Příběh zrodu psychoanalýzy a vztahu Sigmunda Freuda a Carla Gustava Junga... Píše se rok 1904. Psychiatr Carl Jung přijímá do své péče v curyšské nemocnici Burghölzi mladou pacientku, u níž byla diagnostikována hysterie. Ctižádostivý lékař, inspirovaný prací Sigmunda Freuda, chce na nové pacientce vyzkoušet experimentální léčbu zvanou psychoanalýza. Léčba Sabiny Spielreinové je úspěšná a Jung o svých poznatcích s nadšením píše Freudovi. Na základě vzájemné korespondence vzniká mezi oběma muži přátelství. Freud Junga požádá, aby léčil jeho přítele, psychiatra Ottu Grosse, anarchisticky založeného volnomyšlenkáře. Ženatý Jung pod jeho vlivem ustupuje ze svých pevných morálních zásad a navazuje se Sabinou vášnivý vztah, který může být zničující nejen pro ně dva, ale i pro jejich blízké... Životopisný film Davida Cronenberga vznikl podle scénáře Christophera Hamptona, jemuž předcházela jeho hra Léčba řečí, inspirovaná knihou Johna Kerra Nebezpečná metoda. Jeho protagonisty jsou velikáni psychoanalýzy Carl Gustav Jung (1875–1961) a Sigmund Freud (1856–1939), jejichž učení i život významně ovlivnila dnes pozapomenutá psychoanalytička Sabine Spielreinová (1885–1942), jež byla první Jungovou pacientkou, na niž aplikoval Freudovu revoluční léčebnou metodu. Děj, odehrávající se v letech 1904–1913 sleduje složité lidské i profesní vztahy ústředních postav. Kultivovaný a esteticky působivý snímek také podává obraz doby, pod jejímž idylickým povrchem se odehrávala osobní dramata a vřely temné vášně. (Česká televize)

Cong

Od fanouška psychoanalýzy ( Cronenberg ) pro fanoušky psychoanalýzy ( nebo alespoň Freuda a Junga ). Precizní režie a bez vyjímky skvělí herci ( obzvlášť Mortensen a Vincent Cassel jako Otto Gross ). Jediná výtka - krátká stopáž, méně střihu a více kontinuity by filmu prospělo, no co, možná ještě bude nějakej director cut. ()

Frederika

Další podhodnocený film! (dle mého názoru)... Konverzační drama, kde mě velice příjemně překvapily herecké výkony (Keira zde dovede být skutečně odpudivě šílená) a Vigga Mortensena byste skoro nepoznali - ten člověk umí kromě přízvuku měnit i hlas! Vincent Cassel i Michael Fassbender taktéž zvládli svoje role bravurně. Jistě, že se tu nejvíce řeší vztahy, ale kromě toho také film laicky představuje učení páně Freudovo a Jungovo a říká, jak to tehdy vlastně bylo. A navíc poměrně příjemnou formou. :) ()

KatRi

Vezmi Keiru, přihoď kontroverzní postavu z doby, kdy bylo probírat sex jaksi tabu (takže Freud) - a ono nějak bude. Hlavně ať je to divácky lákavé. Vlastně dobře, že ten Freud, který by mohl být velmi zajímavým tématem, tam byl jen okrajově jako lákadlo (Junga masa přece nezná). Možná by v podání těchto scenáristů vznikl ještě větší paskvil. Keiru jsem v horším filmu snad ještě neviděla, její výkon je však asi to nejlepší, co na tomto filmu lze vidět. ()

AIMÉE

Ačkoli zde hrají tři esa filmového nebe, film se nemůže pochlubit takovým potenciálem, který vyzařuje z traileru s obsaženou výtečnou hudbou Howarda Shora. Ani hercům bych nevytýkala všudypřítomnou suchopárnost, výkon Keiry Knightley je opět neskutečně realistický (ač jsou některé úvodní scény mírně přehnané, slučují se s počátečním stavem představitelky), dále a především v čele snímku stojí Michael Fassbender, jež je svou úlohou také nadmíru přesvědčivý spolu s Viggem Mortensenem, který jakožto Freud trochu sklouzává z popředí do spíše tlumeného koutu. I biograficky je tento příběh do určité míry omšelý a nabídnout může pouze výkony zmíněných herců, protože jakýkoli spád se bohužel vytrácí do ztracena. Naopak výprava, kostýmy nebo práce s kamerou tvoří tu silnější stránku. ()

Tomyfrok

Občas se uděje, že i vhled do určitého úseku historie je tak trochu o ničem a jediným záchytným bodem jsou v něm existující osobnosti. Mezi ty se zde staví psychiatr Carl Jung a profesor Sigmund Freud. Psychologie je fenoménem, nicméně to není v přímé úměře se zájmem o tyto dvě její ikony, respektive o osmiletý úsek jejich přátelství. Během té doby je Jung značně ovlivňován Freudovou tvorbou, vzájemnými hovory a korespondencí. Vše vyvrcholí mileneckým vztahem se Sabinou Spielrein, což je ale v rozporu s jeho vlastními zásadami a přesvědčením. Těžko zde vyzdvihovat herecké výkony, jelikož většina snímku se odehrává v pozici dialogů a bláznivé svíjení se Keiry Knightley v počátku filmu spíš ruší, než by bylo ku obdivu. Celkově ale Nebezpečná metoda působí kompaktně a obě postavy medicíny počátku dvacátého století přiblíží věrohodně a k zapamatování, za což patří autorovi díky. (55 %) ()

aLPaC

Na rozdíl od uživatele Marigolda, já nesdílím názor, že scénář s dialogy jsou tak svižné, vtipné a inteligentními. Mě přišli spíše zdlouhavé, nudné a ačkoliv inteligentní asi ano, nic moc mi neříkali. Takže buď jsem hloupý já (což je dost dobře možné), nebo jsou dialogy zbytečně složité, nebo byly až tak moc nudné a zdlouhavé, že mě to po chvíli úplně přestalo bavit poslouchat a nevěděl jsem, kdo a kde zrovna hovoří. Kdybych si měl zvolit mezi tím, vidět tenhle film ještě jednou, nebo radši jít na přednášku ze statistiky, zvolil bych tu statistiku. ()

ArthasKarfa

Sigmund Freud a jeho psychoanalýza, asi vás tento film nijak nepřekvapí a jen potvrdí nám všem známou skutečnost, že je to všechno asi jen o sexu. ()

simply

Už dlouho jsem se u žádného filmu, tak nenudila. Cca od půlky filmu jsem měla tendenci dívat se na hodiny, kdy už bude konec. Nezachránilo to ani dobré herecké obsazení, Keira mi šla strašně na nervy. ()

kamigava

Přitahovala mě hlavní herecká trojice a kontroverzní Cronenberg, toť vše. Psychologické filmy žeru, ale Nebezpečná metoda byla prakticky o ničem. Ani depku jsem po zhlédnutí neměl, škoda... 40 %. ()

Klajnik

Film, který mohl pojmout mnoho vzhledem k době, tématům a postavám, s nimiž pracuje, ale nepojmul téměř nic. Břitká zbytečnost. Nechápu, čeho chtěl tímto filmem Cronenberg dosáhnout. ()

Carodej_pes

Škoda, že Cronenberg na tu pilu víc nepřitlačil a neudělal z toho psychologickou úvahu. I tak však výjimečné dílo, které má fantastické herecké obsazení. ()

Psice

Téměř fenomenální úspěch toho filmu (alespoň na ČSFD) mi celkem uniká a po přečtení většiny komentářů mám pocit, že jsem byla v kinosále, kde se promítal úplně jiný film. David Cronenberg je můj oblíbený režisér, a proto je pro mě zklamání z Nebezpečné metody o to víc bolestivější (těžko říct, zda jím zůstane i po vyprodukování tohoto filmu). Vítám odvážné inovace a změny ve tvůrčím procesu a domnívám se, že onen posun je nezbytný – otázkou ale zůstává, kam Cronenbergův posun směřuje a zda je žádoucí. Čím déle jsem sledovala Cronenbergovo upovídané melodrama o nešťastné lásce a přátelství, tím víc jsem chtěla věřit, že jsem opravdu v jiném kinosále a že sleduju film podle knižní předlohy Jane Austen. Do nekončícího záchvatu smíchu mě přivedla scéna, kdy Sabina (Keira Knightley) dostávala jeden ze záchvatů čehosi a špulila bradu jako útočící francouzský buldoček- větší autentičnost si snad ani nelze představit… Člověk se pak ptá sám sebe, zda Keira někdy zahlédla alespoň z dálky zdi „blázince“, když dokáže vyprodukovat něco tak „věrohodného“. O co ale v příběhu skutečně jde? Perverzní obsedantně neurotická? Sabina je proti své vůli přivezena do nemocnice Burghölzli, aby se podrobila léčbě. Ujímá se jí K.G. Jung a praktikuje na ní metody Freudovy psychoanalýzy. Sabina se záhy uzdraví, stává se Jungovou žačkou, projde s ním milostnou romancí (očividně v přenosu) a začne studovat medicínu, aby se později mohla stát věhlasnou psychoanalytičkou. Do toho se ještě rozchází Jung a Freud (snad jen myšlenkově) a je zaděláno na malér. A komu by to nestačilo, tak je film založen na „skutečných“ událostech. Kdo by nezatlačil slzu? ()

Andresito

Studenější než psí čumák. Od začátku až dokonce po všech stránkách profesionálně odvedená práce - podle očekávání skvělí herci (jen Fassbender mě tu bůhví proč vyloženě štval, přitom jinak ho mám celkem rád, nevím, asi to bylo těmi brýlemi), řečnění o psychologii nenudí, ale za celou stopáž ne a ne přijít jediný výraznější moment, jediný důvod, proč by mi postavy neměly být ukradené, jediní byť sebemenší pokus o cokoli, co by alespoň trochu vytrhlo film ze stereotypu a diváka z letargie. Vztah Freud/Jung má, hlavně díky Mortensenovi, místy jistý nádech emocí a jejich dialogy rozhodně jsou zajímavé, ale na celý film to vážně nevystačí. Příště prosím trochu víc Cassela, jeho postava mě jako jediná, i přes minimální prostor, alespoň trochu bavila. 60% ()

Mortemiss

Film, který neměl hlavu ani patu. Nedokázala jsem se v něm zorientovat, chvíli byla Sabina nemocná psychopatka a pak najednou z ničehonic byla zdravá, aniž bych u ní zaznamenala jakoukoli změnu. Psychiatr Carl taky nevědělěl co chce, neustále se tvářil vážně a ani jednou se během filmu neusmál, bylo očividné, že sovji ženu nemá v lásce a to stejné mi připadalo i u Sabiny. Pak nejdou prásk! Na konci filmu z něho začnou padat slova "pořád tě miluji". Kdo se v tom má vyznat?? Ty dialogy mi nepřišly až tak složité, o čem jiném by tam měly konverzovat? "Zdar Carle, včera jsem tu měl debila, který neustále sexuje se svými pacientkami, nebyl to někdo z tvé rodiny?" No asi by to neprošlo, ale byla by jistě větší zábava. ()

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

07.07.2012

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

09.08.2010

Právě dotočil gotický thriller ze 17. století The Monk, na podzim jej uvidíme v roli baleťáka v Aronofského Black Swan, ale pak se vrátí k tomu, co mu jde poslední dobou nejlépe – likvidování lidí. A… (více)

Viggo opět ruským mafiánem

Viggo opět ruským mafiánem

30.03.2010

Viggo Mortensen ještě nedávno prohlašoval, že s hereckou kariérou končí, teď má ale najednou před sebou dva zajímavé projekty. A oba v režii Davida Cronenberga, což asi nikoho nepřekvapí – jejich… (více)