nepoviem, neviem o čom to malo byť ani ako to skončilo -najlepší bol názov filmu.... ()

StrYke

Už mám upřímně po krk tohohle debilního subžánru, který se proplétá s komedií, fantasy a dobrodružným žánrem. Podělali díky němu Mumii - Hrob dračího císaře i Harryho Pottera - všechny díly od Ohnivého poháru. Ne, z něj nikdy móda nebude a byl bych opravdu rád, kdyby tvůrci přestali kurvit zajímavé nápady nebo nám je alespon necpali! Mimochodem, těšil jsem se na mumie a ne na nějakýho pterodaktyla! ()

M.i.k.e

zvláštní,přestřelené a pčesto poměrně zábavné.I přes to,že hlavní hrdinka by mohla být "charizmatičtější" a navzdory faktu,že se jedná o typickou Bessonovku s krátkou dobou expirace,bych se celkem rád podíval na dvojku.Docela by mě zajímalo,jakým způsobem by se Besson chtěl ubrat...60% ()

Aljak

Kam ten Besson na to chodí? Na môj vkus tam bolo toho pokombinovaného až moc, takže to potom pôsobilo naozaj ako nejaká spleť všetkého možného a napokon z toho vznikla pomerne veľká absurdita. Ale čo sa týka spracovania, tak po vizuálnej stránke to bolo v mnohých ohľadoch veľmi dobré, teda ak odhliadnem od tých scénok s pterodaktylom. Louise Bourgoin bola príjemným oživením toho zmätku, no bohužiaľ ten miš-maš tomu veľmi uškodil... ()