Byli to nerozluční přátelé. Psali o filmu radikálně a bez předsudků. Dali vzniknout filmovému hnutí, které natrvalo změnilo klima světového filmu. Objevili pro film Jean-Paul Belmonda. Dokázali dokonce zrušit na jeden rok festival v Cannes. Spolu se svými souputníky udali tón francouzské kinematografii druhé poloviny dvacátého století. Řeč je o François Truffautovi a Jean-Luc Godardovi. Tvůrcích filmů jako Jules a Jim, Nikdo mě nemá rád nebo U konce s dechem. Dokument, kterým nás provází mladičká hvězda evropského filmu Isild le Besco se věnuje především vzrušené atmosféře začátku šedesátých let a společné cestě obou režisérů ke slávě až jejich následnému dramatickému a nenávistnému rozchodu. (oficiální text distributora)

Cinemo.cz (Petra Andrýsková)

"Dvě kontroverzní, objevné a radikální filmové osobnosti si bezpochyby zasloužily svůj vlastní film, který by zdokumentoval jejich myšlení, jež navždy změnilo dějiny nejen francouzského, ale i celosvětového filmu. Ale naprosto popírá to, o co se oba umělci snažili." více

Filmserver.cz (Vratislav Šálek)

"Láska k filmu je spojila, láska k filmu je také rozdělila. Dokument o cestě dvou legendárních filmařů od přátelství k nenávisti není příliš zajímavý a chrlí spoustu dat. Televizní obrazovka by mu nepochybně slušela lépe." více

MovieScreen.cz (Adam Fiala)

"Sice mi pěkně zopakoval, co byla nová vlna, ale není to nic, co bych si nepřečetl v životopisech. Laurentova platonická láska byla asi tak silná, že se kvůli ní dal na režii a natočil tento poloplný, poloprázdný dokument, aby mohl s láskou vzpomínat." více

Topzine.cz (Pavlína Nouzová)

"Hodí se mít dokument, kde je o Godardovi a Truffautovi všechno "sesumírované". Ale leda tak, když se člověk nechce učit z knih na zkoušku z francouzské nové vlny. Jinak jsou Dva ve vlně naprosto zbytečný počin." více

25fps.cz (Matěj Nytra)

"Můžeme Dvěma ve vlně vytýkat, že historii tohoto hnutí značně zjednodušují a podobně jako James Monaco (v publikaci Nová vlna: Truffaut, Godard, Chabrol, Rohmer, Rivette napsané již v 70. letech) vlnu zosobňují především s proslulou pěticí filmařů z řad Cahiers du cinéma. Další jména zde totiž…" více