Kostka

Derek Rogers

Mark Korven

Scénografie:

Jasna Stefanovic

Na to, že je to film o kostce plný místností s pastma, jich tam bylo překvapivě málo a děj se točí spíš kolem toho, jak se postavy snaží přijít na způsob útěku. Nevím, jestli bylo nutný, aby jedna postava byla tak zoufale nesympatickej vykulenej pablb, kterej mě strašně, ale strašně vadil, o to víc, když se ke konci zcvoknul - jen se na něj dívat způsobovalo bolest a dost tak snižovalo dojem z filmu. Nedá se tomu ale upřít hodně originální myšlenka, i klaustrofobní to je, po druhým zhlédnutí ale musím hvězdu ubrat. Hlavně ve druhý půlce už děj totiž není ani tak zábavnej, ani tak morbidní, a už vůbec ne tak objevnej, jak by se snad mohlo zdát. I tak ale slušnej horor.(10.3.2012)

Po prvním zhlédnutí jsem byl vyloženě nadšen, mám rád styl one-room thrilleru, ztísněné atmosféry, překonávání pastí a ze všeho nejvíc jsem byl unešen z parádního námětu. Po celých 90 minut přikován k obrazovce, svou myslí v kostce, užívajíc hutnou atmosféru a nakonec vyšokován nečekaným závěrem. Bohužel po druhém zhlédnutí jsem si začal více všímat nedostatků, jako jsou slabší dialogy, nereálné postavy (tedy hlavně ten policajt mi nepřišel vůbec uvěřitelný) a celkově průměrní herci. Všechny tyto věci táhnou film trochu směrem k písmenu B... Já jej sice stále mám za velmi dobré Áčko, jenže na 5 hvězd to úplně nestačí. 8/10(27.5.2008)

Z neznámých důvodů v neznámém prostoru. Parta vzájemně neznámých lidí, různých názorů, hodnot, profesí. Neví proč, jen jim dochází, že tohle kostkovité bludiště má určité zákonitosti, které přináší krutou smrt i ztrátu zdravého rozumu. Logické uvažování tu hraje první housle, zajímavosti přidává i fakt, že víme a kalkulujeme jen s tím, s čím samotní uvěznění hrdinové (jen s výjimkou toho, že oni tam bojují o holý život). Na festivalech četně oceňovaný sci-fi thriller navíc disponuje skutečnými rébusy, na kterých se podílel i matematický expert, tudíž zápletka má hlavu i patu. Minimalistický snímek upoutá i relativně promyšlenou kamerou, absolutně neznámí herci – v mých očích i dosti nesympatičtí – svůj prostor ovládli docela dobře, nicméně nemůžu upozornit na místy „šílené“ dialogy, naopak „potěší“ stresová zátěž, která se ukáže stejně nebezpečná jako smrtící pasti. Přes všechny klady na mě tahle nízkorozpočtová hra nefungovala tak, jak bych si představoval, tak ani příliš nepřekvapí, že jen co zbyvší postava v posledním záběru zmizí z obrazu, i film prostě zmizí z hlavy.(14.8.2008)

• Handle

Celkem by mě zajímalo, co by řekli místní uživatelé, kteří Kostce sázejí 4 nebo 5*, na nějaký současný podobný film s tak příšernými dialogy. Také kolikrát u nových thrilleru, hororů nebo sci-fi filmů čtu, jak jsou hrooozně nelogický, a pak má taková nereálná blbost červenou barvu? Pardón, ale u mě je to maximálně hvězda za nápad a (skoro) hvězda za občasnou atmosféru, jinak to bylo příšerný. Že to vypadá jako béčko (a mnohdy tedy dost vtipně), to ještě beru, prostě byl malý rozpočet. Ale že melou postavy takový ho*na a chovají se jak pitomci první třídy (kdo by se takhle choval v podobný situaci, pane bože?), tak to pak tenhle "horor" nemůžu brát vážně. A ještě to jsou všichni tak hrozní herci, že škoda mluvit... Ztráta času a HODNĚ, HODNĚ slabé 2*.(12.1.2015)

Film s na první pohled velmi jednoduchou linií příběhu o úniku z kostkového bludiště, který se ale zrcadlí v běžném životě, jakožto bludiště s mnoha různorodými charaktery, které se průběhem filmu vyvíjejí a upadají od svého racia do ID (Freud), kdy na konci filmu (*spoiler*) Natali vyobrazuje jakési nebe, do něhož vejde jen člověk s prostou duší, ostatní ať už pro dobro, či zlo, zůstanou uvězněni a míří zpět do pekla v lakonicky červeně zbarvené krychli.(28.6.2017)

• - Většina filmu byla natočena ruční kamerou. (Kulmon)

• - Režisér Vincenzo Natali natočil krátké pokračování, ve kterém je vidět vnější prostředí krychle. Pak ale učinil slavnostní přísahu, že nikdy neprozradí, co je kolem krychle, a později film zničil. (Piggsy)

• - Natali uvedl jako inspiraci pro tento svůj celovečerní debut epizodu Five Characters in Search of an Exit  (S03E14) ze seriálu The Twilight Zone (1959). Zdroj: IMDb (DaViD´82)