Hubbleův teleskop 3D

• Česko Hubble 3D: Kosmický dalekohled (více)
Kanada, 2010, 42 min

Režie:

Toni Myers

Scénář:

Toni Myers

Leonardo DiCaprio (vypravěč)

Zažijte poutavý příběh – plný naděje, zdrcujícího zklamání, oslnivé duchaplnosti, statečnosti a triumfálního vítězství – to vše Vám přináší nový film Hubbleův teleskop 3D, v pořadí již sedmý film IMAXu z prostředí vesmíru, který pro vás připravil tým IMAX Space, držitel řady filmových ocenění. Zaznamenán v trojrozměrném formátu IMAX 3D, Hubbleův teleskop 3D vypravuje oslňující životní cestu Hubbleova vesmírného teleskopu – nejzásadnějšího vesmírného zařízení od dob kdy Galileo vynalezl teleskop, nebo od prvních kroků člověka na Měsíci. Diváci budou doprovázet posádku lodi při vstupu do vesmírného prostoru, kde astronauti plní nejtěžší úkoly v historii NASA. Tento příběh divákům dovolí zažít nesmírnou sílu při startech lodi, srdceryvné neúspěchy při plnění úkolů i dramatické záchranné okamžiky, to vše z fantastické blízkosti. (oficiální text distributora)

Kejt.lin

Je prostě blbý koukat se na 3D bez 3D, no jo no...nicméně jsem nějak v rozpacích, co tu hodnotit..záběry, příběh? Nevim. Příběh tu nebyl žádný. Paradoxně oprava Hubbla šla stranou na úkor ukázkám vesmíru, byť nádherným a dechberoucím. Kamera byla pomalá, je zde možnost si obrazy vychutnat, ale beztak jich je pomálu. Chybí mi něco poutavého a takový ty terminologický plky o tom, na co, že to těch 7min v kuse koukáme. Jo a- miluju hlas Filipa Švarce. ()

Matli

3D žádná sláva. Opraváři teleskopu nejsou kameramani, tak jak to asi mohlo dopadnout. Ale jinak animace průletu hvězdama je udělaná moc hezky, ale to je tak asi vše. 56% ()

owwidius

Dalo by sa povedat ze je to reklama na IMAX technologiu. Trailer bol dost fasa, ale inak je to klamanie telom a ukazka marketingu. Je to 40min dokument, ale dnes je uz zopar prikladov, ked aj dokument vie byt epic. Toto je ale take dost vseobecne, chce toho povedat (zbytocne) vela, pricom tych naozaj epic zaberov je len zopar, ked mali astronauti v ruke IMAX kameru – ale zas tieto sceny su fakt cool, nevedel som sa vynadivat, za to tu 4tu hviezdicku v pohode dam. [#40/2015] ()

n3uro

Obrazy galaxií, mlhovin, hvězd a vesmíru byli naprosto nepopsatelně úžasné. Ostatní už nebylo tolik zajímavé (ale vždyť to bylo o opravě Hubble teleskopu, že?). Zajímavé komentáře: Aidan ()

bobrux

Podíváte se na Hubbleův teleskop, uvidíte několik záběrů přímo z akční výměny komponent a dokonce budete ohromeni různými hvězdokupami a jinými vesmírnými útvary. To vše ale bohužel tak povrchně a zběžně, že jediné, co vám utkví v paměti bude vcelku solidní 3D zpracování, které nekonečnosti vesmíru dává další rozměr. Pokud tento dokument náhodou minete, tak o nic moc nepřijdete. ()

PEZ

[29.06.2014] Kedže mám doma novú 3D plazmu, rozhodol som sa pozrieť si tento IMAX dokument po druhýkrát, tentokrát tak ako to malo byť videné - čiže v 3D a v origináli s komentárom Lea DiCapria. Napriek skvelej forme a výbornému 3D rozmeru, tento dokument bohužiaľ iba škrabe po povrchu a je príliš krátky na to, aby poskytol akékoľvek detailné informácie. Tvorci sa viacmenej zamerali na problémy, ktoré Hubblov teleskop zo začiatku mal a ako ho museli postupne opravovať (a to vo vesmíre riskantnými výstupmi kozmonantov do voľného priestoru). Hlavný dôraz je však kladený na pekný 3D vizuál (ktorý sa fakt podaril a niektoré zábery boli vskutku úžasné), ostatné išlo bokom. Odporúčam skúsiť iný dokument (alebo knihu) o Hubblovom teleskope. Taký prelomový vesmírny ďalekohľad si zaslúži lepšiu prezentáciu resp. väčší priestor, než dostal v tomto kúsku. UPDATE Október 2016: Bola možnosť ísť na to po rokoch do IMAX sály a musím priznať, že na veľkom plátne to dostáva úplne iné grády. Za IMAX formu pridávam štvrtú hviezdu navyše, bol to ozajstný vizuálny zážitok. ()

Hpatrik

Viděl jsem pouze ve 2D na HBO, takže jsem přišel o to nejlepší, co tento dokument nabízí. Přesto je to nádherná podívaná, škoda jen že se dokument nezaměřil víc na samotné objevy teleskopu - jeho opravy jsou sice pěkné, ale postrádají větší informační hodnotu. ()

dwbmb

Velice krátký dokument, jako bývaly ty, které byly u nás krátce po otevření IMAXu. Mimochodem teď mě napadlo - proč to nepromítali jako před film před Gravitací? To by bylo parádní kombo. Já jsem upřímně čekal více prostoru věnovaného samotnému teleskopu a jeho úpravám, někdo zase slintá po více záběrech nekonečného vesmíru. Dokument toto dělí přibližně půl na půl, takže úplně spokojený nebude asi nikdo. Ale pořád je to mnohem lepší podívaná, než třeba vaření s Láďou Hruškou, žejo. ()

BardDeLune

Tak to bylo vcelku zklamání, virtuální pouť až do velkého clusteru je sice vizuálně výborná ale komentář i sdělené informace už pokulhávají. Pokud se člověk alespoň trochu o astronomické dění zajímá nedoví se zhola nic nového. Dokument skončil dříve než se k něčemu dostal. Záběry z oprav jsou velmi zajímavé ale také hodně prostříhané. Škoda. ()

Jadro

Pre tých, čo nemajú páru o vesmíre - rovnako aj pre tých, ktorí veria, že o ňom vedia dosť.... Ako celok by som to skôr klasifikoval na úroveň posolstva ako na úroveň dokumentu. ()

blondboss

Zaujímavý a vizuálne orgazmický pohľad do hlbín vesmíru ako takého za účasti najznámejšieho prostriedku, ktorý umožnil človeku vidieť tak mnoho tajomného tam vonku. Očakával som síce trošku viac hviezdnych a vesmírnych záberov a menej sa venovaniu oprave teleskopu, avšak aj to málo bolo úžasné. Už v 2D to bola pecka a neviem si predstaviť, čo to muselo byť v 4D. Vydarený krátkometrážny dokument. 75 % ()

Ou rest

Cely život at uz cilene ci nahodile skládáme do svého identickeho celku. Ten je tvoren temi extrémními, traumatizujícími, euforickymi a vsemi ostatními formami prakticky vesmirneho spektra fragmentu potažmo dnu. Tento snímek pro me osobne je onim jednim fragmentem z jednoho prostého amerického vesmirneho dne, kdy jsem dokazal uniknout od reality lidskosti k euforicke nevinnosti. Kdykoli si vzpomenu, tak se nechci opet probudit. Vraci mi to, co ma pro me zasadni smysl a to jsou emoce, pokoru a lasku. Jsem rad, ze jsem mohl byt soucasti a nikdy nezapomenu!!! ()

h.madlenka

Průměrné. Čekala jsem víc vesmíru a míň lidí (a zbytečných keců, které mi až moc připomínaly český dabing Fear Factoru). Některé záběry jsou vážně úžasné (třeba start raketoplánu, z toho se mi opravdu tajil dech), ale oprava samotného dalekohledu nejspíš moc lidí nezaujme. Ti lidé dělají určitě skvělou práci, ale laik stejně nepochopí, CO že to vlastně dělali. Na pořádný "vesmírný" film si v IMAXu tedy budeme muset ještě počkat. ()

P/\/EL

Pro mě zklamání: čistě IMAXových (2x 70mm)záběrů je tam menšina(jso usice úchvatné, skoro - skoro jak skutečnost viděná lidskýma očima), je pochopitelné, že do raketoplánu se tak velká kamera nevejde, takže místo ní usuzuju ten 3D prototyp od Panasonica - rok 2009, nevim, astronauti se chovájí trochu jako malá děcka, žádnou kapalinu či jiné věci ve stavu beztíže vám neukážou, jejich vtípky jsou v českém dabinku opravdu trapné.......ale to je ještě docela koukatelné, pak jsou tam i low-res 3D záběry(mají astronauti na přílbě skafandru), co mě ale opravdu vytáčelo byli patetické záběry z televize - uplně 2D a velmi nekvalitní a hlavně uplně zbytečné, uplná vata, dokument má sám o sobě pouze 45´, ale tohle mi příde opravdu trapné. Možná to nejlákavější - 3D záběry vesmíru ale bohužel nic moc, jednak IMAX kamera zabírá pouze Hubble z jednoho úhlu, je to pěkné, ale v 1 záběru mě docela iritoval kabel, který byl holt příliš blízko - za to samože nemůžou, krom toho, na dálku se 3D efekt vytrácí................3D vizualializace vesmíru(pozor!! počítačové!!) - jsou na můj vkus vlastně docela kýčovité - fotky z Hubble jsou vlastně určitá atraktivní interpretace vesmíru - nedá se říct, že ty barvy jsou přesně takové - lidský zrak má určité limity atd. - doporučuji si o tom něco přečíst. Prostě pro rodinu s dětmi je docela ideální - pro tatíky s malými kluky.......................a i hudba je chvílema docela mimo a protivná, efektní titulky. No, slabota...slabota.......................PS: Vtipná byla docela ta holka - uvadečka, měla z toho uvádění děsnou "prču", nedokázala se udržet nesmát, takže......jako..v pohodě......měl sem sice slevu, ale jako těch 170, nebo kolik....vyhozený prachy...................................upřímně, zájem většiny lidí o vesmír je docela povrchní, jistě se zvětšil i díky Hubblu a jeho kýčovitým fotkám - vybarveným spíš tak pro astrology než pro astronomy......ale zase na druhou stranu je vidět, že práce astronauta je nesmírně fyzicky i psychicky náročná a nebezpečná, ale na živo je to samozřejmě stokrát lepší než v IMAXU.........hlavní problém vidim spíš v distributorech, jak cizích, tak českých, že vytváří takové paskvily, ale de o prachy......bohužel.............a neodpustím si ani to, že uvažovat o sobě, jako o nicotném ničem - oproti obřímu vesmíru je docela hloupé..........vesmír je velký, ale žijem hlavně na zemi....Pandory tam možná jsou, ale...................víte co... ()

PreLa

Dokument mohl obsahovat více informací o Hubblevě teleskopu. Ale i tak byl zajímavý, zejména co se týče práce astronautů, a záběry z vesmíru fascinující. ()