V červenci 2007 se vydala tříčlenná expedice trabantem Hedvábnou stezkou do pouští střední Asie. Na tachometru malého žlutého trabanta se otáčí patnáctý tisící kilometr. Pod jeho koly zmizela polovina Evropy i většina států střední Asie. Po šesti týdnech strávených v jeho nerozměrných útrobách společně projeli Dan Přibáň, Vladislav Růžička a Jan Martin Kozel střední Evropu, Balkán, Turecko, Írán a Turkmenistán, aby se v uzbeckém Samarkandu jejich cesta opět zlomila na západ a přes Kazachstán, Rusko a Ukrajinu je dovedla domů. (Doc Alliance Films)

JohnCZ

Atraktivní výprava zpracovaná ne příliš atraktivně a rozhodně ne tak důsledně, jak bych si býval přál. Zážitek to musel být bezesporu skvělý, ale dokument je na můj vkus zpracován příliš povrchně (spíš jako záběry z dovolené než jako dokument) a málo do hloubky. Chtěl bych jednoduše vědět víc jak o samotných členech expedice, tak o jejím průběhu. ()

PauloZ

Škoda, že je to tak krátké a zbrkle sestříhané, protože při opačném sledu shlédnutí jednotlivých výprav (jako v mém případě), vyzní tahle první estráda velmi stroze a po skončení jsem měl pocit, že divákovi bylo utajeno spoustu zajímavých záběrů. ()

O.Peta

By člověk nevěřil, kolik je problémů s obyčejným natankováním benzínu, tolik papírování i okolo tohole je fakt k smíchu. Dobré vědět, že až někam vyrazím, radši sebou musím vzít dostatek kanystrů :D Škoda kratší stopáže, klidně by to mohlo být delší, protože ze zemí jako například Rusko a Ukrajina toho moc k vidění nebylo, ale chápu, že úmyslem bylo ukázat ty exotičtější země, kde není nouze i o problémy. ()

gogos

Ačkoliv nejamatérštější, nejkratší a nejmíň cestopisné, má úvodní dobrodružství s trabantem hodně do sebe. Je bezprostřední, odvážné a zábavné. Škoda jen minima materiálu. I tak se ale podařilo vytvořit hodně zajímavý dokument. Již se těším na Austrálii! 4* ()

kaylin

Skvělý začátek zajímavého projektu a vlastně i takové životní cesty. Na tomhle dokumentu je opravdu jen trochu vidět, jak krásná místa na světě pořád ještě existují, ale i tak jsou zde záběry a informace, které stojí rozhodně za to. Je zde hlavně dost z toho, kudy se cestovalo a jak to šlo, jaké byly problémy, ale to nevadí, přece jen je to hodně o trabantu. Ty novější díly jsou ale mnohem promakanější. ()

Aleee89

Na Trabanty jsem se dívala tak nějak na přeskáčku, ale první díl jsem viděla naposledy, což je pro projekt samotný škoda, protože u Trabantu Hedvábnou stezkou je citelně znát, že celý tým byl na začátku, nevěděl, do čeho úplně jde... Chyběl mi humor a chyběli mi lidé, se kterými jsme se seznámili na jiných cestách. Zaměření se na země a památky místo na pocity, zážitky, byrokratické naschvály či samotná auta a strasti i radosti, které přinášejí, se mi taky úplně nepozdávalo. Tohle byla taková standardní Cestománie nebo lepší home video. Chválím nápad a uznávám tenhle film jako dílo, které to všechno odstartovalo, ale jako celek za Afrikou a bezkonkurenčním seriálem o Jižní Americe bohužel zaostává. ()

mikinhoo

Na filmu je vidět, že je to pokus o začátek určité série, která vyšla jak už všichni víme. Kamera nebyla úplně profi, dialogů bylo pomálu. Všechno to navíc provázel jeden dlouhý zatracený monolog o tom, kdo kdy v jakým století umřel, vládl atd., bylo by to v pořádku, kdyby ovšem film nepůsobil jako, že nejde o typický historický, á la Toulavá kamera, dokument, ale o zážitek cestování s trabantem za minimální peníz někde mimo civilizaci. Naštěstí se poučili a natočili to více, jak já říkám, po "topgearovsku". ()

sator

Hltání kilometrů se stává samoúčelným i tak je ale dokument zajímavý.Ve stejném roce co se vydal Dan Přibáň s trabanty kolem světa, měla stejný nápad skupina mladých německých dobrodruhů, i když jejich záměr byl pomoc kambodžským dětem.  Z cesty vznikla kniha "Trabant Trek: Crossing the World in a Plastic Car"  od autora Dana Murdocha." ()

okkac

První jsem viděl africké dobrodružství, takže logicky mi tento první pokus přišel trochu slabší zpracováním, ale nicméně i Střední Ásie je velmi zajímavá oblast, dokonce pro mne ještě zajímavější, než Afrika, ale bohužel dokument je to trochu krátký na to, aby zachytil více věcí, než jsme viděli. ()

chelseaman22

Po shlédnutí Afriky a Jižní Ameriky mi přes oči nejde ta amatéřina, krátká metráž a malý focus na pamětihodnosti. A to by nebyl Přibáně, aby na závěr samotný nenakydal samá moudra o tom, že upuštění komfortní zóny je prostě ků:l. 65% ()

Cedr

Ještě poněkud neohrabané a amatérské, ale nadšení pro věc z toho čiší. Na dokumentárně cestopisnou prvotinu to je solidní. ()

Gothar

Námet na cestu je to zaujímavý, ale je vidieť, že ide o prvú cestu a prvý dokument. Nevýhodou je aj to, že sa išlo iba s jedným autom a preto chýbajú dynamickejšie zábery. Na druhej strane, aj z dokumentárnej stránky je to slabšie, je tam málo stretnutí s domácimi, ktoré tradične oživia každý dokument. 70 % ()

Ryuuhei

Napravuji, co jsem zameškal, ale ve výsledku tolik nadšený nejsem. Začátek zasazený hned do Turecka působil uřízlým dojmem, kdy zde nebyl ani kratší sestřih cesty předtím. Zbytek cesty se nesl víceméně taky ve střizích a opravdu zajímavých situací bylo pomálu. Navštívení některých více známých míst a následný výklad tak nebyl mnohdy ničím moc záživným. Amatérský cestopis velmi průměrného rázu. Ale nebudu zapírat, že bych také nějakou takovou jízdu napříč neznámými kraji rád zažil. 50% ()

Lachtaan

Trabanťáci začali dost nevinně a pro širokou škálu diváků, kteří je sledují dnes, zcela chápu, že i velmi nezáživně. Za to lze vinit onen hrozivý fakt, že většina dnešní české společnosti ani netuší, kudy celou historií lidstva protkaná Hedvábná stezka vlastně vede a nedokázala by ony nevinné, třebaže ohromně fascinující země zakreslit do mapy světa. Přitom tato středoasijská výprava má právě to dechberoucí kouzlo dobrodružství, které dalším komerčně zaštítěným dílům skutečně schází. ()

filmmovier

Až teď jsem dohnal snad největší filmový rest - první trabantí výpravu. Nechci říct, že je natočená mizerně, ale s tím zbytkem se to vážně nedá srovnávat. Víc než trabantům a problémům po cestě se to věnuje různým zeměpisným zajímavostem, takže je to opravdu spíše regulérní dokument, ale hlavně je to až obludně krátké, přičemž nejvíce prostoru má Dan Přibáň a ti zbylí tam prostě jen jsou a jedou s ním. Vidět tohle jako první, nejspíš mně to do budoucna vůbec nezaujme, a není se čemu divit, tohle vážně není ten žlutý cirkus, jak ho máme rádi. A zpracování je navíc šíleně průměrné, ne-li horší. Přesto ty 4 hvězdy dám, ale dost nadhodnocuju, protože tentokrát je to fakt osobní. 70%. ()

sskrblik

Nejdříve jsem viděl napříč Afrikou a přišlo mi to o dost zajímavější. Jízda přes Uzbeckou poušť je kupodivu to samé co jet přes Tureckou nebo Kazašskou. No kdo by to byl řekl - nehostinná krajina, špatné silnice. Jsem sice rád, že se dokument i soustředí více na jízdu, ale krom oprav a toho, co kde pánové koupili je to snad kompletní výčet. Po dokumentrání stránce slabé. ()