poster

Čaroděj ze země Oz

  • USA

    Wizard of Oz, The

Rodinný / Fantasy / Dobrodružný / Muzikál

USA, 1939, 101 min (Director's cut: 112 min)

Zajímavosti o filmu (80)

  • Do titulní role byl původně obsazen Wallace Beery, ale vzhledem k dalším závazkům u studia MGM byl z filmu nakonec stažen (nahradil ho usedlý charakterní herec MGM Frank Morgan). (džanik)

  • Roli strašáka měl původně hrát Buddy Ebsen, později byl obsazen do role plechového muže, ale nakonec se ukázalo, že je alergický na make-up, a od filmu odstoupil. (Witta)

  • Jedna z vystřižených scén se objevila ve filmu To je ale zábava! (1974). (Witta)

  • Judy Garlandová musela hrát s převázanými prsy, aby vypadala mladší. (Witta)

  • Na jméno ”Oz” přišel spisovatel Frank Baum, když se díval na svoji kartotéku se štítky “A-N” a “O-Z”. (džanik)

  • Originální kniha je mnohem ”ostřejší” než film. Dřevorubec v ní například sekyrou odsekává hlavy a Čaroděj posílá Dorotku s kamarády zabít Zlou Čarodějnici. (džanik)

  • Někteří vidí v Baumově knize politickou a sociální satiru: děvčátko ze Středozápadu (typický Američan) potkává Strašáka bez mozku (farmáři), Plechového dřevorubce bez srdce (průmysl), Bázlivého lva (politici) a okázalého, ale ve skutečnosti bezmocného Čaroděje (technologie). (džanik)

  • Na filmu se podílelo celkem 14 scénáristů a 5 režisérů (Richard Thorpe, George Cukor, Victor Fleming – natočil většinu filmu, King Vidor i Mervyn LeRoy). (džanik)

  • Za hlavního tvůrce scénáře (adaptace) se považuje Noel Langley. Většina jeho nápadů byla použita v konečném filmu. (džanik)

  • Walt Disney se stal nechtěným impulsem vzniku filmu. Šéf MGM, Mayer, chtěl totiž přijít s něčím, co by mohlo konkurovat Disneyho ohromně úspěšné Sněhurce. (džanik)

  • Natáčet se začalo 13. října 1938 a kompletní záběry byly hotové 16. března 1939. (džanik)

  • Celkové náklady: 2 777 000 dolarů. Příjmy po prvním uvedení: 3 milióny. (džanik)

  • Studio MGM zaplatilo za práva ke knize na svoji dobu ohromnou sumu, 75 tisíc dolarů. (džanik)

  • Podle Amerického filmového institutu nejlepší film v žánru “Fantasy" (červen 2008) a 10. nejlepší film všech dob (2007). (džanik)

  • Film byl časopisem ”Premiere” označen za jeden z ”dvaceti nejpřeceňovanějších filmů všech dob”. (džanik)

  • Původní délka filmu byla 120 minut. (džanik)

  • V roce 1939 v Montrealu zrušili zákaz návštěv kin osobám mladším 16 let bez doprovodu dospělého. Tento krok byl učiněn výhradně kvůli tomuto filmu a údajně vedl k návalu dětí do kin. Zrušit toto nařízení se předtím marně pokusila SNĚHURKA A SEDM TRPASLÍKŮ (1937) (džanik)

  • Scénář původně počítal i s postavou “Princezny Betty ze země Oz”, kterou měla hrát Betty Jaynes a Kenny Baker měl představovat jejího milého, ”Velkovévodu”. (džanik)

  • Frank Morgan (Profesor Marvel a Čaroděj) ve skutečnosti ztvárnil ve filmu pět postav (mimojiné také vrátného v Emerald City a Čarodějova strážného). (džanik)

  • Frank Morgan jako Professor Marvel nosil ve filmu plášť, který dříve nosil autor předlohy Frank Baum. Uvnitř kapsy byly údajně vyšity jeho inciály. (džanik)

<< předchozí 1 2 3 4