Příběh zrodu psychoanalýzy a vztahu Sigmunda Freuda a Carla Gustava Junga... Píše se rok 1904. Psychiatr Carl Jung přijímá do své péče v curyšské nemocnici Burghölzi mladou pacientku, u níž byla diagnostikována hysterie. Ctižádostivý lékař, inspirovaný prací Sigmunda Freuda, chce na nové pacientce vyzkoušet experimentální léčbu zvanou psychoanalýza. Léčba Sabiny Spielreinové je úspěšná a Jung o svých poznatcích s nadšením píše Freudovi. Na základě vzájemné korespondence vzniká mezi oběma muži přátelství. Freud Junga požádá, aby léčil jeho přítele, psychiatra Ottu Grosse, anarchisticky založeného volnomyšlenkáře. Ženatý Jung pod jeho vlivem ustupuje ze svých pevných morálních zásad a navazuje se Sabinou vášnivý vztah, který může být zničující nejen pro ně dva, ale i pro jejich blízké... Životopisný film Davida Cronenberga vznikl podle scénáře Christophera Hamptona, jemuž předcházela jeho hra Léčba řečí, inspirovaná knihou Johna Kerra Nebezpečná metoda. Jeho protagonisty jsou velikáni psychoanalýzy Carl Gustav Jung (1875–1961) a Sigmund Freud (1856–1939), jejichž učení i život významně ovlivnila dnes pozapomenutá psychoanalytička Sabine Spielreinová (1885–1942), jež byla první Jungovou pacientkou, na niž aplikoval Freudovu revoluční léčebnou metodu. Děj, odehrávající se v letech 1904–1913 sleduje složité lidské i profesní vztahy ústředních postav. Kultivovaný a esteticky působivý snímek také podává obraz doby, pod jejímž idylickým povrchem se odehrávala osobní dramata a vřely temné vášně. (Česká televize)

Firebug

Přiznávám se bez mučení, že jsem to moc nepobral. Toužíte-li se dozvědět něco o psychoanalýze, přečtěte si o ní radši první kapitolu z učebnice ZSV pro střední školy. Chcete-li vidět drama milostného trojúhelníku v krásně prosluněných germánských kulisách, mrkněte radši na něco z dojčácké červené knihovny (jsou toho mraky!). Nejzajímavější je ve snímku poodhalování osobnosti hlavních protagonistů (hlavně Jung) a vývoj jejich otcovsko-synovského vztahu nicméně je toho jen tak málo, co se za nehet vejde. Nejzajímavější postava (V. Cassel) dostane prostor jen pár minut. Celková nálada snímku, je taková střízlivá, chladná až odosobněná. Nesedlo mi to a 2,5* zaokrouhluji na ušmudlané 3* z úcty ke skvělým hercům. ()

Kacula24

Docela utrpení. Za Keiru mi bylo chvílema pěkně trapně, ty její skřeky a cenění zubů.. a když k tomu ještě přidám, že rozhodně nepatří mezi mé oblíbenkyně, tak oko přivřít nemůžu. Dalším mínusem je hodně velká nuda. ()

Sipora

Ústředním motivem filmu je pro mě sblížení a postupný rozchod Freuda s Jungem, kde Sabiba je "katalyzátorem" tohoto procesu. Základní vědecké teze obou velikánů psychologie (psychoanalýza a hlubinná psychologie) režisér ukázal, či naznačil, a převyprávěl jasně a srozumitelně, což je úctyhodný výkon. ()

DavidS.

Na Cronenberga příliš banální, salónní, šablonovité a omezené...Nejlépe to demonstruje postava Freuda, který je jen sexistickým glosátorem s doutníkem...Viggo tak nemá co hrát, ale zato co kouřit...I Fassbenger se s rolí akademicky sešněrovaného Junga nějak minul...Kiera je ovšem od svého prvního záchvatu s vystrčenou vetřelčí čelistí neuvěřitelně fyzická a právě ona a počáteční scény, které slibovaly uvedení do psychoanalytické praxe, jsou jediným zpestřením nebezpečně unylé metody... ()

Michelle75

Šla jsem do kina s tím, že tady se bude hlavně analyzovat, diskutovat, řešit. Takže pokud by někdo očekával hodně barvitý děj, tak může být zklamán. Mě však tento příběh nadchl, ať už po herecké stránce všech zúčastněných a to i Vincenta Cassela/i když je tam jen chvilinku/, tak i přímo psychologickými rozbory. Ty byly podány tak srozumitelnou formou, že je nemožné, aby nebyly pochopeny. Zpestřením byla i písemná forma komunikace. Velmi zajímavá podívaná.... Zkuste od tohoto filmu nic nečekat, pak si ho užijete mnohem více. ()

korndaddy

Moc pěkný životopisný snímek, jenž ukazuje poněkud málo ze životou Freuda a Junga. Dva velikáni svého oboru by si zasloužily o něco více prostoru než pouhých 99 minut. To ale nemění nic na to, že i přes svojí stopáž se jedná o velice zajímavý snímek se spoustou hereckých výkonů, zajímavými dialogy a nádhernou atmosférou. ()

Mistickzz

Ono to v podstate ani nieje taký zlý film, ale 4* sú asi moc. Klamal aby som ak by som povedal, že nie som sklamaný, pretože som. Cronenberg totižto vie točiť aj lepšie a aj Nebezpečná metóda v jeho podaní by mohla vyznieť lepšie keby tak nedržal emócie na uzde a nevytvoril by takú syrovú a chladnú atmosféru. Stačilo do príbehu vniesť viac empatie, viac prekombinovať dej a začleniť nejakú zásadnú scénu, ktorá by mi vybila dych. Taká bohužiaľ chýba. Na druhej strane hudba Howarda Shorea bola naozaj krásna a podmanivá a ani herecký kvartet v podaní Fassbender, Knightley, Mortensen a Cassel nesklamal, aj keď Vincent mohol dostať trošku viac priestoru. 68% ()

Nemik96

Než jsem si tenhle film pusťil přečetl jsem si pár komentu a většina byla nespokojena s dlouhymi dialogy o ničem. I přesto že jsem o Freudovi ani Youngovi nikdy nic nečetl vím o koho se jedná a stvárnění těchto postav Viggo Mortensenem a Michalem Fasbsbenderem bylo skvělé.Abych se vrátil k těm dialogům asi to nebude zajímavé pro každého a je fakt že na tenhle film musí mít člověk tu správnou náladu, ale mi všechny dialogy přišly velmi zajímavé a troufnu si říct, že byly hnacím motorem celého filmu. Nesmim zapomenout na Keiru Knightley která jako těžce vyšinuta Sabina Spielrein byla naprosto šílena. Při pohledu na ní když dostávala záchvaty a křeče jsem jen čekal kdy si vyhodí čelist a obtoči ji 2x kolem hlavy šlo z toho cítit že pase po sošce oscara a je schopna proto obětovat i své zdraví.Závěrem bych zmínil hudbu která byla příjemná a přirozeně sedla do doby ve které se film odehrával. Líbilo se mi to proto 4****. ()

Zagros

Pozoruhodný námět a skvělé obsazení ještě nemusí znamenat dobrý film, to nám bohužel ukázala Nebezpečná metoda. Psychoanalýza, velký vliv sexuality na naši psychiku, Freud vs. Jung, milostný trojúhelník, ... z toho všeho se dalo vytěžit mnohem víc. Bohužel se tam nestalo a vznikla jen nudná vztahovka v podivných kulisách, která navíc nudí svými dialogy a to jen pro psychologický film velká prohra. Chtělo by se napsat špatný režisér, ale Cronenberg není špatný režisér, tohle je jen jeho špatný film. Příště snad bude opět lépe, dnes je to za dvě hvězdy. ()

Torimmer

Mohlo z toho být něco víc. Z pohledu Junga to mohlo být mnohem přemýšlivější a spirituálnější, ale tvůrci zůstali zaseklí na technickém chladném popisu, přičemž emoce přicházely hlavně z romantické linky s Jungovou pacientkou, a tady se nepohli dál než za klasický klišé románek: doktor + pacientka. Do těch hlubších psychoanalytických diskuzí se tvůrci pouštěli hlavně za přítomnosti Freuda, který byl vynikající. Plus psycholog na terapii Vincent Cassel za svůj krátký čas nabídnul taky pořádnou dávku myšlenek valících a převalujících se v hlavě. Celkově mám ale pocit, že se většinu času nevěnoval prostor zajímavějším věcem v Jungově životě, a tak tu máme tohoto pána jen jako koukavého a poslouchavého s netečným výrazem, občas toužícího po vášni. Jakmile má svou předtuchu před začátkem první světové války, a začíná se nám psychicky hroutit před očima, tady se může rozjet jeho velká životní cesta. Bohužel tady ale film končí. ()

Merkin

Čtvrtou hvězdičku vyzískaly skvělé herecké výkony, jinak bych očekávala, že film cosi odhalí. Ukáže nám, jací páni doktoři Jung a Freud vlastně byli, popřípadě nám odhalí něco z kuchyně oné ,,nebezpečné" metody, kterou jsem jaksi ve snímku přehlédla. Nejvíce se dozvídáme o Sabině Spielrein, avšak ani o ní toho scénáristé neřekli příliš, jen naznačili strastiplné dětství(které ji mimochodem vzrušovalo), pak je z ní náhle úspěšná medička se sklonem k sexuální brutalitě. Vztah Junga s jakoukoliv druhou postavou zůstává nevyjasněn(co cítí k ženě, co k Sabině a co ho vlastně vedlo ke spolupráci s Freudem-vymluvit mu jeho teorii, přidat se k ní, obohatit ji, bral ho jako otce, přítele, kolegu, protivníka?) a pan Freud je jaksi neustále zahalen dýmem svého doutníku. Nevím, čekala jsem chytřejší scénář a víc děje. Ale natočte něco o lidech, tak úspěšných a zkoumaných do sebemenších detailů, kteří si vzali svá tajemství do hrobu, abyste nikoho neurazili a nic si nepřimysleli. Jde o slabší čtyřku, dost promarněný potenciál, ale herecké výkony minimálně na dva miniOscary. ()

bloodline

Ťažká, úzkoprofilová téma, ničiaca všetko čím mohol byť (a nebol) tento film. Chválospev prezentujú snáď iba psychológovia, psychiatri, a iní psycho-gurmáni. Z otroctva ma nevykúpila nadpriemerná výprava, scenár, kostýmy, kamera a herecké výkony. Nech sa Cronenberg a spol. hocijako snažili, dialógy Jung vs. Freud vyzneli pre v odbore nezasväteného diváka ako základ neobjaveného jazyka. Miestami sfilmovaný dokument. 3 a 1/2* ()

Hanys_

Herecky perfektní (hlavně Mortensen!!), ale jinak upřimně nuda. Celý film je vystaven na docela těžkých (taky mě nenapadá vhodnější slovo) dialozích mezi pár lidma (Jung s ženou, Jung se Sabinou a Jung s Freudem - vše se pak odznovu opakuje) a to je prostě v kontextu s Cronenberovými posledními snímky hodně málo. ()

Holina

To mám tedy trochu rozporuplné pocity. Cronenberga beru už od megashitových béček a téma si vzal věru zajímavé. Ovšem nějak se to nedá dlabat. Keira přehrává až běda a kdykoliv předvádí ty kreace přetáčim. Na to se nedá koukat. No nic aspoň jsem si rozšířil obzory ()

showxman

Třetí hvězda za Keiru, kterou nijak zvlášť neobdivuju, ale tady jí to nejenom sluší, ale dokonce hraje velice dobře onu hysterku nebo co to má být. Nejsvětlejšími momenty filmu jsou pak Jungovy ostré nářezy koženým páskem na Keiřino holé pozadí. Toť vše. ()

kolemjdouc

V rálu by asi případ šel jinak ale budiž.Docela svérazně by řešil dotyčnou pomatenou pomatený Gross.V kuřácké pauze dal Jungovi cennou radu :" Někam ji zatáhněte a zprzněte ji"....zafungovalo.Jinak Knightley měla velice náročnou roli.Takhle by to zahrál málokdo.Ale musí se nechat že se filmařům povedly navýsost dobře kostýmy, prostředí rekvizity.masky....opravdu vynikající a přesvědčivé. Za to dám dvě hvězdy.A herci hráli tak jak měli scénář který byl malounko slabota. ()

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

07.07.2012

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

09.08.2010

Právě dotočil gotický thriller ze 17. století The Monk, na podzim jej uvidíme v roli baleťáka v Aronofského Black Swan, ale pak se vrátí k tomu, co mu jde poslední dobou nejlépe – likvidování lidí. A… (více)

Viggo opět ruským mafiánem

Viggo opět ruským mafiánem

30.03.2010

Viggo Mortensen ještě nedávno prohlašoval, že s hereckou kariérou končí, teď má ale najednou před sebou dva zajímavé projekty. A oba v režii Davida Cronenberga, což asi nikoho nepřekvapí – jejich… (více)