Banksy: Exit Through the Gift Shop

• USA Exit Through the Gift Shop (více)

Legendární streetartista a graffiti writer Banksy, který ani přes nominaci na Oscara neodhalil svoji identitu, vstupuje do českých kin se svým provokativním mystifikačním dokumentem o street artové scéně. Excentrický francouzský majitel obchodu Tonny Guetta, který má stovky hodin záznamů graffiti akcí, marně pátrá po tajemném Banksym a sám se po jeho vzoru rozhodne stát kultovním umělcem. Pod pseudonymem Mister Brainwash (MBW) začíná chrlit jeden artefakt za druhým... Zábavný a vzrušující dokument o kultu pouličního umění, který tento fenomén zároveň odhaluje, zároveň jej relativizuje a sebevzhlíživost některých umělců ironicky shazuje. Stejně jako ve svém umění, i ve filmu Banksy zpochybňuje současnou pouliční výtvarnou scénu, která se stala snobským pozlátkem. (oficiální text distributora)

Chupacabra

Zatímco ze začátku to vypadá jako tradiční dokument o počátcích nejznámějších pouličních umělců, zavěrečná půlhodina je neskutečný výsměch současné popularitě street artu, kde absolutně nezáleží na obsahu, ale jenom na hypu. Objasnění faktu, proč je dnes Banksy brán jako designér triček pro turisty. ()

Aquarius

Banksy to má v hlave dobre zrovnané a je zo súčasného stavu street-artu a umenia rovnako znechutený ako ja. "Exit Through the Gift Shop" is the funniest movie about the death of culture you'll ever see. -- Don Kaye ()

Pája=)

Banksy je génius, bůh, vzor nás všech - je to ten správný hrdina. První půlka dokumentu je pětihvězdičková, strhující a zajímavá. Úžasný pohled do zákulisí streetartu. Ale proč není dokument o Banksym? Místo toho se musíme dívat na zvrácený příběh zvráceného člověka, který to sice myslí dobře ale vůbec nepochopil esenci streetartu, dělá všechno tak jak by se nemělo a bohatne na tom. Něco mi říká, že je to jen další Banksyho hra, možná - ale to nic nemění na tom, že je druhá půlka dokumentu nudná a nezajímavá. ()

bartias

Dokument, který možná není dokumentem ale spíš dalším Banksyho dílkem a vtípkem, svým způsobem s diváky manipuluje. Jestli to je nebo není pravda je nakonec jedno. Strhující a zábavná hodina a půl zachycuje nejznámější jména street artu v akci a ukazuje, že stát se fenoménem v dnešním světě moderního umění není tak těžké. Chce to hlavně dobrý nápad. ()

mr.filo

Dobře našlápnutý vlak! ale v závěru vrávorá na kolejích, které mu nepatří. Méně MBW a více Banksyho. Stále je remix POPARTu určitě dobrý business, ale ... (komentář ve výstavbě) ()

eisha3

Mr. Brainwash na mě působí jako groteskní postavička, jako někdo, komu se celkem náhodou povedlo se do něčeho zajímavého připlést. Docela dobře jsem se bavila. ()

andrii

Banksy & Co. Hrdina stínů a ti druzí v závěsu originálních předělávek. Troufalí básníci modernosti ve velkém záběru, kteří se nebojí překvapit. ()

Copacabana

Banksy je pán umelec. Každý jeho výtvor je prekrásny a nesie svoje posolstvo. Kritika a výsmech konzumu, hype, povrchnosti, pseudoumelcom sa snáď nedala ani lepšie prezentovať. So všetkým s ním súhlasím a má u mňa veľký rešpekt. A môj názor na ozajstný street art je, že sa na nič nehrá, nemá žiadne očakávania, je nenútený, originálny, kreatívny a snaží sa niečo vyjadriť – moje nároky na umenie spĺňa teda vrchovato. Niekedy mám pocit, že takýto umelci a ich diela majú omnoho väčšiu cenu, ako tie v nablýskaných galériách – pre mňa určite. ()

chelseaman22

Nejdříve si zajeďte do kraje Maharashtra v Indii, kde si pořídíte slona. Následně si ho díky svým brilantním logistických schopnostem necháte expedovat po trase Bombaj - Singapur - L.A., aby jste si následně mohli díky vašemu skvělému controllingu spočítat, kterak jste ušetřili za leteckou dopravu a poté už jen nahnat slona do obýváku, kde ho natřete sluníčkově žlutou a vstupné nastavíte na úroveň nově stanovené minimální hodinové mzdy v USA (8 dolarů). Poté se o vás bude všude psát, čehož využijí zejména vaši drazí přátelé, jímž budete muset dělat reklamu, místo aby jste navštívil Disney Land a pověsil tam figurínu oběšeného vězně z Guatanamo Resort. 87% Celosvětový výdělek k 14. 5. 2014: $5,308,618 ()

capák

Především je nutný říct, že tenhle dokument není o Banksym, jak by se mohlo podle názvu zdát, ale o (pseudo)umělcovi, kterej si říká Mr. Brainwash, a jeho proniknutí do prostředí street artový scény, osudovým setkáním s Banksym a počátcích vlastní tvorby. I přesto je však film zajímavou ukázkou ze světa pouličního umění, kterej se nebojí ukázat i řadu kontroverzních záběrů a nahlížet na spoustu věcí kriticky včetně postupný komercializace, která se stejně jako punku nebo hip hopu nevyhnula ani street artu. Osobně bych možná uvítal víc informací o pouličním umění obecně, o jeho vzniku, vývoji nebo problémech se zákonem, na druhou stranu chápu, že tenhle dokument je primárně trochu o něčem jiným. Důležitý je spíš to, že film vyvolává spoustu otázek o tom, co je ještě umění a co ne, popřípadě zda projevy street artu postihovat. Já osobně bych se v ulicích výtvorům Banksyho a spol. rozhodně nebránil, znamenalo by to ale problém najít hranici mezi uměním a vandalismem. Kdo totiž určí, zda se v případě "díla" nějakýho kreténa, kterej přes celou zeď s nově natřenou omítkou v podchodu u nákupního centra nastříká sprejem ANTIFA nebo SMRT NEONACISMU, jedná o poškozování cizí věci a v případě Banksyho výtvorů už ne? Z tohohle hlediska tak Exit Through The Gift Shop splnil svůj účel. ()

Sokkk_y

Banksy de facto udělal film o člověku, co dělal film o Banksym, ovšem místo filmu o Banksym zkopíroval Banksyho umění a s nepřímou podporou Banksyho se stal vážným konkurentem Banksyho. Ukázal nám, že v současné době stačí skutečně jen pár netradičních billboardů, masivní reklama a okopírování jednoho z největších street artistů na světě a dolary se vám už jen hrnou na konta... aneb jak se říká u nás - pro dobrotu na žebrotu. P.S. Nemám rád lidi, co při rozhovoru ze sebe dělají nejhustější lidi na světě, pan MBW by měl mít alespoň nějakou pokoru... prostě typiše francéziše buraniše von USA. ()

Sonnik

The world's first Street Art disaster movie. Není to o Banksym! Je to o Guettovi! Bansky to jenom natočil. S jakým záměrem, to asi není nikomu jasné. Guetty mi bylo ze začátku docela líto, protože orpavdu je takový prosťáček a nepatří mezi nejbystřejší. Bohužel/Bohudík se dostal až k Banksymu a náhodou se stal jedním z nejznámějších žijících umělců, jímž se stal jenom díky "hajpu' způsobeném jedním Banksyho emailem. Tenhle dokument toho v sobě má opravdu hodně. Je to pocta street artu, definice pojmu "hype", ukázka lidské hlouposti a dost možná Banksyho osobní pomsta. Doporučuju všema deseti. "I think the joke is on... I don't know who the joke's on - really. I don't even know if there is a joke." ()

exhoubus

Skvělý zábavný, ale hlavně krásný dokument o vzniku street artu a zrodu postavy MBW. Od filmu jsem tedy čekal více o Banksym, ale to by potom jeho práce nejspíš ztratily na hodnotě. Jelikož mám street art rád, tak se mi film líbil jak po stránce provedení, tak prací které v něm byli natočené. Škoda jen, že „Banksy už nikomu víckrát nepomůže natočit dokument o street artu.“ ()

rowdys

Spočiatku celkom nevinný dokument o street arte až do momentu, keď si Banksy uvedomí, že našiel svojho "blbca na večeru". Vrchol satiry, kde umenie sa stáva v treťom akte bezvýznamným pop-artom premietnutým do prostého projektového manažmentu a správne naservírovaným hype je možné predať za 30 litrov kľudne aj močom antilopy nasiaknutý pijak. Exit Through the Gift Shop je insiderom do street art movementu, ktorý preň spravil niečo podobné, čo pre surrealizmus Buňuelov a Dalího Andalúzsky pes. Nakoniec je z toho ešte i slušný mindfuck. A vskutku - všetci sme sa nechali ojebať a pri odchode stojíme s rukami plnými suvenírov. Proste krása, Banksy, tlieskam! ()

neoBlast

Další z těch divácky přívětivých dokumentů, který těží hlavně z ujetého ústředního charakteru. O street artu jsem nevěděl skoro nic před tím a asi si za pár dní moc detailů nebudu pamatovat, ale celkově jsem se bavil celou stopáž. A jako bonus hořkosladká poslední desetiminutovka, která tak trochu překroutila můj náhled na všechny zúčastněné strýtárťáky. 75 % [Druhé zhlédnutí] Ó, jak jsem se zmílil při hodnocení tři roky nazpátek. Možná tehdá Banksy trochu u mě zapadl, protože 2010 byl výborný ročník dokumentární tvorby, ale Exit Through the Gift Shop je zaslouženě jedním z nejlepších dokumentů všech dob. Přesně takhle má vypadat ukázkové zarovnání obsahu s formou, Banksy si jednoduše ohýbá své nové médium pro potřeby svého vnitřního vyjádření, uměleckých postojů i jen tak "protože FU". Mnohokrát jsem zde na čsfd zmínil, jak zajímavá filmová hra ten či ten film je, ale nikde jinde tato obnošená fráze neseděla tak přesně jako u Banksyho dokumentu. 95 % ()

venison

Je pravda, že kdyby název dokumentu neobsahoval jméno slavného streerartisty, tak by si ho pustila asi třetina lidí. Dokument sám o sobě je velmi zajímavý, protože zachycuje éru pomalu se proslavujícího street artu nejen v Evropě, ale také i v Americe. Představuje umělce, kteří žijí jen pro umění, a zároveň na modelu Mr. Bainwashe ukazuje i na slávu rychlokvašek. Vyvstává otázka, jak se pozná umění od kýče a kdo je skutečným umělcem? Nevím, jestli to měl být obyčejný dokument, ke kterému se Banksy připletl a pomohl ho jen "narodit" nebo to celé byl hraný umělecký záměr. Jak znám Banksyho, tak šlo spíš o to druhé. Popravdě jsem čekala úplně něco jiného, ale rozhodně jsem nebyla zklamaná z toho, co přišlo :-) ()

dANo

Nemal som o street-arte doteraz takmer žiadnu predstavu a vôbec som netušil, že v ňom existujú ikony, ako je Banksy, resp. MBW. Po zhliadnutí tohto dokumentu som ostal milo prekvapený, ako tento "biznis" funguje a čo všetko obsahuje jeho história. A musím priznať, že samotný motív Banksyho poukázať na posun street-artu niekam inam "vďaka" MBW je pre mňa natoľko šokujúci, že priam nedokážem pochopiť, ako samotný MBW tento dokument berie ako nejaké self promo... Husté! ()

sskrblik

Přiblížení street artu a jeho umělců nepřináší životopisné informace, je však inspirativní. Hlavně přibiližuje práci samotnou. Street art opředený řadou tajemství kdyby byl prozrazen by nebyl nikdy tolik zajímavý. Hned si jdu stáhnout několik wallpaperů Banskyho. ()

Wade

Dokument který už po 10min donutí člověka aby si zamiloval- street art - a zjistil, že Banksy je jeden z největších umělců co jsou na planetě zemi. Doporučuju komentář od Zeck. 95% ()

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky