V červenci 2007 se vydala tříčlenná expedice trabantem Hedvábnou stezkou do pouští střední Asie. Na tachometru malého žlutého trabanta se otáčí patnáctý tisící kilometr. Pod jeho koly zmizela polovina Evropy i většina států střední Asie. Po šesti týdnech strávených v jeho nerozměrných útrobách společně projeli Dan Přibáň, Vladislav Růžička a Jan Martin Kozel střední Evropu, Balkán, Turecko, Írán a Turkmenistán, aby se v uzbeckém Samarkandu jejich cesta opět zlomila na západ a přes Kazachstán, Rusko a Ukrajinu je dovedla domů. (Doc Alliance Films)

Jurkodak1

Zajímavý dokument, který následovala ještě řada větších expedic. Za mě dobrý a myslím si, že Dan Přibáň by měl dostat za svůj přínos české kultuře těmito dokumenty řád od prezidenta místo nějakého Trošky či Renče. ()

DETTO1976

S každým autom sa dá prejsť kus sveta. Tento cestopis je dôkazom toho že keď sa chceš voziť na trabante tak ho musíš stále opravovať. ()

rekkky

Výborně zfilmovaná expedice po stále existující obchodní Hedvábné stezce, jejímž úkolem a náplní není žádná směna zboží či služeb, ale čistá touha po zdolání nepřejícné trasy. Hlavní roli hraje v dnešní době netypický dopravní prostředek, což je záruka netypických zážitků a dokument funguje jako reklama na cestování, dobrodružství, radosti a nadšení do života ať už v cestě stojí cokoliv. ()

Ombak▼Penari

Přeci jen je vidět, že je to prvotina a natačení ještě nebylo úplně vybroušené. Rovněž trasa nebyla tak atraktivní jako u dalších dokumentů, ale i tak je na co se dívat a čím se bavit. Doporučuji servírovat jako předkrm před Trabantem napříč Afrikou. ()

char_t

Akce to musela být parádní, ale je hodně vidět, že natáčení bylo pro účastníky vedlejší... Během 57 minut pak nedokázali pořádně zachytit ani krásy projetého území, ani strasti cestování trabantem, a celé to vyznělo tak trochu naprázdno... Spíš takové lepší domácí video z dovolené, než profi cestopisný dokument :-) ()

Raziel_cz

Akce dobrá, ale dokument... meh. Záběry by i byly zajímavé, ale komentář je na ně napasovaný strašně nepřirozeně. Miroslava Táborského mám sice rád, ale místo něj bych radši poslouchal, co měli Přibáň a spol. na srdci přímo v daných situacích. A délka taky nic moc. Tak třeba příště. ()

SidneyP

Jde poznat, že šlo o jejich první misi, kdy se více soustředili na mluvení o památkách, než o trabantovi, což podle mě zajímá víc lidí. I z filmařské stránky to není na takové úrovni jako zbylé díly, ale hej - dobrý adventure document. 60%. ()

VerenaLord

Chtělo by to alespoň dva díly, aby bylo podáno dostatek informací z tak dlouhé a psychicky i fyzicky náročné cesty. Je zřejmé, že se jedná o poměrně amatérské dílo - kamera, střih, ozvučení nestojí za nic. Cestovatelé si mohli dát víc snahy po cestě s filmováním. Jednoznačně oceňuji odvahu vydat se do takovýchto končin s tak mizerným autem. Jsem ovlivněna jejich druhou cestou, která mě naprosto dostala, a proto hodnotím stejně, i když v hloubi duše vím, že je to značně neobjektivní. ()

truby

Je to pravda o trochu méně zajímavé než z Afriky, ale to je podle mně délkou cesty. V Africe to bylo 20 000 km pouze tam, zde je to 15 000 km tam i zpátky. Chlapi spíš jeli, než natáčeli, přesto to co se jim povedlo natočit je zajímavé, akorát trochu odbyli cestopisnou část a hromadu zážitků si zřejmě nechali pro sebe. ()

cogi

Škoda, že není cesta zachycena v delším provedení. Velká škoda. Současná stopáž spíš byla takovým nástinem cesty a chybělo mi hlubší zachycení samotného putování a bližší poznání míst. ()

Design

není to tak poutavé jako cesta po Africe, ale i tak je to dobrá podívaná. závidím takové dobrodružství :) snad to někdy taky zažiju!! .... mimochodem Kazachstán Ruless !!! :D ta jejich cesta :D nechápal jsem :) ()

Philip_Fry

Jako dobrý, ale přednáška s fotkama by byla v tomhle případě lepší... Uvidíme co druhý díl, třeba se víc snažili získat zajímavý filmový materiál:D ()

bearmeedek

Trabantí filmové cestování jsem začal nejprve posledním dílem a teď jsem přeskočil na první. Extrém mezi těmito dvěma díly je znatelný. Tak jako u Do posledního dechu je zaměření více na osobní příhody a strádání, Hedvábná stezka toto postrádá a věnuje se převážně ukázce cizích končin. Z tohoto cestopisu je cítit amatérské zpracování, které nic nemění na zajímavé cestě a „hrdinství“ sériového a neupraveného bakeliťáku. Punc "filmu" ovšem dodává komentář Miroslava Táborského. ()

Likan7

Tak trochu jsem to čekal. První expedice s trabanty je (snad) nejméně zajímavá. Pokud bych chtěl vidět krásy východních kultur a tamních států, pustím si moje oblíbené Na cestě s Donutilem a Bartoškou. Tady jsem ale očekával to, co jsem (bohužel, nebo spíš bohudík) dostal až ve druhé půli. Problémy s autem, úřady a všelijaké různé nehody, se kterými se pánové potkali. Však je to ale první expedice, jedeme dál :-) ()

loveless

Na to, jak zajímavá ta cesta musela být, je to moc krátké, nudné a špatně sestříhané. Ale na první film dobrý. ()

hero_bk

Člověk se může jenom divit, jak zaostalý může být takový Kazachstán ve 21. století... Ty jejich cesty :D Vážně klobouk dolů, jsou to dobrodruzi. ()