V červenci 2007 se vydala tříčlenná expedice trabantem Hedvábnou stezkou do pouští střední Asie. Na tachometru malého žlutého trabanta se otáčí patnáctý tisící kilometr. Pod jeho koly zmizela polovina Evropy i většina států střední Asie. Po šesti týdnech strávených v jeho nerozměrných útrobách společně projeli Dan Přibáň, Vladislav Růžička a Jan Martin Kozel střední Evropu, Balkán, Turecko, Írán a Turkmenistán, aby se v uzbeckém Samarkandu jejich cesta opět zlomila na západ a přes Kazachstán, Rusko a Ukrajinu je dovedla domů. (Doc Alliance Films)

Mishqo

Najslabší spomedzi trojice dokumentov o Trabantoch na cestách. Síce prvotina a preto treba oči prižmúriť. Ale vôbec to nebolo také vzrušujúce ak cesta po Afrike či Južnej Amerike. O rýchlosti prechádzania jednotlivých krajín ani nehovorím a suchý, profesorský, nezainteresovaný komentár tomu vôbec nesedel. 60-65% ()

VasaX

Moc pěkné, ale než nějaký dokument to působí jako letmý cestopis sestavený se sebraných záběrů kamery, co byly sem tam natočeny, když se to zrovna hodilo. Což si myslím je poměrně dost škoda. ()

mcleod

Expedice byl dobrý počin... ale ten dokument už ne. Z něj bylo jasně zřetelné, že hlavního šéfa expedice zajímá víc jeho trabant, než země, kterými projíždí. Památek bylo ukázáno poskrovnu, život lidí snad vůbec ne, ale o trabantu jsem se toho dozvěděl víc než za celý můj dosavadní život. Na DVD oceňuji vcelku vyčerpávající informace o expedici, včetně poněkud směšného shrnutí nákladů. Kamera za 130 000 na amatérské video, notebook za 30 000 na ukládání fotek :-) No nebyla to příliš nezávislá expedice. ()

Kosmik 1

Je vidět, že na prvním dokumentu ještě nemají všechno takhle vychytaný jako ve dvojce z Afriky a spíš byla posádka unešená z toho, co viděla a s kamerou jim to ještě tolik nešlo. Ale podstatné pro mne je, že jde na tom vidět obrovské odhodlání, cítím tam to dobrodružství a celá tahle akce na mě působí velmi pěkným dojmem. Je fajn, že češi zanechávají po sobě i takovouhle stopu. Vidím, že má tenhle dokument i spousty nízkých hodnocení jen kvůli tomu, že prý působí odměřeným dojmem. Mě se to naopak nezdálo až tolik zřejmé a spíš jsem si užíval a představoval si to, co musela posádka prožívat a čím musela trpět (technika, počasí, cesty necesty). Hodně jsem jim fandil, ať celou misi dotáhnou do konce a ikdyž to stálo spoustu úsilí a nervů, tak se jim to nakonec podařilo a nezbývá než smeknout. Absolvovat podobnou výpravu bych si taky přál. 100% ()

Ravi

Anabáze přes Turecko, Irák, Střední Asii, Kazachstán a Ukrajinu měla své kouzlo. Je to napůl namluvený dokument, napůl výpověď o strastech cestovatelů. Každopádně mají pánové i Egu můj respekt za to, do čeho se nebáli pustit. Profesionálně upravené homevideo splňuje účel a na českém poli je to celkem zdařilý nápad, i když zdaleka ne využitý do mrtě. 65% = 3/5 ()

Cejny

Úroveň prvního dokumentu o bakelitovém trábošovi a jeho putování po Střední Asii cestou necestou má něco do sebe. Ale poté, co jsem nejprve viděl Trabantem napříč Afrikou, jsem po zhlédnutí tohoto dokumentu mírně zklamán. Dobrodružství je to bezpochyby úžasné, ale oproti Africe mi to přišlo bohužel o něco slabší. 60 % ()

LuciusWlk

Tihle chlapíci dokazují, že nemožné neexistuje, když dostatečně chcete. Dokument je jednoduchý, přesto poutavý a zajímavý. Chtělo to více točit a točit. Naštěstí přišla Afrika a tam už to je mnohem lepší. A co teprve Jižní Amerika. :DD ()

Sdoom

Trabantovská prvotina, která trpí mnoha nedostatky. Rozhodně to mělo být delší, podstatně delší. No a v tý slabý hodince, kterou dokument trvá, to chtělo se trošku víc zaměřit na ta úžasná místa, dyť v těch nejhezčích městech Hedvábný stezky se kamera zdrží sotva pár desítek sekund! Tvůrci se ale poučili, africké pokračování tyhle nedostatky odstranilo. Tři hvězdičky zejména za odvahu a urputnost, se kterou se výprava potýkala se všemi překážkami. (SD) ()

Maynard.

Nadšenci... Tihle borci, v čele s kapelníkem, sou vážně neskutečný nadšenci. Tentokrát se vydali přes Turecko do Iránu, prostě do bohapustých zemí a pak zpátky do ČR. Neustálý prach a polní cesty + do toho celej den sedět v tráboši :o). Sakra, takle si to cestování zrovnane představuju. Mazec je to, jak to svý autíčko dokážou pořád opravovat, prach neprach, šutry nešutry... Tady to vypadá, že s nima jelo i nějaký další auto, páč tolik lidí by se přece do tráboše nevešlo. Tak jako tak je obdivuju nejen za tu jízdu, ale i za to, že se vydali do tědlech problémových zemí, ve kterých nikdy nevíš komu jebne v tom, co ukrývá pod turbanem :o). ()

Junglista

Tenhle dokument si určitě zasloužil bejt minimálně o půl hodiny delší. Byl by to perfektní cestopis, ale bohužel se jednotlivejm zemím věnuje dost povrchně a když už to vypadá, že se člověk doví něco víc, šup a sme zase o 3000km dál. Je to takovej polotovar. Africký pokračování je úplně někde jinde. ()

ondrula

Pro mě jednoznačně pochoutka, neboť se jede do střední Asie, což je něco pro mě. Ovšem musím uznat, že ve srovnání s africkým dobrodružstvím je to trochu slabší, na cestě se nic moc zajímavýho neděje, resp. tam klucí nic moc pozoruhodnýho nezachytili. Zaujalo mě, jak byli účastníci zájezdu při pekelné jízdě Kazachstánem už fakt nasraný a očividně si to takhle nepředstavovali; asi čekali, že jim trabuko v poušti pošlape jako hodinky. ()

Mikino00

Tady se ještě tvůrci věnovali spíše jízdě samotné, než záměru vytvořit detailní dokument. Skoky na cestě jsou obrovské, ale i tak je to zajímavá sonda do jejich strastiplné cesty. ()

Santino7

V porovnaní s ďaleko známejším, neskorším cestopisom od tejto partie okolo Dana Přibáňa Trabantem až na konec světa je to síce neporovnateľne slabšie a menej pútavé, no i tak to má určité čaro. Inými slovami, partia sa tu ešte, čo sa týka natáčania atď., tak trošku hľadala, nemali toľké skúsenosti, nebolo to ešte na takej profesionálnej báze (dozaista aj s financovaním expedície to bolo o poznanie ťažšie, o tom som presvedčený), a rovnako tomu chýbal ten ich typický humor či v neposlednom rade aj väčšia pestrosť posádky (zábavné a uletené poľské duo, a takisto pohodový slovenský zástupca Marek Slobodník na neodmysliteľnej Jave) - všetko toto sú faktory, ktoré robia v úvode spomínaný, novší dokument jedinečným, avšak dokázal by som sa bez nich zaobísť. Dokážem totiž prijať odlišnosť a ešte o niečo vážnejší (možno opatrnejší) štýl, akým sa tu ubrali, lenže je tu iná vec, ktorá mi prekážala, a ktorú žiaľ prehliadnuť nemožno - chýbalo tu viac záberov okolitej krajiny. Oveľa viac! Jasné, nie je to typický cestopisný dokument v pravom slova zmysle, ale aj tak, tie zábery tam proste chýbajú ako soľ, tak to proste je. Omnoho radšej by som si užíval zábery daných exotických i menej exotických krajín, zábery na pamiatky, rozbúrané cesty či hocijaké iné zaujímavosti, než sa dívať, ako nevedia uspieť s kadejakým povolením, ako sedia na mieste, ako vymieňajú to a potom zas hento. Mne to skrátka prišlo byť moc útržkovité a oveľa viac by mi ulahodila forma, keby to bolo točené seriálom, kde by sa každá časť zaoberala jednou z precestovaných krajín a mala dajme tomu 20-30 minút (aj keď je mi zároveň jasné, že natočiť o toľko viac záberov, v takej podobe atď., by celkovo zmenilo ráz, trebalo by diametrálne odlišný rozpočet a kopu iných vecí). Lenže ako vravím, odbiť krajinu jedným-dvoma zábermi, to mi príde byť neadekvátne. Každopádne, napriek kritike, ma to svojím spôsobom zaujalo a niektoré zábery boli vskutku krásne - Hodvábna cesta má svoje čaro, to sa poprieť nedá. 60% ()

camper

Kéž bych jednou provedl stejnou expedici. Jo, miluju dobrodružství, ale často zůstane jenom u toho, že se dívám na dobrodružství jiných. Škoda, že stopáž tohohle filmu byla jen 58 minut. Ano, Kazachstán je slušný peklo, který bych chtěl zažít! ()

HouseMK

Nejsem tak úplně "nezávislý pozorovatel", ale přesto - nebo právě proto - klobouk dolů před celou expedicí i podmínkami, ve kterých dokument vznikal. Už se těším na další dokument "Trabantem napříč Afrikou", který slibuje ještě o poznání pestřejší podívanou. ()

Matli

Je fakt, že když není dost peněz, tak se toho asi moc natočit nedá, ale aby během jednoho střihu přeskočili z Prahy do Turecka, to je trošku blbý. Jinak mi přijde, že natáčejí více památky než jízdu a problémy s autama. Nejslabší trabantovský díl, ale chápu. 55% ()

Erumocio

Nápad bezvadný, ale jak je tady již mnohokrát zmiňováno, nejslabší ze všech dílů. A bodejť by ne. Kluci ještě nevěděli jak to pořádně uchopit. Každopádně trabantí dobrodružství stojí za shlédnutí. ()