Epizody(3)

Čtvrtá řada popisuje, jak Sherlock čeká na další tah Moriartyho, který má být mrtvý, a Watson s Mary se věnují nové životní náplni: rodičovství. (Netflix)

JohnyD

Pokračovanie v nastolenom trende z tretej série a namiesto detektívky tu máme skôr rodinné dráma na pozadí nejakých tých detektívnych zápletiek. Ak ste milovali Sherlocka kvôli detektívnym prípadom a dedukcii, tak budete pravdepodobne sklamaní. Ak vám nevadia nejaké tie "hlbšie" city medzi Sherlockom a jeho rodinou, tak by ste mohli byť spokojní. ()

Tunri

Ty sérky už jsou jen o přehrabování se v minulosti a twistech v osobním životě. Kéž by Sherlock řešil záhady a případy normálních lidí. Ale každou sérku najdou ještě ultimátnějšího padoucha, kterej párkrát umře, vrátí se,... Poslední dvě série se řeší každých pět minut to, jestli je Sherlock sjetej nebo není, co je pravda a co jsou iluze, on se při tom drží za hlavu a pláče. Vytratil se původní námět a jsme u krimi telenovely. ()

sirien

A tím jsme se naštěstí rozloučili se Sherlockem - sérií, která začíná naprosto nesedícím špionážním dílem o Mary, pokračuje světlou chvilkou tradičně Sherlockovské detektivky a končí laciným dojákem co je obšlehlej z pár dřívějších věcí a říznutej vyvražďovačkou které nemá daleko ke sledování Kostky. ()

Bozvav

Bylo nutné shlédnout celou sérii znova, abych si ujasnila, jestli se mi líbí nebo ne. Výsledek vcelku jasný: 1.série skvělá, druhá také, třetí výrazně slabší a čtvrtá je karastrofální nuda. Překombinované klišé, bez zjevné logiky. ()

peetrejr

Údajne najslabšia séria seriálu. Bohužiaľ to aj tak asi je. Všetky tri časti boli dosť nerealistické, pričom sa moderný Sherlock snaží práva podobať na niečo reálne. Nechcem tvrdiť že by to bolo nejak výrazne otrasné alebo mi niečo vadilo, nie nie, len chýbala tomu tá pravá chuť. ()

anatheman

Rozhodně nepatřím mezi hatery - první dvě série Sherlocka považuji za geniální. Třetí byla ještě OK a Přízračnou nevěstu vnímám jako úlet, který se moc nepovedl. U ní jsem ale její "zdrogování" ještě chápal, protože byla snaha propojit (pro klasického Sherlocka) ikonickou viktoriánskou dobu s moderním pojetím. Takže jsem si trochu naivně myslel, že čtvrtá série bude alespoň relativně normální - vzhledem k standardu, který nastolil tento seriál. Inu, jak je vidět na mém hodnocení, trestuhodně jsem se spletl. První epizoda Šest Železných dam byla zpočátku celkem nadějná. Jenomže posléze přešel důraz na Mary. Tu samotnou považuji od předešlé série za nesmírně otravnou (a WTF) postavu, takže jsem byl "opravdu" radostí bez sebe, když se po celý zbytek dílu řešila její "epická" minulost, tak násilně a paraziticky nastíněná již v předešlých dílech. To by ale ani nebyl takový problém, kdyby se děj snažil být alespoň trochu realistický. Sherlock se sice nikdy nedal považovat za něco absolutně autentického, ale dříve tomu nechyběl vtip nebo nadsázka, což je nyní vynecháno zcela. Také pokusy o akční scény hollywoodského stylu působí přinejmenším trapně a směšně. Druhý díl byl pro změnu naprosto na drogách a raději se o něm nebudu více rozepisovat. Zmíním pouze všudypřítomnou schýzu (komunikace s "duchem" jedné postavy). Závěrečný Poslední případ byl relativně zpočátku nadějný. Ale scény na onom ostrově s věznicí začínaly vše postupně pohřbívat. Posléze nastala zcela idiotská kanonáda plot twistů, jíž byla nasazena koruna tuposti v okamžiku, když došlo na řešení sourozeneckých vztahů a připojila se k tomu všemu Sherlockem čerstvě nabytá emocionalita. Z této epizody (a koneckonců z celé série) vznikl překombinovaný patvar, který se snaží otevírat tolik linií, že nakonec žádné pořádně neuzavírá. Pokud tohle měl být konec celého seriálu (což tedy doufám, že byl), připadal mi neskutečně utnutý a především odfláknutý. ()

Wallis3

Nevím komu co a proč se čtvrtá sérka nelíbila, já s ní problém neměl. Sherlock si udržel svůj vysoký standard, po boku s Watsonem nám naservírovali napětí, charisma a spóstu dalších dobrých věcí. ()

verlit

Překombinované a slabé. Úlety mám normálně ráda, ale tohle mi přišlo jako dívat se na někoho, kdo onanuje - jeho to určitě hrozně baví, ale divák z toho zas takový zážitek nemá. ()

chrispe

Vidím, že čtvrtá série to má s hodnocením jako na houpačce a skoro to vypadá, že ji buď budete zbožňovat, nebo nenávidět. S nadsázkou napsáno. Já byla, až na ten opravdu slabší první díl spokojená. Vedle efektů a nereálností je tu totiž ta emoční linka a na to já většinou slyším. A.... budu si muset od A. C. Doyla fakt něco přečíst, strašně by mě zajímalo, jak moc se těch děl tvůrci drží. V téhle sérii si nedělám naděje. ()

Ivo

Hlasitá pseudoartová fraška spěje k finále ... Čím dál víc to připomíná nějaký sitcom (ještě jen v pozadí chybí smích po každém pokusu o hi tech "cool" humor). Člověku je úplně jedno co se děje, postavy jednorozměrné, kecy otravné, napětí nulové, umělé pozérství tlačené v každé vteřině ... Mr. Holmes by měl především zapátrat kam se poděly první dvě skvělé série ... Beze stopy zmizely ... Bohužel ... Zůstal jen vetchý techno odvar s mobilem v ruce ... ()

Lupes odpad!

Dávám "odpad" z prostého důvodu: Správně uchopený odkaz sira Arthura v úvodních sériích nasadil laťku tak vysoko a vzbudil taková očekávání, že propad, který IV. série dokončila, znamená naprostou žumpu možného. Horší by snad bylo jen to, kdyby se Sherlock s Watsonem pro záchranu lidstva spojili s Batmanem a Strážci vesmíru. I tak to ale byla slátanina neuvěřitelných rozměrů, připomínající telenovely typu Esmeralda. Z asociála Sherlocka, který bavil svými sociopatickými výpady, je patetický a všeobjímající citlivka, jeho cynický a bezskrupulózní bratr se touží za všechny obětovat a citlivý Watson...? Ve svém truchlivém zármutku odkopl kamsi svou dceru i přítele a stal se tak vlastně hajzlem večera. Pokud s nadějí na zvrat k lepšímu čekáte na Moriartyho, dostanete tvrdou ránu, pravda genderově vyváženou. Nechybí patetické proslovy (za ten, který si vyšvihne umírající postava v 1.díle, by se nestyděli snad jen v čínské filmové provenienci); a samozřejmě nechybí ani plačící holčička (!), kterou je třeba zachránit. Ze všeho nejvíc IV. série připomíná chorý výplod citlivé mladistvé duše, která si tajně pod dekou sní své sny o vztazích, aniž by o nich měla páru. Poslední díl přidává dimenzi počítačové hry o tom, jak splnit úkoly a dostat se ze strašidelného zámku. Strašidelné je ale především to, kam nechala BBC celý projekt dojít. ()

balcazar

Rekapitulácia hodnotení znie nasledovne: 3-4-4. Na začiatok dve veci: 1. Seriálu už miestami dochádza dych a hodnotenie drží pri živote a dvíha láska k seriálu ako takému. 2. Ak porovnám hodnotenie trebárs z S04E02 (4 hviezdy) a S02E03 (5 hviezd), môže sa to pre druhú spomínanú časť javiť až ako urážka, keďže som ju vychválil do nebies, ale faktom je, že tam by aj 10 hviezdičiek bolo málo. Ale späť k 4. sérii. Thatcherky zamotané a slabé, nepresvedčí vás ani smrť Mary. Potom sa úroveň dvihla, S04E02 zmixovala komédiu, rozprávku, krimi aj psycho. Pridaná postava Sherlockovej sestry sa môže javiť ako spomínajúci dochádzajúci dych, ale v poslednej časti spustila slušné divadlo. 4. séria teda nebol prepadák, ale päťku by som neriskoval. ()

GTS_PUNK

Štvrtá séria Sherlocka prišla na televízne obrazovky sedem rokov po jeho debute. Za ten čas si dokázal počin z dielne BBC získať milióny fanúšikov po celom svete. Samozrejme, že pri kvalite, ktorú ponúkajú predchádzajúce tri série, sa tejto skutočnosti nemožno čudovať. Logicky tak vyvstáva otázka, či štvrtá séria nadväzuje na svojich úspešných predchodcov. Odpoveď je pomerne jednoduchá. V mnohých veciach áno. Po pribehovej stránke sa jedná o, ako inak, zvládnutú záležitosť, ktorá si však v tomto prípade zaslúži aj niekoľko pripomienok. Bez väčších výhrad sa zaobíde herecké obsadenie, keďže hlavná dvojica Benedict Cumberbatch a Martin Freeman si drží stabilnú kvalitu svojich výkonov. Podobne je to aj väčšinou vedľajších postáv, ktorým však z pomerne logických dôvodov celkovo dominuje postava Sian Brooke. O znovu skvelej kamere, strihu a vizuálnych efektoch, ktoré sa postupne takisto stali výraznými prvkami seriálu, netreba veľa hovoriť. O čom však v prípade štvrtej série treba hovoriť je spomínaný príbeh a obsah jednotlivých epizód. Tie už takmer klasicky ponúkajú každá iný príbeh, ktorý je však postupne spájaný do jedného veľkého celku. Tento formát, s ktorým tvorcovia tohto seriálu pracujú prakticky od prvej epizódy prvej série, sa osvedčil a divák sa naň zvykol. Štvrtá séria je však príbehovo špecifická. Istou predzvesťou k nej je TV film z roku 2015 Sherlock: The Abominable Bride, ktorý sám o sebe nie je tým najlepším, čím sa tvorcovia môžu pochváliť. A hoci štvrtá séria nie je, čo sa formátu jednotlivých dielov týka, odlišná od iných sérií, tvorcovia v jednotlivých dieloch omnoho viac špekulujú, vyhrocujú niektoré scény do extrémov a doslova preháňajú. Samozrejme, Sherlocka je vždy potrebné brať trochu s nadhľadom a povedať si, že sa jedná iba o vymyslený seriál, ale aj v rámci fikcie treba mať postavené isté mantinely, za ktoré sa už jednoducho nejde. Ak sa prekročia, je veľmi jednoduché spraviť aj z vynikajúceho počinu frašku, ktorá môže rozdeliť divákov. Aj keď štvrtú sériu vyložene za frašku označiť nemožno, divákov rozdeľuje z objektívnych dôvodov. Prílišné vyhrocovanie deja môže niekde fungovať, ale v tomto prípade celej sérii maximálne iba ubližuje a znižuje jej celkovú kvalitu. Sherlock - Series 4 je stále zaujímavou, prekvapivou a skvelo nakrútenou sériou jedného vynikajúceho seriálu, ktorá je však pravdepodobne zároveň aj tou vôbec najslabšou sériou. Divák, obzvlášť ten, ktorý videl predchádzajúce tri série, by sa jej však určite nemal vyhnúť. Dejový "build-up" jednotlivých epizód síce väčšina divákov kritizuje, vyložene odrádzať by však nikoho nemal. ()

Likan7

Nemá to už ten drajv, ty fantastický scénáře a genialitu hlavních herců. Ve finále mu to ale odpustíte a užijete si nejemotivnější sérii, která měla sice větší potenciál, ale při závěrečný zpomalovačce stejně budete mít úsměv na tváři jako já. ()