Když vám hoří půda pod nohama, není nad rodinný výlet. Libor (Igor Chmela), bývalý učitel dějepisu, který dosáhl vysokého manažerského postu ve významném finančním ústavu, si řadu let spokojeně žije společně se svou rodinou v luxusní vile na okraji Prahy. Bezstarostný život ale netrvá věčně a na povrch začnou vyplouvat machinace s penězi klientů týkající se celého vedení banky. Libor se následně ocitá pod dohledem policejních vyšetřovatelů, kteří mu začnou tvrdě šlapat na paty. Snaží se uniknout před hrozícím vězením a oddálit osvětlení celé situace své nic netušící manželce (Eva Vrbková). Rozhodne se tak pro netradiční útěk, kdy pod záminkou společné dovolené odveze celou rodinu na jižní Moravu. Prchání před spravedlností se stane cestou plnou hledání ztracených vztahů nejen mezi „uprchlíky“, ale také s jejich spolužáky z vysoké školy (Jiří Vyorálek, Simona Babčáková), které náhodou potkávají a kteří žijí své „obyčejné“ životy v okresním městě. Po krátké době ale policie odhaluje další souvislosti včetně místa, kde se rodina nachází, což odstartuje skutečné rodinné drama a stále se zrychlující cestu – útěku před spravedlností i pod povrch vztahů v rodině. (oficiální text distributora)

Jester_X

Sedláček učinil několik ústupků komerci, jak ostatně sám přiznává. Že by tím film vůbec neutrpěl, se říci nedá. Morální dilema, nejasná hranice mezi dobrem a zlem již nezanechávají po zhlédnutí tak silnou stopu. Přesto má film co říci a hrdě se obouvá do současných problémů. Jasnou odpověď samozřejmě, jak je u režiséra zvykem, nedává. Spíše sumarizuje a naznačuje a nechává hlavní postavy, aby svoji podstatu prozradili, třeba jen jednou větou, samy. ()

RAPTTTOR

Přemýšlím jak to vyjádřit slušně… nuda, vyhozené peníze, ztráta času a tak bych mohl pokračovat. Po první hodině člověk přemýšlí a říká si: „proč na to ještě koukám“?!?!? Mám dojem, že ve svém věku už dokážu rozeznat psychologické drama od akčního béčka ovšem tohle je kategorie „příště spláchnu tři stovky(za vstupenky) do hajzlu“!!! Pokud si dobře vzpomínám je to tady poprvé, co jsem použil vulgární slovo. Podle pravidel bych tady měl nejen kritizovat, ale i popsat děj onoho filmu zhodnotit herecké výkony nebo scénář… na to fakt nemám sílu… ()

z.z.jarush

Očekávání nenaplněno - kupodivu to nebylo tak strašné. Samozřejmě o nějaké kvalitě nemůže být řeč ani přibližně. Nicméně možná náznak něčeho pozitivnějšího v české kinematografii, naděje že ne každý další český film musí nutně vyfasovat obligátní odpad. * ()

Terezka_9

Miluju filmy, které si naprosto na nic nehrají a nesnaží se přehnaně vše vysvětlovat, které prostě jen tak plynou a nechavají na divákovi si vybrat co si z nich vezme . Přesně takové filmy ve mě zanechávají zvláštní pocit. Toto byl jeden z nich. A navíc Igor je prostě sexy :-) ()

mirasticha

Na rovinu ... šílený, už jsem se dlouho tak nenudil, opět film, kde se vychvaluje hluboká myšlenka, cítění, nadčasovost a takové ty bláboly kritiků, prostě čím složitější film a hodně nudných ukecaných scén, kde člověk neustále přemýšlí o čem to vlastně je, tím se film více opěvuje a hýří se superlativy. U filmu se chci bavit a tenhle film mě nepobavil ani na minutu, v jakémkoliv směru, prostě o ničem. Takovéhle filmy, kde člověk kouká hodinu a půl a musí v mysli neustále přemýšlet nad nějakými vztahy obyčejné rodiny, které se akorát zbytečně natáhly na skoro dvě hodiny, tak rád přenechám těm super filmovým odborníkům. ()

Montmorency

Snaha autora o jakési nastavení zrcadla společnosti je zřejmá, leč dílo jako celek nefunguje jak má a rozpadá se jak hrad z písku - přehrávané dialogy (takhle psycho-knižně spolu manželé nemluví snad nikde na světě:-), útěk před policií kamsi do let svého mládí (manželský pár spolužáků je asi jediný důvod, proč nedat odpad) a honem rychle si přivolat pár hezkých chvilek s rodinkou, než vás sejme český SWAT :-), infantilní duo vyšetřovatelů tomu dalo korunu a posunulo film někde na hranici parodie.... ()

lumir40

Co napsat, když už to všechno napsané je? Snad jen, že Chmela umí hrát očima, nutil mě přemýšlet nad tím, co si asi může myslet. A když už jsem si myslel že to vím, udělal to, co mě zrovna jako první nenapadlo... Film se mi líbil, ale čekal jsem pořád na něco, co by bylo zdůvodněním filmu... odkaz, rozuzlení... Ale nad ostatními filmy nadprůměr. ()

ronin zabak

Záběry na pocity člověka, jež cítí hořký konec a tak nějak uniká z kuželu světla policejních šmuchalů. Necítil jsem moc velké drama, hlas Chmely byl nijak nezabarvený, suchý a monotoní. žádné hlášky, situace, co by měly tento film vyzvednout někam nahoru. neslanné nemastné ()

Inhoofer

Já potřebuji, aby to mělo vždy nějaký konec...a zase tu máme film s otevřeným koncem,...nedořešený příběh a to mě fakt točí. Neustále jsem ve filmu něco očekával, nějaký zvrat, vyřešení problému, nebo něco a celkem se i bavil a pak najednou konec, závěrečné titulky. Igor Chmela hraje chlápka, co je v hajzlu a zahrál ho skvěle,...ale jako celek je tento film aspoň pro mě slabší průměr. ()

k.rakonos

Musím přiznat, že jsem čekal víc. Zajímavé téma, dialogy, ale něco tomu chybělo. To, co měly Poupata, které byly o třídu výše. Úsměvná scéna byla se zatýkáním, takové komando nejelo zdaleka ani na Kájínka:-) ()

NOX.DEL.RIO

DÁ SE NA TO KOUKAT. JAKO PROČ NÉ. DĚJ ZAJÍMAVEJ, DIALOGY SUPER, AKORÁT TY AKČNÍ SCÉNY A JEJICH LOGIKA SOU TOTÁLNĚ NA VODSTŘEL. NECHÁPU, JAK MŮŽE ZÁSAHOVÁ JEDNOTKA VTRHNOUT DO DOMU, ANIŽ BY ZAJISTILA OKOLÍ... HEREC MARTIN FINGER TOTÁLNĚ NESYMPATICKEJ. NEVIM, ČÍM MĚ SERE VÍC, JESTLI TOU POFIDERNÍ HRANATOU HLAVOU, KTERÁ KAZÍ KAŽDEJ ZÁBĚR, NEBO VĚTOU, KTEROU MÁ VE SCÉNÁŘI NA KONCI FILMU: -NA DĚCKA SERU!!! JÁ SERU NA JEHO NEVĚROHODNÝ FILMOVÝ POLICAJTSTVÍ!!! ZÁVĚREČNEJ SONG OD KKRYLA BY SE NEJLÍP HODIL K BRUTÁLNÍ PŘESTŘELCE MEZI KLINGONAMA A ROMULANSKOU VERBEŽÍ, DO FILMU O ŠOSÁCKEJ KORUPCI V BANÁNOVEJ REPUBLICE ANI NÁHODOU, TO JEN TAK JEN PRO PŘÍŠTĚ, HERR SEDLACZEK. ()

karmalat

Začalo nenápadně jako televizní film průměrné úrovně, ale postupně gradovalo a děj se precizoval. Nenápadně se přesunulo do roviny obecné výpovědi. Mám z tohoto filmu dobrý pocit a určitě doporučuji. Celkové vyznění je naštěstí pozitivní, takže nakonec žádná velká deprese. ()

mfanta

65% - Zapomnel jsem film ohodnotit hned potom, co jsem ho videl. Ted uz je to dva a pul mesice a ja zjistuju, ze si toho z filmu i pres svou spatnou pamet docela dost pamatuju. To je pro nej urcite dobra vizitka. Film se pokousi chapavym pohledem podivat na mensi figurku cloveka, ktery se zaprodal korupci, aby zaridil sve rodine hmotne statky, ktere by si jinak nemohla dovolit. Hlavnim motivem filmu je boj hlavniho hrdiny sam se sebou a se svym svedomim, pozdeji pak jeho marny utek pred spravedlnosti. Igora Chmelu a jeho herectvi mam rad a jako predstavitel hlavni role me rozhodne nezklamal. Scenar byl misty lehce deravy a nedotazeny, ale celkovy vysledek byl bezpochyby nad prumerem. ()

Thomrius

Dobře režijně a scénáristicky ztvárněný film. Opravdu je to tak, že ti bohatí s luxusními mercedesy musí někde ty peníze "získat". A ty "chudší" s tou Fábií jsou nešťastně štastný. Určitě všem doporučuji. 4 + ()

Astu.

Sedláčkův nejvyzrálejší film, při kterém musel nejspíš taky udělat několik kompromisů a úliteb českým filmovým bohům, ale jeho sdělení o vyhořelosti a prázdnotě obyvatel post-komunistických států (především vyšší střední vrstvy) zůstává zachováno. Není to tak kontroverzní a nabízející nespočet otázek jak jsem si před projekcí přál, ale v porovnání s českou kinematografií v poslední dekádě (když pominu geniální Pouta) vychází Rodina je základ státu jako jedna z nejlepších a nejcivilnějších sond do mentality čechů...silné tři hvězdičky. ()