Příběh zrodu psychoanalýzy a vztahu Sigmunda Freuda a Carla Gustava Junga... Píše se rok 1904. Psychiatr Carl Jung přijímá do své péče v curyšské nemocnici Burghölzi mladou pacientku, u níž byla diagnostikována hysterie. Ctižádostivý lékař, inspirovaný prací Sigmunda Freuda, chce na nové pacientce vyzkoušet experimentální léčbu zvanou psychoanalýza. Léčba Sabiny Spielreinové je úspěšná a Jung o svých poznatcích s nadšením píše Freudovi. Na základě vzájemné korespondence vzniká mezi oběma muži přátelství. Freud Junga požádá, aby léčil jeho přítele, psychiatra Ottu Grosse, anarchisticky založeného volnomyšlenkáře. Ženatý Jung pod jeho vlivem ustupuje ze svých pevných morálních zásad a navazuje se Sabinou vášnivý vztah, který může být zničující nejen pro ně dva, ale i pro jejich blízké... Životopisný film Davida Cronenberga vznikl podle scénáře Christophera Hamptona, jemuž předcházela jeho hra Léčba řečí, inspirovaná knihou Johna Kerra Nebezpečná metoda. Jeho protagonisty jsou velikáni psychoanalýzy Carl Gustav Jung (1875–1961) a Sigmund Freud (1856–1939), jejichž učení i život významně ovlivnila dnes pozapomenutá psychoanalytička Sabine Spielreinová (1885–1942), jež byla první Jungovou pacientkou, na niž aplikoval Freudovu revoluční léčebnou metodu. Děj, odehrávající se v letech 1904–1913 sleduje složité lidské i profesní vztahy ústředních postav. Kultivovaný a esteticky působivý snímek také podává obraz doby, pod jejímž idylickým povrchem se odehrávala osobní dramata a vřely temné vášně. (Česká televize)

Autogram

Cesta z pacienta na psychiatra a naopak môže znamenať, že hranica býva veľmi tenká. Podobne aj film venujúci sa sexu môže byť výborný alebo ho nezachráni ani sexi herečka so sado-maso scénou. Scenár plný samej konverzácie, často odbornej, bez náboja a nápadu nepriniesol nijako výnimočný film a asi ani Freud by z neho nebol nadšený hoci má ísť o poctu psychoanalýze. –––– Čokoľvek robíte, vzdajte sa myšlienky, že ich vyliečite. ()

vyfuk

I přesto, že film má super obsazení a má vysoký potenciál, tak jeho zpracování je nějakým způsobem suché. Měl to být film, který mě měl svou inovací a propracovaností překvapit nahledě na hodnocení osmi tisíců lidí. Nakonec se z toho vyklubala jen další průměrná podívaná o ničem pro nic s dobrým obsazením. Chtělo to asi víc Keiry... heh heh heh. ()

Sir-Filip

Netušil jsem na co jdu, a tak jsem byl nakonec mile překvapen. Pouze se znalostí jména tohoto snímku jsem se vypravil do kina, abych zjistil, že jde o příběh "psychoanalýzy"! Na úvod nesmím zapomenout zmínit skvělý výkon Keiry, naprosto úžasně zahrála bláznivou pacientku, až mi z toho bylo trochu i špatně a jen jsem doufal, že takto to dál pokračovat nebude, naštěstí nepokračovalo. Vigo v roli Freuda naprosto splnil mé představy o tomto "velkém" muži světové vědy, takhle nějak jsem si pana Freunda vždy představoval. Celkově příběhu a zvratů ve filmu příliš mnoho nebylo, přesto mě snímek až na pár zdlouhavě protahovaných okamžiků, nenudil. Už jen symbolika pokroku v úvodu přijíždějícího kočáru a v závěru odjíždějícího automobilu na mě silně zapůsobila. Závěrem musím říci, že jsem od filmu mnoho neočekával a o vývoji psychoanalýzy jsem toho mnoho nevěděl. Nyní se těším, až si o tom něco přečtu! "ENJOY IT!!!" ()

Almásy

mimoriadne sugestívny film, kde Cronenbergova poetika ostáva medzi riadkami a v Bergmanovsky ladených close-upoch. jediné mínus za záverečné titulky ,, čo sa stalo s", jungov pohľad bol pre mňa dostatočne výmluvný. som andmieru spokojný. (divadelná hra ešte lepšia) ()

deckardx

Není to uplně špatný film, ale to očekávání bylo až moc veliké na to, co se z toho ve skutečnosti vyklubalo. Sice z duše nenávidím ukecané filmy, ale tady to celkem i chápu, bylo potřeba zobrazit vztah mezi představiteli Junga a Freuda. Ale na mě to bylo hrozně nudné, když to srovnám s tím, na co sem u Cronenberga zvyklej. Příliš učesané, Keira neskutečně vystrkuje čelist (a ne jenom to) a nevyužitý potenciál u role Cassela. Těšil jsem se až příliš moc. ()

jamalka

Zklamání- film působí celkově nedotaženě, problematika psychoanalysy a konfliktu Junga s Freudem je podána velmi povrchně. Chybí mi hlubší analysa problému, která by celému filmu rozhodně prospěla. ()

jefff

Na jedné straně trochu nudné, na straně druhé vynikající herci a dobré dialogy. Trochu mě mrzí sdřídmost děje, jako by se režisér nechtěl více v problematice vrtat a plout pouze po okraji. Ačkoliv postavy, které se na plátně vyskytovali byli prokresleny výborně. Fassbender opět výborný, stejně jako Keira, která je fantastická herečka. Potěší i sympatická a vtipná vložka v podobě Vincenta Cassela jako dr. Grosse. Nebezpečná metoda bohužel není filmem, který vás strhne a asi na něj po nějaké době zapomenete, avšak naštváni odcházet z kin nebudete, tématika zajímavá a herci vybodovali hodně bodů k dobru. ()

utri

Popravdě bych radši dokument o Jungovi/Freudovi . A Cronenberg nevýraznej, nemá v týhle divadelní hře (v tom dobrým slova smyslu) ani co režírovat. ()

dinsdale

Některé zajímavé myšlenky (především argumentace psychoanalýzy) jsou potápěny roztříštěností (co přesně film vypráví - dějiny metody, spor Freuda a Junga, vývoj postavy Knightly, vztah Junga a jeho milenky, jeho život..?) a povrchností děje i emocí (celé hnutí přece nestálo na dvou třech lidech, kde je nějaký historický kontext, zbytečné scény - kam film posouvá cesta do Ameriky?). ()

Aberforth

Viggo Mortensen-100bodov. Michael Fassbender-99bodov. Keira Knightley-101 bodov. Prepracovanosť dialogov a celková orientácia v príbehu-3body. ()

Anez

Tak toto je film možná tak pro lidi, kteří jsou zběhlí ve psycho. výrazech. Nám obyčejným smrtelníkům tento film nabízí jen hodinu nudy a konečně půl hodiny zábavy. ()

Liqid

Excelentně propracované dialogy, to je tahoun tohoto snímku. Ale i herecký výkon Keiry byl skvělý, bylo vidět, že do toho dala všechno a snad si neublížila při "vystrkování" čelisti. Pro člověka zajímajícího se o psychologie je čas u obrazovky jako příjemné posezení u pivka s kolegou, ale chápu že pro lidi z jiných směrů je tohle těžko pochopitelný snímek. ()

ZkuKol

David si našel pro sebe typické téma, sehnal si výborné herce, dostal volné ruce a dostatek prostředků a trochu tím asi usnul na vavřínech.Film totiž je zajímavý a jednotlivé scény umí strhnout, ale strašně trpí přepisem z divadelní hry. Těch 99 minut je neskutečně ukecaných, občas se film skoro zastaví a sebe poutavější téma dialogů prostě nedokáže film zase pořádně rozjet. Film prostě potřebuje víc děje, vyšší tempo a možná i trochu násilí (sexu tam bylo dost ;-). Dva psychologové, jedna žena a jedna posedlost - bohužel je z toho víc řečí než činů... 70% PS: Keira by měla mít zakázáno točit postelové scény, doku nepřibere aspoň 20 kilo... ()

KOffi

Film co postrádá i špetku jiskry. Sice má celkem pěknou výpravu, ale to ho nezachrání. Pěkně se na to kouká, ale nápaditá tapeta poslouží stejně. Bohužel ani shlédnutí v kině nepomůže na tři hvězdy. ()

MaMitti

Když já mám prostě problém s K.K. - ona neumí hrát, ona dobře přehrává, to jo, ale sledovat a věřit jí její postavy mi dělá právě ten problém. K filmu mám pár dalších výhrad, no uvidíme po druhém shlédnutí...někdy... ()

Kejdlo

Takhle přesně si představuji nedivácký film. A já nejsem zrovna ten divák, který by si tohle kydání nudných dialogů dokázal užít. A to mě trailer nalákal. 4/10 ()

Sdoom

Film, který se tváří hrozně inteligentně, ale přitom je neuvěřitelně povrchní a laciný. Snaha pokrýt revoluční myšlenky dvou velikánů světové filosofie a psychologie v 99 minutách snímku, kterému dominuje vyšinutá a chvílemi přehrávající Keira Knightley, byla bojem s větrnými mlýny. Tedy aspoň z mého pohledu. (HD, orig.) ()

OughJay

Vůbec poprvé jsem slyšel Keiru mluvit v originále a hned u mě o pár stupínků klesla. A kredity si nepřipsala ani tim úděsnym přehrávánim. Vážně hodněkrát jsem si přál aby jí Jung strčil do huby toho svýho dicka a ona konečně držela hubu. Co se týče filmu, jde o nudný, odborný a chladný žvatlání o vcelku zajímavý látce. O čem to svědčí? Že se dal určitě natočit i lepší a poutavější film o Freudovi. Někdo v tom možná hledá všechny ty psychoanalytický postupy, no já v tomhle oboru vzdělanej nejsem a ten film na mě působil spíš jako románek šílený hysterky s nerozhodnym otcem od rodiny, kterej sám neví kde mu hlava stojí. Nelíbilo se mi to, tečka. // Sabina Spielrein: [to Jung] "I want you to punish me."; Carl Jung: "Angels always speak German. It's tradition." ()

LuciusWlk

Neuvěřitelně výjimečně pohlcující snímek. Výborně natočený, skvěle podaný. Keira Knightley plivla do tváře všem kritikům, kteří tvrdí, že neumí hrát. Psychologie, zde podaná, je nádhernou ukázkou inteligence a charismatu velkých jmen v psychoanalýze. Film je hodně svůj, řemeslně dokonalý a scénaristicky bravurní. ()

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

07.07.2012

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

09.08.2010

Právě dotočil gotický thriller ze 17. století The Monk, na podzim jej uvidíme v roli baleťáka v Aronofského Black Swan, ale pak se vrátí k tomu, co mu jde poslední dobou nejlépe – likvidování lidí. A… (více)

Viggo opět ruským mafiánem

Viggo opět ruským mafiánem

30.03.2010

Viggo Mortensen ještě nedávno prohlašoval, že s hereckou kariérou končí, teď má ale najednou před sebou dva zajímavé projekty. A oba v režii Davida Cronenberga, což asi nikoho nepřekvapí – jejich… (více)