Příběh zrodu psychoanalýzy a vztahu Sigmunda Freuda a Carla Gustava Junga... Píše se rok 1904. Psychiatr Carl Jung přijímá do své péče v curyšské nemocnici Burghölzi mladou pacientku, u níž byla diagnostikována hysterie. Ctižádostivý lékař, inspirovaný prací Sigmunda Freuda, chce na nové pacientce vyzkoušet experimentální léčbu zvanou psychoanalýza. Léčba Sabiny Spielreinové je úspěšná a Jung o svých poznatcích s nadšením píše Freudovi. Na základě vzájemné korespondence vzniká mezi oběma muži přátelství. Freud Junga požádá, aby léčil jeho přítele, psychiatra Ottu Grosse, anarchisticky založeného volnomyšlenkáře. Ženatý Jung pod jeho vlivem ustupuje ze svých pevných morálních zásad a navazuje se Sabinou vášnivý vztah, který může být zničující nejen pro ně dva, ale i pro jejich blízké... Životopisný film Davida Cronenberga vznikl podle scénáře Christophera Hamptona, jemuž předcházela jeho hra Léčba řečí, inspirovaná knihou Johna Kerra Nebezpečná metoda. Jeho protagonisty jsou velikáni psychoanalýzy Carl Gustav Jung (1875–1961) a Sigmund Freud (1856–1939), jejichž učení i život významně ovlivnila dnes pozapomenutá psychoanalytička Sabine Spielreinová (1885–1942), jež byla první Jungovou pacientkou, na niž aplikoval Freudovu revoluční léčebnou metodu. Děj, odehrávající se v letech 1904–1913 sleduje složité lidské i profesní vztahy ústředních postav. Kultivovaný a esteticky působivý snímek také podává obraz doby, pod jejímž idylickým povrchem se odehrávala osobní dramata a vřely temné vášně. (Česká televize)

JohnSmith

Čekat od Cronenberga normální film je utopie. Příběh psychiatra a jeho pacientky a následné milenky zaujme hlavně výkonem Keiry Knightley,jinak je poněkud nudný a zdlouhavý. ()

sskrblik

Nuda na entou. Michael Fassbender má jednu úžasnou vlastnost a to takovou, že filmy ve kterých hraje mizerně, se každému líbí. Stačí pár pohledů na jeho poker face a všichni se můžou zbláznit. Viděl už jsem čtyři filmy s ním a ani v jednom se mě nelíbil. Keira až příliš přehrává svou roli. Mortensen mě nijak neoslovil. Snad jen měl pěknej kostým a tím byl k nepoznání. Příběh mě nezaujal. Přišlo mi, že obsahuje spoustu výkřiků do tmy a skutek utek. Spousta rádoby filozofování neobsahující žádnou hodnotu. Stručně: nikdy více. ()

Mishqo

námet znel celkom fajn ale prevedenie bolo už slabšie...človek sa strácal v tej spleti odborných dialógov, ktoré laika totálne popletú, bolo to podané bez akýchkoľvek emócií...hudba (ako je u Howard-a Shore-a zvyčajné) bola dobrá, a aj herci celkom sympatický (Keira ma po dlhšom čase trochu presvedčila že má nejaký ten talent)... ()

Pump

Silně zjednodušený pohled do historie a napříč tomu zajímavé vyobrazení přátelství Carla Junga a jeho mentora a učitele Sigmunda Freuda, dvou velikánů moderní psychologie. Nahlédnutí pod pokličku vzniku psychoanalýzy jako lékařské metody. Snaha o autentičnost díky citaci dopisů, které si vyměnil Jung a Freud. Divácky přijatelný film, který nemusí bavit každého. Ve filmu je několik zajímavých pasáží a myšlenek. Podle mého názoru mohl jít film více do hloubky, ale ani to, že nešel, mu na divácké atraktivitě neubralo. ()

Roseinka

Mám ráda vše, co se týká psychologie... ale tenhle film byl pro mě zklamáním.. Nuda, ze které jsem chtěla v půlce odejít... už to nikdy vidět nemusím. ()

svobik

Obrovská očekávání, která se však během hodiny a půl změnila v jedno z největších zklamání poslední doby. Herecky kvalitní, řemeslně zvládnuté (pokud nepočítám ty zhruba tři trikové záběry), hudba výborná, ale v ostatních ohledech mi Nebezpečná metoda přijde prostě nezdařená. Cronenbergova režie je až příliš uhlazená, nejde vůbec na dřeň a celkově působí strašně ospalým dojmem. Scénář je navíc hrozně zkratkovitý, vztah Jung-Freud tudíž absolutně neprokreslený, v závěru se tedy nedostavuje žádná katarze. O Casselově postavě pak nemá cenu skoro mluvit, poněvadž je taaakhle zbytečná. Zajímavé téma bylo pod tíhou oscarového chtíče spláchnuto do hajzlu. 5/10 ()

zigíš

..ja proti keire v zásade nyšt nemám, ak si dá ráno pred zrkadlom záležat a neuponáhla TO, môže vyzerat ako portmanka a ak si dá do košíčku ponožku dokonca vytvorí ilúziu menšej kozičky (!) zopakuje TO ešte raz a spraví pár a to sa počíta (!) ale vážne: paradoxom JE, že keira má na prvý pohlad podobné kozy ako ja (velkost, tvar) a neuprem im i určité pH roztomilosti (na ten druhý) čo by teda logicky malo byt SEXY ..a -ono- nie je ;( ()

L_A_D_A_S

Nudný a opravdu totálně nezajimavý film u kterého jsem 98 z 99 minut jeho doby strávil vymýšlením zábavnějších činností jako koukání vedle plátna a poklepávání nohou do rytmu svých oblíbených písniček. Celkový zmar filmu naprosto podtrhuje úplně zoufalý herecký výkon Keiry Knightey za který by si zasloužila tu nejzlatější malinu a zákaz hraní na 4 roky. Knightley ve své roli tak neuvěřitelně přehrává že jsem se na ty její směšné grimasy ani o sekundu dýl nemohl koukat a snažil jsem se obdivovat aspoň filmovou výpravu. Bohužel, ani záběrů na Ženevské jezero v tomto filmu není dostatek takže mu nemůžu dát ani druhou hvězdu za snahu o přírodopisný dokument. ()

jitrnic

Přečkal jsem i další nechtěnou parodii na strhující herectví Keiry Knightley, z které prostě velká herečka nebude, ani kdyby se na ucho postavila. Na druhou stranu se opět tak strašně snaží, že mi tím opět byla ke konci skoro až sympatická, jen jsem v ní při nejlepší vůli neviděl její postavu. Což vynikne především v kontrastu s Jungem a Freudem, kteří se pohybují po plátně v perfektně uměřených podobách Fassbendera a Mortensena (hlavně Mortensena bych vyzdvihl, jediné jeho gesto ani slovo netahá za ucho ani oko - dokonale soustředěný výkon). Ostatní herci podobně zdatně přihrávají. Vyznamenal se i Cronenberg, který se tentokrát stáhl do pozadí a "pouze" dodal propracovanému scénáři (v podstatě takové psychoanalýze v kostce zručně převedené do konverzačního dramatu) vybroušený historický a estetický rámec. ()

Guzo

Pro zasvěcené asi lepší film než pro nás ostatní, ale i tak musím ocenit všechny herce v hlavních rolích. Příběhově jsem bohužel chvílemi tápal bez znalosti souvislostí, respektive různé narážky či jména mi asi neřekly tolik, kolik mohly. Jako celek ale film docela funguje a příjemná melodie doplňuje dobře odvedenou práci. ()

Vironey

Nudné, otravné, bídně zahrané, chvílemi nechtěně vtipné. Keira Knightley téměř v každé scéně přehrává takovým způsobem, že člověka jímá touha jí jednu vrazit, ani jsem se Jungovi nedivila, že ji párkrát přetáhnul páskem. Fassbender a Mortensen tradičně dobří, nicméně ani jejich charisma film nezachraňuje. Mám z toho takový pocit rozpolcenosti, nechápu, o co se tu Cronenberg snažil - na psychologické životopisné drama je to nehorázně povrchní, na milostné drama zase chladné a odtažité. Ať už máte o psychoanalýze (potažmo hlubinné psychologii) jakékoli znalosti a na ni jakýkoli názor, tenhle film rozhodně ničím novým nepřispěje, zato zaručeně oprudí. ()

ghatos

Čekal jsem víc. Herecké obsazení bylo luxusní, jenže scénář jim nedovolil vyniknout zásadnějším způsobem. 60%. ()

blackJag

Dva zkušení herci, dvě famózní figury, postava, která by je měla udržovat v permanentním napětí a dramaturgicky tmelit příběh (tedy postava Knightleyové) jim to ale nehezky kazí. Hodnotím vysoce nadprůměrně, protože mě film chytl a protože spolupráce Cronenberg-Mortensen-Shore mi hodně voní, trapnou Knightleyovou bych z toho ale nejraději vypráskal devítiocasou kočkou, to mi věřte. 80% ()

V.Silver

Byl jsem velice překvapen. Knightleyovou nemám zrovna nejradši, což mi také bránilo plně docenit její (skvělý) herecký výkon zde, přesto lepší ztělesnění Freuda než Mortensen si asi nedokážu představit - i Fassbender jako Jung byl skvělý a Cassel... koho jiného na Grosse? :) Krásná kamera, skvělá režie, ale hlavně velice zajímavě vybrané stěžejní body Freudova x Jungova směru v psychoanalýze. Mínus body za plakát :) 80%. ()

strelenaL

Cronenberg se pomalu, ale jistě stává jedním z mých oblíbených režisérů aspoň pro rok 2012. Je geniální !!! Milostné pletky mezi doktorem Jungem a jeho pacientkou psychicky narušenou mladou dámou Sabinou Spielrein, trpící komplexy o své zvrácenosti - sexuálním apetitem a výpraskem. Skvěle rozehraná šachová partie mezi Freudem a Jungem, kteří společně spolupracují. Dokud jejich spolupráce neutrží velké trhliny. Jejich ega a šířící se aférka, fáma o tom že Sabina a Carl spolu mají víc než pracovní poměr. Za vším hledej ženu ... žena vždycky dokáže muže dokonale oblbnout, tak aby nakonec ztratil čistý rozum. Jediné co mi ve filmu vadilo a proto dávám pouze 4* je návštěva a postava Otto Grosse (Vincenta Cassela). Jeho postava tam byla zcela zbytečná. Skvělá hudební stránka doplňuje silný a emotivní příběh tří propletených a spjatých osudů. ()

klima777

Podivuhodný film, jenž má zřejmě smůlu, že v něm nevystřikují mozky, tělesné schrány po vnější stránce nemorfují, ani nemutují a o lejně se pouze hovoří. Což je IMHO dobře. Freud obklopený soškami přírodních božstev a totemů úchvatný; Jung dostatečně rozpolcený a snažící se konfrontovat vlastní stín.--------------- Možná jest Dangerous Method akademickým a formálně čistým kusem. Možná chytrým pomrkáváním páně režiséra. Anima. Animus. Nevědomí. Hrátky na lásku, která se neodváží vysloviti jméno své. Možná... A možná přijde i Frankenstein s hordou monster. Nebo deprivantů. Kultivovaná a inteligentní zábava. Přinejmenším... ()

TheRoller

Na celom filme mi prišla zvláštna jedna vec: Veľa sa narozprávalo, ale nič sa nepovedalo. Herci predvádzali dialógy ako o život, ale ak by prebiehali vo forme: "Rubish, rubish...Blablabla?" - "Yes, blabla,... rubish,rubish,rubish," vôbec by som si to nevšimol. Veľmi zvláštna bola úvodom Keira, ktorej nie veľmi dôveryhodné, navyše pre oko nepekné prehrávanie, vzhľadom na to, že ju mám veľmi rád, komentovať veľmi nebudem. Na celkovom dojme to však nepridalo... Po "vyliečení" však už bola vo svojom štandarde. Fassbender herecky skvelý, ale na jeho postave (nie jeho chybou) bolo vidieť najviac, že síce rozpráva, ale dokopy nič nehovorí. Viggo Mortensen rovnako herecky dobrý, ale po charakterovej stránke podobne prázdny ako Fassbender, čo je pri takom velikánovi akým je Freud, až trestuhodné (opäť je potrebné zdôrazniť, že na vine nie je samotný herec). Paradoxne, z hľadiska výpovede, poslania je najlepšia postava Vincenta Cassela, ktorý ju rovnako dobre zahral. Až je škoda, že jeho rola trvala len o niečo dlhšie než tzv. "štek". Zvláštne, že postava, ktorá mala najmenej priestoru toho povedala najviac. Koncepčne film na tom tiež nie je najšťasnejšie - príliš rozťahaná časť o hystérii a liečení, príliš skrátená časť o vedeckých prácach. Krátky pohľad v sekvencii niekoľkých záberoch na posledné roky života všetkých aktérov namiesto odbitia v pár vetách by tiež nebol na zahodenie, najmä pri smutnom konci Spielreinovej. Ďalšou, a asi najväčšou zvláštnosťou je, že napriek tomu, že vo filme nezlyhal ani jeden faktor (pomerne dobrá réžia, obstojný scenár (ktorému by sa dala prisúdiť vina kvôli celkovej "prázdnosti" filmu, ale keď si človek zoberie samostatné dialógy, tak nie sú až také zlé), v podstate hviezdne, navyše mnou obľúbené, obsadenie a úžasná hudba), tak ako celok nefunguje podľa (mojich) predstáv. A tak sa vynára otázka: Kto je na vine? Z celkového hľadiska nikto, z iného uhla pohľadu tak trochu všetci.Tak či tak, tých zvláštnych vecí bolo nakoniec viac ako dosť... Som zvedavý, čo z toho vylezie na druhýkrát. 70% ()

mkubalikova

Keira strašně přehrává, ale jinak mě to celkem zaujalo. Vypráví příběh vzniku psychoanalýzy sice povrchně, ale záživněji, než jsme se to učili v psychologii. No a pánové Jung a Freud na našich přednáškách tak přitažliví také nebyli. :-D 70% ()

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

07.07.2012

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

09.08.2010

Právě dotočil gotický thriller ze 17. století The Monk, na podzim jej uvidíme v roli baleťáka v Aronofského Black Swan, ale pak se vrátí k tomu, co mu jde poslední dobou nejlépe – likvidování lidí. A… (více)

Viggo opět ruským mafiánem

Viggo opět ruským mafiánem

30.03.2010

Viggo Mortensen ještě nedávno prohlašoval, že s hereckou kariérou končí, teď má ale najednou před sebou dva zajímavé projekty. A oba v režii Davida Cronenberga, což asi nikoho nepřekvapí – jejich… (více)