Kostka

Derek Rogers

Mark Korven

Scénografie:

Jasna Stefanovic

Jeden z nejlepších hororoidních filmů, na kterých kdy můj zrak spočinul. Námět není tuctový, naprostou většinu herců jsem neznala a o to víc mě zaujaly jejich výkony. Fakt, že se celý děj odehrává 'v krychli', jenom podtrhuje celou jeho genialitu, protože jsem se rozhodně nenudila a napětím občas zapomínala dýchat.(26.11.2009)

První co mě napadlo - Saw v kostce. Nebyl jsem daleko od pravdy. Kostka je ale o pár let starší než právě Saw, a tak ten zásadní a originální nápad, díky které výrazně vyčnívá nad průměr, patří právě Kostce. Saw si ho jen upravuje do brutálnější podoby. Zpracování a chování postav sice občas pokulhává, ale za tu skvělou klaustrofobickou atmosféru to dokážu prominout. Škoda jen trochu obyčejného závěru, který ale na druhou stranu nechává divákovi dostatečný prostor pro jeho fantazii. Nápadité, jednoduché, levné, ale o to zábavnější.(15.7.2007)

Je to celkom dobrý hororový thriller. Má výborný príbeh o skupinke odlišných ľudí, ktorí sa prebudia v rozľahlom reťazci kociek a tak sa snažia nájsť cestu von, ale vôbec nevedia, v čom sa vlastne nachádzajú a tak si nemôžu byť ničím istí a nanešťastie v mnohých kockách sú ukryté vražedné pasce. Spracovanie mohlo byť aj o niečo lepšie, ale aj takto som spokojný. Veľkým kladom je tá tajomnosť, keďže postavy hlavne spočiatku nevedia vôbec nič, iba to, že chcú prežiť, takže sa na to dobre pozerá, ale len predsa táto tématika, pri ktorej postavy prakticky stále robia to isté a v tom istom prostredí nemá potenciál baviť až tak dlho a tak hlavne v strede už film miestami stráca dych, ale našťastie ani raz neklesne až na nudu, takže pozerať sa na to tá dobre až do konca a miestami aj nadmieru zaujme. A zlý nie je ani záver. Len škoda, že samotné pasce nemajú až tak moc priestoru, majú ho hlavne v úvode, obzvlášť úvodná likvidácia je perfektná a potom sa v priebehu občas nájde nejaká maličkosť, ale inak tu o pasce takmer vôbec nejde, hlavné je sledovanie správania ľudí v extrémnej situácii. Herecké obsadenie je bez problémov, síce ma nikto až tak moc nezaujal, aby si získal moje sympatie, takže mi bolo prakticky jedno, kto prežije a kto nie, ale zároveň zostava je rozmanitá a nikto neprekáža. Réžia miestami pôsobí takmer až televíznym dojmom, ale inak som spokojný a technická stránka je výborná. Kocka je zaujímavý horor, ktorý stavia na originálnom nápade, ale funguje skôr len na jedno pozretie. Objektívna kvalita filmu- 74%, film sa páči mne na 72%.(2.3.2012)

Takhle nějak prý bude při státních maturitách probíhat zkouška z matematiky.. V kostce: neotřelý námět, originální zpracování, stísněná atmosféra na druhou a brilantní nápad s pojmenováním a hlavně souladem povah všech sedmi zúčastněných s charakterem různých světových věznic. Nebýt některých příliš ochotnických výkonů, bylo by to to nejdokonalejší pravidelné šestistěnné těleso, které znám. Ohledně samotného původu Kostky panuje mnoho dohadů (přednebí a předpeklí v jednom, mučící Rubikova kostka mimozemšťanů, vládní experiment), ale já si myslím, že to všechno byly jen střeva jedné z hracích kostek, které by Rimmer někomu nacpal do nosu a praštil s ním o stůl tak, až by mu vystřelily z uší. To by se mi líbilo, ale on s nimi nakonec hodil jen pětku a dvojku..(17.2.2010)

Ďalší dôkaz toho, aký obrovský emocionálny potenciál v sebe skrýva minimalizmus (John Carpenter vo filmovej hudbe, Lucio Fontana vo výtvarnom umení, Farnsworth House v architektúre). Filozofická sci-fi nie je celkom moja šálka kávy, ale tak kvalitný film sa v tomto subžánri objaví len raz za niekoľko desaťročí. Vraždenie ako estetický akt plus existenciálna filozofia plus logika ako slepá ulička - to je tak dobré, že každý písaný komentár je zbytočný. Čím viac tvorcovia tlačili na matematiku, tým viac som sa obával nejakého pateticky dokonalého hyperlogického konca. Napokon som sa dočkal fascinujúceho konca, ktorý ma naplnil blaženou satisfakciou a vierou v to, že svet sa predsa len (ešte) neskladá z jedničiek a núl.(23.7.2005)

• - V kocke by sa podľa prepočtov malo nachádzať 17,576 miestností. (Raccoon.city)

• - Kliky na všech průlezech jsou ve skutečnosti držáky, které se používají při stříhání nití na ojnicích, a jsou dostupné v kterémkoliv železářství. (Piggsy)

• - Spoiler: Počet mrtvých: 6. (Stanley619)