Film Jozefa Zachara na motivy slovenské lidové pověsti vypráví příběh z poloviny 17. století, kdy Turci podnikali své výpady do střední Evropy. Při jednom z nich unesou urozenou paní Dóciovou (K. Stražanová) a nikdo z místních nemá odvahu ji zachránit. Až na dva muzikanty ze Sebechleb Petra (P. Trávníček) a Jakuba (S. Dančiak). Jelikož ale neumí turecky, a ani neznají cestu, přidá se k nim také jejich celoživotní opatrovatel báťa Klimo (V. Polónyi). Trojice neohrožených hrdinů se pak vydává do Cařihradu a na své cestě za vysvobozením urozené paní z pašova harému bude muset překonat mnohá nebezpečenství včetně tureckého velitele Selima (A. Hryc), který jim slíbí krutou pomstu za své zostuzení. Nebudou však odkázáni jen sami na sebe. Pomohou jim také jejich nové hudební nástroje obdařené zvláštní kouzelnou mocí… (Česká televize)

Paldiny

Kdeže, Perinbaba bola ešte mladica, keď borci zo Sebechlebov nakopávali arogantným Turkom tie ich nadýchané pozadia. Ako decko som hltal nevídaný dobrodružný náboj, dnes ma neprestáva fascinovať ako šikovne sa popasovali s tureckými palácmi a kostýmami nevynímajúc. Čo som vnímal vtedy a vnímam aj dnes je tá suverenita postavičiek, ktoré ovládli minulý svet, aký s prehľadom ukočíroval režisér Jozef Zachar. Byť len taký Báťa Klimo čoby vševed, chvastúň a bojko v jednej osobe je pre mňa predstaviteľ hrdinu onej doby, jeho dve doprevádzajúce uchá mu obstojne sekundujú a z ukradnutých dám stojí minimálne Katka za záchranu. Vtipom, mám pocit, že rozumiem dnes ešte viac, zvlášť Andy Hryc tam perlí jak blázon a za tú rytmickú a návykovú hudbu by sa nemusel hanbiť ani Williams. Tento počin skrátka nestárne. ()

Marina111

Štandardná záruka zábavy. Minimálne pre mňa a moju rodinu. A vlastne - aspoň sa nazdávam- pre každého našinca, ktorý má aspoň trochu rád slovenský humor, folklór, a tú našu povestnú schopnosť znemožniť snáď každý národ ... Prepáčte, Turci :) ()

agassi68

Joj, na túto rozprávku mám slabosť! Polónyi, Hryc, Dančiak atď. sa na výbornú zhostili svojich rolí. Kulisy záhorskej púšte a zvuk ozembuchu mi navždy ostanú v pamäti. Radím k dielam, ktoré sa dajú pozerať každý rok a nestrácajú nič na svojej zábavnosti. ()

HDeer

Záživné a skvelé. Nepatrne síce zanikol potenciál nástrojov tým že opakovali stále jeden motív no napriek tomu to považujem za klenot československej kinematografie. ()

brumbrum

Mile, taka capina usmevna ;-). Ale hlavne: slovenske. Celkom fajn, ziadne chrunoviny zo zapadu, proste slovenske, ved uz za to si to zasluzi 3*, ze sa kedysi darilo robit doma filmy. S ozembuchom, huslickami, Dunajom - a este s Katkou a somarikom. Kde su tie zlate casy.. ()

Rathalos

Sebechlebski hudci je rozpravkova komedia,na ktoru nedam dopustit,nadherny ceskoslovensky kult s vynikajucimi hercami,vzdy mi tento film zahreje dusu,genialna zalezitost...:-) ()

Biopler

Fraška kvôli forme akejsi poloinscenácie, ktorá je gulášom dobrodružstva i rozprávky a aj paródie na neschopných Turkov. Takýto štýl mi je z duše protivný. Keď mám sledovať vrstvy príbehu, ktoré končia tak hlúpo, tak vypočítavo, aby nám všetko krásne akože zapadlo a celé hralo, tak mám chuť zahláškovať "chce sa mi zvracet". Jedine výkon Polónyiho stojí za jedinú hviezdičku. ()

ostravak30

Film na pomezí pohádky a fantasy. Vidíme trojici postav, kteří připomínají všechno na světě, ale rozhodně ne hrdiny. Tedy takové ty opravdové, které běžně známe. Vydají se zachránit paní Dóciovou a k tomu jim postačí jenom důvtip. Turci jsou zde prezentováni minimálně jako lidé s dlouhým vedením anebo lehce natvrdlé. Výprava tak úplně není špatná, ale zase několikrát zobrazený turecký zámek byla jasná atrapa. Ve filmu se objevily i nějací čeští a později známí slovenští herci. Škoda jen, že my Slováky v našich filmech nedabujeme a ani v československých filmech se nedabovali, ale slovenští tvůrci to dělají prakticky pořád. ()

Eire

Lepsiu komediu o Musulmanoch som nevidel. Zatial... Polonyi a Hryc absoluuutna bomba. ;-D A ta pust na zahori... ()

BlueNeon81

Ten film má všetko, vynikajúcu výpravu, chytľavú a skvelú hudbu, famózny a pútavý príbeh, legendárne a kvalitné herecké obsadenie, nezabudnuteľné repliky... U mňa jednoznačne plný počet a teším sa na ďalšiu reprízu na jednej z našich TV. A tento film by mohol už konečne výjsť aj na DVD/Blu-ray, veľmi si to zaslúži. ()

PTuranyi

Veselá rozprávková komédia o hudcoch čo sa vybrali do Istanbulu veľkomožnú pani Dóciovú z tureckého zajatia vyslobodiť. Mladí sú, neskúsení. Ešte že je s nimi báťa Klimo, ktorý je figliar všetkými masťami mazaný a hoci veľmi rád preháňa nakoniec všetko dobre dopadne. Z filmu síce trčí televízna produkcia, napriek tomu to príjemne naivnému snímku na pozerateľnosti neuberá. Herci podávajú celkom dobré výkony. Hlavne Viliam Polónyi v úlohe Klima a Andrej Hryc ako Selim. 75% ()

ado7

Na slovenské pomery to musel byť asi najvýpravnejší film 70 rokov :o) Ešte štastie, že máme na Záhorí púšť. V každom prípade je to dobrá zábava na sobotné poobedie ()

bastardius

Viděl jsem toto slovenské dílko, ve večerním klidu, dobře naložen a díky vysokému hodnocení pln očekávání. Po úvodní čtvrthodině vzájemného oťukávání mi Viliam Polónyi nasadil ostrý bodyček ze kterého jsem se nevzpamatoval až do konce. On za to vlastně ani nemůže, ale jeho postava je vyloženě nesympatická a celý scénář je jako šitý horkou jehlou. Trávníček a Matyáš byli obsazeni asi proto, aby tomu dali punc československé tvorby. Zvláště u Trávníčka mi to připadá divné že dva roky po popelce vzal takovou roli. Třeba jsem tomu neporozumněl, nemám rád rádoby bodré postavy. Za mě ** ()