Odpad

• Brazílie Trash: A Esperança Vem do Lixo (více)

Hrdiny filmu Odpad jsou tři kluci, jejichž domovem je centrální skládka v brazilském Riu. Každý den ji prohledávají v naději, že najdou něco, co jim alespoň na chvíli zlepší život. Netuší, že už ten příští nález jejich životy nenávratně změní. Tím mimořádným nálezem, který Rafaela, Garda a Rata čeká, je peněženka, která obsahuje zdánlivě nesouvisející změť poznámek, výstřižků a jeden klíč. Když se o ni ale začne zajímat policie a nabídne jako nálezné značnou sumu, uvědomí si, že našli asi něco hodně důležitého. Rozhodnutím nevydat nález do rukou úřadům se vydají na vzrušující a dobrodružnou, ale nebezpečnou cestu, jejíž směr jim bude pomáhat určovat právě obsah peněženky. Ten totiž není standardním nepořádkem, který máme v peněžence všichni, ale důmyslným kódem, jehož rozlousknutí může jednoho vysoce postaveného člověka pořádně klepnout přes prsty. I proto policie rozjela tak usilovné pátrání. I proto jeden detektiv tak usilovně hledá Rafaela, Garda a Rata. Čím blíž jsou k rozluštění záhady, tím je nebezpečí větší. Ostatně, komu by chyběli tři kluci, kteří žijí na skládce? (Cinemart)

dzumi157

Brazílska chudoba postihuje hlavne deti. Mladí hrdinovia sú na každodennej prehrabávačke na smetisku, kde sa živia zrejme triedením odpadu, ale aj tým čo si nájdu pre vlastnú potrebu. Ešte predtým bol políciou zadržaný a umučený chlapík, ktorý má nejaké kompromitujúce informácie na tamojšiu politickú, resp. policajnú špičku. Tie informácie vložil do svojej peňaženky a tú pri zatýkaní odhodil do prechádzajúceho smetiarskeho auta. Peňaženku s informáciami aj s nejakým bankovkami nájdu mladí triediči odpadu na smetisku. Po nej však má veľký dopyt aj polícia. V Brazílii polícia nemá zľutovanie ani s deťmi a tak sú tieto deti – nálezcovia vystavení policajnej brutalite. Film je zaujímavým sledovaním detských osudov v Brazílii. Očakával som však od neho trochu viacej rozvinutého deja. Moje % v hodnotení sú trochu nižšie - 60%. ()

limalama

Noo po pravdě nic moc! Námět na film mě nedchnul, o to míň ale jeho zpracování. Hvězda navíc za povedený soundtrack ()

bruker

Dávám čtyři, je dobré shlédnout svět lidí i z té druhé strany ,kde obživou je probírání odpadu. Zároveň je může potkat štěstí když najdou něco zajímavého . Samozřejmě ho provází spousta problému na pokraji smrti, což ve filmu nesmí chybět a dělá ho napínavý. Jen čtyři proto že hapy end je zcela nereálny. ()

tompolicky

Dobrý průměr na deštivý den. Film má zajímavý scénář, zápletku i myšlenku. Nicméně nepřesvědčivé herecké výkony, spolu s ne příliš vydařenou kamerou a některými scénami ( hlavně konec ) tohle všechno sráží dolů. Zaujala mě zajímavá a dobře namíchaná hudba. Po druhé bych si jej asi nepustil. ()

lineker

Zůstat za každou cenu pozitivní se Daldrymu vymstilo. Místo reálna, tak divák kouká na pohádku o třech princích z Ria, kterak se přes střechy ghett proskákali k velikému bohatství a navíc poslali do vězení tlustou, politickou, korupční svini. Ano slunce skrz černočerné mraky zasvítilo na centrální skládku v Riu, a na stovkách dětských tváří alespoň na chvíli vykouzlilo úsměv, ale ruku na srdce, s realitou to mělo málo co společného. ()

Fonnel

Snaha pokračovat v linii Města bohů, snaha poukázat na život ve slumech, ale zde to moc nefunguje. Myslím že to bylo natočeno jako dětský film, jinak to režisér nemohl myslet vážně. ()

stuj

Nevěděl jsem zda ** nebo ***. Ale jelikož mě to moc nebavilo, tak nakonec jen dvě. Možná to bylo i tím, že jsem to neviděl v orig. znění. Dětští hrdinové mi nepřišli nějak zvlášť sympatičtí, to by přišlo spíš dětem jejich věku. Jenže pro ty zas není celý film. No každopádně bych nechtěl žít v podmínkách, ve kterých v Brazílii žije chudina. A to bylo asi tak vše, co jsem si z filmu odnesl. ()

stret

Vzácna zhoda názvu filmu a toho, čo si o ňom myslím. Zriedkavo sa mi podarí nedopozerať film, aj slabý. Osud tohoto bol zastavenie v polovici, a jeho likvidácia. Režisér to naťahoval ako pančuchy starej matere a snažil sa nás značne amatérsky vtiahnúť do deja. Viac sa mi o tom nechce. Jedna hviezda za to, že tí chlapci - detskí herci a Rooney Mara za to nemôžu. ()

andy60

Nejsem si jistý, komu je film určen. Jestliže dospělým, mám velké výhrady k uvěřitelnosti toho příběhu. Tři fakani s nulovou inteligencí vodí za nos policajty i mafiány celého Ria? Tohle prostě neskousnu, ()

JerryPilsen

Naivní jakoby thriller s dětskou zápletkou a kostrbatými dialogy.Moc černobíle postavený svět zla a dobra působil směšně.Přes pár dobrých okamžiků to na mě působilo jako nedopsaný studentský film. ()

kugl

Film, který mě po dlouhé době opravdu dostal. Neznámí herci, neznámé lokace, nádherné barvy, nenucenost, jednoduchý příběh, který krásně graduje a po celou dobu nenudí. Brazilci nejen, že umí hrát dobrý fotbal, ale asi i točit dobré filmy. ()

Jan_Hybern

Tak trochu zklamání. Čekal jsem dechberoucí film ve stylu Hodina a Billyho Elliota... ale ono to bylo spíše takové politické komunální drama :)) Ale proč by ne. I o tom je třeba točit. ()

Zaks

Uvedomelí brazílsky fagani bojujú proti skorumpovanej polícii alebo pilní detskí detektívovia v akcii? Strašne naivné a neuveriteľne podané s tupými dialógmi. Ešteže to Moura potom odčinil na opačnej strane v následnom seriály Narcos, v tomto snímku bol za blbca. Sheen a Mara taktiež totálne nevyužití. Pozitívom filmu bolo dokonalé autentické špinavé prostredie detí, kde vyrastali a tiež silná scéna „odvozu“ policajným autom. ()