Gorily v mlze

• Česko Gorily v mlze - Příběh Dian Fosseyové (více)

Příběh americké rehabilitační sestry Dian Fosseyové, kterou její zájem o vymírající druh horských goril přivede do afrického Konga, kde má pro National Geografic pokračovat v jejich přerušeném sčítání. Kvůli občanské válce je sice nucena přesunout se společně s domorodým průvodcem Sembagarem do sousední Rwandy, přesto se však rozhodne úkol splnit. Přestože nemá se zvířaty žádné zkušenosti, je odhodlána vytrvat navzdory všem potížím. Pokračuje ve výzkumu, získává zkušenosti a osud goril, které pytláci zabíjejí kvůli suvenýrům a loví pro zoologické zahrady, se stává jejím celoživotním zájmem, který se během let postupně mění v posedlost. Během osmnácti let provedla řadu jedinečných pozorování v přirozeném prostředí zvířat, vybojovala řadu bitev s pytláky, prožila krátký milostný románek s fotografem Bobem Campbellem a také si svým nekompromisním postojem a později i podivínským chováním získala řadu nepřátel. (TV Nova)

classic

Dojemný skutočný príbeh Dian Fossey,ktorá zasvätila svoj život ochrane goríl v Afrike,ale bola nepohodlná,a tak zubatá si pre ňu prišla,herečka Sigourney Weaver sa ju snaží stelesniť s pôvabom,sympatiami,ale aj samozrejme s nasadením vlastného života,vyzdvihujem tento výkon,okrem nej tu prakticky nikto iný nemá čo hrať,keď sa tu vyskytnú vedľajšie postavy,tak som nebol nadšený,zvuk vylepšuje celkový dojem,keď rev goríl je rázny,originálny,počuť ich v pomyslení,že sú vedľa mňa. Réžia ma pomerne často prinútila zívať,Apteda mohol nahradiť napríklad Edo Zwick,ktorý by urobil divy? Vážim si posolstvo,ktoré ma automaticky prinútilo zamyslieť sa,ale spracovanie ma maximálne nadchlo pred desiatimi rokmi,dnes to beriem úplne inak s tým,že výmena režiséra mohla možno snímok vylepšiť,takto som rád za ženský herecký výkon nominovaný na Cenu akadémie s pár technickými kategóriami,ale film ako celok je rozpačitý. ()

Mishqo

75% ... Keď som o Dian a jej živote čítal, tak ma to dojalo viac ako tento film. Každopádne nemôžem mu zas až toľko upierať. Bola to žena, ktorá mala svojich vnútorných démonov, a preto sa jej možno ľahko nechával svoj doterajší život za sebou a presťahovala sa do Rwandy aby študovala gorily. Urobil míľové kroky k záchrane tohto druhu. A aj keď nebola zrovna vzorom vyrovnanej, to čo dokázala jej nezoberiem. Ja ľudskú zlobu nikdy nepochopím. Byť zlým je ľahšie ako šíriť dobro. Ťažko sa mi pozerá na filmy, kde sa ubližuje nevinným. Vskutku magnifikantné zvieratá, alebo teda skôr stvorenia. ()

Falko

Sigourney Weaver bola za tuto ulohu nominovana na Oscara za najlepsiu herecku v hlavnej ulohe, avsak zvitazila Jodie Foster za dramu ZNASILNENIE (1988) od Jonathana Kaplana. __________ Sigourney Weaver - (Dian Fossey) +++ Bryan Brown - (Bob Campbell) +++ Julie Harris - (Roz Carr) +++ John Omirah Miluwi - (Sembagare) +++ Iain Cuthbertson - (Dr. Louis Leakey) +++ Iain Glen - (Brendan) +++ David Lansbury - (Larry) +++ Maggie O'Neill - (Kim) +++ Produkcia: Rick Baker, Arne Glimcher +++ ()

curunir

,,VEĎ LEN PRED CHVÍĽOU STE TVRDILI, ŽE SÚRNE POTREBUJETE NIEKOHO, KTO SPOČÍTA GORILY VRCHOVSKÉ. TAK PREČO NIE JA? A VIEM AJ RÁTAŤ: 1,2,3..." __ ,,Gorily v hmle" sa do môjho povedomia dostali už asi pred dvadsiatimi rokmi v rámci cyklu ,,skutočný príbeh", ktorý vysielala v nedeľné večery Markíza. Spolu so ságou o ,,Votrelcoch" patria medzi najznámejšie diela Sigourney Weaver, hoci až doposiaľ som z filmu videl zakaždým ide podaktoré scény vrátane záveru. Keď už konečne môžem film posúdiť z celkového hľadiska, je predovšetkým potrebné napísať, že ide o zaujímavé dielo, ktoré dokáže diváka zaujať počas celej svojej dvojhodinovej dĺžky, pričom herecký výkon Sigourney Weaver vyniká predovšetkým v poslednej polhodine, kedy sa výrazne mení jej charakter na fanaticky zapálenú ochrankyňu ohrozených primátov. Pokiaľ by som mal ku filmu nejaké pripomienky, týkali by sa zobrazenie väčšej tragickosti ubúdania goríl vychádzajúcej z jeho názvu. Predchádzajúce konflikty s priekupníkom v neustále sa stupňujúcej vedľajšej dejovej línii napokon môžu viesť ku záveru, kto mohol stáť za jej tragickým koncom. Režisér Apted nechal všetko zahalené v hmle, aby si každý divák na danú vec vytvoril vlastný názor. (6551. hodnotenie, 168. komentár k filmu) ()

agentmiky

Sigurney Weaver si každý z nás asi dokáže představit v roli Ripleyové, ale co tady převedla, to je trochu na jiné úrovni. Samotný příběh, točící se kolem Dian Foessey a jejího životního osudu, je nesmírně poutavý a dojemný, a tudíž si myslím, že převedení tohoto příběhu to na filmové plátno si to bezesporu zasloužilo. Michael Apted je již zkušeným režisérem a z mého hlediaka s tímto filmem neměl žádný problém. Jak jsem již před chvílí zmínil, tak Sigourney Weaver do své postavy vložila všechny své nabyté zkušenosti, které se ve výsledku zužitkovaly na výbornou. Její výkon byl v některých momentech skoro až neuvěřitelný. Z toho všeho se dá vyvodit, jaká skvělá herečka to je. Chci pochválit scény s gorilami, které mě naprosto uchvátily. Skoro by ani člověk nepoznal, že to nejsou živí jedinci. Maskéři a kostyméři odvedli špičkovou práci. Ještě bych upozornil na podmanivou hudbu, která již tak hluboký zážitek jen a jen umocňuje. Závěr byl dost dojemný, ale podle průběhu se dalo očekávat, že dobře to zkrátka dopadnou nemůže. Na pět hvězdiček tomu chybí doopravdy jen malý kousek. Jinak tento snímek mohu doporučit všemi deseti. Za mě dávám 86 % ()

• Sigourney Weaver byla první umělec v historii, která se stala po získání Zlatého glóbu za hlavní roli v dramatu držitelkou dvou Zlatých glóbů v jednom roce. Tou druhou byla cena pro nejlepší vedlejší herečku ve filmu Podnikavá dívka (1988). (Ruuzha)
  • Během filmu si můžeme všimnout, že některé gorily mají anatomické rozdíly oproti ostatním gorilám. Takto lze rozeznat pravé gorily a herce. Hercům jdou v maskách totiž vidět jejich pravé oči. (PußyMagnet)
  • Dian Fosseyová shrnula své poznatky z patnáctiletého výzkumu goril horských ve stejnojmenné knize, která byla vydána dva roky před její smrtí. (nezavisla)

Zemřel režisér Michael Apted

12.11.2015

Z Bradavic na Olymp

Z Bradavic na Olymp

22.04.2007

Už z toho pomalu začíná být trapná fráze, ale úspěch 300: Bitvy u Thermopyl opravdu změnil Hollywood. Najednou se s velkým hřmotem vynořují všechny projekty, které jen vzdáleně souvisí se starověkým… (více)