V Dublinu 19. století žije Albert Nobbs, excentrický muž středního věku. Pracuje jako číšník v Hotelu Morrison, který řídí nekompromisní Marge Bakerová. Albert pracuje tvrdě a šetří peníze aby si jednoho dne mohl koupit trafiku a žít vlastní život. Nemá na světě nikoho, kromě svých spolupracovníků. Albert (Glenn Close) je totiž žena, která více než třicet let předstírá, že je mužem. Je mužem, který má své tajemství a ženou, která má svůj sen. Jednoho dne najala paní Bakerová malíře jménem Hubert Page (Janet McTeer), aby vymaloval jeden z pokojů v hotelu. Přinutí ho, aby na jednu noc, dokud nedokončí práci, sdílel Albertovu postel.  Hubert zjistí důvod, proč s ním Albert nechtěl sdílet pokoj. Odhalí mu vlastní- stejné tajemství. Skrývá se v mužském převleku před svým tyranským manželem. Oba jsou uvězněni ve vlastní pasti... (TV JOJ)

Unka

75 % Na film jsem narazila taky jen díky nominacím na Zlaté glóby a jsem ráda, že se ke mně dostal. Občas se vyplatí moc nepátrat po ději a jen tak zhruba tušit, a nechat se příběhem překvapit. Tady to pro mě přesně platilo a vyplatilo se. Tušila jsem jen, že je to o nějaké ženě, co se převléká za chlapa. Ale že tam budou hned dvě ženské, to jsem sice pochopila podle obsazaní, ale jestli budou hrát chlapy jen jako nebo doopravdy, to bylo překvápko - a že bylo! Glenn Close a Janet McTeer jsou naprosto parádní a tak perfektně ty chlapy hrajou, že kdo by je neznal, fakt by neuvěřil! Já mám "kostýmovky" z 19./začátku 20. století odehrávající se v Anglii či Irsku ve starých domech dost ráda, dá se tušit, že půjde o dramatický příběh s nějakým zvratem a málokdy je tomu naopak. Ve mně film zanechal docela velké emoce - především na některé scény nezapomenu (první odhalení prsou, Janetiny chlapské pohyby, návštěva u ní doma, finále...)... Film má totiž v postavě titulního Alberta Nobbse dosti silný charakter, se kterým musíte jeho příběh prožívat. Litovat jej, držet mu palce, a opět jej litovat... Rozhodně už jen kvůli výkonům těch dvou bab (oscarová nominace zcela zasloužená) stojí za vidění! ()

boombang

Velmi zajímavá a místy docela ulítlá story. Glenn je výborná, působí však trochu strašidelně (a vypadá jako Conan O´Brien). Po polovině filmu jsem už hledal ženy a prsa i tam, kde nebyly. A pár otázek zůstalo nezodpovězeno... Konec byl ovšem hezký a jaksi tomu všemu nasadil korunu. ()

mirkath1

POZOR- může obsahovat spoiler-Ještě místy temnější zacházení s personálem je vidět ve skvělém filmu -gosford-park/který tímto doporučuji.Myslím, že pod schody a nad schody je celkem jasné rozlišení. Tady jsem obdivovala malíře, který/á se se situací vyrovnal po svém a lépe než chudák Albert.Nakonec jeho prašule padly do špatných rukou. ()

PlysovyMacko

Dobová dráma o sluhovi Albertovi, ktorý je v skutočnosti žena. Vplyvom udalosti sa rozhodne nájsť si manželku a začať vlastný biznis. Nepochopila som úplne, prečo Albert žije ako muž, (lebo jej bolo ublizene?) ale páčila sa mi scéna na pláži kde sa cítila sama sebou ako zena. Celkovo sa o postave Alberta divák veľa nedozvie, zaujímavou postavou bol pán Page. ()

Trishka

Irsko, Glenn Close a stará dobrá průmyslová revoluce a stejně nad tři hvězdy nepůjdu. Objektivně musím říct, že dobově jde o vyvedený snímek, který se možná drží všech osvědčených klišé, ale natočen je opravdu nadprůměrně. Problém nastává s ústřední postavou - nečitelným Albertem Nobbsem, pro kterého se mi i přes skvělou Glenn Close marně hledalo pochopení. Což platí pro většinu postav (včetně překvapivě jiného Aarona Johnsona). Člověk sice chápe, z jakých pocházejí poměrů, že mají nějaká svá skrytá přaní, která na druhou stranu nepramení z čisté nezištnosti a upřednostňují zájmy pouze onoho jedince (ale no tak - Nobbsův obchod versus Joe a jeho sen o Americe ve výsledku vycházejí stejně). Každopádně i tak jde o zajímavý počin. ()

irri

Takový úchylný béčkový film, kde vám hlavní postava a její kumpán/ka lezou na nervy celou dobu, takže potom máte nevýslovnou radost, když ke konci konečně umře. Dvě hvězdičky jsem dala za miloučkou Miinu postava a toho jejího chlapa. Tahle linka mě bavila mnohem víc, než svíjení se v posteli a počítaní penízků, což věčně provozovala hlavní postava. ()

spotczek

Zrovna minulý týden měl manžel zajímavou zkušenost. Ruku mu podával jeden z majitelů firmy s tím, že je -ová, ale rozhodně bylo vidět, že tak úplně ženou (ještě) není. Tenhle film má jednu zásadní chybu - pracuje s předpokladem, že naše pohlaví vnímá okolí skrz naše šaty či jakousi vnější slupku. On/ona také měl/a cosi jako ženské oblečení (prý nic výstředně ženského). Stejně tak pokud se nejedná skutečně o maskulinní typ, pak je i pro více než šikovnou herečku hodně těžké zapřít v sobě ženskou přirozenost. Closeová sice hraje jako o život, ale ať už ji namaskují sebechlapštěji, chlap z ní nebude (připouštím, že velkou paseku v tom dělá český dabing Elišky Balzerové, která i přes alt ženštější být nemůže). Někdo tu zmiňoval scénu u moře - opravdu je úžasná, protože je vidět, jak se Glenn v šatech skutečně cítí žensky. Nevím, jak to popsat jinak, než že "v tom umí chodit". McTeerovou jsem jako dámu odhalila hned, překvapila snad jen velikostí svých předností, skutečně je to velká žena :-) Ve zmíněné scéně na pláži ji museli upnout do hodně špatných šatů (viditelně jí neseděly), aby chodila jako stroj (spíš než muž). Film se mi přesto celkem líbil, protože ho chápu jako jistou ilustraci společnosti té doby v Irsku. I u nás bylo tehdy běžné se neustále přetvařovat. Mám pocit, že naše mravy mnohem více lpí na pravidlech konce 19. a začátku 20. století, než na něčem přirozeném, přestože už bychom si větší upřímnost dneska mohli dovolit. Pořád žijeme v zajetí řady předsudků. Škoda že se film nepokusil jít více po psychologii hlavních postav. Řada špatných hodnocení tohoto filmu vychází z pocitu jistého chladu, odtažitosti a neutěšenosti postav, ale já v tom vidím atmosféru oné doby. Knižní předlohu jsem sice nečetla, ale myslím, že právě v tom zůstal její vliv značný. Stejně tak se obávám, že na scénáři nespolupracovala žádná skutečná lesba, která by nám mohla trochu lépe zprostředkovat ony pocity, které Closeová do Nobbse vložit nemohla. Na manželově zkušenosti mi přišlo nejzajímavější to, že si všiml, jak se díky vlivu času či zaujetí tématem v řeči budoucího transsexuála označení sebe sama různě měnilo - byl jsem/byla jsem... Byl tedy Nobbs ještě žena nebo už spíš muž? Přestože nás tato otázka provokuje asi nejvíce, jako se zásadní se s ní v příběhu tohoto filmu nepracuje a nejspíš ani nemá nic dotvářet či vysvětlovat. Tvůrci jsou si jistí, že jde o ženu, jíž vnější okolnosti donutily, aby se neúspěšně snažila dosáhnout svého štěstí výjimečným hereckým výkonem. ()

beruskaska

Od emocí odosobněný snímek. Herecké výkony Janet McTeer, Glenn Close, Mia Wasikowské velmi dobré a přesvědčivé, avšak ta absence emocí - to je už moc. Příběh lásky , nešťastného osudu i touhy po velkých snech v době, která jakoukoliv odlišnost netolerovala - je silné téma, ale díky zmiňované absenci citového náboje u hlavní hrdinky je to spíše promarněný potenciál. Každopádně stojí za vidění, i když zcela nenadchne, tak na trio ústředních hereček se vyplatí podívat... ()

bmolko

Velice podivný film, řekl bych. Sice zajímavý scénář vykreslující osudy protagonistů jednoho dublinského hotelu, ale pro mě tak chladné, že jsem nebyl schopen postavy nesnášet nebo s nimi soucítit. Glen Close ovšem podává skvělý výkon, její mimika je místy až pozoruhodná. Oprávněná nominace na Oscara (řekl bych,že dokonce oprávněnější,než ta pro Meryl). ()

Misterioso

Neprávem trochu podhodnocený film. Přitom se jedná o film s velice zajímavou tématikou, výbornými hereckými výkony a slušným zpracováním. Byl jsem hodně zvědavý, jak si Glenn Close povede v tak náročné roli a nebyl jsem zklamán, protože podala jeden z nejlepších výkonů její kariéry (oprávněná nominace na Oscara). Dále mě potěšila (mně neznámá) Janet McTeer, masky či nádherná scéna na pláži, kterou si budu opravdu dlouho pamatovat. Ta, společně s celým příběhem, se mnou docela silně emočně hnula. Slušné 4 hvězdičky. ()

rigby

Velmi citlivé téma si zaslouží velmi citlivé zpracování. A to se v tomto případě povedlo na výbornou. Bohužel film je velmi anglicky suchý stejně jako představitel/ka hlavní role, a tak jen pár okamžiků rozsvítí jinak sterilní atmosféru. Tíživé dusno je cítit z každé minuty a záhy divákovi musí dojít, že tohle nemůže skončit dobře. Ale díky za tento film, měl by patřit k povinné četbě. Jsou totiž věci, o kterých by se mělo mluvit. 3+ ()

klapqua

Mňa to teda nesklamalo, vedela som do čoho idem a dostala som dokonca viac. Úžasné herecké výkony, ale pomyselný klobúk smekám a odhadzujem pred Glenn, ktorá je teraz u mňa jednoznačná PANI HEREČKA!!!! Skvelá hudba ()

petronela86

Jedním slovem - divný. Zpracování se mi líbilo, Glenn byla úžasná. Ale tak nějak, uf, vůbec nevim, rozhodně mi tenhle film bude ležet ještě nějakej ten den v hlavě. ()

Kozlowski8

Albert Nobbs je žena, která se vlastně celý život vydává za muže. Má svoje velké tajemství a také velké tužby a sny. Tento film mne nedokázal chytit za srdce, nevyvolal ve mne takové emoce, jak by se nabízelo, a vlastně jsem jej asi ani zcela nepochopil. Tedy nepochopil jsem celoživotní postoj hlavní(ho) hrdinky(hrdiny). Ta žena byla možná transsexuál, možná lesba, možná pouze skrývala své pohlaví po odporném zážitku, který prožila jako 14 letá dívka... Nevím, ale každopádně mne její příběh nezasáhl. Od začátku do konce se nesl v jakémsi trýznivém, uplakaném, ublíženeckém duchu a chlad, který z něho vystupoval, zůstal chladem i v mých emocích. Jistě, dramatický herecký výkon Glenn Glose zaslouží pochvalu, ovšem nikoliv obdiv. Stejně bych pochválil třeba Miu Wasikowskou či Rhys Meyerse. Asi celému dílu, s ne zcela nezajímavým námětem, chybělo pouze lepší zpracování. 50%. ()

Arehanah

Zajímavý a neotřelý příběh o ženě, co si chce splnit svůj životní sen. O hereckých kvalitách Glenn Close není potřeba mluvit, mě ovšem více zaujala role Huberta v podání Janet McTeer - úchvatný výkon. ()

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

20.03.2010

O tom, že je Glenn Close vynikající herečka, se nemusíme dohadovat. Přestože by měla sbírat nominace a Oscary s frekvencí Meryl Streep (neříkejte mi, že jste si je nikdy nespletli), má na kontě jen 5… (více)