J. Edgar

Scénář:

Dustin Lance Black

Kamera:

Tom Stern

Leonardo DiCaprio, Armie Hammer, Naomi Watts, Josh Hamilton, Geoff Pierson, Cheryl Lawson, Kaitlyn Dever, Sadie Calvano, Judi Dench, Josh Lucas, Ed Westwick (více)

Skutečný příběh Johna Edgara Hoovera, zakladatele FBI, který této americké instituci vládl pevnou rukou téměř 40 let... Píše se rok 1919, prvním šéfem Edgara je na ministerstvu spravedlnosti Mitchel Palmer. Bojují spolu proti bolševikům. Komunisti v jednu noc nechali vybuchnout 8 bomb v domech senátorů, soudců a politiků, kteří proti komunistům bojovali. Palmer přežil jen náhodou. Když Edgar přijede na místo výbuchu, diví se, proč nikdo nesbírá důkazy, nepátrá po atentátníkovi a vezme vše do vlastních rukou. Vyšetřovatelé totiž neuložili mezi důkazy ani zbraň atentátníka, ani jeho krev, která se u domu našla. Jen tam všude uklidili. Nikdo si nevážil kriminologie, neexistovaly federální úřady ani FBI. Tento večer Edgarovi otevřel oči. Když mu bylo 24 let, pověřil ho ministr spravedlnosti Ston vedením nově vzniklého úřadu pro vyšetřování. Edgar byl přísný a vyhodil každého, kdo nebyl loajální, dost chytrý nebo fyzicky zdatný. Edgar začal jako první využívat pravomoci deportace, sbíral a katalogizoval informace o všech radikálech v zemi. Každý se bál jeho tajného sejfu s materiály. Později komunisty coby největší hrozbu státu vystřídali zloději, únosci a bankovní lupiči. Po roce 1932, kdy dojde k únosu dítěte slavného letce Lindberga, zakládá FBI vědecká pracoviště, získává právo zatýkat a nosit zbraň. (TV Nova)

SarumanKo

Sedia mi Eastwoodove chladné, odťažité a dôsledne rozprávané príbehy, vizuálna strohosť a emocinálna sila, akou ma jeho filmy obvykle mocne dojmú. A J. Edgar je práve tak rozvážne vystavaná a vypointovaná snímka o jednej mimoriadne zaujímavej osobnosti amerických dejín. Má to však veľký háčik - Hooverova dramatická biografia (hoci nazvať ju dokumentárnou by tiež nebolo úplne scestné) absolútne postráda emócie a nejaké to vnútorné napätie. Vzťahy, osobné línie aj motivácie postáv sú hlboko zatienené politickými intrigami a machináciami, ktoré bez dostatočného scenáristického pripútania k životným charakterom nemajú žiadny účinok. Vo významovej rovine učebnicovo precízne, ale nemastné-neslané. Leo je tradične dobrý a ustál svoju úlohu aj napriek tomu, že muselo byť ťažké stotožniť sa so sviniarom Hooverovho kalibru. Ale je ťažké pochopiť, prečo film vzniknuvší v rovnakom roku ako Železná lady má také príšerné masky. (6/10) ()

kaylin

Clint Eastwood se rozhodl natočit film o jedné z kontroverzních a zajímavých osobností světové kriminalistiky a řekl si, že film natočí chladně, téměř bez emocí. Je to škoda, protože už od začátku má divák problémy s tím, aby byl vtažen do děje. Emoce se do filmu dostávají až ve druhé polovině filmu a nejsem si jistý, jestli už nebylo trochu pozdě. Většina postav má ve filmu minimální místo a vytvořit si k nim vztah je v podstatě nemožné. Leo mě ale přesvědčuje, že zvládne každou roli. Tady tolik nevyniká, ale film rozhodně nepadá s ním, spíš s nudným sterilním pojetím. ()

slunicko2

Hooverova postava je kontroverzní stejně jako celé americké dějiny. 1) 81letý režisér a autor hudby Clint Eastwood věrný svým zvykům opět zplodil kontroverzní film o pozoruhodné postavě novodobých amerických dějin. Pěkně zobrazuje Hooverovo soukromí, jeho nepřiznanou homosexualitu, frustrace a mindráky stejně jako snahu o posílení osobní moci. Hooverův přínos ve vytváření FBI je asi dobře známý v USA a tak tvůrci zřejmě nepovažovali za nutné tyto zásluhy nějak podrobněji vysvětlit. Já bych nicméně upřednostnil možnost dozvědět se, čím přesně zakladatel FBI přispěl k tak oslavované ochraně americké svobody._____ 2) Chvilkami film působí na nezasvěceného diváka poněkud podivně...jakoby po první světové válce v USA hrozilo bezprostřední nebezpečí socialistického převratu. Až hysterické výlevy na toto téma mi přišly poněkud...ehm...zvláštní. Neumím rozlišit, zdali jde o ukázku Hooverova vidění světa nebo prostě tvůrci neznají míru._____ 3) Herecké výkony 37letého Leonarda DiCapria (Hoover) i 25letého Armieho Hammera (jeho partner Tolson, místošéf FBI) si zaslouží slova obdivu a respektu. Stejně tak oceňuji práci maskérů._____ 4) Se zájmem jsem se seznámil s Edgarovou namlouvací metodou: I'm going to show her my old card catalog system at the Library of Congress. ()

Thomassi

Tímto filmem se mi potvrdily dvě věci. První, že Clint Eastwood zřejmě patří do starýho železa. Osobně jsem mu dával šanci na reparát po filmu Život po životě, ale ani Edgarem si to nevylepšil. A ta druhá věc, že Leonardo DiCaprio je pan herec, který dokáže zahrát všechno. A v roli zakladatele FBI J. Edgara Hoovera předvedl možná jeho nejlepší výkon. A právě Leo je tím nejlepším lákadlem, ale bohužel jediným, a to na dobrý snímek zdaleka nestačí. A upřímně, celkem je mi ho líto. Životopis pana Hoovera si zasloužil daleko lepší zpracování co se týče příběhu. Nebo ani ne tak příběhu, ale proboha kdyby to bylo divácky poutavý a ne se ty dvě hodiny z valné části nudit. Film má dvě dějové linie, kde jedna se odehrává ve 30. letech, druhá pak v 60. letech, kdy je Hoover starý. A právě tady vyniklo velké bohatství Leonardova herectví. Do této doby jsem si nedokázal představit, že by Jack z Titaniku dokázal zahrát stařičkého muže. Ale jak už bylo řečeno, tímto chvála končí. I když Leo je v tom naprosto nevinně, J. Edgar je obrovské zklamání. Clint si to u mě asi nadobro rozházel a nevěřím, že by se mohl v budoucnosti vytasit s něčím podobným jako Gran Torino. ()

MATADOR

Clint má na víc, Leo má taky navíc. Scénáristicky takové nijaké, nezajímavé. Přesto kvalitní nakouknutí do života jedné z nejdůležitějších postav americké historie. ()

beran-ek

Měl jsem s tím podobný problém jako u Public Enemies. Téma a film, na který jsem se těšil, ale výsledek byl, né až tak poutavý a zdlouhavý.. ()

reqiuem

Clint povestny svym umnym vyberem silnych charakteru tentokrat vyhmatnul Edgara Hoovera v domneni, ze i jeho pribeh je necim, co si zaslouzi obrazove zvecnit. A nemylil se. Namet, castecne vyzadujici "objektivni-neutralni" pristup, se mu stava zdanlivou! pasti a to pro divaka znamena dost nemastnej\neslanej vylet do historie, ktera je vypravena jen proto, aby mohla byt v zapeti poprena. Nicmene chladnokrevnost s jakou Clint pristupuje k dost kontroverznimu tematu a Hoovrova typicka antisocialnost obdivuhodne ztvarnena DiCapriem, vytvari ve vysledku dost zajimavej koncept, kterej se zdaleka nebude libit kazdymu. Hodi se ale pro atmosferu tolik charakteristickou pro vetsinu Clintovych filmu, ktera se za zadnou cenu nepodbizi. Mistama se z toho stava souboj mezi pochybnou historickou reminiscenci a letmou exkurzi do zvlastniho zivota jednoho podivina a neni vubec jasny, kdo ma bejt vitezem.\\ Maskeri zrejme tuhle myslenku vzali za sobe vlastni, pac se nedokazali rozhodnout, jestli ma bejt DiCaprio nalicenej jako zombie nebo obycejnej 70ti letej chlapek. Chapu, ze museli prekonat neco kolem 40 let, ale tech zminovanych 7 hodin/denne stravenych v maskerne mi prijde jako dost velka absurdita a hazard se svou budouci karierou. ()

Duotone28

Urcite nie movie pre masy, co sa hned pekne odrazilo na hodnoteniach, ale svojich fellas si urcite najde. Uz len pre skveleho DiCapria pohananeho nesmrtelnym Clintom Eastwoodom! nazdar ()

FilmFan24

Precizní výprava, práce s detaily, kostýmy, kamera, masky a výborné herecké výkony Leonarda DiCapria a Armieho Hammera. Zvlášť druhý jmenovaný překvapuje a předvádí obdivuhodný výkon. Ale jako celek - no upřímně jsem celkem zklamaný. Vrcholné okamžiky Edgarova života ve mě nevzbudily tolik potřebné emoce ba naopak ještě víc mě odtáhly. Možná to byl Eastwoodův záměr, aby divák stejně jako hlavní postava se choval odtažitě a nezaujatě. A to se mu (aspoň soudě podle mě) povedlo. P.S. Po druhém shlédnutí zvedám hodnocení. ()

Aiax

Fandové Clinta Eastwooda budou zklamaní asi ještě víc než fandové politických thrillerů. Protože tohle unavené, nesoustředěné, rozplizlé a většinou nudné dílo fandům polithrillerů přece jen nabízí pár skvělých nakouknutí pod pokličku vysoké politiky, nahlédnutí za oponu úsměvů a proklamací o veřejném blahu, za kterou se skrývá jen obyčejný, syrový boj o získání a udržení moci. Je jich ale zoufale málo a ani skvělé masky a výborný výkon DiCapria, z něhož se stává vážený dramatický herec, nerozproudí krev ve zkornatělých žilách této fresky nefresky. ()

salalala

Upřímně se vůbec nedivím zdejšímu hodnocení a mnoha komentářům. J. Edgar rozhodně není film pro každého a aspiruje na další z ne úplně doceněných Eastwoodových filmů (podobně jako třeba Vlajky našich otců). Při jeho sledování se musí vzít v úvahu jedna podstatná věc - film nemá a ani nechce být objektivním životopisem. Celý jeho děj je v podstatě vyprávění zaujatého člověka, který pochopitelně některé věci zamlčí nebo jen naznačí (proto třeba nelze vytýkat nevyužitost jeho skryté homosexuality a travestie), což se ukáže v závěrečném minizvratu, který mění náhled na věc. Souhlasím s tím, že Eastwood někdy časové roviny kombinuje až moc chaoticky a masky nejsou moc dobré (zejména starý Hammer nevypadá vůbec přirozeně), přesto ale myslím, že moc dobře věděl, co točí a obdivuju v jeho věku odvahu jít proti proudu a divákovi. Film taktéž stojí a padá s naprosto famózním DiCapriem, u něhož nevím, proč nebyl nominován na Oscara, protože hraje úplně úžasně. Ostatní už mu jen přihrávají, ale taktéž jsou velmi dobří. Formálně vytříbený snímek s typicky minimalistickou hudbou si svého diváka určitě najde, akorát mu to bude trvat delší dobu, neboť mu nejde naproti. Pro mě trošku slabší čtyři a určitě plánuju minimálně jedno zhlédnutí. 70% ()

togaf

Tuhle nudu, že natočil Clint Eastwood? Leonardo je sice jako J. Edgar Hoover více než přesvědčivý, ale když není co hrát, ale Leo neskóruje. A stařecké masky mě osobně přišly víc jak přehnané, s takovou vizáží se mohli oba dva hlavní aktéři rovnou položit do rakví. ()

CageDepp

Občas tomu chyběla štáva, ale DiCaprio zase předved, že patří mezi ty nejlepší. Z hlediska přísunu informací to bylo fajn. ()

TominoLa

Jako velký fanda Clinta se mi tenhle film hodnotí hodně těžko. Po filmech jako Tajemná řeka, Million Dollar Baby, Výměna a Gran Torino jsem si říkal jak to ten chlapík dělá. Takové roky a stále v takové formě. A vypadá, že jsem to zařekl. :( Díky výbornému traileru jsem se strašně těšil jak vyrazím v lednu do kina. Nakonec smutné zjištění, že je přeložen na březen a poté i vyřazen. Bohužel se není čemu divit. Já si za více jak 2 hodiny nenašel cestu k J. Edgaru Hooverovi. Film byl chladný, bez emocí a já se těšil až to budu mít za sebou. Takové zklamání jsem nečekal ani v té nejhorší představě. Raději bych si o tomhle chlapíkovi něco přečetl než se díval po druhé. :( Promiň Clinte. ()

Skip

Výborný Leonardo Di Caprio a neskutečně skvělá práce maskérů jsou tou největší devizou tohoto životopisného filmu o zakladateli a dlouholetém řediteli FBI. Způsob vyprávění je poněkud netradiční, ale rozhodně zajímavý a poutavější, než by bylo pěkně popořádku seřadit jednotlivé úseky z Hooverova života. Clint Eastwood odvedl na režisérské židli dost dobrou práci. ()

Dont

Od spojení Clinta Eastwooda a Leonarda DiCapria jsem očekával mnohem víc, ale asi je chyba spíše toho prvního, že nedokázal vytvořit více dramatických momentů. Snímek mě emočně zcela minul a zůstal jen jakýmsi dlouhým jedním tónem odvyprávěným příběhem úspěšného muže, který svůj život obětoval svým vysokým ambicím. Možná je to zajímavější podívaná pro Američany a možná z průměrného scénáře prostě více vytlačit nešlo. ()

Fanucci

DiCaprio byl výborný...ale film neměl nějaký výrazný moment, ničím nepřekvapil. Ani Hooverova potlačená sexualita (která asi měla trochu šokovat) mne moc nezaujala. Film mne prostě absolutně nevtáhnul a vyvíjel se dost předvídatelně. Možná tomu také trochu napomohla dějová linie, která neustále využívala retrospektivy v podobě skoků do minulosti a divák se tak málokdy dočkal uceleného děje v jedné časové rovině. Celkem mne to zklamalo. Taky mi vadilo, že film vykresluje Hoovera jako vizionáře, kterého jako prvního napadlo využívat otisky prstů k vytvoření databáze obyvatelstva a v boji proti zločinu. Už koncem 19. století daktyloskopii využívali v Indii a jen o pár let později ji začal využívat anglický Scotland Yard...Hoover tedy nebyl v tomto ohledu žádný novátor. Ale ve filmu to vyzní dobře...Hollywood no;-)...70% ()

rastlinka

Nemastné, neslané. Aj keď som sa o J.E. Hooverovi dozvedela kopec informácií, mám pocit, ako by to aj tak všetko len kĺzalo po povrchu a o jeho osobnosti som sa dozvedela len veľmi máličko, resp. nič podstatné, vďaka čomu by som si vedela vytvoriť sympatie či antipatie. ()

Vessper

Asi ne každý tento snímek ocení. Je tu minimum akce a děj spíše plyne než ubíhá. Jenže Clint Eastwood o nic takového nestál a chtěl natočit životopisný film o muži, kterého málo kdo zná, ale všichni znají to, co vytvořil. Myslím, že se mu až na pár momentů povedlo. 70% ()

Sedmé Star Wars mají záporáka

Sedmé Star Wars mají záporáka

28.02.2014

Fanoušci Star Treku už dozajista zvládli vydýchat, že jim J. J. Abrams (Mission: Impossible III, Super 8) pláchl do předaleké galaxie. Star Wars: Epizoda VII se připravuje a sepisuje pěkných pár… (více)

Clint Eastwood – návrat k herectví?

Clint Eastwood – návrat k herectví?

08.10.2011

Tvrdil, že Gran Torino je poslední film, ve kterém se objevil před kamerou a už bude stát výhradně za ní. Jenže muzikál A Star Is Born, který hodlal natočit po eposu o vzniku FBI J. Edgar, byl… (více)

Hledá se Deppův pistolnický parťák

Hledá se Deppův pistolnický parťák

29.04.2011

Adaptaci nadpřirozeného westernu The Lone Ranger (kdysi dávno rozhlasový seriál, později komiks, pak televize) chtěl Jerry Bruckheimer původně uvést už letos v květnu. Studio Disney si ale duplo a… (více)

Eastwood režíruje Beyoncé?

Eastwood režíruje Beyoncé?

24.01.2011

Navíc v muzikálu, konkrétně ve čtvrté filmové verzi slavného A Star is Born? Zní to jako absolutní šílenství, ale Clint má poslední dobou žánrové tanečky rád a k hudbě má taky vztah – konec konců pro… (více)