Kostka

Derek Rogers

Mark Korven

Scénografie:

Jasna Stefanovic

75%. Smíchejte Lynche s Matrixem, přidejte špetku vektorového prostoru, znovu promíchejte a máte Kostku - šílenost, která exceluje v úspěšné snaze přivést diváka do blázince. Věc, kterou jsem se - na rozdíl od Lynchových filmů - nikdy nesnažil pochopit, protože věřím, že pochopit nelze, lze jen prostě přijmout tak, jak je, a užít si (možná) umělecké dílo, které bezpečně splňuje statut "totální magořina bez hranic"... a přesto je tak fascinující a atmosferické.(2.9.2013)

|73%| KOSTKA je film, který mi unikal a tak jsem si ho nedávno náhodně vybral. Už ten námět mi připomíná mojí oblíbenou sérii SAW. Zde to bylo hezky propracované, nešlo jen o krvavé pasti, ale mělo to i jiné klady. Samozřejmě na druhou stranu to není žádný hit, na který bych dlouho vzpomínal. Chtělo to přidat nějaké více zapamatovatelnější scény, obohatit scénář, ale víc bych to nekritizoval. Bavila mě nepředvídatelnost postav. Párkrát jsem se opravdu zarazil, kdy jsem pozoroval přerod postav z hodných do zlých nebo naopak. Finále bylo obstojné, nečekal jsem, že zemře můj favorit/ka. Slabší, ale zasloužené 4* dávám.(23.4.2017)

Excelentní sci-fi s originálním námětem a velmi hustou a tísnivou atmosférou. Znamenitá hudební stránka dokonale dotváří atmosféru filmu. Je dost dobře možné, že po jeho zhlédnutí budete mít strach z toho, kde se probudíte, s kým tam budete a z toho, že by to mohla být čtvercová místnost, která je propojena s další takovou místností, a další, a další...(2.1.2006)

Strach s neznáma, vidina skoro istej smrti a okolo seba banda na kosť vystrašených ľudí, ktorých ste v živote nevideli a od korých závisí či prežijete následujúci krok. Treba poriadne premýšlať. Nepodľahnúť tlaku. Ťažké, hlavne pre klaustrofobikov! Natali vyprodukoval vynikajúci low-costový psychologický snímok, z ktorého atmosféra priam triští. Skvelý nápad + výborná atmosféra = jeden s najpodivnejších snímkov s akými som kedy mal tu česť.(7.7.2005)

Good idea! 90 minut slušného thrilleru, kterým se určitě inspirovali tvůrci úspěšné série SAW, kterou doslova žeru. Na rok 1997 byla Kostka skvělá záležitost, která baví i v roce 2013. Našla by se samozřejmě místa ke zlepšení, ale nebuďme tolik nároční. Naprosto se ztotožňuji s aktuálním hodnocením. 75%(6.6.2013)

• - Natali uvedl jako inspiraci pro tento svůj celovečerní debut epizodu Five Characters in Search of an Exit  (S03E14) ze seriálu The Twilight Zone (1959). Zdroj: IMDb (DaViD´82)

• - V kocke by sa podľa prepočtov malo nachádzať 17,576 miestností. (Raccoon.city)

• - Postavy navíc představují samotnou povahu věznic, například: Kazan (mentálně postižený), je v Rusku rozvrácená věznice. Rennes ("učitel") bylo vězení, které se stalo vzorem pro mnoho dnešních věznic. Quentin (detektiv) je znám svou brutalitou. Holloway je ženská věznice, a Alderson je vězení, kde je samotka běžným typem trestu. Leavenworth se řídí pevně danými pravidly (Leavenina matematika), a nová věznice je společně vlastněna a stavěna (Worth, zaměstnán jako architekt). (Piggsy)