Sirota Dorotka vyrastá u svojej tety a strýka na ich farme v Kansase, kde žije jednotvárny a obyčajný život, sníva však o úplne inom svete, až ju raz tornádu spolu s jej psíkom Totom odnesie do zázračnej krajiny Oz. Až tam zistí, ako jej rodina chýba a chce sa vrátiť späť k svojmu bežnému životu. Spolu s novými priateľmi sa vydáva do Smaragdového mesta, kde žije mocný čarodejník z krajiny Oz, ktorý by jej mohol pomôcť vrátiť sa domov. (STV)

Blofeld

Vtipné, hravé, úžasné, svižné a místy i překvapivě morbidní: písničku s refrénem "Let the joyous news be spread/the wicked old witch at last is dead" bych čekal spíše v parodii na dětský film než v dětském filmu;oD. Shrnuto: jsem velice rád, že jsem si konečně doplnil filmové vzdělání, a radím vám, abyste udělali totéž! ()

katrk

Nezaměnitelné pohádkové kulisy jsou jedním z velkých plusů, jinak mě odrazoval přehnaný patos, ale ten zase vždy zneutralizovala "the Wicked Witch of the West", takže se na to dalo dokoukat. Uječené Dorotky jsem měla na konci teda dost. Čtyři* za to, že jsem se občas opravdu zasmála:) a za chytlavé písničky. ()

corpsy

Všeobecne jeden z najpopulárnejších snímkov v dejinách ( aj keď na tržbách sa to veľmi neodrazilo ), ktorý je naznačovaný takmer v každom desiatom filme na svete. Skvelé je hlavne výtvarné spracovanie, nápad natočiť ´´skutočný´´ svet čiernobielo, a ten rozprávkový v nádherných farbách Technicoloru. Film som nikdy nemal možnosť zhliadnuť kompletne v celku, aj keď som ho videl celý. A možno to je zatiaľ jediný dôvod prečo mu nedávam maximálne hodnotenie. P.S. 2011 - Konečne som ho zhliadol v celku a dávam mu to čo si právom zaslúži. Maximum. Jeden z najnsympatickejších snímkov v histórii. ()

liquido26

"Ding dong, the witch is dead." Muzikály sice vůbec nejsou moje krevní skupina, ale tohle se mi fakt líbilo a písničky mě kupodivu vůbec neotravovaly nebo nenudily. Navíc to bylo krásně barevný a celkově hezky udělaný a mělo to prostě svoje kouzlo. ()

F.man

Hodnotit Oze dnešním pohledem na filmy je čistá zhovadilost. Uvědomte si, že jsme v roce 1939 (!). To co se děje na plátně, filmové efekty, Technicolor, to je něco nevídaného. "Papundeklovost" je hold poplatná době a kritizizovat ji, je jako nadávat černobílím filmům, že jsou černobílé. Ve výsledku tak skvělá pohádka pro fantazii a výborný filmový šperk. Professor Marvel never guesses, he knows! ()

baribal

Perfektně a nadčasově natočená pohádka, trochu muzikál a trochu dobrodružný film. Do osmdesátých let bych byl unešen zpracováním, jako jsem dnes unešen třeba avatarem. Žádné přehnané emocionální přehrávání, ale až moc muzikálových scén, které jsou až moc dlouhé. Oceňuji preciznost a "fantastičnost", ale citově se mě film nijak nedotkl. ()

MartinezZ

Ježiš, jak já z hloubi duše nesnáším muzikály. Jenže tahle verze pohádky se prostě povedla. Milé, vtipné a na svoji dobu efektní s výbornými kostýmy. Pohádku jsem v životě nečetl a o "Čaroději ze země Oz" tak věděl jen, řekněme rámcově, tedy možná bych uživil i onen Director's cut. Standardní 101 minutovka mi přišla jako výborné doplnění odvyprávěné pohádky pro dětského diváka. ()

Z0oMb3E odpad!

Kultová rozprávka spoza veľkej mláky. Kultová až do takej miery, že až po jej zhliadnutí Vám dopne milión fórov a narážok v ďalších miliónoch filmov ktoré Hollywood vychŕlil a chŕli takmer denne. Pre generácie, ktoré vyrastali a vyrastajú na východnejších vianočných odrhovačkách ako Mrázik či Kráľovstvo krivých zrkadiel je však Čarodejník len bežná rozprávka, ktorá z ničoho nevybočuje z hraných paleorozprávok, bez rozdielu o ktorú svetovú stranu sa jedná. Tiež sa nesmie zabúdať na dôležitý fakt, a to že sa jedná o snímok natočený na začiatku 2.svetovej vojny, čiže Európa mala myšlienky úplne inde než sa rozplývať nad použitými efektami a kostýmami. Škoda ak by šli dejiny trocha inou cestou naše superkomerčné telky by mali ďalší vianočný brainwashing. ()

Bajda

Čaroděj ze země Oz je asi nejroztomilejší milník světové kinematografie. Své si v něm najde každý - od nejmenších dětí, které budou nadšeny fantaskním světem plným nadpřirozených postav a efektů (na svou dobu mimochodem výjimečných), až po dospělé, kteří si za Dorotčinou cestou najdou skryté významy symbolizující dospívání, proměnu dítěte v ženu, začlenění do společnosti a mnoho mnoho dalších. Vtipný, zábavný, ale také do detailu promyšlený a hlavně neuvěřitelně komplexní filmový klenot. 100% ()

kobejn

Jsou starý filmy, který nestárnou a jejich sledování přináší požitek (pár jich je). Pak jsou starý filmy, který slouží jak výuka ve škole, je to vopruz, ale musí se to, aby měl člověk nějaký to vzdělání. A to pro mě byl tendle kousek. Je to hrozná chujovina, nepříjemná na koukání, ale člověk to musí vidět, aby věděl o co de. Už kvůli Lynchovi a Zběsilosti v srdci. Ale jinak sem si to fakt neužil. ()

GodComplex

"Over The Rainbow" je tak totalni hitovka az se mi zachtelo spachat cover. Je tam spousta trpaslicku, pisnicek, rymu, barvicek, poselstvi, je to chytlave a na svou dobu 1939 naprosto nadcasove zradlo. Dorotka byla sice kapku pritroubla Manicka, ale tak uz to holt chodi. 8/10 ()

MikO_NR_1909

Technická stránka je úchvatná, nemám čo vytknúť. Farebne zakomponované a detailne vykreslené členité exteriéry sú navrhnuté novátorskými metódami. Problém vidím v režírovaní postáv. Snáď až na malinkú Judy Garland a jej psíka sa nedajú brať ostatné postavy absolútne ani trocha vážne. Týmto sa Wizard of OZ zameriava iba na deti. A to je škoda, srdce je prítomné, ale nie pre každého... Po čase musím skonštatovať, že žiaden čarovnejší fantasy film nie je taký ako tento a navždy som sa mu odovzdal... 5*!!! Viac tu http://www.9em.sk/?p=3077 ()

Laxik

Kouzelná kniha Franka Bauma změněná v poblázněný horečnatý sen jednoho afektovaného spratka s jižanským přízvukem; kýčovitá, uječená, estrádní. Její největší přínos tkví v představení písničky Somewhere Over the Rainbow. A teď mi povězte, čím se to liší od ne tak starých a všemi zatracovaných adaptací knih Dr. Seusse. ()

PKD

Hopsající psychedelická šaškárna, využívající z 1.knihy pouze základní příběhový skeletor (zdravím He-mana) a vše slouží jako výmluva pro úděsně cukrkandlové výjevy doprovázené dokonale vykalkulovanými zpěvohrami. Prakticky jediná pořádná (ne její vinou) role Garlandové, jejžto po tomto filmu už jela v podstatě jen směrem...dolů. Takže se dá bez nadsázky říci, že jí tento šlágr tv zničil kariéru. Nevím, co by na to řekl autor, ale nadšen by z toho asi nebyl. Nesmrtelná film, klasika, která jest nedotknutelná. Perfekní komentář (jako ke všemu, co se týká Land of Oz) samoz. JFL. K jehož komentu tímto důr. odkazuji. Proto už nemusím nic dalšího dodávati. Dávám max.50% a ani nevím vlastně, proč. ()

kaylin

I když je "Mocný vládce Oz" novějším filmem, postrádá určité kouzlo. Právě tohle kouzlo "Čaroděj ze země Oz" má. Je to jako s českými pohádkami. Po roce 1990 už v podstatě nikdo nedokázal natočit skutečně krásnou českou pohádku. Pár výjimek by se našlo, ale je jich jako šafránu. Stejně tak už nikdo nedokáže natočit film, který by byl tak krásně nevinný, tak nádherně by ukazoval boj dobra se zlem, jako se to povedlo "Čaroději ze země Oz". Navíc má ještě chytlavé písničky, na což si Sam Raimi troufnul jen s jedním číslem, které naštěstí rychle odeznělo. "Čaroděj ze země Oz" má prvky muzikálu, pohádky, ale také grotesky a umně je spojuje do skutečně krásné hodiny a půl, kdy budete mít pocit, že všechno můře být krásné. Že je to jenom sen? Ale no tak, které verzi příběhu, jež vypráví Pí ve filmu "Pí a jeho život" budete věřit? Té krásné fantastické, anebo té nudné realistické? Tohle je film pro lidi, kteří si rádi pohrávají se svou fantazií, pro lidi, co jsou pořád ještě trochu dětmi. "Mocný vládce Oz" se s tímhle dílem skutečně nedá srovnávat. Jeho hravost a nevinnost je naprosto pryč. ()

Kaluž

Když dětskou postavu hraje téměř dospělý člověk, nemůže to působit věrohodně ani když se bude podivně křenit. A nezachrání to ani padouch z Batmana, chodící železářství a hipísácký lev transvestita. Ale jinak je to moc pěkné a děti to musí zákonitě bavit, protože je tam všechno, co by měla správná pohádka mít a perfektně to celé funguje i díky originálnímu humoru. ()

decouble

Jeden z nejperverznějších filmů všech dob. Mladá a nevinná dívka Dorotka kypící přebujelou sexuální energií putuje zemí Oz, kde narazí na trojici starších velmi nesebevědomých mužů. Každý z nich je svým způsobem zcela neschopný činů (tedy jaksi impotentní). Dorotka, dvanáctiletá holčička uvězněná v těle sedmnáctileté sexbomby v nich postupně objevuje ztracenou potenci a vrací jim sexuální sílu. V závěru si všichni tři muži přejí, aby Dorotka v zemi Oz zustala a pářila se s nimi až do skonání věků. Bohužel, Dorotka si uvědomí, že ještě musí ujít velikou cestu než bude moci souložit s třemi muži najednou, a tak se vrátí zpátky do Kansasu. ()

YURAyura

2/10 Poprvni jsem u toho pred lety zaspal po 20 minutach... Ted jsem byl nucen to dodivat no a jak jsem odhadoval kombinace muzikalu s pohadkou, to opravdu neni zanr pro me. Ale carodejnice mela peknou emzackou barvu a opojeni z makoveho pole je opravdu velke. ()

swed

Nebudu předstírat, že mě film ve svém prapůvodním záměru nějak výrazněji oslovil. Až na několik málo výjimek jsem zůstal pouhým pozorovatelem zvenčí, neschopným akceptovat fakt, že to, co se přede mnou odehrává, není jen uměle vytvořená podívaná s naivními efekty a nechytlavými písněmi, ale jedna z nejkouzelnějších pohádek v historii kinematografie. Odstup od samotného vyprávění mi pomohl se zaměřit na spoustu detailů a já se zamyslel nad tím, jak odlišně dnes můžeme tento film vnímat - jako pestrobarevné trip, poukazující na rozdíl mezi šedivou realitou a technicolorovou fantazií, nepodobný hrdinčině stavu při průchodu makovým polem. Bavilo mě hledat věci skryté za obrazem a zkoumat to, jakých variací se příběh v následujících letech dočkal (nejsvébytněji to předvedl David Lynch ve své "Zběsilosti v srdci"). "Čaroděj ze země Oz" po 70 letech ztratil svoji čistě pohádkovou auru, místo ní je tu pohled otevřenější, přímo úměrná době, ve které se nacházíme. 7/10 ()

Stranger Things dostanou další sérii

Stranger Things dostanou další sérii

30.09.2019

Čaroděj ze země Oz se dočká převyprávění

Čaroděj ze země Oz se dočká převyprávění

18.07.2018

Americká klasika Čaroděj ze země Oz z roku 1939 se v průběhu let dočkala již mnoha remaků a různých převyprávění. Chystaný animovaný film od studia Warner Bros. má ale ambice jít ještě dál. Bude… (více)

Renée Zellweger si zahraje Judy Garland

Renée Zellweger si zahraje Judy Garland